Омо-Илинден возобновена во Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 мај 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
TpH_Bo_OkO напиша:
Шопов....повели на караоке :pusk:
Какво караоке бре, секоj знае дека македонска национална свест е формирана сред Македонците во Титова Jугославиja.
Пиринците не са били во Jугославиja и македонизмот не е популарен, он са си Бугари како откраj време. Влиjaнието на омовци е незначително, има го овoj текст во пресудата од Страгбург.
За три години насилна македонизациja 1945-1948 г нема како да се промени националната свест на сите.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Шопов напиша:
Какво караоке бре, секоj знае дека македонска национална свест е формирана сред Македонците во Титова Jугославиja.
Пиринците не са били во Jугославиja и македонизмот не е популарен, он са си Бугари како откраj време. Влиjaнието на омовци е незначително, има го овoj текст во пресудата од Страгбург.
За три години насилна македонизациja 1945-1948 г нема како да се промени националната свест на сите.

Не јади лања бе ајван еден неписмен бугарски. Националната македонска свест постои уште пред твоите гнасни смрдливи татарско чувашки и слични племиња да се себеосознаат бе. Ај сиктер оди труј некои други форуми бе недоделкан хуманоиден изданоку и изроду.
Гит!
 
Член од
24 мај 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
Misirkov напиша:
Bugarskata vlast pri vnatreshni politichki borbi "razkonspirira" nekoi od
agentite na bugarskata sluzhba za drhavna sigurnost koi rabotele najdirektno
protiv Makedonija.

Idejata za deluvanje, megju drugoto, im bila da go uzurpiraat imeto
"VMRO" za nivni celi (istata finata shto ja pravat od vremeto na
Aleksandrov i Vancho Mihajlov, koga vekje ne mozhele da ni ja probijat
Organizcaijata do Ilindensoto vostanie, a toa e istata finata sto ja napravija
preku vlijanie na LjuBco "the schitsofrenic" Georgievski za VMRO-DPMNE).
Da se podsetime, javnite vodachi na bandata se (vo pozadinata ima drugi):

1. Krasimir Karakachanov, poznat vo sluzhbata pod shifrata "Ivan".

2. Georgi Parvanov poznat vo sluzhbata pod shifrata "Goce".

3. Krasimir Uzunov, polkovnik vo voenoto kontrarazuznavanje, koj ja vodi novinskata agencija "Fokus" -- stalinistichko-propagandna fabrika za lagi i omraza.

Prethodno, pretsedatelot na "VMRO-SMD" (denes "VMRO-BND") beshe eden drug agent Stojan Bojadziev (popoznat kako "kuciot vampir").

Na site ovie im se okrvaveni racete.
да добавиме уште :

Лазар Причкапов, кмет на Благоевград
Андон Тотев, кмет на Сандански
сите други кметове на општини
Петар Jaчев, пратеник на ВМРО од Петрич

сите закоравели бугарски националсти, избрани од Македонците од Пиринско на слободни демократски избори :poss: :poss: :poss:
 
Член од
24 мај 2006
Мислења
8
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Не јади лања бе ајван еден неписмен бугарски. Националната македонска свест постои уште пред твоите гнасни смрдливи татарско чувашки и слични племиња да се себеосознаат бе. Ај сиктер оди труј некои други форуми бе недоделкан хуманоиден изданоку и изроду.
Гит!
Аку си от Струмица, прошетаj се некоj пат до Петрич, близо е, и ги прашаj лугето какви са ..и што мислат за вас.
Бугарската национална свест во Пиринско е наj-големиот доказ дека македонска национална свест се е формирала во Jугославиja, и такви како тебе много ги е страв од таа вистина и затоа така лаеш тука:vozbud: :vozbud: :vozbud:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Абе проста неписмена провокаторска мршо. Во Петрич луѓето се Македонци, и јавно го кажуваат тоа. До Благоевград е едно, од таму па нагоре се е различно, и јазик (не дијалект) и рељеф и народ. Оттаму па накај Бугарија има монголоидни остатоци од она гнасно племе. До Благоевград нема.
До вчера бе во крпа ве немаше врзано бе, бај Тошо арно ве држеше стегнати, видовте малку слобода и се посравте. Генот не ви се менува, оној коњокрадскиот. Сега и историчари станавте... Ц, ц, ц,..
Вие сте тие кои крадете историја оти самите ја немате. Имате таму у ПМ откаде хановите и незнам какви се не монголоидни крунисани глави шо ве донеле.
Мене ми е гордост да сум Македонец бе, глуп еден, различен од тебе и апсолутно не Бугарин, туку едноставно Македонец.
Неписмени националисти како тебе само лаат по македонски форуми и уништуваат дискусии. Прост. До вчера којзнае каде си чукал камења у тоа шопскиот бугарски каменич, па и историчар ми се правиш. И демек историја знаеш.. Да, колку шо јас се разбирам од атомска физика.
Ајт, да те нема.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Да си жив и здрав Струмикс
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Шопов напиша:
Какво караоке бре, секоj знае дека македонска национална свест е формирана сред Македонците во Титова Jугославиja.
Пиринците не са били во Jугославиja и македонизмот не е популарен, он са си Бугари како откраj време. Влиjaнието на омовци е незначително, има го овoj текст во пресудата од Страгбург.
За три години насилна македонизациja 1945-1948 г нема како да се промени националната свест на сите.
Абе од вас Бугариштата татарски нема спас, како може да ви е толку усран тоа акалот и да кажуваш дека Македонците се Југословенска творевина, и ти кажи ми како може, глуп еден, за три години да се смени свеста на еден цел народ кога 500 години турците не можеле да не потурчат, па потоа ни Бугариштата, Србендурите и Грчките педери и сега ти се најде паметен да јадеш бурек и да попуваш тука дека јас не сум Македонец туку Бугарин алооооооо, Македонија е до Софија и до Солун
 
Член од
28 јуни 2006
Мислења
403
Поени од реакции
0
asterix_m напиша:
Абе од вас Бугариштата татарски нема спас, како може да ви е толку усран тоа акалот и да кажуваш дека Македонците се Југословенска творевина, и ти кажи ми како може, глуп еден, за три години да се смени свеста на еден цел народ кога 500 години турците не можеле да не потурчат, па потоа ни Бугариштата, Србендурите и Грчките педери и сега ти се најде паметен да јадеш бурек и да попуваш тука дека јас не сум Македонец туку Бугарин алооооооо, Македонија е до Софија и до Солун
ne be batka ne e do sofija.do solun bila ama sofija e daleku.od blagoevrad natamu ne sum siguren deka i tamu ziveele makedonci.abe daleku e sofija be coek.a toa za omo -ilinden e dobro.pa lugeto se makedonci i kako takvi se deklariraat i vo red e da vlezat barem so eden pratenik vo bug.parlament.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Па тоа е добро што Македонците во дијаспората се организираат, но треба да имат подршка и од сопствената држава, ама со сеуште актуелната власт немат подршка.
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33

Малку националистичка е сликта ама морав да ја ставам
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
asterix_m напиша:

Малку националистичка е сликта ама морав да ја ставам
Прати му ја на Бучко и препорачај му во иднина да не ги негира и понижува македонските малцинства. Можеби ќе те разбере (ако му работи лубеницата воопшто).
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Шопов напиша:
Аку си от Струмица, прошетаj се некоj пат до Петрич, близо е, и ги прашаj лугето какви са ..и што мислат за вас.
Бугарската национална свест во Пиринско е наj-големиот доказ дека македонска национална свест се е формирала во Jугославиja, и такви како тебе много ги е страв од таа вистина и затоа така лаеш тука:vozbud: :vozbud: :vozbud:
Абе остајте го детето се нервира шо македонци го заебават и онака нема 2 грама мозок да ти даде 3 аргументи за било што затоа мавнете го (и не го банирајте нека јаде гомна па ние да го отераме упм)
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
Бравос човеку...сосема во право си...

I imam uste edna idea.Da im sobereme nie pari,sekoj od nas da dade po 5o den,tie ke imaat nekakvi pari da vrsat rabota,da ne zboram za toa kako ke im zgree srceto koga ke doznaat deka ne se sami i ostaveni na ovoj svet,i deka sonarodnicite mislat i im pomagaat.[/quote]
------------------------------------------------------------------
Е,за ова БРАВОС да ти е човече.ја следам ситуацијата, одамна се во тешка состојба,изложени се на прогон, не му даваат да зинат. Тајната полиција, е уклјучена, ...а посебно е задужен тамошниот вмро-БНД (читај БаНДа) Прашајги,дали сте Македонци, ќе ти речат*
-само да не не чујат лоши чоеци.Толку се заплашени. Како што рече,
не да се одцепат...туку да се изборат за основни човечки права,оние Македонци, што мозокот уште не му е до крај изрибан.
-------------
Па сега ти предлагам да видиш како мошиме да направиме еден фонд,Секој од нас нека се одрече од една вечера, пример од 20-50евра,кој како можи. Тоа нее ни срамота, нити тајна. Нели скоро во србија и владата призна да му давале пари на попот,вранешкоски, со знаја на Коштуница? А посебно она што рече како ќе се осеќаат, да добиле помош од нивните сонародници, кога веќе нема ништо од државата. Без губенје време, ти покрениго тоа, незнам како оди, да се отвори во некоја банка жиро рачун за таа сврха,и да се објави овде да можиме одма да уплатуваме.Ваква идеја одамна ми се моташе низ глава, али немам некакво големо искуство,па оставам на тебе, и мислам нема никој да те поколеба, сигурно ќе имаш огромна поддршка.А...препорука за новата влада, која да е, да оформи министарство за односи со дијаспората....
Поздрав:
 
Член од
13 мај 2006
Мислења
78
Поени од реакции
1
baldzi напиша:
Sine ako mislis deka takvo neshto ke stane mnogu se lazesh nemoj da si pravish filmovi-avtonomija.....nema shansa.Ne se pravi kako bugarite koi mislat deka ke ja zemat Makedonija pak;gledaj gi rabotite malku po realno.Tie shto vikaat deka se Makedonci vo zapadna Bugarija se mnogu malku da ne kazam ic.
По послушаjше го дедо ви Baldzi - вистината ви кажува.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom