Омо-Илинден возобновена во Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Бугарските граѓани сакаат вести на македонски јазик

Горан Момировски
30.06.2006 26% од читателите на сервисот на бугарската новинска агенција „Фокус” сакаат да добиваат вести на македонски јазик. Според еден од водечките бугарски интернет портали, 72% од околу 2.400 бугарски државјани кои учествувале во анкетата не сакаат да добиваат вести и информации на македонски јазик, а еден процент немаат никакво мислење.
Членот на колективното претседателство на партијата ОМО Илинден Пирин, Стојко Стојков, која беше обновена во неделата во градот Гоце Делчев, најави дека употреба на македонскиот јазик како право на Македонците во Бугарија ќе биде едно од барањата на партијата.
„Секое малцинство во рамките на законите, без да се намалува улогата на бугарскиот јазик како официјален, треба да можат да го изучуваат својот јазик и култура”, рече Стојко Стојков.
Првата поддршка во Бугарија за барањата на ОМО Илинден Пирин доаѓа од политички претставници на Турците во оваа земја.
Пратеникот од Движењето на слободи и права Ќемал Ејуп смета дека ако постои турско, во Бугарија има и македонско малцинство.
Партијата ВМРО БНД на Красимир Каракачанов, кој шпиунирал Македонци за тајните бугарски служби, побарала веднаш оставка од турскиот пратеник, а директорот на Бугарскиот национален историски музеј, близок до владеачките социјалисти на Станишев, изјавил дека во Бугарија нема македонско малцинство, затоа што не постои македонска нација.
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
прашаньето на агенциja Фокус е дали са согласни да има, а не дали сакат.
като омовецот родооступник Стоjко Стojков собере подписка барем за едно 50 деца oд цела Благоевградска област, кои да сакат да учат македонски jaзик, тогаш може, зошто не..

ама и толку нема да собере, будали нема, на никоj не му пука ни за македонски jaзик ни за бившата република не нешто кое одамна нема и ojде беславно во историjaта со срам и позор.

Во Швециja дори и едно дете да имало от некакво малцинство во едно населено место, државата била должна да му осигури учител на маjчин jaзик ке.. требе и ние да равниме по шведскиот стандард та да можат децата на омовците да учат официалниот македонски jaзик :poss:

демек, това нема да стане никога

омовците не можеа да соберат 500 души на учредителното собрание, ке соберели 5000 за партиja, смешници :poss:
може, аку некоj им даде пари да купат роми за членове - по 50 евра на ром и готово
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Хихихихих, татарче наречено Телериг, што само глупости тресеш и плачеш? Имало македонци и ке има во Пиринскиот дел на Македонија кој ни го земавте.
Стразбур не е наш и ваш суд па да се однесува по балкански манири. Значи, имало нешто па пресудил така, а се гледа вашата европска демократска определба по тоа што го правите. Едноставно генот ваш коњокрадски си работи и понатаму. Цивилизација = 0 (со зборови- НУЛА).
А зошто се плашите од ОМО Илинден а? За да не излезат на виделина вашите закани од говеда како Каракачанов и националисти како тебе и уште 90 % од твоите кои пишуваат тука?
Абе испрано мозоче националистичко... Полуписмено и приглупо... Отсекогаш сте биле предмет на подсмев и тоа и ке си останете. Бугари.
 

dragan_ns

JORDAN PIPERKATA
Член од
16 јануари 2006
Мислења
41
Поени од реакции
1
[quote
може, аку некоj им даде пари да купат роми за членове - по 50 евра на ром и готово[/quote]
------------------------------------------------------
Ако ромите коштаат по 50 евра,скапи се.-За 50 евра тројца бугари ќе
купиш.
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Хихихихих, татарче наречено Телериг, што само глупости тресеш и плачеш? Имало македонци и ке има во Пиринскиот дел на Македонија кој ни го земавте.
Стразбур не е наш и ваш суд па да се однесува по балкански манири. Значи, имало нешто па пресудил така, а се гледа вашата европска демократска определба по тоа што го правите. Едноставно генот ваш коњокрадски си работи и понатаму. Цивилизација = 0 (со зборови- НУЛА).
А зошто се плашите од ОМО Илинден а? За да не излезат на виделина вашите закани од говеда како Каракачанов и националисти како тебе и уште 90 % од твоите кои пишуваат тука?
Абе испрано мозоче националистичко... Полуписмено и приглупо... Отсекогаш сте биле предмет на подсмев и тоа и ке си останете. Бугари.
Голем е стравот од вистината...
Като лугето во Пиринско са Бугари, вие зошто сте Македонци ? Разлика между Петрич и Струмица нема.
Затоа губитникот се лови за сламка, да докажува нешто кое го нема.
Прошетаj се до Петрич, прашаj ги лугето какви са и што мислат за вас :vozbud: :vozbud:

А аку те е страв да одиш до Петрич или немаш пари, jaс ке ти сообштим
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Телериг напиша:
Като лугето во Пиринско са Бугари, вие зошто сте Македонци ?
Заради тоа што и го начукав на мајка ти татарска и излезе бугарчето Телериг! Ц ц ц ц!!! Кој ме тераше да се мешам со косооки монголоиди. Оваа му излегува “Породише се пиличе - појебаше квачке!“. Ете затоа сме Македонци :pishtoldz
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Macedalien напиша:
Заради тоа што и го начукав на мајка ти татарска и излезе бугарчето Телериг! Ц ц ц ц!!! Кој ме тераше да се мешам со косооки монголоиди. Оваа му излегува ”Породише се пиличе - појебаше квачке!”. Ете затоа сме Македонци :pishtoldz
ама верно ли..бре..
а като е затоа, зошто се нервиш така..да не е за нешто друго, ама да те е срам да си кажеш
:vozbud:
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Телериг глуп си и досаден. Чисти се ај :wink:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Телериг напиша:
Голем е стравот од вистината...
Като лугето во Пиринско са Бугари, вие зошто сте Македонци ? Разлика между Петрич и Струмица нема.
Затоа губитникот се лови за сламка, да докажува нешто кое го нема.
Прошетаj се до Петрич, прашаj ги лугето какви са и што мислат за вас :vozbud: :vozbud:

А аку те е страв да одиш до Петрич или немаш пари, jaс ке ти сообштим
Јас кога шетав по Петрич, уште рампите стоеја на излезите кон Кулата и Сандански. Тоа беа времиња кога шетав таму со BMW старо 15 год. кога секој втор викенд со татко ми и мајка ми одевме да се прошетаме, и сите вие зјаевте во него како да е вселенски брод, а јас бев дете и се чудев на тоа. Шо е толку чудно? Да, во право си, разлика нема. Македонија е тоа глупердо, не е Бугарија. Убава земја се до Благоевград, а оттаму накај Софија пустелија. И сите викат дека се Македонци, исти како мене, а вие ги лажевте дека сме Срби (!?)
Е затоа губитникот (ти) се фаќа за сламка.
Најлошо е кога слепиот (Бугарите) ке прогледа. Светлината убива, глупердо една Татарска.
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Јас кога шетав по Петрич, уште рампите стоеја на излезите кон Кулата и Сандански. Тоа беа времиња кога шетав таму со BMW старо 15 год. кога секој втор викенд со татко ми и мајка ми одевме да се прошетаме, и сите вие зјаевте во него како да е вселенски брод, а јас бев дете и се чудев на тоа. Шо е толку чудно? Да, во право си, разлика нема. Македонија е тоа глупердо, не е Бугарија. Убава земја се до Благоевград, а оттаму накај Софија пустелија. И сите викат дека се Македонци, исти како мене, а вие ги лажевте дека сме Срби (!?)
Е затоа губитникот (ти) се фаќа за сламка.
Најлошо е кога слепиот (Бугарите) ке прогледа. Светлината убива, глупердо една Татарска.
губитникот си ти, од бившата република на срамното творение Jугославиja и никоj нема да ти поверва на лагите. Ти и такви како тебе требе да се срамите дека сте били Jугословени :kez:
затоа лажеш како циганин, од Петрич до Благоевград за вас ке кажат дека сте србски или jугословенски Македонци, одродени Бугари и се од oвоj род, и сега и по време на комунизот пак кажуваа истото
а во клубот на ВМРО-БНД во Петрич специално ке кажат и други работи, там Каракачонов има доста гласачи, наjмногу од цела Благоевградска област
Па сега лугето само од Струмица што открито кажуват дека са Бугари са повеке од омовците во цело Пиринско


P.S. уште ли се возиш на oвoe BMW или сега си по-модерен со некоja 20-годишна застава Jуго :kez:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Телериг напиша:
губитникот си ти, од бившата jугословенска република на срамното творение Jугославиja и никоj нема да ти поверва на лагите. Ти и такви како тебе требе да се срамите дека сте били Jугословени :kez:
затоа лажеш како циганин, од Петрич до Благоевград за вас ке кажат дека сте србски или jугословенски Македонци, одродени Бугари и се од oвоj род, и сега и по време на комунизот пак беше истото
а во клубот на ВМРО во Петрич специално ке кажат и други работи
Па сега лугето само од Струмица што открито кажуват дека са Бугари са повеке од омовците во цело Пиринско


P.S. уште ли се возиш на oвoj мерцедес или сега си по-модерен со некоja 20-годишна застава Jуго :kez:
Сега возам Xsara, а не ми расправај за оние кои вадат бугар-тапија од чисто прагматични причини. Туку, кажи, си купи ли некоја канта од Германија кога ви пуштија слободен увоз на коли а? Нешто шо во Македонија се возело уште осумдесет и некоја, некој мерцедес 123 а? Па да те види Господ? Имаше само Москвичи и остала советска канта. :pusk:

Ке ви остане Македонија недосонуван сон, ке ве мачат Македонија и Македонците уште долго. Се додека не ја признаете различноста. Едно време лажевте дека сме Срби, па Бугари станавме... Со Бугари работа човек да си нема.
Ај, доста ти е толку.
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Сега возам Xsara, а не ми расправај за оние кои вадат бугар-тапија од чисто прагматични причини. Туку, кажи, си купи ли некоја канта од Германија кога ви пуштија слободен увоз на коли а? Нешто шо во Македонија се возело уште осумдесет и некоја, некој мерцедес 123 а? Па да те види Господ? Имаше само Москвичи и остала советска канта. :pusk:

Ке ви остане Македонија недосонуван сон, ке ве мачат Македонија и Македонците уште долго. Се додека не ја признаете различноста. Едно време лажевте дека сме Срби, па Бугари станавме... Со Бугари работа човек да си нема.
Ај, доста ти е толку.
хаха, като се прошета човек сега по улицте на Скопje..и сравни колите со Софиja..ке си каже дека во Скопje уште има комунизам, поне така на мене ми се виде кога бев во Скопje
не даj Боже да влезнеш у некoj скопски ресторан, се едно влезнах у софиjска крчма по време на баj Tошо..ужас, каква изостаналост

вас како Македонци ви створи другарот Тито, ама сега нема как да стане од гробот и да ви брани :nesum: :nesum: а Србиja e буништето на Европа и скоро нема да излезне од батакот
Словенците и Хрватите овреме се спасиа од буништето, за разлика од некои други бивши jугословени кои сеуште са си там
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Другарот Тито не ми кажал оти сум Македонец. Ми кажал дедо ми оти така му кажал дедо му и така натаму. А ним им верувам, а не на политиката. Пола фамилија низ историјата ми е испотепана шо од Срби, шо од Бугари, шо од Грци, шо од Турци, а богами и од комунисти.
Е сега, останува прашањето, зошто Бугарите не признаваат фактот на постоење на народ различен од нив. Од што се плашите? За да не ви дојде во прашање целата историја? Оти се ви е крадено? Оти вашата историја се наоѓа некаде накај Татаристан? Изгледа тоа ке да е... Зошто ве плаши Македонија и Македонците? Што лошо ви направиле? А? Не очекувам одговор, оти едноставно испраниот мозок не може тоа да го обработи, а за доблеста и да не правам муабет.
btw, за Србија ич таквото не ме боли, и не мешај баби и жаби.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Добро бе што се мачите да му реплицирате на овој тупиов кој тресе невидени зелени, ама баш невидени, да те прашам колку години имаш море пишпирек еден.
 
Член од
30 мај 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
Струмикс напиша:
Другарот Тито не ми кажал оти сум Македонец. Ми кажал дедо ми оти така му кажал дедо му и така натаму. А ним им верувам, а не на политиката. Пола фамилија низ историјата ми е испотепана шо од Срби, шо од Бугари, шо од Грци, шо од Турци, а богами и од комунисти.
Е сега, останува прашањето, зошто Бугарите не признаваат фактот на постоење на народ различен од нив. Од што се плашите? За да не ви дојде во прашање целата историја? Оти се ви е крадено? Оти вашата историја се наоѓа некаде накај Татаристан? Изгледа тоа ке да е... Зошто ве плаши Македонија и Македонците? Што лошо ви направиле? А? Не очекувам одговор, оти едноставно испраниот мозок не може тоа да го обработи, а за доблеста и да не правам муабет.
btw, за Србија ич таквото не ме боли, и не мешај баби и жаби.
Народ, различен од нас во Пиринско не постои, и тоа и ти самиот го знаеш многу добре, и никоj нема да признае подобни нагли претенции. Тука не иде реч за страв.
А народ, различен од нас сега постои во Р Македониja, това е неспорен факт и това не создава никакви проблеми.

И не лажи од каква фамилиja си бил, jaс можам да ти искарам еден долог список од струмичанци, тепани и лежали по затворите во Jугославиja само зошто са били Бугари.
Ке излажеш дека такво нешто немало ? А:vozbud: да те видиме..каде е доблестта ?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom