Омо-Илинден возобновена во Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
Slovencite mozat da ni bidat kako najdobar primer za toa kako se pravi drzava! Zoso po raspadot na Jugoslavija, tie znaeja sto sakaat i znaeja kako da go napravat toa! E dodeka tie si ja pravea svojata drzava nie uste se tepavme dali sme za srbite ili za bugarite! I dvete najgolemi partii so gi imame se opredeleni prosrpski i probugarski( za albanskite nema ni da pocnuvam), pa sea videte koj pamet go imame nie! Sami sme krivi so ne ebat u g'z i bugarite i srbite i albancite i koj ke stigne! Revolucija ni e spasot! Isto kako vo Kuba so se desilo!

*da ne se sfatime pogresno deka sum nacionalist ili patriot(zoso mislam deka nacionalizmot pocnuva od patriotizmot) ama realno gleano taka e!
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
HateMe напиша:
Slovencite mozat da ni bidat kako najdobar primer za toa kako se pravi drzava! Zoso po raspadot na Jugoslavija, tie znaeja sto sakaat i znaeja kako da go napravat toa! E dodeka tie si ja pravea svojata drzava nie uste se tepavme dali sme za srbite ili za bugarite! I dvete najgolemi partii so gi imame se opredeleni prosrpski i probugarski( za albanskite nema ni da pocnuvam), pa sea videte koj pamet go imame nie! Sami sme krivi so ne ebat u g'z i bugarite i srbite i albancite i koj ke stigne! Revolucija ni e spasot! Isto kako vo Kuba so se desilo!

*da ne se sfatime pogresno deka sum nacionalist ili patriot(zoso mislam deka nacionalizmot pocnuva od patriotizmot) ama realno gleano taka e!
Абе види ваму не и и во Словенија се така сјајно, разликата е тоа што тие прво удруја на Економски развој па за да после во економски мир да средуваат политички и етнички проблеми (имено има многу босанци во словенија, и треба да се среди нивниот статус и права како малцинство).
А ние обратно прво етничките и политичките работи да ги средиме па п-осле економските, и затоа имаме едно 15 лошо поминати години.
 
Член од
6 јули 2006
Мислења
23
Поени од реакции
0
Znam deka ne e se taka sjajno, ama rabotata e so kaj niv nema takva etnicka omraza kako kaj nas samo zaradi toa so lugeto imaat pari i ne se tolku optereteni so politika kako nie.
 
Член од
15 јули 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Не мога да повервам до каква степен србската пропаганда си е св'ршила работата. И как ви е озверила срешту нас. јавно комунизмот и србите са ви ебали мајката и сега му с'рбате попарата. Молете се да не се отдели Косово оти ке настанат жални времена за Македонjиа. И тогава нема да има кој да ви помогне освен нас. Не можете ли да проумеете, че ние не сме ви врагове.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Pride of Bulgaria напиша:
Не мога да повервам до каква степен србската пропаганда си е св'ршила работата. И как ви е озверила срешту нас. јавно комунизмот и србите са ви ебали мајката и сега му с'рбате попарата. Молете се да не се отдели Косово оти ке настанат жални времена за Македонjиа. И тогава нема да има кој да ви помогне освен нас. Не можете ли да проумеете, че ние не сме ви врагове.
Kakav komunizam be tatar4e? Ti le 6e govori6 za komunizam? Mamkata vi eba toq komunizam,zatova sega ste vse edno ot kletka izlezeni! Are ne govori na taq tema 6oto mnogo mizerno zvu4ite kogato govorite za istoriqta,napravo jal na 4ovek da mu bude za vas,tolkova li vi boli 4e si se nari4ame makedonci,i makedonci sme.Po-dobre mislete za va6iq proizhod,a ne kakvi sme nie! Qsno li ti e? Vie kvi ste,ot kude ste? Tatari takiva,bedni i odvratitelni vuv vseki edin smisul na dimata! Are mahai se ot tuk,kato ne ni uvajava6 kato naciq!
 
Член од
15 јули 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
штом казваш, че ние не знаем от дека сме нема какво повече да спорим. Теја србски теории си ги заври у задникот. Имам много пријатели македонци и в Македониjа и тук в моја град с'што дека са студенти и те се далече от твоја начин на мислене. Но јавно србската пропаганда ти е изпила моз'ка :tapp: Казах, че ние имаме обшти проблеми и врагове ти говориш заучени глупости :lud: Не с'м дошел тука да се карам. Считам, че вие сте единствените на балканите с които можем да си помагаме безкористно и без задни мисли. Само ке трјабва да изоставите србската пропаганда.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Pride of Bulgaria напиша:
штом казваш, че ние не знаем от дека сме нема какво повече да спорим. Теја србски теории си ги заври у задникот. Имам много пријатели македонци и в Македониjа и тук в моја град с'што и те се далече от твоја начин на мислене. Но јавно србската пропаганда ти е изпила моз'ка :tapp: Казах, че ние имаме обшти проблеми и врагове ти говориш заучени глупости :lud: Не с'м дошел тука да се карам. Считам, че вие сте единствените на балканите с които можем да си помагаме безкористно и без задни мисли. Само ке трјабва да изоставите србската пропаганда.
Kakva surbska propaganda be 4ovek? Ne mojem li nie da si obi4ame stranata,taka kakto vsi4ki svestni hora v toq svqt go pravqt? Nie nqmame li pravo da budem nacionalisti,taka kakto ste vie? Nie makedoncite nqmame li pravo da se borim za na6ite prava i svobodi? Vinagi 6te trqbva da ni nari4at bulgari,ili surbi? Tova ne se otnasq samo na bulgarite! Az su6toto go mislq i za surbite. Are ostavete ne da jiveem i da si izgradim na6ta strana taka kakto e bila nqkoga,tolkova velika i pro4uta. Ot vas,bulgarite i surbite,ne mojem glava da dignem.Ednite za teritoriqta ni piqt kurvta,drugite za curkvata, tretite imeto ne ni bilo na red. Moga svobodno da kaja deka ot vsi4ki susedi,po-skoro 6e gi izbera albancite za bratq otkolkoto vas,pone te sa gotovi da zastanat v edin red s nas i da vuzstanovim stranata.Onova koeto bilo-bilo i minalo, a vie trqbva da nau4ite 4e teq vremena sa otminali i nikoga nqma da se vurnat. Nas ni ostava sega Makedoniq,takava kakvato vie,surbite i gurcite ni q ostavihte,malka i bedna,no naroda i razuma, samata psiha na horata nikoga nqma da promenite s va6ite bedni propagandi,nqma takav Bog koito 6te ne nakara da se nari4ame bulgari ili surbi. Ostani mi zdrav i jiv,i pomisli malko, vse pak jiveem v demokratiq i vseki ima pravo da se nari4a kakto iska. Az sam MAKEDONKA i tova veliko 4uvstvo nikoi ne moje da mi otneme! I vqrvam 4e vsi4ki moi bratq i sestri delqt moito mnenie,taka 4e podobre za teb da ne se izlaga6!
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
I vqrvam 4e vsi4ki moi bratq i sestri delqt moito mnenie,taka 4e podobre za teb da ne se izlaga6!
Бате Лјубчо не дели твојто мнение :nenene: и не само тој...
В Благоевград познавам страшно много студенти от вардарско (и студентки:wub:) и мога да ти кажа че повечето от тех се чувстват б'лгари, познават корените си и не забравјат заветите на техните деди.
Знаеш ли к'де ви е проблемо ск'па ? Има едно стихотворение на Вазов което много точно описва положението в Македонија от преди време, но до нек'де то е актуално и днес: http://slovo.bg/old/vazov/macedoni/pashtasi.htm
(Вазов написва това стихотворение след като ср'бскијат престолонаследник Александ'р I удрја плесница на едно момиченце в Македонија, което на наглија му в'прос "Па шта си ти" отговарја, че е б'лгарче. През 1934 г. в Марсилија Александ'р I е застрелјан от Владо Черноземски.

В'преки това което говориш ти и некои други твои с'братја аз не ве мразја, напротив жал ми е за вас. Моите корени с'што са от Македонија но за мое штастие ср'бскија геноцид и пропагандна машина не ме е застигнала заштото пра дедо ми се засели в Пирин планина.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Лазар Причкапов напиша:
Бате Лјубчо не дели твојто мнение :nenene: и не само тој...
В Благоевград познавам страшно много студенти от вардарско (и студентки:wub:) и мога да ти кажа че повечето от тех се чувстват б'лгари, познават корените си и не забравјат заветите на техните деди.
Знаеш ли к'де ви е проблемо ск'па ? Има едно стихотворение на Вазов което много точно описва положението в Македонија от преди време, но до нек'де то е актуално и днес: http://slovo.bg/old/vazov/macedoni/pashtasi.htm
(Вазов написва това стихотворение след като ср'бскијат престолонаследник Александ'р I удрја плесница на едно момиченце в Македонија, което на наглија му в'прос "Па шта си ти" отговарја, че е б'лгарче. През 1934 г. в Марсилија Александ'р I е застрелјан от Владо Черноземски.

В'преки това което говориш ти и некои други твои с'братја аз не ве мразја, напротив жал ми е за вас. Моите корени с'што са от Македонија но за мое штастие ср'бскија геноцид и пропагандна машина не ме е застигнала заштото пра дедо ми се засели в Пирин планина.
Ti na pra-dedo i ot Makedoniq tolkova li si umen,6oto da bu6e 4is6 bulgarin, i pra pra dedo ti da be6e do6ul ot severen kavkaz ne vqrvam 4e 6te6e da ima6 pove4e ot 2gr akyl. Kolega,are ne me zanimavai s gluposti :pos2:
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Лазар Причкапов напиша:
Кое точно е глупост колежке ? За всека една дума којато с'м написал мога да гарантирам на 100 % че е верна.
I az su6to kolega! :duel:
 
Член од
15 јули 2006
Мислења
6
Поени од реакции
0
Наричај се каквато искаш аз не ти налагам ништо опитвам се да ти кажа само че и вие и ние сме изправени пред големи проблеми. А ти ни приравнјаваш к'м с'рбите :nenene: 200 000 бугари загинаха за свободата на Македониа и зашто да ни наричате татари, да вервате на србите и да се коалирате с албанците :bravo:
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Pride of Bulgaria напиша:
Наричај се каквато искаш аз не ти налагам ништо опитвам се да ти кажа само че и вие и ние сме изправени пред големи проблеми. А ти ни приравнјаваш к'м с'рбите :nenene: 200 000 бугари загинаха за свободата на Македониа и зашто да ни наричате татари, да вервате на србите и да се коалирате с албанците :bravo:
Pred kakvi problemi sa izpraveni bulgarite? Psihi4eski? :pos2:
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
Не, ти не можеш да гарантираш за ништо оти думаш на изуст заучени фрази.
Ти викаш че сме татари нали така ? Че сме монголоиди ? Но аз от д'лги години се интересувам от б'лгарите в'в Волжска Б'лгарија (реп. Татарстан) и мога да ти кажа че следја всички научни изследванија на б'лгарите там. Правени са и генетични и антропологични и всекакви други изследванија и се оказва че волжските б'лгари от Татарстан не са с монголско произхождение. Но штом не се интересуваш по тоја в'прос и не си запозната зашто тогава даваш "компетентно" мение ? Как може да говориш че сме татари когато самите "татари" доказват че са етнически б'лгари и немат никаква вр'ска с монголо-татарските нашествија там ? Всички тука които пишете говорите наизуст и не си правите никакво усилие да поразс'ждавате нормално и без злоба за да разберете каква е истината. Ела в Благоевград и ме виж, снимај ме, и после пиши пак тука че с'м монголец...
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Лазар Причкапов напиша:
Не, ти не можеш да гарантираш за ништо оти думаш на изуст заучени фрази.
Ти викаш че сме татари нали така ? Че сме монголоиди ? Но аз от д'лги години се интересувам от б'лгарите в'в Волжска Б'лгарија (реп. Татарстан) и мога да ти кажа че следја всички научни изследванија на б'лгарите там. Правени са и генетични и антропологични и всекакви други изследванија и се оказва че волжските б'лгари от Татарстан не са с монголско произхождение. Но штом не се интересуваш по тоја в'прос и не си запозната зашто тогава даваш "компетентно" мение ? Как може да говориш че сме татари когато самите "татари" доказват че са етнически б'лгари и немат никаква вр'ска с монголо-татарските нашествија там ? Всички тука които пишете говорите наизуст и не си правите никакво усилие да поразс'ждавате нормално и без злоба за да разберете каква е истината. Ела в Благоевград и ме виж, снимај ме, и после пиши пак тука че с'м монголец...
Taka li,ot Blagoevgrad si? Mi togava si makedonec be moito mom4e :poss:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom