Онлајн купување од странство (искуства)

M

mar30

Гостин
Online купување од странство

Дали некој знае колку се чека за доставување пакет од Америка преку регуларна пошта (First-Class Mail International Package)?

(не најдов слична тема ако има таква префрлете го постов таму)
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
157
Поени од реакции
40
Па за видео игри имам купено од www.sendit.com www.choicesuk.com (само што ми стигна мејл дека ми ја пратиле Metal Gear Solid 4, направив пре-ордер пред 20 дена.) и имам купено од www.play-asia.com . Техника не знам, ама со нашиве цариници не би порачал нешто поскапо од 50-60 евра бидејќи ќе ме одерат. Пред 6-7 месеци порачав две игри (вкупно 100 евра) и платив царина+шпедитерски услуги+ лежарина околу 85 евра.
Јас сакам да купам од sendit.com игра околку 20 евра е негде. е сега ако може некој да ми каже за достава и тие глупости колку треба да платам?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Јас сакам да купам од sendit.com игра околку 20 евра е негде. е сега ако може некој да ми каже за достава и тие глупости колку треба да платам?
Кога ќе ставиш адреса итн, ќе ти напише +2.35 фунти за поштарина. Овде ништо друго нема да платиш, се ќе ти земат од кредитна/дебитна.
 
M

mar30

Гостин
Околу 20 дена.
a dali se davaat dopolnitelni davacki na makedonska posta? na primer paketot stiga od amerika a makedonska posta mi go dostavuva na moja adresa kako ide procedurata?
ja nikad ne sum poracuval od stranstvo i me interesira dali osven trosocite koi gi plakam na online prodavacot za proizvodot i dostavata do MK ima i dodatni

--- надополнето ---

baska ja ke poracuvam poveke proizvodi i tezinata na site proizvodi moze da dostignat i do 30Kg dali i kolku se plaka na makedonski posti za toa po sto najverojatno koga kaj niv koga ke stigne paketot oni treba da mi go dostavat na adresa
 

fvr

Член од
5 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Телефонот Nokia x6 во Македонија чини околку 21.000 денари. На amazon истиот телефон чини $249 што е половина поефтино. Земајќи ги во предвид и останатите трошоци колку пари ќе треба да платам за овој телефон ?
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Телефонот Nokia x6 во Македонија чини околку 21.000 денари. На amazon истиот телефон чини $249 што е половина поефтино. Земајќи ги во предвид и останатите трошоци колку пари ќе треба да платам за овој телефон ?
+18% ддв, +20-30 долари за превоз и +незнамколку% царина (ќе си видиш во тарифникот). Исто така Amazon нема да сака да ти го испрати телефонот.
 
K

kalimer0

Гостин
Сакам да купувам онлајн производи. Проблемот е што немам никва картичка :kesa: Ќе ве молам доколку може некој да ми објасни повеќе околу тоа што да направам каде да појдам итн, во детали
 
Член од
9 август 2008
Мислења
218
Поени од реакции
109
a dali se davaat dopolnitelni davacki na makedonska posta? na primer paketot stiga od amerika a makedonska posta mi go dostavuva na moja adresa kako ide procedurata?
ja nikad ne sum poracuval od stranstvo i me interesira dali osven trosocite koi gi plakam na online prodavacot za proizvodot i dostavata do MK ima i dodatni

--- надополнето ---

baska ja ke poracuvam poveke proizvodi i tezinata na site proizvodi moze da dostignat i do 30Kg dali i kolku se plaka na makedonski posti za toa po sto najverojatno koga kaj niv koga ke stigne paketot oni treba da mi go dostavat na adresa
Вака, јас пред година дена често нарачував од пошта. Пакетот не ти го доставуваат дома ако е потежок од незнам колку килограми, па затоа ти даваат едно картонче на кое пишува до кога треба да го подигнеш пакетот за да не биде вратен од таму каде што е дојден. За цената искрено да ти кажам незнам, но како што јас плаќав за негде 5-6 маици (процени килажа) и платена пратката од сајтот каде што купував плаќав негде околу 70-80 (мање-више) денари.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Да прашам , има некој порачувано преку http://shoppingusa.mk за да сподели искуство ?
Исто така , ако може некој да ми објасни од amazon како иде процедурата за порачка , дали ми се исплати да си порачам директно од амазон или преку горенаведените .
Фала однапред.
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.964
Поени од реакции
1.866
Кога ќе ставиш адреса итн, ќе ти напише +2.35 фунти за поштарина. Овде ништо друго нема да платиш, се ќе ти земат од кредитна/дебитна.
Имам Маестро картичка, но на страната кај плаќањето нема слика од маестро. Е сега мислам дека мастер и маестро се исти, точно е или не може со маестро?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
Имам Маестро картичка, но на страната кај плаќањето нема слика од маестро. Е сега мислам дека мастер и маестро се исти, точно е или не може со маестро?
Не се исти, Мастер ти е кредитна а Маестро дебитна картичка. Треба да има Маестро лого за да можеш да купуваш со неа иако ми се случувало да купам со Виза Електрон наместо обичната Виза. Сепак пробај и со Маестро па види дали ќе ти ја прифатат.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Сакам да купувам онлајн производи. Проблемот е што немам никва картичка :kesa: Ќе ве молам доколку може некој да ми објасни повеќе околу тоа што да направам каде да појдам итн, во детали
Отвориси трансакциона во С. Б. Скопје и побарајму се што ти е потребно за користење на е- банкинг услугата и ќе си наведеш дека сакаш и ВИСА интернет картичка, Сета процедура ќе те чини 300ден и малку време (ќе почекаш за да ти се изработи едно 3-4 месеци) тоа е , нашата администрација знаеш.
Поздрав!
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
ако се најде некој што е од Скопје а да купува од Ebay нака пише ПП ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom