Онлајн купување од странство (искуства)

Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Не се исти, Мастер ти е кредитна а Маестро дебитна картичка. Треба да има Маестро лого за да можеш да купуваш со неа иако ми се случувало да купам со Виза Електрон наместо обичната Виза. Сепак пробај и со Маестро па види дали ќе ти ја прифатат.
Ми пиши "card number is not correct". Кој бројки треба да се напишат?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Ми пиши "card number is not correct". Кој бројки треба да се напишат?
16 бројки се на првата страна на кредитните картици ама на Маестро ги нема и затоа не можеш со неа да купуваш преку нет. Извади си интернет картичка или виза електрон ама имај на ум виза електрон е дебитна а не кредитна картичка и не е секаде прифатена така да првата ти е подобра опција.
 
Член од
13 април 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
Денес земав Visa Electron од Тутунска Банка.. Си отворив акаунт на paypal, се ко што треба (држава Словенија) ама ми вика The credit card number you have entered cannot be verified. Only credit cards from approved countries may be used on PayPal. Дај кажете некое решение ако имате.. Ко што разбрав ова пред некоја недела почнало вака да зафркава.. Поздрав!
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Решение е www.entropay.com али ќе имаш малце повисока провизија.

На ентропеј земаш виртуелна виза картичка, ја полниш со твојот електрон, па потоа префрлаш пари од Визата од Ентропеј на Paypal.
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Нарачав слушалки за телефонот од ebay uk и еве веќе 12 дена поминаа уште не се стигнати. Колку обично се чека за достава?
 

Woofer

I'm a very neat monster.
Член од
21 април 2010
Мислења
854
Поени од реакции
325
Nvm стигнаа денес :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
14 дена просек и тука се.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.658
Поени од реакции
13.159
16 бројки се на првата страна на кредитните картици ама на Маестро ги нема и затоа не можеш со неа да купуваш преку нет. Извади си интернет картичка или виза електрон ама имај на ум виза електрон е дебитна а не кредитна картичка и не е секаде прифатена така да првата ти е подобра опција.
Како нема, па тогаш како се купува преку неа, на многу страници сум видел дека може со Маестро?

Дали знае некој колку време се чека додека да ти ја дадат картичката (било која интернет, маестро...)?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Како нема, па тогаш како се купува преку неа, на многу страници сум видел дека може со Маестро?

Дали знае некој колку време се чека додека да ти ја дадат картичката (било која интернет, маестро...)?
Штом има лого Маестро пробај, тоа што го напишав важи ако нема Маестро лого.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.658
Поени од реакции
13.159
Штом има лого Маестро пробај, тоа што го напишав важи ако нема Маестро лого.

Ок е... Јас со кредитна од мастеркард би купувал, она онака изреагирав затоа што не ми беше јасно... :)

Туку како иде со царина (за неколку книги се работи)? И подобро е преку ДХЛ или обична пошта?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443

Ок е... Јас со кредитна од мастеркард би купувал, она онака изреагирав затоа што не ми беше јасно... :)
Туку како иде со царина (за неколку книги се работи)? И подобро е преку ДХЛ или обична пошта?
Ако не се ептен многу книги со голема вредност најверојатно ќе поминеш без царина. ДХЛ е многу побрзо ама и поскапо него обична пошта. Предноста е што е пратката нумерирана и не може да се загуби при транспорт.
 
Член од
7 јуни 2007
Мислења
106
Поени од реакции
26
Дали може да ми објасни подетално некој кој што има искуство со www.suntekstore.com и има порачувано од нејзе.Дали може да се врши исплата по примање на пратката на рака или кој е друг начин на кој што можам да порачам?Гледам има доста интересни цена на производите што дури и ми изгледа нереално.
 
Член од
4 октомври 2011
Мислења
40
Поени од реакции
6
Може некој да ми објасни од каде можам да зеам iPhone 4S 16GB?
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
kupuvajte na www.aliexpress.com, ja imam naracano od tamo mnogu raboti nekoi so dhl mi stigaa nekoi preku china post air mail, nema carina nema nisto osven 100 za posta, barajte sekogas free shiping
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Јас купувам само од www.dealextereme.com многу се ефтини, а плус доставуваат до секаде, може да го добиете нарачаното а домашна адреса и плус доставувањето е бесплатно .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom