Од септември првоодделенците ќе учат англиски - паметно или жива глупост?

Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Апсолутно паметна работа , и кога би можело за сметка на ученјето Англиски да ги растеретат децата со еден дел од триста други непотребни глупости , би било уште подобро.
 
Д

Демијан

Гостин
hahaa kako ne! Ova e cista glupost! ovie deca ne znaat uste makedonski da citaat i pisuvaat a kade im e pa angliski!!
 
V

Viktoranius

Гостин
Па не е глупост...подобро е да се учи уште сега за после ке биде полесно.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Мислам дека е рано од прво одделение, прво треба да ја изучат латиницата па дури потоа со англиски. Значи би требало од второ одделение
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.618
Поени од реакции
22.434
glupost , ni od prvo ni od vtoro,tuku kako sto si e od petto odd. jas vo cetvrto odev na kurs po angliski
 

Црвено

Am I pissin' u off-fa-fa?
Член од
12 септември 2007
Мислења
1.227
Поени од реакции
81
тоа е чиста глупост, уште не знаат македонски( и тој им е тешко да го научат да го пишуваат),а не пак англиски...најдобро би било од трето одделение кога веќе ја знаат латиницата...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дајте прво научете ги децата да зборат Македонски, па кај живееме! Од толку многу странски изрази (во сленг, за да се биде фраер) веќе не разбирам што зборуваат
 

Orkad

The Master
Член од
5 октомври 2007
Мислења
1.010
Поени од реакции
10
само ке кажам дека тоа е една од најпаметните одлуки
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
1.196
Поени од реакции
10
ja licno sum za da se uci angleski od prvo oddelenie. ja na kursevi po angleski idev uste od zabaviste i nisto ne mi fali. vo segasno vreme ako ne znaes angleski kako majcin jazik nema lesno da si pomines a so ova ke im se dade sansa na decata odlicno da go izucat angleskiot i da go znaat.

inace razvbrav deka vo prvata godina (prvo oddelenie) ke se ucat samo naj osnovni zborcinja kako apple, orange, red i tn. a vo vtorata godina (vtoro oddeleni) koga i taka ja ucea latinicata do sea ke ja ucat i na angleski so sto po makedonski ke se dobie poveke prostor za decata da naucat drugi raboti koj se ucea vo treto so sto se dobiva prostor i vo drugite godini da se naucat poveke raboti!!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Предлог: Во ООН да не преименуваат од бивша ј.р.Македонија во Идна Британска Р. Македонија чим толку сте запнале со англискиот јазик.
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Како можи вака бе.Тие уште не знат да пишат и читат на македонски англиски ќе учеле.Уште малку ќе му текни на министерството англискиот наместо мајчиниот да го учат.:tapp:продаени души колку се значи:nenene:
 

E*V*I*L~G*I*R*L

>>>uvek tu<<<
Член од
2 декември 2007
Мислења
192
Поени од реакции
5
Апсолутно паметна работа , и кога би можело за сметка на ученјето Англиски да ги растеретат децата со еден дел од триста други непотребни глупости , би било уште подобро.



Паметно е не велам не.
Ама од прво не е баш паметно оти во прво го совладуваат мајчиниот јаз.-со тешки маки уште англиски му фали.
Само не знам врз која основа ќе се учат да пишат и читат на англиски.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Паметно е не велам не.
Ама од прво не е баш паметно оти во прво го совладуваат мајчиниот јаз.-со тешки маки уште англиски му фали.
Само не знам врз која основа ќе се учат да пишат и читат на англиски.
Паметно,оти докажано е дека колку се помали децата толку побрзо учат странски јазик.Во прво учат да читаат и пишуваат,а во денешно време веќе од 5/6 год знаат да го прават тоа.Плус англиски од страт не ги тераат да читат и пишат туку низ игра ги учат основните поими: маче,куче итн.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
86
Поени од реакции
4
Voveduvanjeto na angliskiot jazik e staven od potrebata barem malku decata da se stavaat vo priblizno ista siuacija, bidejki site roditeli ne mozat da platat kursevi, odnosno privatni ucilishta za stranski jazici. Imace na 6 godini, kolku shto imaat prvacinjata ne pishuvaat samo ucat pesnicki, zborovi. Kolku e pravilno ke pokaze vremeto.
 
A

Anck-Su-Namun

Гостин
Никој не вика да ги првиме енглези, туку укажувам на тоа дека со тоа се овозможува порано апсолвирање на еден странски јазик еве јас на 15 години го апсолвирав, и веднаш потоа продолжив да учам германски, и кога се префрлувава во гермнаија да студирам ми фалеше уште малку еве да речеме уште една година која се замени со еден семестар во гермнаија, бидејќи кога со во земјата многу побрзо се учи јазикот. И со други зборови да го завршев англискиот една година порано немаше да изгубев цела година студирање ради јазикот.
Освен тоа знаеш и ти дека во денешниот свет кога комуникацијата помеѓу луѓето од технички аспект се одвива супербрзо и без пречки, што ја остава само јазичната бариера, а колку повеќе странски јазици знаеш толку подобро, бидејќи познавање на јазик е бесценето богатство, и не, немораш да бидеш роден талент за да знаеш три -четири странски јазици. Еве со ваквото почнување на изучување на англискиот уште од прво одделение, многу се добри шансите за 8 години да се апсолвира јазикот, особено што сите филмови кај нас се титлувани што ја создава можноста секојдневно да се слуша јазикот, како и големо количество на материјалите што се на интернет се на англиски, така да и од таа страна се создаваат тие реални шанси за апсолвирање на англискиот јазик во основното образование исто како што јас го апсолвирав за седум години идење во приватно, за да се отвори можноста за втор странски јазик да се изучи во средно. А од лично искуство ти кажувам дека за мојот прв странски јазик (англиски ми требаа 7 години) за вториот (германски) ми требаа 3,5 години, а сум сигурен сега доколку сега имам време да фатам поинтензивно да учам да речеме шпански дека за 2 години ќе го апсолвирам.
Дали ми ја разбираш поентата? колку порано толку подобро бидејќи после изучувањето на друг странски јазик иде многу побрзо без разлика дали човекот е талент или не, бидејќи јазик е само вежбање и вежбање односно слушање, говорење, читање и пишување на тој јазик а не некоја логичка проблемтаика која треба да ја мозгаш, јазик едноставно се учи, јазик не се разбира затоа и децата можата јазици како малки многу лесно и брзо да учат додека за логички проблематики како математика, физика, хемија им треба време за развивање на способноста за размислување.
Кога би ти е понудено да се придобиеш со едно бесценето богатство како јазикот и тоа на сосема безболен начин ли би направил се тоа да го сториш што е можно побрзо?
И немој да тргнуваш од твоја моментална гледна точка дека секој дополнителен предмет е дополнително замарање, бидејќи сигурен сум дека до кај четврто или петто одделение не си ни бил свесен дали тоа што го учиш ти било премногу или не, едноставно си го учел, исто како што тоа беше кај мене, како и кај сите останатаи тука на форумов.

А искрено сум изненаден од непознавањето на способностите на детскиот ум од страна на голем дел од членовите на форумов.
Браво многу убаво си кажа човекот.:bravo:
Само ќе додадам колку повеќе јазици толку повеќе личности :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom