Озборување

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Uh, jas toas pcovam ne ogovaram .... ali razbirlivo. :)
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
hehe epa nemashe sho drugo da se prai pa nie ogovaravme :D
ama ni beshe interesno mora da priznaam
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
2.128
Поени од реакции
41
Факат е дека и мажите оговараат. Меџутим, има суптилни разлики со женското оговарање :
- Машкото оговарање служи за пукање сеир и размена на ставови.
- Ретко кога се „фарбаат” работите, нема многу преувеличување, мутации на болви во слонови и тоа.

За разлика од тоа, жените оговараат со цел да опајдаат некој/некоја и тоа се рачуна за активност која не се пропушта ни за жива глава, башка што спомнатите болви знаат да мутираат и во поише други животински врсти.

Е сеа, за да не ми извади очи дел од женската популација овде, еден мал disclaimer дека ова е генерализација и дека нормално има исклучоци, и знам дека имате другари/ки кои се понашаат скроз спротивно. И примам то на знаење.
 
Член од
19 април 2005
Мислења
1.806
Поени од реакции
75
OBDN напиша:
Kako na primer perenje casi, farbanje zidovi, praenje rucek ili neso drugo? :)
Аспидо!:pos::pos::pos:
Озборување не исто што и кис-'н-тел. Второво е за дискусија во "љубов и секс" и има простор за дискутирање дали мажите или жените повеќе го практикуваат.
Озборувањето содржи елементи на "морална осуда" кон озборуваниот субјект, во која и не сме толку сигурни, па треба да ја потврдиме во дискусија со некој друг/и. За таква работа обично ни требаат луѓе со слични "морални ставови", за да не ни се разниша хипотезата, односно да не ни се еб* муабетот. Од така искомпонираната мала дружина - овде фали уште еден збор, се излегува со финална осуда за тоа колкаво џубре е тој/таа и зошто и истата (со сите зачини, додавки, мали и големи невистини) се пласира кај се стигне.
Ваквите озборувачки кланови, воопшто не можам да ги идентификувам со сексуална припадност. Попрво би кажала дека се работи за инфериорност во однос на озборуваниот/та и генерална интелектуално-емотивна незрелост.
 
H

HCL

Гостин
Единствената разлика меѓу мажи и жени оговарачи(барем кај повеќето) е тоа што жените оговараат само со своите најблиски другарки(никако со машко),додека мажите оговараат со кој стигнат и тоа најчесто во чопори(групно оговарање).Значи многу е поприметливо машкото оговарање од женското и многу се шири.Додека жените најчесто оговараат затворено и во нив останува.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
HCL нема врска разликата што ја кажа ... јас оговарам и со другари ... а веќе ако оговарам и со другари, оговараат и тие со мене ... значи сите оговараме исто:icon_lol: :baeh:
 
H

HCL

Гостин
divine напиша:
HCL нема врска разликата што ја кажа ... јас оговарам и со другари ... а веќе ако оговарам и со другари, оговараат и тие со мене ... значи сите оговараме исто:icon_lol: :baeh:
Може си во право,ама ја ти кажувам од мое искуство.Најчесто ги гледам такви две добри другарки цело време си шепкаат нешто и се смешкаат така подло,а кога ќе ги прашаш за што зборевте веднаш ти менуваат тема или викаат не е битно.Мажи ретко да видиш да си шепотат.
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
мажите не знаат да оговараат бе...а ќе отворат уста и сите ќе ги разберат...а мене ме нервираат такви машки...терај си го животот остави им го оговарањето на женските :icon_mrgr
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
PANKERKA напиша:
naj iskreno kiazano....na ovoa forumov....voa mazive beter od babicinja se!!!!
Панки, кој од форумџииве разгласил низ мало дека те пољубил у усте? Одма ќе го бенуем!
 

Dimitarc

Мрчатор
Член од
30 јануари 2005
Мислења
2.639
Поени од реакции
19
Ја искрено оговарам само кога ке ме испровоцираат т.е. се надоврзувам на туѓите оговарања. Најчесто оговарањата се случуваат во фризерница (некој ке се најде во моабетов ако чита), и тие оговарања се детални. Дознаваш се што ти треба. Потребно е да дадеш информација од тип име и работно место и ке добиеш информација со кого се дружел како мал, кај живеел, кај завршил основно, каков му бил просекот и се останато.....тие што ти ги даваат информациите се женски така да, женските се поголеми оговарачи додоека и ние машките не сме цвеќиња за мирисање
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Dimitarc напиша:
Ја искрено оговарам само кога ке ме испровоцираат т.е. се надоврзувам на туѓите оговарања. Најчесто оговарањата се случуваат во фризерница (некој ке се најде во моабетов ако чита), и тие оговарања се детални. Дознаваш се што ти треба. Потребно е да дадеш информација од тип име и работно место и ке добиеш информација со кого се дружел како мал, кај живеел, кај завршил основно, каков му бил просекот и се останато.....тие што ти ги даваат информациите се женски така да, женските се поголеми оговарачи додоека и ние машките не сме цвеќиња за мирисање
:music3: Toчно! По фризерниците најмногу се оговара, на жените не можеш уста да им затвориш, некогаш дури и непријатно ми паднало додека зборувале за некој кој не го ни познавам!

Најмногу мразам кога некој оговара пред мене некого кој не го ни знам. Па добро бе, не се прашуваат тие дали баш таа личност не ми е роднина, пријател/ка или нешто блиско? Свашта!
 
Член од
2 ноември 2005
Мислења
42
Поени од реакции
0
Јас имам еден комшија оговарач.Сите жени што ги познавам не му се рамни.Типот е толку занесен дека е нај добар од сите и по цел ден ја шета зградава од стан до стан и зборува глупости.

Пошто јас не сум докрстена,еден ден партал го направив.Ми се смачи да го слушам повеќе и го избркав,а сега уште повеќе ме оговара по комшиите,ама јас гајле немам.
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ви се зборува за оговарање? Темава кога ја отворив беше наменета на мажите оговарачи, но дали сметате дека со жените не можат да се токмат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom