Ок, ај кажете нешто за Прилепчани ...

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Смрт ми е кога треба да одам во Прилеп. Како прво најнесреден град, Второ нема сендвичара да јаде чоек не може, и ај едвај најдов у тоа чаршијата една пицерија, и ко излегов и ко го видов тој Џумерко со едни излижани фармерки, поминува покрај мене и ко ждригна ми се повраќаше еј. Никогаш нема да дојдам таму, да трпам за јадење.

Една реплика на авторот на постов...
Значи голем...не бе голем...ОГРОМЕН мераклија сум на кафани и добра скара...и најголем мерак ми е да шетам по градови и пробувам кафани..
Во однос на сите кафани и кафански градови..низ цела Централна,и Југо-Западна Македонија..морам да напоменам и да кажам кеда во прилеп се УБЕДЛИВО најубавите кафани...и дека како што прават Скара во Прилепските кафани и ресторани нема на ни едно друго место...така да греота е да речиме дека таму немало места за јадење..
поздрав до прилеп и сите прилепчани...имам многу добри другари и другарки од таму....Ви доаѓам наредната недела...кој е за во “Болеро“ или “Македоска куќа“ нека повели...!!
 
Член од
6 август 2006
Мислења
201
Поени од реакции
29
Еве погледнете ја Могилата на непобедените каква ја направија...како и да е, една од попаметните инвестиции на градоначалникот. инаку, доста работи средија низ градов, само многу од нив ги направија доста кичесто... е сега тоа е тоа, а за забавен живот во последно време е тргнато на подобро.
 

Attachments

Член од
3 ноември 2007
Мислења
189
Поени од реакции
58
Смрт ми е кога треба да одам во Прилеп. Како прво најнесреден град, Второ нема сендвичара да јаде чоек не може, и ај едвај најдов у тоа чаршијата една пицерија, и ко излегов и ко го видов тој Џумерко со едни излижани фармерки, поминува покрај мене и ко ждригна ми се повраќаше еј. Никогаш нема да дојдам таму, да трпам за јадење.
:pos2:
Е па дефинитивно си го утнал градот, да не не си бил во Прилеп. Во Прилеп ја има најдобрата скара во Македонија. И има толку ресторани, пицерии, сендвичари што можеш да бираш каде да јадеш.
 

*pumpkin*

addicted to blue
Член од
28 август 2008
Мислења
716
Поени од реакции
23
за прилепчани ништо лошо нема да кажам.....супер си....најдобриот другар ми е прилепчанец со тапија, имаме идено во Прилеп и супер сум си поминувала, посебно за 1мај....само многу им е смешен дијалектот...а заклучив дека прилепчаните се многу дружељубиви,само не ми се свиѓа што не пијат а ниту служат СКОПСКО, ретко у кој кафич таму има скопско!!!!!!
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
за прилепчани ништо лошо нема да кажам.....супер си....најдобриот другар ми е прилепчанец со тапија, имаме идено во Прилеп и супер сум си поминувала, посебно за 1мај....само многу им е смешен дијалектот...а заклучив дека прилепчаните се многу дружељубиви,само не ми се свиѓа што не пијат а ниту служат СКОПСКО, ретко у кој кафич таму има скопско!!!!!!
Е и во Скопје нема Даб:smir:

Едит:Во кафичи навечер, најчесто Скопско се служи.Дење по кафани и слични места само Даб има.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Бооо...вистина кај ме потсете сеа...од 1 октомври пак истите маки..:nesvest:
Некни ко полагав во Вирус си седнавме...ам така наострен да се изнапијам “Тоник“ а другарчево умрен за Кока-кола кога ми текна дека ова талентиве не служат таму....а во кавали све багра ...не ти се оди...и што ке преш ке се пијаш швепс и пепси и..и толку... а ги поскапиле и цените машала машала...сеа почнале 60 сокче да наплаќаат и во вирус и во ди каприо...брао..:helou:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Бооо...вистина кај ме потсете сеа...од 1 октомври пак истите маки..:nesvest:
Некни ко полагав во Вирус си седнавме...ам така наострен да се изнапијам “Тоник“ а другарчево умрен за Кока-кола кога ми текна дека ова талентиве не служат таму....а во кавали све багра ...не ти се оди...и што ке преш ке се пијаш швепс и пепси и..и толку... а ги поскапиле и цените машала машала...сеа почнале 60 сокче да наплаќаат и во вирус и во ди каприо...брао..:helou:
Стварно скапо е....ама како во Скопје што е нигде не е...таму во несвест да паднеш од цените:)
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Стварно скапо е....ама како во Скопје што е нигде не е...таму во несвест да паднеш од цените:)
Ехееее...далеку е сонцето...скопје жал ми е стварно за луѓето..
Едно салам излегвење кошта многу пари..плус ако треба и женска да влечкаш бооо...
Зато нас чудно ни е ко ќе ни речат колегиве/колешкиве од скопје...:абе излегвиме петок-сабота напати...
ние научени секој ден да кисниме по кафичи ( и тоа некогаш три пати денот)....ама кај нас, па и во прилеп и битола...сокчето најскапо ќе го најш 60-70 ...а во скопјето...имат случаи100-120 и кусур...

Ко бркав работа со кафич во тоа средното..набавна цена земавме на пример кока-кола 17-18 денари...продававме за 25 и имавме кјар...ами да даваш 120 денари...боооооооооооооо:nesvest:
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.060
Ехееее...далеку е сонцето...скопје жал ми е стварно за луќето..
Едно салам излегвење кошта многу пари..плус ако треба и женска да влечкаш бооо...
Зато нас чудно ни е ко ќе ни речат колегиве/колешкиве од скопје...:абе излегвиме петок-сабота напати...
ние научени секој ден да кисниме по кафичи ( и тоа некојгаш три пати денот)....ама кај нас па и во прилеп и битола...сокчето наскапо ќе го најш 60-70 ...а во скопјето...имат случаи 120 и кусур...

Ко бркав работа со кафич во тоа средното..набавна цена земавме на пример кока-кола 17-18 денари...продававме за 25 и имавме кјар...ами да даваш 120 денари...боооооооооооооо:nesvest:
Во Скопје џус ми наплатија 110 што беше во шишенце помало од кашичка за бебиња и беше во иста форма па ме зафркаваа....срамота е она бе, кражби:)
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Прилепчани имаат 2 раце, 2 нозе , 2 уши, 36 заби а кај поголемиот дел исчукани од тепање,некој попаднати и по некој и златен имаат.
Имаат црна,црвена,кафеава коса а можат да се најдат и во други бои.
Имаат капацитет да испијат од 1 до 4 литри пиво или жесток алкохол до 2 литри.
Кога спијат, лежат у Г позиција, се сексаат во 8 позиција а некад и 82.
Имаат најболји фризури у цела македонија и не ги боли тај доле за ништо.
Прилепчани знаат да ги кажат сите букви , од А до Ш и назад.Прилепчани знаат да бројат до 100 со мижење.Прилепчани слушаат музика и со едно уво, додека другото им е зафатено чепкајќи го.Знаат да играат нелути се човече,но исто така играат и Шах,зависно од тоа колкав коњ сте,толку партии ќе изиграте.
Прилепчани преминуваат улица на црвено,не ја газат никогаш зебрата туку таа ги гази ним,прилепчани мочаат со лева рака под 90 степени строго на ѕидови каде може да се потпишат.
Прилепчани знаат 1200 начини да започнат тепачка во било кој локал , на легален начин, прилепчани имаат чавки у пичку мајчину и секоја од нив си има своја приказна.
Прилепчаните исто така се човекојадци,и никогаш нема да слезат од дрвата.
Прилепчани го имаат најдобриот семкар во градот Садре со најдобрата "занимација за заби" како што вели тој,и имаат исто така и Џунгла такозвана Варош.
Прилепчани знаат да пеат 2 песни одеднаш и тоа од различни жанрови,прилепчани коа ќе влезат во вода, не се воденат туку водата се Прилепизира,прилепчани пијат пиво строго после 7 саатот,прилепчани се толку славни што секој втор се вика Славе.

To be continued.....
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Или Рампо или Чире или Блаже........трето нема:baeh:
 
Член од
20 август 2008
Мислења
92
Поени од реакции
13
За твоја информација Македонска куќа во Скопје постои 40 години, и не лупај ко не знаеш. И ај сеа да не се препукуваме кога се знае кај има најдобри услови и ресторани во Македонија.
Има ли во Прилеп Кинески, Тајландски, Индиски, Мексикански, Италијански, Тајвански, и.т.н да не ги бројам сега. Нема. Епа ЌУТИ !!!
a be si imal srejca da zivejs vo glaven grad pa zato sea ovde ce jadis lajna da mi prostite na izrazov vas ni vodata ne vi cini pa za jadenje ce mi kazuvas
 
Член од
20 август 2008
Мислења
92
Поени од реакции
13
Ќе скапете цел живот во тоа тутунот на нива.
Мада знам дека ленка не беше родена за тие пусти тутуни.
И не збори више зошто немам намера да ти враќам со контра.
i so ste se zapnale za toj pusti tutun i so e tolku loso vo to da rabotis nesto? mora da se zivej brat ako kaj vas secii tatkovci se direktori i advokati kaj nas se posteni tutunari...
 
Член од
30 септември 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
зш мајмун во прилеп не игра?
нема кој да му го држи стапо
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
YEAH...YUPIIIIIIIII

Прилепе,мој роден крај јас те сакам за тебе пеам...


Се надевам дека во скоро време ќе си го посетам родниот Прилеп,доооолго го немам видено....

А,до тие што викаат дека во ПП живеат ненормални луѓе,можеби се во право,ама Прилепчани се ненормални во позитивна смисла на терминот,,ненормален,,

И јас се сметам за ненормален,ама позитивно ,,ненормален,,

Тоа си е карактерна црта на секој Прилепчанец.

Ај да не ширам тука локал-патриотизам,доста е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom