Омо-Илинден возобновена во Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Добро бе што се мачите да му реплицирате на овој тупиов кој тресе невидени зелени, ама баш невидени, да те прашам колку години имаш море пишпирек еден.
па годините сигурно са барем два пати колку твоjте, или там некакде
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Телериг напиша:
па годините сигурно са барем два пати колку твоjте, или там некакде
Кажи бе кажи еве јас сум 20 ти кажувам искрен сум, ако ти мислиш да не лажеш за годините подобро воопшто не станува збор за другите работи.
Или страв ти е дека може да влијаат врз компетентноста на твоите тврдења?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Нема одговор на моите прашања...Нема ни да има...
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Кажи бе кажи еве јас сум 20 ти кажувам искрен сум, ако ти мислиш да не лажеш за годините подобро воопшто не станува збор за другите работи.
20 х 2, познал сум :nesum: откаде ке знам за комунизмот, аку бех на 20 колку тебе
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Нема одговор на моите прашања...Нема ни да има...
на кое твое прашанье нема одговор, аj не се прави на луд ..

колку струмичанци са тепани и лежали по затвори зошто са били Бугари..а де, каде е доблестта ? :vozbud:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Нема такви. Се тоа се оние кои сакаат да се оддолжат за мочаниот бугарски пасош, па измислуваат глупости. Ја знаеш онаа дека потурчениот е полош и од Турчинот?
И уште чекам одговор.
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Нема такви. Се тоа се оние кои сакаат да се оддолжат за мочаниот бугарски пасош, па измислуваат глупости. Ја знаеш онаа дека потурчениот е полош и од Турчинот?
И уште чекам одговор.
на кое чекаш одговор, ja повори

Дали да разбирам дека немало струмичанци кои са тепани и лежали по затворите во Jугославиja зошто са били Бугари, това е ли одговорот.
Аку да, значи нема доблестта ja нема, другарот Тито ja забранил:bravo:

нема врска со посошите
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Епа Телериг, јас ќе ти кажам како се перат мозоците со текот на времето.
Прадедо ми имал двајца браќа сите биле родени во Прилеп едниот отишол да учи за диригент во чешка, после се вратил и се преселил во бугарија произнесувајќи се дека е бугарин, другито успеал да внесе себе во дворот на Караѓорѓевиќ и норамално дека за да остане таму морал да се пише србин.
И(сега и едната и другата братучедка на баба ми иако се по потекло по татко се од прилеп, си тврдат дека се чистокрвни бугарка и србинка, а нема врска тоа. Бидејќи ним им се испрани мозоците.
Мене лично дедо ми бог да го прости бил србин и признавам дека четвртина сум србин, ама три четвртини сум македонец и тие се многу послини него српската четвртина , можам да кажам дека се срамам дека имам српско во себе бидејќи србите исто како бугарите се сеуште воглавно затупени националисти кои живеат за големи држави како во 19 век.
А ти телериг очигледно си сеуште дела од тие екпанзионистички структури кои размислуваат ненеормално заостанато, односно како што се размислувало пред 200 години, па ако си 40 срам да ти е дедо ми со 80 години има понапреди сваќања за живото од тебе , ТЕ ЖАЛАМ.
 
Член од
4 мај 2006
Мислења
34
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
, можам да кажам дека се срамам дека имам српско во себе бидејќи србите исто како бугарите се сеуште воглавно затупени националисти кои живеат за големи држави како во 19 век.
Добро, а шќипитарите не се?
Тие отворено даваат анти Македонски изјави и тоа од устата на надворешниот министер.
Треба таа земја да ја прогласиме за непријателска држава, со отворени ексанзионистички намери,а нивната национаљност во Македонија за петта колона.
Не се срами од српското во тебе..ние можеме да им завидуваме на патриотизмот кој го покажаа во 1999. Затоа, иако се сега на дното, пак ке станат и пак ке ги завладеат западните балкани.
Биди горд на нив, јас не сум србин воопшто, ама се гоирдеам со србите, како нивни роднина. Луѓе од мојата раса и мојата вера ја издржаа НАТО агресијата, без кукавичко криенје како глувците. А на аљбањската национањност, косово им го дадоа на послужавник, и така исто и ке го изгубат. Овој пат, засекогаш!
Сепак сме иста крв и иста вера.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе баш и не сме иста крв со србите, туку посебна Македонска, која е единствена, заедничко имам со нив точно тоа што го донеле словените на балканот ама тоа го имаат сите балканци вклучувајќи ги и грците и албанците.
И не се нафрлати па одма, тоа што го кажав за експанзионистичките бугарски и србски политики важи истото и за албанските и грчките, и тие не се ништо по не национално настроени од другиве , чак што виќе и понационалистички се, така да исто важи и за нив, и за сите што уште живеат во 18 век и сонуваат за големи држави и етнички граници (кои реално неможат да постојат).
И да не бегаме оф топик тука станува збор за правото на македонското население во соседните држави за изучување на сопственио покрај официјалниот јазик и негување на својата кулутра, исто како што и другите етнички групи ги уживаат во Македонија, со други зборови, неможе да постојат два аршина, мора како што кај нас етничките заедници ги имаат своите права така треба и во соседните држави етничките заедници да ги имаат истите права.
Ама ај може иде тоа полека ама ако сакаат соседните држави да просперираат економски и политички мора да се согласат за признавање на етничка заедница и давање за право таа истата да си ги ужива правата кои ги уживаат и другите етнички групи во останатите европски држави, со други зборови, сега за сега најекстремен слуќај се Бугарите и Грците на балканот ама мора да попуштата ако нејќат да го јадат стапот одозгора.
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Караконџула напиша:
Добро, а шќипитарите не се?
Тие отворено даваат анти Македонски изјави и тоа од устата на надворешниот министер.
Треба таа земја да ја прогласиме за непријателска држава, со отворени ексанзионистички намери,а нивната национаљност во Македонија за петта колона.
Не се срами од српското во тебе..ние можеме да им завидуваме на патриотизмот кој го покажаа во 1999. Затоа, иако се сега на дното, пак ке станат и пак ке ги завладеат западните балкани.
Биди горд на нив, јас не сум србин воопшто, ама се гоирдеам со србите, како нивни роднина. Луѓе од мојата раса и мојата вера ја издржаа НАТО агресијата, без кукавичко криенје како глувците. А на аљбањската национањност, косово им го дадоа на послужавник, и така исто и ке го изгубат. Овој пат, засекогаш!
Сепак сме иста крв и иста вера.
Доста свршавате на тоа Србите:pishtoldzОфицијално сите четири соседи ни се гомна и никој не можам да поднесам ни Грк, ни Србин, ни Бугар, а највеќе албанец :pishtoldz.Но реално гледано само со Србин можеш да направиш пријателски муабет без политизација додека циганине , татарине и Албанците одма ти ќењаат и провоцираат.Но добриот муабет со обичниот српски граѓанин се должи на бившата Југославија каде владееше Братство и Јединство.

П.С.Караконџуло додколку Српчињата не сметаа нас за роднини зошто 1912 ни ја распарчија МАКЕДОНИЈА, заедно со циганите и татарите?
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
А да за сите Бугари тука што тврдат дека Македонците се измислица на комунизмот и измислена нација од Јосип Броз Тито , како може да ми го објасните делото на Крсте Петков Мисирков - „За Македонцките работи”
За кое тогашната бугарска власт сакајќи да го побие постоењето на македонците исто како што вие сега се обидувате да го побиете го прогонуваат и го убиваат истиот автор?
А ако прв пат слушате за Крсте Петков Мисирков не би ме ни изненадило бидејќи ви се испрани мозоците со тоа што се криени многу факти, пишани факти, факти кои можеш да ги допреш кои постојат, а не се измислени.
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
А да за сите Бугари тука што тврдат дека Македонците се измислица на комунизмот и измислена нација од Јосип Броз Тито , како може да ми го објасните делото на Крсте Петков Мисирков - „За Македонцките работи”
За кое тогашната бугарска власт сакајќи да го побие постоењето на македонците исто како што вие сега се обидувате да го побиете го прогонуваат и го убиваат истиот автор?
А ако прв пат слушате за Крсте Петков Мисирков не би ме ни изненадило бидејќи ви се испрани мозоците со тоа што се криени многу факти, пишани факти, факти кои можеш да ги допреш кои постојат, а не се измислени.
ама ти верно си на 20 години и си класичен пример за изпран мозок..и инфантилна и дебилна неписменост
за прв п'т за Мисирков..хаха

Да са те учили во учлиште за некои други работи од Мисирков, освен "За македонските работи"..

пишан факт е 'като сме си б'лгари', напишано од Гоце Делчев примерно..а некоj да докаже со графоложка експертиза дека не е така:vozbud: :vozbud:
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
И да не бегаме оф топик тука станува збор за правото на македонското население во соседните држави за изучување на сопственио покрај официјалниот јазик и негување на својата кулутра, исто како што и другите етнички групи ги уживаат во Македонија, со други зборови, неможе да постојат два аршина, мора како што кај нас етничките заедници ги имаат своите права така треба и во соседните држави етничките заедници да ги имаат истите права.
Во Благоевградска област 3100 души са се писали "македонци" во графата за националност, од них около 1000 во графата "роден jaзик" са посочили бугарски

Дали останалите 300 000 според тебе требе насила да учат вашиот jaзик, коj e силно србизиран и не е роден jaзик дури и за омовците
Дали можеш да одоговориш на тоа ? ама нормално, без лични навреди
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Ѕвер напиша:
Доста свршавате на тоа Србите официјално сите четири соседи ни се гомна и никој не можам да поднесам ни Грк, ни Србин, ни Бугар, а највеќе албанец
хехе, а вие од бившата република на нешто което го нема што сте бре. На крава ракета jу пречи космосот, те това е вашта работа
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom