Општина Аеродром или Град Скопје: Чија е уличката? И, ќе се најде ли херој да ја среди?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ако си ги кршат колите и толку им значат, место да си прават штета, нека отидат преку Коста Новаковиќ до 3та Македонска Бригада и за 90 секунди ќе се таму кај што треба да се. И обратно. Aко го фатиш семафорот, за 30 ќе бидеш таму. Нека си стават на вага што им е побитно, минута или потенцијална штета на возилото. Тоа во скоро време нема да се реши, зошто таму е планирана голема улица, а тоа скоро тешко.
Купете си џипови.
Се надевам дека не ги решавате сите проблеми во животот на овој начин.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Се надевам дека не ги решавате сите проблеми во животот на овој начин.
Па убаво ти вика, можеш да свртиш од таму, што ќе се замараш со општини ова она кога секако нема ништо да постигнеш.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Па убаво ти вика, можеш да свртиш од таму, што ќе се замараш со општини ова она кога секако нема ништо да постигнеш.
Па не знам што ја правеле уопште улицата кога ништо не се постигнува со неа, еј, стварно сте материјал за вработување во општина и двајцата (ако и не работите веќе таму, па да ве пратиле тука по должност).

На пример, ако во 8 сабајле одам од ул. 1615 по Васко Карангелески накај матичниот лекар кој се наоѓа на 10 метри од делот кај што завршува асфалтот, таму сум за 2 минути. Ако одам преку Трета М.Б таму сум за 15, поради непотребното вртење, приклучување на булевар, чекање семафори во гужва и непотребната дополнителна рута. Кога се враќам од работа во најголемата гужва, ќе заштедам дополнителни 7-8 минути нервоза поради беспотребно рерутирање и чекање на најдолгиот семафор во Скопје (кај Тинексот), па потоа беспотребно чекање на раскрсница која нема семафори (во најголемата гужва) за да се приклучам од Трета М.Б на 1615 за да стигнам дома.

Разбравте или да ви цртам на мапа?
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
Па не знам што ја правеле уопште улицата кога ништо не се постигнува со неа, еј, стварно сте материјал за вработување во општина и двајцата (ако и не работите веќе таму, па да ве пратиле тука по должност).

На пример, ако во 8 сабајле одам од ул. 1615 по Васко Карангелески накај матичниот лекар кој се наоѓа на 10 метри од делот кај што завршува асфалтот, таму сум за 2 минути. Ако одам преку Трета М.Б таму сум за 15, поради непотребното вртење, приклучување на булевар, чекање семафори во гужва и непотребната дополнителна рута. Кога се враќам од работа во најголемата гужва, ќе заштедам дополнителни 7-8 минути нервоза поради беспотребно рерутирање и чекање на најдолгиот семафор во Скопје (кај Тинексот), па потоа беспотребно чекање на раскрсница која нема семафори (во најголемата гужва) за да се приклучам од Трета М.Б на 1615 за да стигнам дома.

Разбравте или да ви цртам на мапа?
Па повеќе ќе се нервираш со тоа што немате асфалт и што можно е никогаш нема ни да имате отколку со гужвата. Ти си знаеш, терај си ја работата и ти и другите станари преку општини, судови, и слично, ама џабе. А ако кружиш, ем нервозата ќе е само кај гужвата, неколку минути ништо не е, ем нема кола да кршиш. Не работам во општина иначе, препаметен сум за таму.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Па не знам што ја правеле уопште улицата кога ништо не се постигнува со неа, еј, стварно сте материјал за вработување во општина и двајцата (ако и не работите веќе таму, па да ве пратиле тука по должност).

На пример, ако во 8 сабајле одам од ул. 1615 по Васко Карангелески накај матичниот лекар кој се наоѓа на 10 метри од делот кај што завршува асфалтот, таму сум за 2 минути. Ако одам преку Трета М.Б таму сум за 15, поради непотребното вртење, приклучување на булевар, чекање семафори во гужва и непотребната дополнителна рута. Кога се враќам од работа во најголемата гужва, ќе заштедам дополнителни 7-8 минути нервоза поради беспотребно рерутирање и чекање на најдолгиот семафор во Скопје (кај Тинексот), па потоа беспотребно чекање на раскрсница која нема семафори (во најголемата гужва) за да се приклучам од Трета М.Б на 1615 за да стигнам дома.

Разбравте или да ви цртам на мапа?
Слушај, ја таму живеам цел живот. Тоа беше се војската до некаде 2010. Таму ти кај што сакаш да поминеш нема улица, тоа си е импровизиран премин. Какви 15 мин, какви глупости. за 2 мин си кај поликлинкиата макс со вртење. Плус пред поликлиника ќе си паркираш. До тебе е изборот дали сакаш да си ја кршиш колата со импровизиран пат или сакаш да изгубиш некоја минута плус. За друго иди во општина и буни се, а моментално тоа е изборот кој треба да го направиш.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Па не знам што ја правеле уопште улицата кога ништо не се постигнува со неа, еј, стварно сте материјал за вработување во општина и двајцата (ако и не работите веќе таму, па да ве пратиле тука по должност).

На пример, ако во 8 сабајле одам од ул. 1615 по Васко Карангелески накај матичниот лекар кој се наоѓа на 10 метри од делот кај што завршува асфалтот, таму сум за 2 минути. Ако одам преку Трета М.Б таму сум за 15, поради непотребното вртење, приклучување на булевар, чекање семафори во гужва и непотребната дополнителна рута. Кога се враќам од работа во најголемата гужва, ќе заштедам дополнителни 7-8 минути нервоза поради беспотребно рерутирање и чекање на најдолгиот семафор во Скопје (кај Тинексот), па потоа беспотребно чекање на раскрсница која нема семафори (во најголемата гужва) за да се приклучам од Трета М.Б на 1615 за да стигнам дома.

Разбравте или да ви цртам на мапа?
Имаш и телефони, утре 8.00 почни да вртиш :)
Автоматски споено мислење:

 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Слушај, ја таму живеам цел живот. Тоа беше се војската до некаде 2010. Таму ти кај што сакаш да поминеш нема улица, тоа си е импровизиран премин. Какви 15 мин, какви глупости. за 2 мин си кај поликлинкиата макс со вртење. Плус пред поликлиника ќе си паркираш. До тебе е изборот дали сакаш да си ја кршиш колата со импровизиран пат или сакаш да изгубиш некоја минута плус. За друго иди во општина и буни се, а моментално тоа е изборот кој треба да го направиш.
Извини, како може улица едноставно да завршува без да биде затворена? И потоа, по 25 метри, пак да продолжува. Ако е импровизиран премин (што уствари е, затоа што така ја оставиле улицата цреповите) зошто ја има исцртано на сите мапи? Ако не е улица, зошто не е затворен преминот? Значи, на еден, друг или трет начин - ништо не е како што треба.
Автоматски споено мислење:

Имаш и телефони, утре 8.00 почни да вртиш :)
Автоматски споено мислење:
Не, ќе оставам допис во Архива.
Сите знаеме дека попрво би добил на лото отколку на некого на телефон :)
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.188
Поени од реакции
19.266
Не ја разбирам потребата за пукање сеир или кажување досетки и итроштини. Човекот има проблем, лупање глупости како "купи си џип, иди пешки, исели се" се очекува од деца а не од возрасни луѓе.

ОП - Замарајте ги додека не им се качите на глава и им здосадите. Крај краја ако ништо не бидува, пробајте да најдете некој да ја помине со асфлат улицата или пак да закрпи некоја дупка колку толку да се направи улицата асална да може да поминувате низ неа.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Абе, сите разбираме дека човекот има проблем. Но, проблемот не е толку голем. Таа улица не е направена, планирана е улицата да продолжи право позади зградите. Тоа нема да се случи во скоро време, затоа и овој дел не е доправен. Засега решението му е да заобиколи. Не е големо заобиколувањето, зошто сум го правел и живеам тука. Додуше, нема ни семафорот да го фатиш, од едниот правец. Разликата дали ќе му биде 60-90 секунди. Човекот нека си оди во општина и нека се буни слободно, негово право, и мене ќе ми го олесни животот ако успее да издејствува да се направи целата улица. Но, ја сум скептик дека ќе се среди тоа во скоро време, со оглед како стојат работите. Засега или нека врти или нека ризикува да си го искрши возилото. Мене ми е тотално нелогично да се ризикува второво. Па, ако се реши за таа варијанта, си ги знае последиците и треба да си ги прифати.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Видиш, добра идеја ми даде. Пошто улицата не е затворена за употреба, а мене амортизерите ми откажуваат и ми е нанесена штета, може е подобро да се распрашам за отштета од користењето на оваа улица и непрописно обележување (ако не е довршена улицата, а они ја оставиле за користење). Така, може ќе добијам конечно одговор и разврска - или ќе ја асфалтираат или ќе ја затворат. Ќе иницирам заедничка постапка со што повеќе граѓани засегнати од ова.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Ама улицата не е асфалтирана. Тука си има кривина да се излезе на 3та Мак Бригада. Во другиот правец завршува тука. Тоа не е улица. Тоа е импровизиран премин кој луѓе си го користат да скратат. Има камења, дупки. Тука се има во план да се пробие улица која ќе излезе кај поранешната воена академија. Тоа нема да се реализира во скоро време. Ти на свој ризик си возел тука. Очигледно и повеќе пати.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Ама улицата не е асфалтирана. Тука си има кривина да се излезе на 3та Мак Бригада. Во другиот правец завршува тука. Тоа не е улица. Тоа е импровизиран премин кој луѓе си го користат да скратат. Има камења, дупки. Тука се има во план да се пробие улица која ќе излезе кај поранешната воена академија. Тоа нема да се реализира во скоро време. Ти на свој ризик си возел тука. Очигледно и повеќе пати.
Ок, одговори ми како тоа нема улица кога:
1) Ја има на секоја мапа
2) Ја има, само нема асфалт
3) Нема знак за мртов крај, ниту за затворена улица, ниту за работа на улица, ниту било каков знак кој навестува дека не е улица?

Улица има, нема градоначалници, ниту саглам човек у администрација. Освен нели, оние за пропаганда. Тие си владеат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.664
Поени од реакции
12.060
Ама улицата не е асфалтирана. Тука си има кривина да се излезе на 3та Мак Бригада. Во другиот правец завршува тука. Тоа не е улица. Тоа е импровизиран премин кој луѓе си го користат да скратат. Има камења, дупки. Тука се има во план да се пробие улица која ќе излезе кај поранешната воена академија. Тоа нема да се реализира во скоро време. Ти на свој ризик си возел тука. Очигледно и повеќе пати.
дали може да кажеш од каде се доаѓа до улица 1615 мислам дека беше, што оди зад Џевахир. А притоа да не мора да се кружи од Аеродром преку булевар Србија и 3 Мак бригада до таа улица. Еднаш бев и ми се згади одењето камоли секој ден.

И зошто би било проблем да се стави обичен асфалт, имајќи предвид дека Скопје толку плански се асфалтира да едни исти улици се асфалтираат непотребно по двапати (најсвежо Московска и Партизанска). И имајќи предвид дека и овие луѓе плаќаат даноци.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.421
Поени од реакции
20.125
Извини, како може улица едноставно да завршува без да биде затворена? И потоа, по 25 метри, пак да продолжува. Ако е импровизиран премин (што уствари е, затоа што така ја оставиле улицата цреповите) зошто ја има исцртано на сите мапи? Ако не е улица, зошто не е затворен преминот? Значи, на еден, друг или трет начин - ништо не е како што треба.
Автоматски споено мислење:


Не, ќе оставам допис во Архива.
Сите знаеме дека попрво би добил на лото отколку на некого на телефон :)
А да не избрзуваш, некако поефикасно да ја спроведеш акцијата .. да собереш потписи од твојата како и од другите згради околу вашата (знам дека ќе ги собереш одма пошто очигледно имате проблем таму) за да добие на тежина барањето ? И да не заборавај со барањето да доставиш и фото документација, најправи со фотките местото да изгледа ептен крш, импровизирај па дури и ако треба излажи малце :)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Затоа, прво ми беше потребно да знам „чија е уличката“. Ама некако, од објавиве се' уште не сум убеден дека е на Град Скопје. Можеби Васко Карангелески (како што гласи сега) е на Општина Аеродром, ама овој дел ќе се преименува и ќе потпадне под Град Скопје кога ќе се спои со Јане Сандански. Секако, најдобро е барањето да биде упатено до Град Скопје и Општина Аеродром, па ќе видиме според официјалниот одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom