Одите ли редовно во црква и зашто?

Одите ли редовно во црква


  • Вкупно гласачи
    49
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Ова со присутните на Великден, кои дошле не ради празникот и не ради Христа Бога, за тебе е причина за твоето неверување, така?...

А зашто не се повикаш на некој позитивен пример, туку се повикуваш на негативен и од него вадиш афирмативен заклучок, како поткрепа за твоето неверување?...

Еве, и јас сум сведок на таа појава-полн црковен двор со луѓе, кои чекаат да дојде полноќ, по што ќе ги искршат бојадисаните јајца, ќе се изнајадат и „фаќаат магла„ 10мин, по полноќ, но лично не доаѓам на Воскересението Христово ради нив, туку ради себе...и ради Бог, секако.

Совршени ми е јасно дека мнозинството кое доаѓа на Великденската ноќ, доаѓа ради сеир, и тоа мене не ме засега на никаков начин...
Па, не си во право дека мнозинството кое иде во црква за велигден доаѓал ради сеир...доаѓаат за да го продолжат обичајот за кој незнаат многу, туку она основното, зашто се фарбаат јајца, што претставува и што се случува на тој ден...не се криви они, никој не ги подучувал....Оваа година бев позитивно изненадена кога видов млади кои лушпите од јајцето ги ставаа во салветка а не ги фрлаа на улица, луѓето во црква кои носеа свеќа во чашка или во фишек, ем да не тече восок по под, ем да не изгорат нечија коса.... Учење му треба на овој народ, касниме многу, затоа изгледаме такви никакви:toe:
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.248
Поени од реакции
4.666
Сакаш да ми кажеш дека отседи ДВА И ПОЛ СААТИ слушајќи глупости? Секоја чест штом имате толку време за фрлање.
Мала поправка, ги ОТСТОИВ. На самата литургија се СТОИ, простум.
И да, еднаш во неделата си одземам 2-3 часа од мојот живот, мислам дека е подобро отколку да го изгубам истото тоа време по коцкарници, кафани или непотребни разговори со пијани соседи.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.423
Поени од реакции
19.545
Порано сс друштфо само на Велигден навечер. Ск не.

И ја ради уметност и архитектуру улазам у сфакакаф храм.Абдејт експирианс.Искрено никад не сам улегнаја у џамију, а сакам.Например у Хасан фтори у Мароко и у Мухамад Али у Каиро. А и у сфети Василиј у Москфу сакам да иду.


Од други религиски хеамови сакам да иду у Нотр Дам, Карнак, Ангкор Ват, Боробадур у Индонезију, Елора Кејвс и Таџ Махал у Индију.

Много ми сд сфиѓа што е супер ладно у цркфу и има јаку акустику.

И па ке прашам, зшто има недоградени, започнати цркфе на сфи стране, стоиф такој сс године. Некој ритуал или треа како тесто за леб да одстои?

Може виц?
Улегнаја псај џанкер у цркфу и му вика на попа бреј братче ама јаки постери имаш.
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
299
Поени од реакции
880
Мала поправка, ги ОТСТОИВ. На самата литургија се СТОИ, простум.
И да, еднаш во неделата си одземам 2-3 часа од мојот живот, мислам дека е подобро отколку да го изгубам истото тоа време по коцкарници, кафани или непотребни разговори со пијани соседи.
ДВА И ПОЛ СААТА СТОЕШЕ додека попот тресеше неповрзани глупости? :pos:
Тешко можам да замислам полгуп начин да си го потроши човек времето.
Автоматски споено мислење:

И па ке прашам, зшто има недоградени, започнати цркфе на сфи стране, стоиф такој сс године. Некој ритуал или треа како тесто за леб да одстои?
Воглавно затоа што поповите ќе ги искрадат парите дадени како донација за изградба на црквата. А повеќе цркви ни требаат како дупка во главата.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.614
Поени од реакции
3.725
Па, не си во право дека мнозинството кое иде во црква за велигден доаѓал ради сеир...доаѓаат за да го продолжат обичајот за кој незнаат многу, туку она основното, зашто се фарбаат јајца, што претставува и што се случува на тој ден...не се криви они, никој не ги подучувал....Оваа година бев позитивно изненадена кога видов млади кои лушпите од јајцето ги ставаа во салветка а не ги фрлаа на улица, луѓето во црква кои носеа свеќа во чашка или во фишек, ем да не тече восок по под, ем да не изгорат нечија коса.... Учење му треба на овој народ, касниме многу, затоа изгледаме такви никакви:toe:
Во „нашата земјата„, обичаите се повторуваат механички, се‘ до состојба на нивно обесмислување, како што е и доаѓањет во црковните храмови на Великденската ноќ.

Незнаењето и непознавањето на верата која само статистички ја исповадаме, не е никакво самооправдување, затоа што барем денес е неверојатно лесно да дознаеш било што...
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.248
Поени од реакции
4.666
ДВА И ПОЛ СААТА СТОЕШЕ додека попот тресеше неповрзани глупости?
Тешко можам да замислам полгуп начин да си го потроши човек времето.
Еве, си одзедов уште 10 минути од моето време и подразмислив во врска со твојов коментар. И увидов дека постојат многу поглупи начини да човек си го потроши времето, како на пример, читање на коментари од непознати луѓе и реплицирање на истите...
А убаво попот ни проповедаше: „Пчелите не го губат своето време објаснувајќи дека медот е подобар од гомното“
 
Член од
10 ноември 2022
Мислења
299
Поени од реакции
880
Еве, си одзедов уште 10 минути од моето време и подразмислив во врска со твојов коментар. И увидов дека постојат многу поглупи начини да човек си го потроши времето, како на пример, читање на коментари од непознати луѓе и реплицирање на истите...
А убаво попот ни проповедаше: „Пчелите не го губат своето време објаснувајќи дека медот е подобар од гомното“
Па ако е така зошто го читаш моето мислење и ми реплицираш? Ми е страв дека и покрај проповедите на попот, ќе каснеш говно некаде наместо мед, не ти оди баш најдобро препознавањето.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.627
Поени од реакции
11.667
Во „нашата земјата„, обичаите се повторуваат механички, се‘ до состојба на нивно обесмислување, како што е и доаѓањет во црковните храмови на Великденската ноќ.

Незнаењето и непознавањето на верата која само статистички ја исповадаме, не е никакво самооправдување, затоа што барем денес е неверојатно лесно да дознаеш било што...
Точно. Денес се е сведено на адети и непознавање и незаинтересираност на луѓето за религиите.
Попот проповеда но и тој не го следи тоа што го зборува, не пак да очекуваме од обичен верник да некаква мудрост за дејствување меѓу луѓето.

Реков и претходно, а тоа и христијаните се сложуваат со мене:
одењето во црква значи одење на литургии секоја недела! Сето друго е глупости и одење онака, „кога имате време“, кога ми се сака и слично - а тоа, го можам и јас, кој што не сум христијанин...

Ритуалите и промените што настануваат од тоа се валидноста за нечие присуство во храм - другото е „да ме видат, да не јадат слатки комшиите“...
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
748
Поени од реакции
986
Од црква и поп бегам како од сатана.

Како што му рекол попот на дедо ми, "Не ме гледај јас шо' прам, туку слушај ме шо' велам".

Ако сакам да помогнам, помагам, и тоа редовно.

Ќе купам храна на некој бездомник, ќе купам цвеќе на некоја бабичка, ќе придонесам на некој начин да му помогнам на некој, а пари да оставам вцрква или да ми иди дома поп со тоа кандилото "Мижи асан да ти бам" и после гледаш поп со 15К евра џип, епа сега синннн....
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.164
Поени од реакции
15.953
Gledacot Dule i Tino Kajsharov i ostali bajachi izgradija dvorci, so full time obezbeduvanje, no popot sho vozi golf 5 godini star, kupen na staro e problem.

Ochajno mu e potrebna veronauka na "naselenievo".
Исто не е проблем да отвараат Владиците телевизии, да тргуваат со недвижнини, тоа е све у склоп на службата.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.245
Поени од реакции
27.593
Исто не е проблем да отвараат Владиците телевизии, да тргуваат со недвижнини, тоа е све у склоп на службата.
Pa nemame televizija, barem da imame, taka mozebi lugeto ke mozat da se educiraat.

Vo vreme koga ili Albanec ti pravi nedviznina ili institucija kako MPC dali stvarno imas privilegija da biras?

Lugeto nekako se gledaat sebesi od previsoko kon drugite luge, i zaboravaat deka site popovi se semejni mazi, so soprugi, so deca, i im treba prilicno dolgo vreme da mozat da kupat dzip. I ne samo toa, tuku i deka i samite kako luge kako i nas pagaat pod grevovi.

Od druga strana, cela MVR vozi panameri i mercedesi pa nikomu nisto. Site ministri imaat vrtoglavi patni troskovi, pa nikomu nisto.

Ne e deka na lugeto im e gajle kade odele parite, tuku se zavidlivi oti oni ne gi dobile.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.164
Поени од реакции
15.953
Pa nemame televizija, barem da imame, taka mozebi lugeto ke mozat da se educiraat.

Vo vreme koga ili Albanec ti pravi nedviznina ili institucija kako MPC dali stvarno imas privilegija da biras?

Lugeto nekako se gledaat sebesi od previsoko kon drugite luge, i zaboravaat deka site popovi se semejni mazi, so soprugi, so deca, i im treba prilicno dolgo vreme da mozat da kupat dzip. I ne samo toa, tuku i deka i samite kako luge kako i nas pagaat pod grevovi.

Od druga strana, cela MVR vozi panameri i mercedesi pa nikomu nisto. Site ministri imaat vrtoglavi patni troskovi, pa nikomu nisto.

Ne e deka na lugeto im e gajle kade odele parite, tuku se zavidlivi oti oni ne gi dobile.
Бреј, од завидлк збориме дека Владиците уживаат у раскош. А од друга страна на сите страни бараат донации за изградба на цркви.

И не збориме за МВР и остали корумпирани гомна. А ако сакаат свештените лица да се на исто ниво ко нив, бујрум.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.245
Поени од реакции
27.593
Бреј, од завидлк збориме дека Владиците уживаат у раскош. А од друга страна на сите страни бараат донации за изградба на цркви.

И не збориме за МВР и остали корумпирани гомна. А ако сакаат свештените лица да се на исто ниво ко нив, бујрум.
Nikoj ne bara, dobrovolno e.

Ne e ko danok na imot pa da mora da go platis.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.898
Поени од реакции
17.531
Пред некаде две години, кога беше короната почнав прв пат да одам на литургија. И секогаш сум се чуствувал убаво во тие 2 и пол часа, сега кога сум во Македонија одам барем еднаш кога сум на одмор, денеска баш сабајле бев, во глобала истите луѓе околу 50тина души се тие, ми беше интересно да ги видам пак дечињата што сум ги гледал пред 2 години како пораснале, некои млади парови имаат новороденчиња, денеска видов и нови млади луѓе кои не сум ги гледал тогаш, едно десетина млади луѓе имаше денеска, и машки и девојчиња што ме радува. На литургија се молат за сите присутни но и за оние кои не се присутни, дури и за оние кои еве интересно им е и да исмејуваат. Знам само дека во овие 2 години ми се случиле добри работи, на неколку млади луѓе кои одеа исто така им се случија добри работи, знам дека тие што одат на литургија а се луѓе кои се на раководни позиции или пак газди се подобри кон работниците од оние кои не одат, но сепак на крајот од денот не треба да осудуваме никој, како што кажав молитви се посветени кон сите и сите сме исти пред Богa, не треба да мисли никпј дека со самото тоа што оди на литургија го прави подобар и подостоен од останатите, затоа што сите грешиме.


ПС: Не ги мешајте одењето на литургија и одењето во црква на 2 мин, тоа се многу различни работи. И на секој верник му препорачувам да отиде на литургија ако не бил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom