Опивање (Сакам да се напијам)

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Не е со Сајберлејди, со мене е.
Се извинувам што одговарам во име на братучедка ми.
:smiz:
Нема проблем. Наидов на сличности со неа, затоа.
Аиде, продолжете си на темава:smir:
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Ја избегнував темава дека не ми се свиѓа, но решив да пишам и покрај тоа ...

Само што се вратив од град. И да Ви се исповедам, бидејќи во моментов сте моето единствено прибежиште, имам значително зголемен процент на алхохол во крвта , се чувствувам олеснато од онаа градска исилена еуфорија, синтетика, извештачено однесување и ефтини фалсификати. Слободно судете ми за пијаната состојба во која се наоѓам , но морав да избегам од присутните кич индивидуи со вештачки нокти, извадени перчиња, краватосани вратови, ефтина бижутерија, банални насмевки, унифицираност.
Многу негативна и лоша енергија во една млада девојка. Туку ај да си кажам мислење ...
Во никој случај неможам да кажам дека мене не ме нервира и не го забележувам тоа што го кажа, но имам друг начин да го игнорирам истото. Значи да го игнорирам. Немам потреба да бегам од нешто што неможе да ми влијае доколку не сакам. Не излегувам каде што го има сето тоа и точка. Ретко излегувам токму поради тие причини, но не ми е подосаден животов вака. Доколку ми дојде желба, си бирам место каде ќе одам, каде ми е најпријатно мене и си поминувам убаво. Зарем е толку комплицирано тоа?

Па добро , или некој лаже или е ова скриена камера , немајќи доволно доблест да си признае дека ова е за жал , единствената реалност за јавното социјализирање на младиот човек во овој или оној или било кој град во нашава ни земја.
Јас денеска избегав од ова сивило со горенаведениот рецепт, а Вие драги мои?...
И што ако избега денес? Наредниот викенд што ќе правиш? Зошто бараш виновник за нешто што сама си го правиш?

Опивај те се
Треба секогаш да се биде пијан.Тука тоа е единствено прашање.
За да не го чувствуватестрашниот товар на времето
што ви ги крши плеќите и ве свиткува кон земја, треба да се опивате без престан. Шарл БОДЛЕР
Сеуште неможам да ја сварам поракава ... Опивај те се.:nesvest:
Прво, ако ти си толку слаба и некреативна, пиј и ќути. Зошто чувствуваш потреба да го наметнеш тоа незадоволство од животот и на други? Знаеш ... има тука доста неоформени личности, кои лесно можат да паднат на оваа провокација ... ќе те задоволи тоа? Ќе те задоволи процентот на поголеми пијаници околу тебе со кои ќе се поистоветуваш?
НЕ опивај те се е мојот одговор на овој "трогателен" муабет. Излезете, шетајте на снег, на студ, на сонце, на кеј, покрај езеро наместо да се пијанчите и правите будали од себе ... правете се` што нема да ви донесе дополнителни проблеми, а има поголеми шанси позитивно да ви влијае.
И то.
 

Катја

Journalist
Член од
18 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
Ја избегнував темава дека не ми се свиѓа, но решив да пишам и покрај тоа ...


Многу негативна и лоша енергија во една млада девојка. Туку ај да си кажам мислење ...
Во никој случај неможам да кажам дека мене не ме нервира и не го забележувам тоа што го кажа, но имам друг начин да го игнорирам истото. Значи да го игнорирам. Немам потреба да бегам од нешто што неможе да ми влијае доколку не сакам. Не излегувам каде што го има сето тоа и точка. Ретко излегувам токму поради тие причини, но не ми е подосаден животов вака. Доколку ми дојде желба, си бирам место каде ќе одам, каде ми е најпријатно мене и си поминувам убаво. Зарем е толку комплицирано тоа?


И што ако избега денес? Наредниот викенд што ќе правиш? Зошто бараш виновник за нешто што сама си го правиш?


Сеуште неможам да ја сварам поракава ... Опивај те се.:nesvest:
Прво, ако ти си толку слаба и некреативна, пиј и ќути. Зошто чувствуваш потреба да го наметнеш тоа незадоволство од животот и на други? Знаеш ... има тука доста неоформени личности, кои лесно можат да паднат на оваа провокација ... ќе те задоволи тоа? Ќе те задоволи процентот на поголеми пијаници околу тебе со кои ќе се поистоветуваш?
НЕ опивај те се е мојот одговор на овој "трогателен" муабет. Излезете, шетајте на снег, на студ, на сонце, на кеј, покрај езеро наместо да се пијанчите и правите будали од себе ... правете се` што нема да ви донесе дополнителни проблеми, а има поголеми шанси позитивно да ви влијае.

И то.
Опивај те се - ова е насловот на песната на величенствениот Бодлер.
За моето пијанство си имав добар повод. Мотивот од кој се водев беше сосема различен од она на што ти типуваше. Да Да, светиците како тебе, никогаш не се напиле. Па што си ти восочна фигура, токму како оние што ги опишав, се надевам дека читаше до крај. Што се однесува до малолетниците на форумов, забранетото овошје е најслатко, точно е дека се живее поразлично од времето кога јас бев пубертетлија, ама , драга моја , денеска нивните родители им тресираат модернистички начин на живеење.
п.с Поводот беше славење дипломска. Инаку ретко пијам, ми делува брзо.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Опивај те се - ова е насловот на песната на величенствениот Бодлер.
За моето пијанство си имав добар повод. Мотивот од кој се водев беше сосема различен од она на што ти типуваше. Да Да, светиците како тебе, никогаш не се напиле. Па што си ти восочна фигура, токму како оние што ги опишав, се надевам дека читаше до крај. Што се однесува до малолетниците на форумов, забранетото овошје е најслатко, точно е дека се живее поразлично од времето кога јас бев пубертетлија, ама , драга моја , денеска нивните родители им тресираат модернистички начин на живеење.
п.с Поводот беше славење дипломска. Инаку ретко пијам, ми делува брзо.
Иронични ќе сме? Немам против.
Драга моја ... твојот повод за пијанство не ме интересира. Јас не сум светец. Те прочитав до крај.
Е сега ... бидејќи темава е поставена во општи муабети, нема да ти филозофирам, туку како пишуваш така ќе продолжам да те читам.
Јас драга моја пијам, неколку пати годишно, годинава само 2. Кога пијам, не пијам со намера да избегам од некое сивило, туку затоа што сум расположена и така ми дошло. Кога ќе се опијам па, многу сум ведра и насмеана, па цело тоа твое сивило мене ми е розево.
А за забранетото овошје драга моја ... ако е најслатко, имаш уште една причина помалку да го промовираш.
Тоа со родителите не го разбрав баш ... или не се доизјасна или си оф топик ... сакаше да кажеш дека родителите им наметнуваат на децата лоши пороци или?
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Опивање - практикувам.
Па и не е толку лошо бе, ако пиеш од ќеф е супер, ако пиеш од мука, поарно не ни пиј, оти ем од помалце ќе те фате, ем па ќе си имаш мука.
 
D

drle

Гостин
Луѓе пијте со мерка. Оти од лично искуство ви велам. Најголемиот резил што сум го кркал во живото е баш кога бев пијан "дрво" и испаднав тешка будалa пред многу луѓе.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
абе ајде , демек полни со проблеми сте ...

чиста ракија со вкус на гроздови , нежен мирис , потсетува на сонце...

за црвено суво да непрвам муабет

каква врска имаат проблемите со убавината на вкусовите ...
 

vlatkolik

~I'm busy U are UglY,Have a Nice DaY!!!~
Член од
17 мај 2007
Мислења
2.647
Поени од реакции
28
Од мука не пијам бе,после да ми е уште по мука филмои да ми се вртат у глава...пијам зашто сакам да пијам од ќејф во друштво па и да се опијам (начукам,ко говедо) едноставно ми тргнало и се ми е рамно :icon_lol: ма не барбики и пепелашки поминувале и станувале цурите,или кичот што владеел ич не ме тангира.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Шала на страна убаво е кога си пијан, јас бев до сега кај еден многу добар пријател и сум таман. Додуша па и не сум таман , ама јаде се. Иначе растур праам у пикадо кога сум пијан или барем потпивнат!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
276
Поени од реакции
13
Вечерва планирам да пијам и малку да се опијам,ама контрола никогаш немам изгубено.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
:):):):) Jas sum protiv alkoholot i NE mislam deka treba da pieme za da si gi resime problemite. I neso so najveke me nervira e toa so piat devoj4ina a toa se poveke stanuva problem. Koga takvi bez svest izleguvaat se trkalaat i se ponasaat tolku NE 4ove4no so veke mi ide da gi istepam a ne da im pomognam. A ako vi smetaat unificirani doterani kukli ima mesta kade so moze da se izleguva. I ma kraj na kraj zoso JA da pijam ako mi smetaat drugite luge.
 
Х

Ханзо

Гостин
Пијте ако сакате, опивајте се, збогувајте се со проблемите, секојдневноста, а Бога ми и џигерот :) Јас нема да ви се придружам :helou:

офтопик:
Далида скул
стои : опиј те се
треба да стои: опијте се :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom