Омилен Метал Албум

TheSunCries

фак.......i am dead!
Член од
16 јули 2008
Мислења
194
Поени од реакции
5
да,јас сеуште го немам симнато,ниту планирам.но,сметам дека постојат метал албуми кој се далеку повредни,побитни и се по во позитивна смисла од новиот албум на металика бе.да ти е омилен албум новиот на металика,значи дека не слушаш баш многу музика и дека не пратиш баш многу музика.не е за фалење баш тоа.т.е. не е ни официјално искочен,како што знам на 12 му е официјално излегување.
 
U

UnholY

Гостин


Hail Of Bullets - Of Frost And War


Нов бенд, формиран годинава со горенаведенот деби албум, кој деновиве постојано ми прави друштво.
Меѓутоа, членовите на бендот имаат квалитетен музички историјат, така шо тука се работи за одличен бенд.

Како тематика е опфатена воена идеологија, парафраза и комплетно доловување на битката помеѓу Русија и Германија за време на втората светска војна.
Веќе имам напоменато дека имам мала замерка за вокалот пошто очекував подлабок и побрутален growl, како на пример Карл од Bolt Thrower.
Меѓутоа, инструменталниот дел тотално ги задоволува моите потреби и од технички и од мелодичен аспект, па така поставува еден баланс и прави корекција на оноа шо вокалот не може да го доведе до исправка.
Мрачни рифови и менување на темпа, комплетно остварување на својата замисла и вметнувајќи ве на фронтот додека го слушате албумов.

Влијанија од повеќе олд скул бендови кои ќе ги забележите при слушањето од Obituary до Bolt Thrower.

Прологот започнува со интрото Before The Storm(Barbarosa), како најавување за масакрот шо следува на фронтот, а епилогот Berlin го најавува крајот на војната и трагичната завршница на Германија.
Албум кој мора да го има секој приврзаник на дет металот.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Death Magnetic е прилично солиден албум, и врши работа.

Фала богу не наликува на Load/Reload.

Поагресивно, малку враќање кон корените. Само многу долги песни, неам појма колку време траат т.е. се губам во тракиве. Една песна 5 минути, сите други над 6,7 и повеќе.

Ама пак, им чини албумов, имаат нешто креативност во нив. :)
Финтата со Металица е дека во живо сите песни звучат далеку подобро него на снимка, јас лично се уверив во тоа пред два дена на промотивниот концерт за новиот албум во берлин.

да,јас сеуште го немам симнато,ниту планирам.но,сметам дека постојат метал албуми кој се далеку повредни,побитни и се по во позитивна смисла од новиот албум на металика бе.да ти е омилен албум новиот на металика,значи дека не слушаш баш многу музика и дека не пратиш баш многу музика.не е за фалење баш тоа.т.е. не е ни официјално искочен,како што знам на 12 му е официјално излегување.
Или подобро кажано ако веќе ги спомнуваш Металика тогаш најдобар албум и покрај новиот сепак останува Master of puppets но многу добро следен од ride the lightning.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323


Hail Of Bullets - Of Frost And War


Нов бенд, формиран годинава со горенаведенот деби албум, кој деновиве постојано ми прави друштво.
Меѓутоа, членовите на бендот имаат квалитетен музички историјат, така шо тука се работи за одличен бенд.

Како тематика е опфатена воена идеологија, парафраза и комплетно доловување на битката помеѓу Русија и Германија за време на втората светска војна.
Веќе имам напоменато дека имам мала замерка за вокалот пошто очекував подлабок и побрутален growl, како на пример Карл од Bolt Thrower.
Меѓутоа, инструменталниот дел тотално ги задоволува моите потреби и од технички и од мелодичен аспект, па така поставува еден баланс и прави корекција на оноа шо вокалот не може да го доведе до исправка.
Мрачни рифови и менување на темпа, комплетно остварување на својата замисла и вметнувајќи ве на фронтот додека го слушате албумов.

Влијанија од повеќе олд скул бендови кои ќе ги забележите при слушањето од Obituary до Bolt Thrower.

Прологот започнува со интрото Before The Storm(Barbarosa), како најавување за масакрот шо следува на фронтот, а епилогот Berlin го најавува крајот на војната и трагичната завршница на Германија.
Албум кој мора да го има секој приврзаник на дет металот.
Баш пред 3-4 дена го преслушав албумов. Многу успешно ми ја доловија атмосферата од втората светска војна. Дури повеќе атмосфера ми направија од Call Of Duty :)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Haggard- Tales of Ithiria


Dosta intresen bend i dosta intresna muzika. Bendot e formiran 1991 godina i se od Germanija. Svirat symphonic death neo - classical metal.
Grupata vo svojata muzika vmetnuva folk, klasi4ni elementi i elementi od renesansata i sredniot vek i isto taka moze da se zabelezat elementi na doom metal.

Eve gi i pesnite koi sto gi ima na posledno izdadeniot album Tales of Ithiria izdaden ovaa godina:

  1. The Origin - 1:57
  2. Chapter I - Tales Of Ithiria - 8:08
  3. From Deep Within - 0:25
  4. Chapter II - Upon Fallen Autumn Leaves - 6:37
  5. In des Königs Hallen (Allegretto Siciliano) - 2:03
  6. Chapter III - La Terra Santa - 4:55
  7. Vor dem Sturme - 0:35
  8. Chapter IV - The Sleeping Child - 6:10
  9. Hijo De La Luna - 4:20
  10. On These Endless Fields - 1:03
  11. Chapter V - The Hidden Sign - 6:25
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
seventh son of a seventh son-iron maiden,најчистиот heavy metal создаден некогаш
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Дефинитвно фаворит во моментов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom