Онлајн купување од странство (искуства)

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
958
Поени од реакции
170
Ме интересира кој има и кои се искуствата од онлајн купување во странство.

Разбрав дека амазон, B&H и слични сајтови веќе имаат можност за испорака до македонија која преку International Express Mail а кај нас стига преку поштата (што е многу поевтин од УПС, ФедЕкс, ДХЛ) кои наплаќаат лежарина 1200-1500 + шпедитерски услуги 1500+, и покрај давачките за данок и царина.

Пример, лап-топ од Невада кошта 62000 со сите давачки. Во B&H, одприлика со достава и сите трошоци (цена + достава + 5% ддв + 200 ден. лежарина од пошта) е 51000. Разлика 11.000 денари. Минус е само гаранцијата која не важи во македонија.

Кој има искуства со порачки (било какви, книги, опрема, двд-а, се..) нека пишува овде.

Јас еднаш добив користен телефон (нокиа комуникатор) преку ДХЛ, и ме одраа 3000 денари само за шпедиција плус лежарина, а ДДВ платив на вредноста на пратката (иако телефонот беше пишан како поклон и неоттуѓив, и беше веќе употребуван), така да се на се платив 200 евра за телефонот (кој беше баш поклон).
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
6.989
Поени од реакции
3.502
Јас до сега имам порачувано од интернет преку 20 пати(КНиги,ДВД-а,протеини,бижутерија...).Секогаш порачувам со обична пошта(никако ДХЛ).Никогаш не сум платил царина и све стигало на време и во супер состојба.
Иначе според мене поевтино е купување на американскиот Амазон отколку на британскиот.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
958
Поени од реакции
170
А купуваш од амазон, или и од други сајтови? И амазон.ком е америчката верзија? (прв пат слушам за британска)
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.769
Поени од реакции
7.045
А купуваш од амазон, или и од други сајтови? И амазон.ком е америчката верзија? (прв пат слушам за британска)
Па од amazon.com купував, ама беше испорачано од amazon.de.

Инаку во моментов најдобро е да се купуваат книги, затоа што идат далеку поефтини од тоа што можат овде да се најдат заради нискиот долар.

Инаку има тема за ова од порано и се детално објаснето, а имаше и еден батка и блог за се што купувал од интернет.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
958
Поени од реакции
170
Знам дека имаше тема, ама беше за амазон само. Мене ме интересираат повеќе детали за техничка роба, и не само од амазон, него и од други сајтови. Исто ме интересира и царинење, документи, цени итн. (искуства).
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
Па за видео игри имам купено од www.sendit.com www.choicesuk.com (само што ми стигна мејл дека ми ја пратиле Metal Gear Solid 4, направив пре-ордер пред 20 дена.) и имам купено од www.play-asia.com . Техника не знам, ама со нашиве цариници не би порачал нешто поскапо од 50-60 евра бидејќи ќе ме одерат. Пред 6-7 месеци порачав две игри (вкупно 100 евра) и платив царина+шпедитерски услуги+ лежарина околу 85 евра.
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
958
Поени од реакции
170
Пред 6-7 месеци порачав две игри (вкупно 100 евра) и платив царина+шпедитерски услуги+ лежарина околу 85 евра.
Епа тоа е тоа што разбрав дека УПС, ФедЕх и ДХЛ го наплаќаат кај нас.

А ако порачката е по обична пошта (International Express Mail) тогаш нема лежарина и шпедиција. Т.е. има, ама цената е 200 денари вкупно затоа што спаѓа под поштата. А овие другиве си имаат свои тарифи оти се приватни демек.

Е сега, јас така сум слушнал од луѓе кои порачале на овој начин, а имам исто искуство со ДХЛ, 3000 денари само лежарина и шпедиција платив + 18% ддв.

Дали има некој искуство со International Express Mail?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.206
Поени од реакции
265
Абе јас не порачав со приватна пошта. Со обична беше. Royal Air Mail од Англија, ама не знам како пакетот беше стигнат кај дечкиве од Fedex.
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Некој шо порачувал облека од интернет нека пиши како оди постапката, дали царинат и колку. И од кои стајтови најчесто пазри.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
6.989
Поени од реакции
3.502
А купуваш од амазон, или и од други сајтови? И амазон.ком е америчката верзија? (прв пат слушам за британска)
Имам купувано од Амазон и од други сајтови.Оди на почетната страна од амазон.ком и види најдолу за колку земји има.
 
Член од
22 јули 2006
Мислења
1.265
Поени од реакции
36
Имам купувано од Амазон и од други сајтови.Оди на почетната страна од амазон.ком и види најдолу за колку земји има.
Што поточно имаш купувано од Амазон? Книги или хардвер?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
6.989
Поени од реакции
3.502
ДВД филмови,стрипови и бижутерија.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
183
Па од amazon.com купував, ама беше испорачано од amazon.de.

Инаку во моментов најдобро е да се купуваат книги, затоа што идат далеку поефтини од тоа што можат овде да се најдат заради нискиот долар.

Инаку има тема за ова од порано и се детално објаснето, а имаше и еден батка и блог за се што купувал од интернет.
Moже да објасниш како си нарачал од amazon.com, а да стигне преку amazon.de, не те разбирам, сакаш да кажеш дека користиш reseller?
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Па си има на сајтот, пише секој продавач, па дури и Амазон од каде го испраќа продуктот. Оди на amazon.co.uk, ќе видиш дека има доста продукти кои се испорачуваат од US.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
395
Поени од реакции
3
Jas nemam loso iskustvo so online kupuvanjata.Sega za sega se e OK.
 
На врв Bottom