Омо-Илинден возобновена во Бугарија

Статус
Затворена за нови мислења.

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Лазар Причкапов напиша:
Бате Лјубчо не дели твојто мнение :nenene: и не само тој...
В Благоевград познавам страшно много студенти от вардарско (и студентки:wub:) и мога да ти кажа че повечето от тех се чувстват б'лгари, познават корените си и не забравјат заветите на техните деди.
Знаеш ли к'де ви е проблемо ск'па ? Има едно стихотворение на Вазов което много точно описва положението в Македонија от преди време, но до нек'де то е актуално и днес: http://slovo.bg/old/vazov/macedoni/pashtasi.htm
(Вазов написва това стихотворение след като ср'бскијат престолонаследник Александ'р I удрја плесница на едно момиченце в Македонија, което на наглија му в'прос "Па шта си ти" отговарја, че е б'лгарче. През 1934 г. в Марсилија Александ'р I е застрелјан от Владо Черноземски.

В'преки това което говориш ти и некои други твои с'братја аз не ве мразја, напротив жал ми е за вас. Моите корени с'што са от Македонија но за мое штастие ср'бскија геноцид и пропагандна машина не ме е застигнала заштото пра дедо ми се засели в Пирин планина.
Ова ти е лага со тапија бидејќи и јас знам многу во благоевград кои студираат и сите си се декларуираат македонци ама кажуваат дека мора да во бугарија да се кажуваат како бгари за да не ги избркаат од факултете а со тоа и да им пропаднат студиите.
Не биди слеп.
А србската пропаганда вели дека Македонците се срби, бугарската вели дека македонците се бугари, едно има да кажам и за едните и за другите а тоа е дека Македонците не се ниту бугари ниту срби, а и сигурно не се грци. Македонците си се македонци, и џабе лапаш маслинки од ваму потекнуваме од таму потекнувваме и истории ми тераш бидејќи историјата се базира на интерпретација на некои докази, ама која интерпретација е точна на жалост не можеме да дознаеме се до моментот не изградиме временска машина и да се вратиме во ремето и сами видиме.И затоа прифати го фактот дека постојат луже ко се декларират како Македонци , кои имаат различна азбука и од бугарската и од србската, различна граматика, различен јазик, и како таков народ си имаат за право да си ги добијат своите права на изучување на сопствениот јазик.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
Taka li,ot Blagoevgrad si? Mi togava si makedonec be moito mom4e :poss:
Аз знам че с'м македонец и се гордеја с това, както шопите се гордеја че са шопи а добруджанците - добруджанци. Ама македонците сме нај-чистокр'вните б'лгари, и това ми го е казвал не некој друг а дедо ми.

И шо като с'м от Благоевград ? Добре тогава, иди в Стара Загора, Плевен, Бургас, Перник (там по-убаво не оди де...оти меткат с камани)
Виждам че владееш б'лгарски и предполагам че не си го научила от ТВ Планета а си била в Б'лгарија, е тогава след като си виждала б'лгарите отблизо как може да говориш че сме татари ? Немаш ли малко достојнство в тебе, не уважаваш ли себе си за да изопачаваш нештата тека ? Пак ти казвам ела в Б'лгарија, ке ти плата и престој и транспорт и хотел и храна... ти само ела, ке ти намера камера и ке одим по улиците да снимаме ората, ако срештнеш и заснемеш монголо-татари аз ке ти подара камерата да си га чуваш за спомен.
Аре со здраве.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
2
Поени од реакции
0
Лазар Причкапов напиша:
Аз знам че с'м македонец и се гордеја с това, както шопите се гордеја че са шопи а добруджанците - добруджанци. Ама македонците сме нај-чистокр'вните б'лгари, и това ми го е казвал не некој друг а дедо ми.

И шо като с'м от Благоевград ? Добре тогава, иди в Стара Загора, Плевен, Бургас, Перник (там по-убаво не оди де...оти меткат с камани)
Виждам че владееш б'лгарски и предполагам че не си го научила от ТВ Планета а си била в Б'лгарија, е тогава след като си виждала б'лгарите отблизо как може да говориш че сме татари ? Немаш ли малко достојнство в тебе, не уважаваш ли себе си за да изопачаваш нештата тека ? Пак ти казвам ела в Б'лгарија, ке ти плата и престој и транспорт и хотел и храна... ти само ела, ке ти намера камера и ке одим по улиците да снимаме ората, ако срештнеш и заснемеш монголо-татари аз ке ти подара камерата да си га чуваш за спомен.
Аре со здраве.
циганите са от Индија!
И все пак аз знам, че нај чистите б'лгари са в централна северна Б'ЛГАРИја...Плевен-Ловеч-Велико Т'рново
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Ова ти е лага со тапија бидејќи и јас знам многу во благоевград кои студираат и сите си се декларуираат македонци ама кажуваат дека мора да во бугарија да се кажуваат како бгари за да не ги избркаат од факултете а со тоа и да им пропаднат студиите.
Не биди слеп.
Има македонци у Благоевград к'де викат че са етнически македонци, малко са ама ги има и не са ги "избркале" от факултето нито им пропадат "студиите". Елате бе хора лично ке ви покажа и македонци к'де викат че са б'лгари и македонци к'де викат че са етнически македонци но немат никакви проблеми с'с "студирането". НИКОј до сега не е имал проблеми заради това че се е нарек'л македонец там. Аз не с'м слеп, не с'м промит моз'к, слабостите и грешките си ги знам, знам и слабостите на мојата д'ржава. Гледам обективно на всичко и за всеко нешто т'рса ДОКАЗАТЕЛСТВА преди да говора а не да разчитам на слухове както правите вие.
Ај со здрае.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ај биудејќи гледам тука многу недоразбирање и нејасно изразување а со тоа и карање , пров да ми дефинирате што значи тоа бугарин.
Ако реално согледаме има повеќе перспективи од кои може едне личност да се декларира како Македонец.
Прво и најбитно Македонец е оној кој го збори односно чиј мајчин јазик е македонскиот јазик кој е дефиниран со со македонската азбука,македонската граматика и македонските карактеристични зборови, под ова се разбира етнички македонец.
Второ некој може да се нарече Македонец ако е роден на територијата односно областа македонија бидејќи потекнува од таа област, на пример како ќто сите ние се декларираме како баканци или европејци, тоа не значи дека ако човеко така се декларира дека е и по дифолт етнички Македонец (дефинирано погоре).
Трето македонец може да се нарче тој што е државјанин на Република Македонија, ама ова јас воопшо те го поддржувам пореди непобитниот факт дека ниедна балканса држава не е еднонационална, и затоа преферирам ваквите наместо македонци да се декларираат како државјани на Република Македонија.
Четврто и многу ретко може некој да се декларира некој како Македонец кој иако мајчин јазик не му е Македонски, иако на е роден во областа Македонија, иако не е државјанин на Република Македонија, сепак од свои лични побуди се декларира како македонец кој како таков ново деклариран се обврзува да го научи македонскиот јазик за да може да да припадне барем на едната од трите групи односно во етнички Македонец.
Јас сум роден Во областа Македонија, мајчин јазик ми е Македонски, и сум државјанин на Р. Македонија, и се чувствувам како Македонец, и неомежете вие мене да ми кажувате дека сум исто со тој што е роден во Бургас. дали сме јасни.

Е сега има луѓе кои се родени во областа Македонија и се државјани на Република Бугарија и чиј мајчин јазик е Македонскиот, тие се етнички македонци.
Исто има државјани на Р. Бугарија, кои се родени во областа Македонија, но мајчин јазик им е бугарски, и се чувствуваат како бугари, те тие се етнички бугари.

затоа не можете да тврдите дека првите се етнички бугари, и затоа како етнички македонци претставуваат едно етничка група во Р.Бугарија, која во согласност со нивната бројност и согласно со правата на човекот имаат за право да формираат своја Партија, и да го изучуваат мајчиниот јазик, однсно да ги слушаат предметите на своја мајчин јазик. Ова има се загарантирани човекови права со документото во обединетите нации за кој колку што сум запознает потписник е и Р. Бугарија.

Ама изгледа џабе се мачев кога ко прво половина од ова буграите нема да го разберат а и до душа нема ни да се потрудат да го прочитаат, а ти што се платени за бугарска пропаганда и ќе го игнорираат.
 
Член од
15 ноември 2005
Мислења
355
Поени од реакции
1
Лазар Причкапов напиша:
Виждам че владееш б'лгарски и предполагам че не си го научила от ТВ Планета а си била в Б'лгарија, е тогава след като си виждала б'лгарите отблизо как може да говориш че сме татари ? Немаш ли малко достојнство в тебе, не уважаваш ли себе си за да изопачаваш нештата тека ? Пак ти казвам ела в Б'лгарија, ке ти плата и престој и транспорт и хотел и храна... ти само ела, ке ти намера камера и ке одим по улиците да снимаме ората, ако срештнеш и заснемеш монголо-татари аз ке ти подара камерата да си га чуваш за спомен.
Аре со здраве.
Lazar4o, az jiveq v Bulgaria,ezika ne sam nau4ila ot TV PLaneta,6oto ne haresvam da slu6am bg kurvi,i vijdam mnogo otblizo bulgarite,tova me kara da govorq taka kakto govorq,6toto ako makedoncite sa bulgari 6to az ne se 4uvstvam tuk,v Bulgaria kato v ku6ti? I 6to vie samite imate predrazsudoci za nas i ni unijavate na vseki edin vuzmojen na4in. Ne iskam da ti kazvam kolko puti sa me unijavali i bili po tramvai gadni bulgarski skinari samo zaradi tova 4e sam makedonka. Kaji mi kude e istinata i 6te ti povqrvam!
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
NeRtHuS_ErDa напиша:
Lazar4o, az jiveq v Bulgaria,ezika ne sam nau4ila ot TV PLaneta,6oto ne haresvam da slu6am bg kurvi,i vijdam mnogo otblizo bulgarite,tova me kara da govorq taka kakto govorq,6toto ako makedoncite sa bulgari 6to az ne se 4uvstvam tuk,v Bulgaria kato v ku6ti? I 6to vie samite imate predrazsudoci za nas i ni unijavate na vseki edin vuzmojen na4in. Ne iskam da ti kazvam kolko puti sa me unijavali i bili po tramvai gadni bulgarski skinari samo zaradi tova 4e sam makedonka. Kaji mi kude e istinata i 6te ti povqrvam!
Какви предразс'д'ци имаме за вас ? По как'в начин те унижаваме ? Сигурно са ти казвали че Македонија е б'лгарска и че нема македонски народ, така ли е ? Ти не знаеш ли че Македонија е болна тема за б'лгарите ? Не знаеш ли че в цела југозападна Б'лгарија и в Софија живејат неколко стотин хилјади наследници на бежанци от Македонија , които не могат да проумејат вашата омраза к'м Б'лгарија ? Нормално е да си попадала на скинари и техни подмјатанија, че македонската нација е изкуствено с'здадена.
Аз да ти кажа с'м останал с'с с'всем други впечатленија. Имам много пријатели от Македонија, които учат при нас и до сега никој не се е оплакал от отрицателно отношение, напротив, всички са впечатлени от пријателското отношение к'м тех. Мене ако питаш македонците в Б'лгарија са привилегировани и много по-лесно получават дипломи а в некои университети оценките им умишлено се завишават. Аз 3 години не можах да влезна в јуЗУ заради големија број македонци, за такива като нас не останаха места но не се оплаквам нали. Македонците лесно си намират и работа в Б'лгарија, как можеш да казваш, че има дискриминација к'м вас ? Ајде пиши ми лично с'обштение, ако си в Софија ке дојда до там и цел ден ке се возим в трамваите и ке думаме на македонски на висок глас да видим дали некој ке ни каже нешто. Македонец в Б'лгарија това звучи гордо. На мене в казармата ми викаха "македонецо" оти си думам на диалект и ме уважаваха всички.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Јас сум роден Во областа Македонија, мајчин јазик ми е Македонски, и сум државјанин на Р. Македонија, и се чувствувам како Македонец, и неомежете вие мене да ми кажувате дека сум исто со тој што е роден во Бургас. дали сме јасни.
Глеј са, ако искаш се чувствај перуанец. Аз с'м за това всеки да се чувства как'вто иска ама зашто това требва да става с л'жи, фалшификации и насилие. Ти се чувствај как'вто искаш ама признај че доста години се е водила антиб'лгарска пропаганда, признај че в училиште сте учили много глупости и измислици, признај че в Македонија хората с б'лгарско самос'знание са били преследвани и малтретирани, признај че до преди неколко десетилетија "македонците" са се чувствали б'лгари и чак в 20 век с помоштта на геноцид, ср'бска пропаганда и терор са започнали да се чувстват македонци, признај че много от вашите историци говорат л'жи, признај че "македонските" револјуционери са се чувствали б'лгари, ако не признаеш че при вас е имало промиване на моз'ци тогава никога нема да погледна сериозно на твоите думи оти ке знам че или лажеш или си тотално об'ркан. Нека се избистри историјата и да се учи такава каквато е, па вие после ако искате и албанци се наричајте, ако искате и цинцари... ние на сила не можем да ве накараме да станете б'лгари.

Е сега има луѓе кои се родени во областа Македонија и се државјани на Република Бугарија и чиј мајчин јазик е Македонскиот, тие се етнички македонци.
Исто има државјани на Р. Бугарија, кои се родени во областа Македонија, но мајчин јазик им е бугарски, и се чувствуваат како бугари, те тие се етнички бугари.

затоа не можете да тврдите дека првите се етнички бугари, и затоа како етнички македонци претставуваат едно етничка група во Р.Бугарија, која во согласност со нивната бројност и согласно со правата на човекот имаат за право да формираат своја Партија, и да го изучуваат мајчиниот јазик, однсно да ги слушаат предметите на своја мајчин јазик. Ова има се загарантирани човекови права со документото во обединетите нации за кој колку што сум запознает потписник е и Р. Бугарија.

Ама изгледа џабе се мачев кога ко прво половина од ова буграите нема да го разберат а и до душа нема ни да се потрудат да го прочитаат, а ти што се платени за бугарска пропаганда и ќе го игнорираат.
Ке почна с последното. В Б'лгарија нема никаква пропаганда. Република Б'лгарија в моменто се управлјава от турчин, украинец и цар- германец... знаеш ли колко го интересува Доган за македонците ? В Б'лгарија политиците ги интересува само европејскија с'јуз и ништо друго. Ако Б'лгарија беше такава за каквато га мислите штеше ли да позволи в некои рајони турците да подтискат б'лгарското население ? Ти знаеш ли че има села в Б'лгарија в к'дето ние немаме никакви права ? Знаеш ли че срешту етническите б'лгари се води геноцид в собствената им страна ? Знаеш ли че в некои области б'лгарит ене се взимат ник'де на работа а се взимат само турци ? Знаеш ли колко етнически б'лгари от Македонија, Молдова, С'рбија, Украјна и Русија постојанно пишат писма до парламенто и се молјат за помошт а б'лгарската д'ржава не им обр'шта внимание ? Мислиш ли че на д'ржава на којато не и пука за б'лгарите в Б'лгарија ке тр'гне да се интересува от македонци, молдовци и украинци ? Повервај ми абсолјутно никаква пропаганда нема спрјамо вас. Аз в Благоевград с една обикновена антена хваштам 6-7 македонски телевизии, а ти от терасата колко б'лгарски ке фанеш ? Това ли е пропаганда ? Да не се лови в Македонија ни една ефирна БГ ТВ ? Знаеш ли другите д'ржави колко пари хв'рлјат за пропаганда главно чрез телевизии и радио ? А Б'лгарија е забравила за своја народ в'тре в страната а шо остава за народо изв'н неја...

Не може да има македонска партија в Б'лгарија. Вие не сте запознати с историјата на пиринскија крај. Знаеш ли ти че по комунистическо време всички б'лгари от пиринско беха насила карани да се пишат етнически македонци ? Това знаеш ли го ? Знаеш ли че којто не е искал да се пише македонец по паспорт шо е ставало с него ? Това знаеш ли го ? Знаеш ли колко хора са пострадали от тоја геноцид ? Елате всички ке ве откарам на село при старите ора к'де са на по над 90 годни да ги питате от к'де са дошли, кога са се заселили там, зашто са дошли, какви се чувстват, какви са се чувствали преди...
Там от вардарско ви е много лесно да коментирате по тија в'проси ама не знаете на нас тука шо ни е, не сте дојдели ни еднаж а думате се едно живеете тука. За нас македонскија език е диалект и ние си говориме на него но тој никога нема да б'де признат от нас пир. македонци като език. Он ке си остане диалект, като родопскио, шопскио... и тк.н....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Гракај колку сакаш и се гледа дека тераш бугарска пропаганда, само по фактот дека во обединетите нации и во сите престижни светски јазични центри Македонскиот јазик е прогласен и признаен за посебен јазик од Бугарскиот, и џабе тука гракаш без потреба и се обидуваш нам на едно 10 македонци да ни обајсниш дека Македонскиот јазик е Бугарски дијалект бидејќи Филолози многу попризнаети од тебе и Филиошки институции кои светски се признати секоја независно една од друга го спознаваа македонскиот јазик како еден засебен јазик во групацијата на Јужнословенски јазици, меѓу кои покрај Македонскиот се и Српскиот, Словенскиот, Хрватскиот, Босанскиот и Бугарскиот.
А ова значи дека ако според тебе Македонскиот е дијалект на Бугарскиот, тогаш значи дека и Српскиот, и Словенскиот и Хрватскиот, и Босанскиот се дијалекти на Бугарскиот, што е едноставно кажано тешка глупост. Затоа не се прави со сила глуп.
Башка ќе ти кажам дека и моите баби и дедовци ми имаат кажано дека Пред втора светска војна, за време на СХС морале да учат на Српски а не на македонски а за време на втроа светска војан кога фашистичка бугарија раководела со со македонските територии биле приморувани па на бугарски да учат а не на македонски. Токму затоа и дедо ми им се приклучил на партизаните со надеж дека ќе се ослободи Македонија за да можат неговите деца да учат на Македонски.
И покрај тоа многу е јасно дека не само Србија туку и бугарија и грција вршеле пропаганда со цел да се се натера населението да се припои кон таа држава со што би се прошириле границите на таа држава, таа пропаганда и ден денес трае, не знам колку си запознает со непризнавањето ан МПЦ од страна ан СПЦ тврдејќи дека МПЦ потпаѓа под СПЦ. А Бидејќи македоскиот Јазик е светски признат, Бугарија сега употребува друг механизам за асимилација на Македонците од Р.Македонија а тоа е едноставно има дава високо образование и тоа како што се пожали еден твој сонародник имаат привилегии за квотите , и уште еден куп други предности во однос на бугарите само за да пишат дека се бугари и да добијат бугарско државјанство.
Покрај тоа евидентна е твојата пропаганда по самиот факт дека пак се фаќаш за историјата и не го признаваш правото на самоопределување.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Гракај колку сакаш и се гледа дека тераш бугарска пропаганда, само по фактот дека во обединетите нации и во сите престижни светски јазични центри Македонскиот јазик е прогласен и признаен за посебен јазик од Бугарскиот
През к**о ми е за "обединетите нации" !
Кое е по-важно, това че обединените нации признават мак. език или това че ние пиринските македонци не го признаваме ? Па тогава и родопскио требва да го признајат оти он е много по-далеко от книжонија б'лгарски. Са ако тр'гнеме всеки диалект да го признаваме за отдлен език до к'де ке го докараме? Б'лгарските диалекти се различават малко един от друг оти по време на османското иго б'лгарите от различните краишта са живели отк'снато едни от други, били са затворени в себе си и не са имали големи контакти с другите региони. Затова и аз трудно разбирам родопчаните като си говорјат по-б'рзо, както и они трудно ме разбират ако си маам на мој си благоевградски жаргон. Кат кажа на некој "Дек'кјоиш" и он се чуди шо му викам. Тва е жаргон. "Дека", "оти", "ке", "шо", "некју", "сакам", "га" и оште много много "македонски" думи вс'штност се използват не само от нас но и в шопско, врачанско, монтанско, хасковско.
Утре ако Г'рција окупира Родопите и проведе геноцид и пропаганда срешту родопчаните след 100 години и те ке викат че родопскија диалект е отделен език.:nenene:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Лазар Причкапов напиша:
През к**о ми е за "обединетите нации" !
Кое е по-важно, това че обединените нации признават мак. език или това че ние пиринските македонци не го признаваме ? Па тогава и родопскио требва да го признајат оти он е много по-далеко от книжонија б'лгарски. Са ако тр'гнеме всеки диалект да го признаваме за отдлен език до к'де ке го докараме? Б'лгарските диалекти се различават малко един от друг оти по време на османското иго б'лгарите от различните краишта са живели отк'снато едни от други, били са затворени в себе си и не са имали големи контакти с другите региони. Затова и аз трудно разбирам родопчаните като си говорјат по-б'рзо, както и они трудно ме разбират ако си маам на мој си благоевградски жаргон. Кат кажа на некој "Дек'кјоиш" и он се чуди шо му викам. Тва е жаргон. "Дека", "оти", "ке", "шо", "некју", "сакам", "га" и оште много много "македонски" думи вс'штност се използват не само от нас но и в шопско, врачанско, монтанско, хасковско.
Утре ако Г'рција окупира Родопите и проведе геноцид и пропаганда срешту родопчаните след 100 години и те ке викат че родопскија диалект е отделен език.:nenene:
Ако тие луќе си создадат друга азбука и воведат граматика која повеќе ќе им одговара, тогаш зошто да не , тоа е нивно лично право на самоопределување ,само како да ти го објаснам ова тебе и на останатите кои уште сте во 20 век и мислите дека сеуште постојат етнички граници, и национални држави. А твоето малку заостанато сфаќање за животот и непризнавањето на правото за самоопределување е само доказ дека си дефинитвно ограничен жовек кој и да излегол надвор од балканот видел само како физички изгледа западниот свет а ништо не научил од тоа.
 
Член од
16 јули 2006
Мислења
20
Поени од реакции
0
Bacillus gagous напиша:
Ако тие луќе си создадат друга азбука и воведат граматика која повеќе ќе им одговара, тогаш зошто да не , тоа е нивно лично право на самоопределување ,само како да ти го објаснам ова тебе и на останатите кои уште сте во 20 век и мислите дека сеуште постојат етнички граници, и национални држави. А твоето малку заостанато сфаќање за животот и непризнавањето на правото за самоопределување е само доказ дека си дефинитвно ограничен жовек кој и да излегол надвор од балканот видел само како физички изгледа западниот свет а ништо не научил од тоа.
Не си прав. Ако тија хора решат доброволно че са народ отделен от б'лгарскија и че езико им е отделен тогава може, ама ако са били 100 години под геноцид и им е налагано с'с сила да се чувстват различни от б'лгарите тогава требва да им се покаже која е истината за технија произход, да им се разјасни за историјата, да проумејат и сами да ос'знајат че са били л'гани 100 години... и чак тогава когато се избистри всичко ако оште искат да са друга нација нека б'дат друга нација, но доброволно а не насила както стана с вас.
Аз тиказах че искам всеки да се чувства как'вто иска, ти не ме ли разбра ? Опознајте истинската историја, спомнете си за произходо на вашите баби и дедовци, елате в Б'лгарија и вижте дали сме монголци (както са ве учили вас), па после като научите всичките истини и ги разберете и признаете че сте били л'гани ние ке ве оставиме на мира и нема да ви пишеме по форумите. Разбираш ? Не искаме да станете б'лгари, искаме да признаете истината па ако искате се чувствајте и марсианци после...
Искам поне един македонец да ми каже: "Имаме обшта историја, една кр'в сме, едни гени носиме, езико ни е обшт, всичко ни е обшто до средата на 20 век, били сме подложени на геноцид и ср'бска пропаганда... но искаме да сме отделна нација и да сме отделна д'ржава от вас"... Разбираш ли ме шо искам да чуја от вас ? Е това искаме ние, да не ни крадете историјата и да не га цепите.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom