Онлајн купување од странство (искуства)

Член од
6 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
21
леле дај да напраиме тема: македонска пошта... зна4и за кур не ги бива, дали се ретардирани или ретардирани се праат незнам ништо неможат то4но да достават, додека да достават ке помине рокот на пратката и ке треба да се врати назад... неписмени бе, најсаката пошта у цел свет иаме
 
Член од
30 април 2013
Мислења
267
Поени од реакции
79
Дали некој ќе препорача страница што работи со либерти/пајза?
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Колку трае International standard shipping?
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
Колку трае International standard shipping?
Зависи од каде чекаш... Јас нарачувам од dealextreme (dx.com) од Хонг Конг, пратките ми стигаат во просек од две недели до цел месец (ако има празници нешто)....
 

DéJà Vu

hehehehe
Член од
6 мај 2012
Мислења
813
Поени од реакции
446
^абе јас па се изначекаф од dx.com... ко ќе порачвам од алиекспрес за 2-3 недели ми стигаат пратките.
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
58
Поени од реакции
8
" За пристигната ПРЕПОРАЧАНА пратка бр: ********** од (земја) БЕЛГИЈА тежина од .25 кг пријавено во поштенско царинска пријава бр: ****/* од 24/10/2013 год.

Во пратката се наоѓа стока за која треба да се спроведе царинска постка , поради што Ве молиме да доставите:
1.фактура/сметка/документ за вредноста на стоката (оваа точка е заукружена)
2.лекарски рецепт/потврда/медицинкса белешка
3.друго______________________________

Ве исвестуваме дека постапката треба да ја завршите НАЈКАСНО ВО РОК ОД 10 ДЕНА , од денот на испраќањето на ова известување Во спротивно практата ќе биде вратена на испраќачот.
Работно време од 08:30 - 16:30 ч. "


Значи мене ми стигна ова по пошта (наместо пакетот :) ) Дали е доволно да му вратам Скринсшот на ЦАРИНСКАТА СЛУЖБА од порачката која ја имам направено иако производот не е платен со моја картичка ( само е испорачан на моја адреса ) . Фала се надевам на брзи одговори
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
А нема таму на тоа картичката што си ја добил како известување некој телефон да се јавиш ? или појди до пошта прашај си лично :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
" За пристигната ПРЕПОРАЧАНА пратка бр: ********** од (земја) БЕЛГИЈА тежина од .25 кг пријавено во поштенско царинска пријава бр: ****/* од 24/10/2013 год.

Во пратката се наоѓа стока за која треба да се спроведе царинска постка , поради што Ве молиме да доставите:
1.фактура/сметка/документ за вредноста на стоката (оваа точка е заукружена)
2.лекарски рецепт/потврда/медицинкса белешка
3.друго______________________________

Ве исвестуваме дека постапката треба да ја завршите НАЈКАСНО ВО РОК ОД 10 ДЕНА , од денот на испраќањето на ова известување Во спротивно практата ќе биде вратена на испраќачот.
Работно време од 08:30 - 16:30 ч. "

Значи мене ми стигна ова по пошта (наместо пакетот :) ) Дали е доволно да му вратам Скринсшот на ЦАРИНСКАТА СЛУЖБА од порачката која ја имам направено иако производот не е платен со моја картичка ( само е испорачан на моја адреса ) . Фала се надевам на брзи одговори
Кажи ми прво што имаш нарачано и колку е вредноста на тој производ ? Се расправав со ова пред 1 месец . Барем ќе ти кажам онака од прилика колку ќе треба да платиш царина .
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Треба да му пратиш факс на наведениот број таму од фактурата со копија каде јасно се гледа цената на производот што си го порачал.
Пример кај мене беше доволно да ја испечатам страницата на производот со цената од ибеј и пратам истата од факс.
Во моментот кога ќе го пратиш факсот јави им се на телефон оти мене ми се случи да го загинат и не можат да го најдат факсот, па после праќав уште еднаш.
Бројот го пишува на известувањето што го пратиле.
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
58
Поени од реакции
8
Кажи ми прво што имаш нарачано и колку е вредноста на тој производ ? Се расправав со ова пред 1 месец . Барем ќе ти кажам онака од прилика колку ќе треба да платиш царина .

Нарачката е околу 82/86 $ (Дрес од Реал Мадрид, планирав да си го глеам Ел Класико со него али јбга) и мислам плус 20/30 $ shippment беше, е сеа незнам дали се рачуна царина сосе Shippment или не :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Нарачката е околу 82/86 $ (Дрес од Реал Мадрид, планирав да си го глеам Ел Класико со него али јбга) и мислам плус 20/30 $ shippment беше, е сеа незнам дали се рачуна царина сосе Shippment или не :)
Е вака сега да ти кажам , ќе треба да им испратиш фактурата каде што си го платил на емаил имаш таму на тоа ливчето лево горе мислам ,и спреми си уште едно 50-60 долари за царина и ддв..
за облека ти е 32% царина на вкупната сума така да ете грубо земено 100$ со се шипинг иде 32 $ царина , плус на тие 132$ 18% ддв иде 24$ рачунај 55-60 долари грубо земено царина и ддв , плус што го отвориле таму земаат 50-60 денари и ако не си од скопје уште 150 денари за поштарина од царински терминал до градот твој и уште 70-80 денари за уплатниците во пошта . Ако го имаш порачано од страницата официјална ставаат цени на пакетите колку е што е , од ибеј или други страници можат и како гифт да ти го пратат , затоа ум за друг пат кога ќе нарачуваш вака внимавај.
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
58
Поени од реакции
8
Оооооооооооооооо, аман бе, сокче ако порачам од интернет ќе ме фати 1.000 денари, абе цел свет ја сврти оваа пратката никаде не направија проблем, а стигни овде, одма ја кочат работата, алал да им е, иначе на кукуово лето кје видаТ 50/60$+ ...

А еве сега видов што пиши таму долу http://prntscr.com/1zteri ... абе не се нормални жими се :)
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Оооооооооооооооо, аман бе, сокче ако порачам од интернет ќе ме фати 1.000 денари, абе цел свет ја сврти оваа пратката никаде не направија проблем, а стигни овде, одма ја кочат работата, алал да им е, иначе на кукуово лето кје видаТ 50/60$+ ...

А еве сега видов што пиши таму долу http://prntscr.com/1zteri ... абе не се нормални жими се :)
Така ќе ти пропаднат и тие пари што си ги дал , аку пишува дека за 10 дена ќе ја вратат пратката , нема шанси да ја вратат ќе си ја прибере некој од царина што навива за Реал :D
 
Член од
10 октомври 2012
Мислења
58
Поени од реакции
8
Знам бе дека ќе ја земат, имам јас онакво онлајн тракинг намбр, и ни пет ни шест кај нас дојде, и одма HOLD BY CUSTUMS, ама ај ќе глеаме да напрајме некако, нема друго чаре :) Ептен шеќер ќе им се видат 50$ плус да му давам . . . А не е само маицава шо треба да стигни, треба и дукс и друго нешто да стигни, кје му одам со бомбите во царина ако пак нешто и за нив праат проблеми.
--- надополнето: 26 октомври 2013 во 15:52 ---
А чекај бе, на пример мора по пошта или по факс да ги пуштам овие работи (за вредност), неможе по имеил да им се пушти на царинициве наши да видат шо како, или со галеби само работаат ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom