Од септември првоодделенците ќе учат англиски - паметно или жива глупост?

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Нека ги научат прво македонски па после англиски!
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
Јас мислам второ одделение е идеално за англискиот. Во прво уште учат А; Б; В; ... значи зборот ми беше, прво македонски да научат, па дури после англиски во второ се учи и латиница и.т.н Инаку многу често знаат да не прават разлика помеѓу кирилица и латиница па во една реченица има напишано и латиница и кирилица тука се јавува проблем.
 
D

DeviL_32`

Гостин
па не е лошо да учат англиски мислам убаво е јазик да разбираш...
 
К

*Каталонец*

Гостин
Нормално дека е убаво ама да не се лажеме уште азбуката наша не ја знаат па не англиски ќе учат...:tapp:
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.612
Поени од реакции
33.972
Не се учеше латиницава у 2ро? Или овој англиски нешто ко вовед?
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Јас мислам дека англиски од прво одделение не е добро зато шо децата уште незнает Македонски а почнале англиски да учат...прво нашиот јазик да си го научат па после ако сакат и кинески нека учат.
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
741
Поени од реакции
76
Доста паметно...Треба уште од мали да ја сватат суштината на јазикот, за после да им биде полесно...А и денеска без англиски јазик си никој и ништо, така да, мудра одлука :)
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.738
Поени од реакции
986
Тешка глупост е ова...уште македонски незнаат а не па англиски да учат...според мене треба да учат странски јазик ( без разлика дали е англиски,француски или сл. ) од 3-то одделение...некој погоре рече дека теле се учи а не вол...тоа е точно ама во случајов со првачињата е прерано да почнат да учат англиски...ко шо реков треба од 3-то да се воведи странски јазик
 

пробистипка

малечка
Член од
13 август 2008
Мислења
2.026
Поени од реакции
130
абе не е паметно како паметно прво нека научат македонски да пишуваат и читаат па потоа англиски таму во трето оделение а што сега ова само ке ги збунат децата
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
требит англиски ама на кирилица...
ама прво буквите кирилица нека ги научат...:vozbud:
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
абе не е паметно како паметно прво нека научат македонски да пишуваат и читаат па потоа англиски таму во трето оделение а што сега ова само ке ги збунат децата
Е да, ќе ги збунат. Англискиот и Македонскиот многу слични јазици се.
:tapp:
 

Тикви4ка

Нарцис со сина крв
Член од
1 март 2007
Мислења
3.134
Поени од реакции
273
ајде што незнаат во прво одделение да пишуваат ајде тоа..
ама учат англиски.. јазик кој моментално доминира... во времето од мајка ми сите учеле француски пош тој јазик бил на цена, после 10 години може повеќе да е баран рускиот ( факт е дека русија јакнее и као што денес се тепаме за англиски може да стане да се тепаме за руски) зашто дете мало од 6 години да го осакатуваш и да му испереш мозок со еден јазик? ок учење странски јазик е добра работа.. ама барем нека има избор... или безрезервно сакаме да се американизираме па ке учиме англиски? па после ке предвидуваат дека македонскиот е во групата на јазици кои мошне брзо ке исчезнат... па ќе биде.. баш поради вакви глупости
 

*MC*

Печурче
Член од
26 февруари 2008
Мислења
344
Поени од реакции
0
Мислам дека е супер, барем боите и броевите ќе ги научат хехе
 
Член од
18 август 2008
Мислења
156
Поени од реакции
14
оваа возраст е најсоодветна да се изучува втор јазик...исто така оваа возраст е најсоодветна да се узучува и музички инструмент...или читање на ноти...
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Не сметам дека е паметно уште од прво одделение да се изучува англиски.
Барем од второ одделение да се започне тоа се сложувам или трето најкасно.
Не е во ред децата уште од самиот старт на своето образование да изучуваат втор јазик кој не им е мајчин, а притоа значи во случајов македонскиот сеуште не го ни знаат. Не ја знаат азбуката, не знаат да пишуваат, читаат и сл. Првото одделение е за изучување на мајчиниот јазик и неговата основа. Веќе од второ/трето нека почнат и основни работи на англискиот јазик.
Јас знам дека новиве генерации напредни се но не е во ред децата да ги мешаат мајчиниот јазик и англискиот и во ист период да учат броење, азбука, пишување на 2 различни јазици. Прво основа на македонски нека научат, па после англискиот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom