Омо-Илинден возобновена во Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Лазар Причкапов напиша:
Не си прав. Ако тија хора решат доброволно че са народ отделен от б'лгарскија и че езико им е отделен тогава може, ама ако са били 100 години под геноцид и им е налагано с'с сила да се чувстват различни от б'лгарите тогава требва да им се покаже која е истината за технија произход, да им се разјасни за историјата, да проумејат и сами да ос'знајат че са били л'гани 100 години... и чак тогава когато се избистри всичко ако оште искат да са друга нација нека б'дат друга нација, но доброволно а не насила както стана с вас.
Kakva sila be moito mom4e? Mene nikoi ne mi e kazval kakvi sme,koi sme,ot kude sme do6li,daje koga sam u4ila istoriq 4astta za makedonskata istoriq ne mi bila nikoga interesna.u4ila sam i bulgarska istoriq, vlqzah na sofiiskiq s 6 po istoriq,tva ozna4ava 4e razbrala sam q va6ata istoriq,ne vi mrazam kato narod,nito unijavam bulgarskata kultura,no samiq kaza ako sked kato im se izbistri vsi4ko horata o6te iskat da sa druga naciq neka budat. Nie se opredelihme kato makedonci i tova e,vie trqbva da razberete mai 4e Makedoniq i Bulgaria ve4e ne sa edna durjava,nito pak edin narod. Tova ti e su6toto kato Rusnacite da im kazvat na ukraincite 4e sa rusi,a ne sa, ezika e razli4en,kulturata do nqkude razli4na,moje bi istoriqta e ob6ta no kakvo zna4enie ime tova za moderniq 4ovek,nie jiveem sega i tuk,ne vuv vremeto na Tzarete,ne vuv Velika Bulgaria!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Лазар Причкапов напиша:
Не си прав. Ако тија хора решат доброволно че са народ отделен от б'лгарскија и че езико им е отделен тогава може, ама ако са били 100 години под геноцид и им е налагано с'с сила да се чувстват различни от б'лгарите тогава требва да им се покаже која е истината за технија произход, да им се разјасни за историјата, да проумејат и сами да ос'знајат че са били л'гани 100 години... и чак тогава когато се избистри всичко ако оште искат да са друга нација нека б'дат друга нација, но доброволно а не насила както стана с вас.
Аз тиказах че искам всеки да се чувства как'вто иска, ти не ме ли разбра ? Опознајте истинската историја, спомнете си за произходо на вашите баби и дедовци, елате в Б'лгарија и вижте дали сме монголци (както са ве учили вас), па после като научите всичките истини и ги разберете и признаете че сте били л'гани ние ке ве оставиме на мира и нема да ви пишеме по форумите. Разбираш ? Не искаме да станете б'лгари, искаме да признаете истината па ако искате се чувствајте и марсианци после...
Искам поне един македонец да ми каже: "Имаме обшта историја, една кр'в сме, едни гени носиме, езико ни е обшт, всичко ни е обшто до средата на 20 век, били сме подложени на геноцид и ср'бска пропаганда... но искаме да сме отделна нација и да сме отделна д'ржава от вас"... Разбираш ли ме шо искам да чуја от вас ? Е това искаме ние, да не ни крадете историјата и да не га цепите.
Тоа што сакаш да го чуеш на жалост нема никогаш да го чуеш бидејќи се тоа што ти тврдиш дека било така е само една интерпретација на историските докази. Мене на Училиште се и сешто ме учеле ама јас сум свесен дека секоја држава преку своите учебници за историја врши каква таква пропаганда, и затоа знам дека тоа е само една од повеќе те интерпретациите на историјата. Тоа важи и за учебниците од кои јас сум учел а тоа важи и за учебниците од кои ти си учел, затао неможеш да тврдиш дека историјата што и си ја учел е точна исто како што јас неможам да тврдам дека историјата јас што сум ја учел дека е точна, башка сите знаеме дека не постои човек кој потполно објективно ги запишувал и пренесувал случувањата во историјата. Единствен начин за да дознаеме како нависитина било е да се направи временска машина која ќе не однесе назад во времето за да можеме ние да констатираме како всушност било.
И затоа јас ти викам батали ја сега за сега историјата и помири се со фактот дека постои Македонски народ , македонски етникум кој говори македонски јазик кој со својата азбука, зборови и граматика се разликува од останатите јужнословенски јазици. И излишно да се тврди која е врската меѓу јазиците бидејќи тоа и да сакаш немоќеш да го докажеш само со една интерпретација на историските записи и докази кои пак од своја страна не даваат во никој случај објективна слика за тоа што се случувало.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
Kakva sila be moito mom4e? Mene nikoi ne mi e kazval kakvi sme,koi sme,ot kude sme do6li,daje koga sam u4ila istoriq 4astta za makedonskata istoriq ne mi bila nikoga interesna.u4ila sam i bulgarska istoriq, vlqzah na sofiiskiq s 6 po istoriq,tva ozna4ava 4e razbrala sam q va6ata istoriq,ne vi mrazam kato narod,nito unijavam bulgarskata kultura,no samiq kaza ako sked kato im se izbistri vsi4ko horata o6te iskat da sa druga naciq neka budat. Nie se opredelihme kato makedonci i tova e,vie trqbva da razberete mai 4e Makedoniq i Bulgaria ve4e ne sa edna durjava,nito pak edin narod. Tova ti e su6toto kato Rusnacite da im kazvat na ukraincite 4e sa rusi,a ne sa, ezika e razli4en,kulturata do nqkude razli4na,moje bi istoriqta e ob6ta no kakvo zna4enie ime tova za moderniq 4ovek,nie jiveem sega i tuk,ne vuv vremeto na Tzarete,ne vuv Velika Bulgaria!
Шо ти е избистрено на тебе штом викаш че сме татари:toe:
Ако си разбрала че до средата на 20 век македонците са се чувствали като б'лгари, ако признаваш че всички револјуционери от ВМРО са се чувствали б'лгари, ако признаваш че Самуил е бил б'лгарин, ако признаваш че КР'ВТА ни е еднаква и сме един народ и все пак искаш да живееш в отделна д'ржава тогава немам шо повече да ти кажа специално на тебе. штом ти е јасно всичко това но прод'лжаваш да се разграничаваш от б'лгарите тогава твоја си работа... прај шо искаш, чувствај се каквато искаш... има хора секакви.
Но мога да ти кажа че ти си ред'к случај, повечето "македонци" като тебе които са разбрали истината почти винаги стават нај-големите б'лгарски патриоти. Аз лично познавам много такива и ако искаш мога да те запознаја лично с тех ако идваш некој п'т в нашија град.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Тоа што сакаш да го чуеш на жалост нема никогаш да го чуеш бидејќи се тоа што ти тврдиш дека било така е само една интерпретација на историските докази. Мене на Училиште се и сешто ме учеле ама јас сум свесен дека секоја држава преку своите учебници за историја врши каква таква пропаганда, и затоа знам дека тоа е само една од повеќе те интерпретациите на историјата. Тоа важи и за учебниците од кои јас сум учел а тоа важи и за учебниците од кои ти си учел, затао неможеш да тврдиш дека историјата што и си ја учел е точна исто како што јас неможам да тврдам дека историјата јас што сум ја учел дека е точна, башка сите знаеме дека не постои човек кој потполно објективно ги запишувал и пренесувал случувањата во историјата. Единствен начин за да дознаеме како нависитина било е да се направи временска машина која ќе не однесе назад во времето за да можеме ние да констатираме како всушност било.
И затоа јас ти викам батали ја сега за сега историјата и помири се со фактот дека постои Македонски народ , македонски етникум кој говори македонски јазик кој со својата азбука, зборови и граматика се разликува од останатите јужнословенски јазици. И излишно да се тврди која е врската меѓу јазиците бидејќи тоа и да сакаш немоќеш да го докажеш само со една интерпретација на историските записи и докази кои пак од своја страна не даваат во никој случај објективна слика за тоа што се случувало.
јасно е че в училиште историјата којато се учи и при вас и при нас е фалшива, штом го признаваш браво. Историјата којато аз с'м учил в училиште беше лажлива, писанан от комунисти и аз не с'м и вервалникога. Това което знам за историјата е от по-к'сно време, от обективни научни трудове и от собствени изследванија. Нас са не учили че сме славјани, как да повервам че сме славјани кога около мене нема ни един човек с руса коса. Повремето на башта ми са ги учили че са етнически македонци в пиринскија крај и им превеждаха учебниците и всички стихове на македонски диалект. Голем смех е падало, ама не е смешно оти това е пропаганда. Историјата се пише от тија които управлјават страната и ја нагаждат така че да им е по-удобна, знаеш. Аз знам че с'м б'лгарин не от учебнико а от баба ми и дедо ми които са ми разказвали всичко за моите корени и знам моја прозиход 10 поколенија назад. Тука при нас в пиринско родовата памет е много силна, ние лесно не се даваме на пропагандната машина и лесно не верваме на всеки, верваме само на себе си.

Ако се интресуваш сериозно за вашата истинска историја ке намериш информација оти којто тера - намира. А информација има достат'чно. Мене винаги ме е в'лнувал македонскија в'прос и с'м изчел всичко шо с'м намерил, всичко. Знам и за документите на револјуционерите абе нема нешо к'де да не с'м го проверил лично, това ми е хоби. Мога да ти кажа че всички тија работи к'де б'лгарите ги пишат тук ана вашио форум са верни. Вие на това викате пропаганда но не сте прави, това е истината и много македонци в Б'лгарија могат да го потв'рдјат заштото има нешта които са очевидни.

Викаш машина на времето а ? Епа аз познавам живи машини на времето на по над 90 години които могат да те в'рнат в миналио век и да ти разкажат всичко точно как е станало.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
Kakva sila be moito mom4e? Mene nikoi ne mi e kazval kakvi sme,koi sme,ot kude sme do6li,daje koga sam u4ila istoriq 4astta za makedonskata istoriq ne mi bila nikoga interesna.u4ila sam i bulgarska istoriq, vlqzah na sofiiskiq s 6 po istoriq,tva ozna4ava 4e razbrala sam q va6ata istoriq,ne vi mrazam kato narod,nito unijavam bulgarskata kultura,no samiq kaza ako sked kato im se izbistri vsi4ko horata o6te iskat da sa druga naciq neka budat. Nie se opredelihme kato makedonci i tova e,vie trqbva da razberete mai 4e Makedoniq i Bulgaria ve4e ne sa edna durjava,nito pak edin narod. Tova ti e su6toto kato Rusnacite da im kazvat na ukraincite 4e sa rusi,a ne sa, ezika e razli4en,kulturata do nqkude razli4na,moje bi istoriqta e ob6ta no kakvo zna4enie ime tova za moderniq 4ovek,nie jiveem sega i tuk,ne vuv vremeto na Tzarete,ne vuv Velika Bulgaria!

Мојто момиче, ваше право е, ако искате, да се определите като марсианци. Б'дете си друга нација, не ни пречите.

Единственото, което искаме в так'в случај от Вас е, да забравите да крадете б'лгарската историја и да си ја приписвате.

Вашата си историја започва нек'де след ВСВ. Пишете си и учете си неја. Забравете за братја Миладинови Даме Груев и Гоце Делчев, етц.

Ако вие сте представители на нјакак'в нов македонски етнос, то нјамате ништо обшто с тјах.

Живи и здрави.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Омуртаг' напиша:
Мојто момиче, ваше право е, ако искате, да се определите като марсианци. Б'дете си друга нација, не ни пречите.

Единственото, което искаме в так'в случај от Вас е, да забравите да крадете б'лгарската историја и да си ја приписвате.

Вашата си историја започва нек'де след ВСВ. Пишете си и учете си неја. Забравете за братја Миладинови Даме Груев и Гоце Делчев, етц.

Ако вие сте представители на нјакак'в нов македонски етнос, то нјамате ништо обшто с тјах.

Живи и здрави.
Abe vzemete si i Miladinovi i Goce i Dame i vsi4ko koeto si iskate,taka ili ina4e ni vzehte dostatu4no mnogo,6te prejalim ako vzemite o6te malko,samo da znaem 4e 6te ni se mahnete ot glavite. Glei te si tam rabotata s evropeiskiq saiuz, ne vi li e uvajenie da govorite s hora koito sa "tolkova dale4e" ot vas.Are sbogom,pisna mi!
 
Член од
9 јули 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
Kakva sila be moito mom4e? Mene nikoi ne mi e kazval kakvi sme,koi sme,ot kude sme do6li,daje koga sam u4ila istoriq 4astta za makedonskata istoriq ne mi bila nikoga interesna.u4ila sam i bulgarska istoriq, vlqzah na sofiiskiq s 6 po istoriq,tva ozna4ava 4e razbrala sam q va6ata istoriq,ne vi mrazam kato narod,nito unijavam bulgarskata kultura,no samiq kaza ako sked kato im se izbistri vsi4ko horata o6te iskat da sa druga naciq neka budat. Nie se opredelihme kato makedonci i tova e,vie trqbva da razberete mai 4e Makedoniq i Bulgaria ve4e ne sa edna durjava,nito pak edin narod. Tova ti e su6toto kato Rusnacite da im kazvat na ukraincite 4e sa rusi,a ne sa, ezika e razli4en,kulturata do nqkude razli4na,moje bi istoriqta e ob6ta no kakvo zna4enie ime tova za moderniq 4ovek,nie jiveem sega i tuk,ne vuv vremeto na Tzarete,ne vuv Velika Bulgaria!
Като искате да сте македонци, това си е ваше право и трјабва да се уважава, спор нема.

така може, ама да л'жете, че имало отделна македонска нација преди 1945 г..и да л'жете безсрамно, че хората от Пиринско искат да са македонци като вас..да скверните паметта на исторически личности от Македонија, които са били б'лгари като нас..

това вече е нагло и нема да се приеме никога.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
22
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
Abe vzemete si i Miladinovi i Goce i Dame i vsi4ko koeto si iskate,taka ili ina4e ni vzehte dostatu4no mnogo,6te prejalim ako vzemite o6te malko,samo da znaem 4e 6te ni se mahnete ot glavite. Glei te si tam rabotata s evropeiskiq saiuz, ne vi li e uvajenie da govorite s hora koito sa "tolkova dale4e" ot vas.Are sbogom,pisna mi!

Тези, които ви взеха всичко и ви промиха моз'ците и сега ви управлјават и сега са начело на полицијата, на македонЦката ви академија на науките и в'обште властват в целија политически и обштествен елит. На тјах трјабва да се с'рдите, че са ви взели нешто. Б'лгарија на вас ништо не ви е взела. :motor:

Ако искате да в'рвите по п'тја на отделен етнос в отделна д'ржава, както ви нап'тстват тези хора, просто трјабва да ск'сате завинаги с б'лгарската историја.

Просто и јасно ли се изразих?:lud:
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Омуртаг' напиша:
Тези, които ви взеха всичко и ви промиха моз'ците и сега ви управлјават и сега са начело на полицијата, на македонЦката ви академија на науките и в'обште властват в целија политически и обштествен елит. На тјах трјабва да се с'рдите, че са ви взели нешто. Б'лгарија на вас ништо не ви е взела. :motor:

Ако искате да в'рвите по п'тја на отделен етнос в отделна д'ржава, както ви нап'тстват тези хора, просто трјабва да ск'сате завинаги с б'лгарската историја.

Просто и јасно ли се изразих?:lud:
Po-prosto-zdrave! Ama naistina nema nujda da se izrazva6 prosto 6oto az ne sa tupo momi4e! are dovijdane,lqgam si
 
Член од
15 јули 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Моето мнение е че трјабва да си помагаме заштото и двете д'ржави сме обградени от врагове от другаде. Като сакате се наричајте македонци никој не може ви забрани но разберете, че имаме обшти интереси. Не може да си позволите да дадете Македонија на албанците, което правите в момента, а ние не можем да си позволим да прод'лжаваме с тази антиб'лгарска политика, којато д'ржавата ни води в момента.
 

Attachments

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Лазар Причкапов напиша:
јасно е че в училиште историјата којато се учи и при вас и при нас е фалшива, штом го признаваш браво. Историјата којато аз с'м учил в училиште беше лажлива, писанан от комунисти и аз не с'м и вервалникога. Това което знам за историјата е от по-к'сно време, от обективни научни трудове и от собствени изследванија. Нас са не учили че сме славјани, как да повервам че сме славјани кога около мене нема ни един човек с руса коса. Повремето на башта ми са ги учили че са етнически македонци в пиринскија крај и им превеждаха учебниците и всички стихове на македонски диалект. Голем смех е падало, ама не е смешно оти това е пропаганда. Историјата се пише от тија които управлјават страната и ја нагаждат така че да им е по-удобна, знаеш. Аз знам че с'м б'лгарин не от учебнико а от баба ми и дедо ми които са ми разказвали всичко за моите корени и знам моја прозиход 10 поколенија назад. Тука при нас в пиринско родовата памет е много силна, ние лесно не се даваме на пропагандната машина и лесно не верваме на всеки, верваме само на себе си.

Ако се интресуваш сериозно за вашата истинска историја ке намериш информација оти којто тера - намира. А информација има достат'чно. Мене винаги ме е в'лнувал македонскија в'прос и с'м изчел всичко шо с'м намерил, всичко. Знам и за документите на револјуционерите абе нема нешо к'де да не с'м го проверил лично, това ми е хоби. Мога да ти кажа че всички тија работи к'де б'лгарите ги пишат тук ана вашио форум са верни. Вие на това викате пропаганда но не сте прави, това е истината и много македонци в Б'лгарија могат да го потв'рдјат заштото има нешта които са очевидни.

Викаш машина на времето а ? Епа аз познавам живи машини на времето на по над 90 години които могат да те в'рнат в миналио век и да ти разкажат всичко точно как е станало.
Види ваму и јас имам и баби и дедовци кои исто така како твоите мене ми раскажале што тие доживеале и така да неможеш од таа гледна точка да ги побиеш нивните искуства и прикажувањето на работите како тогаш биле. Така да мислам дека мислам дека треба да се нафатиш и да дојдеш во Македонија и да видиш што ќе ти кажат историчарите и новноте погледи и интерпретација на Фактите, немора да го прифатиш за поточно од твоето толкување ама биди малку со послободни мисли о слушни и други интерпретаации, од кај знаеш може ќе налеташ на некој исто така факт кој може че ги побие првичните твои согледувања, а може и ќе ги потврди. Ама никогаш не заборавај дека тоа е само едно лично согледување на работите за кое никогаш нема да дознаеш колку е точно или погрешно. Многу ми е жал ама помири со фактот дека се тоа што ти кауваш дека се случувало се претпоставки и субјективни согледувања, и тоа никогаш нема да го промениш бидејќи објективнао согледување еден човек неможе никогаш да направи, тоа што е објективно треба со свои очи да се види.
Доказ за ова е прадедо ми кој имал двајца браќа, едниот како диригент се вработил во Софиската филхармонија и убеден дека е бугарин, другиот успеал да се вовлече во кралскиот двор на Караѓоѓевиѓ декларирајќи се за Србин, а прадедоми си останал во родниот прилеп декларирајќи се за македонец.
И сега бабми има братучетка која е во софија и тврди дека е бугарка, друга братичетка во Белград која тврди дека е србинка, и баба ми и нејзините три сестри кои се декларираат за чистокрвни Македонки, а сите влечат корен од прилеп, и сите зборат раличен јазик и неможат секогаш баш најдобро да се разберат.
Така да многу се испреплетени работите, во периодот од на балканските и двете светски војни неможеш да одречеш дека немало ни територијални претензии и во тој интерес биле користени сите средства, меѓу кои и порпаганда. Со други зборови престани да даваш тврдења за историјата.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
...треба да се нафатиш и да дојдеш во Македонија и да видиш што ќе ти кажат историчарите и новноте погледи и интерпретација на Фактите, немора да го прифатиш за поточно од твоето толкување ама биди малку со послободни мисли о слушни и други интерпретаации...
Кој ти кажа че не с'м се интересувал и от другите интерпретации на историјата ? Интересувам се от всичко аз. Ама нај-много вервам не на некакви интерпретации а на документи. Са не ме карај тука да ти доказвам, по тија в'проси много е написано и много е доказано, нема нужда да се повтарјам. Има доказателства к'де са толкова силни че не подлежат на крива интерпретација.
Тука в нашија крај има и местни пиринци к'де живејат тука от памтивек, има бежанци от всички краишта на Вардарска Македонија има и от Егејска Македонија, всички те винаги са знајали че са част от б'лгарскија етнос, и кога са дојдели и сега. Има и при вас много б'лгари които в'преки пропагандата са запазили б'лгарските си корени - като Лјубчо Георгиевски например, којто онија ден беше тука в Благоевград да си земе паспорто, он е вече благоевградчанин ако не сте разбрали, с'гражданин ми е. А като него тука има МНОГО.
Вие требва да признаете некои работи а не като повреден грамофон да повтарјате - монголи, татари...
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Tatar: velish dokumenti si sakal za da prestanes da treses gluposti?! Pa taka kazi be pile:

"Во тоj однос, Турците се покажаа вонредно далекувиди, така што во самиот корен каj Словените посеале таков метеж и таков политички разврат што совршено го обезличил Македонецот, правеjќи од него тапо орудие на човечките страсти и парите, а од друга страна родил смртно неприjателство мегу Бугарите и Србите, доведуваjќи ги до состоjба на безумство, езуитство, и потполн не бирање средства и деjства.

...За време на моjот престоj во Ускуб <Скопjе>, jас настоjував по можност од незаинтересирани извори да соберам точни податоци за етнографскиот состав на градот; притоа се покажа дека броjноста на Турците и сите други елементи освен Бугарите и Србите произведени ка К'нчев, се доволно верни, но поделбата на скопските Словени на Срби и Бугари совршено не издржува критика: тоа е еден ист народ зафатен од бугарската или српската пропаганда. Jас говорам, се разбира, за месните домородци, а не за доjдениот елемент, повикан од Бугариjа и Србиjа како учители, итн.

Бидеjќи бугарската пропаганда се води од Бугарите одамна, т.е. во текот на повеке од 30 години, а Србите почнале тука да работат одваj од 1886 г., природно е дека во градот повеќето Словени се опфатени од бугарската пропаганда, но и Србите не дремат и катагодина опфаќаат не мала група адепти од Бугарите, од што произлегува дека ве последниве години броjот на Бугарите во Скопjе и неговата епархиjа не се зголемил, туку се намалил. Општо, Србите со своjата пропаганда постигнаа во Скопjе и ближните села кон 1901 г. да има 11 домови зафатени од српската пропаганда. ..."


(П.А. Ритих, "Низ Македониjа во летото 1901 година", Како jа видоа Македониjа. Руски публикации за Македониjа 1828-1913", Македонска книга, Скопjе - 1978 година, стр. 83)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom