Одите ли редовно во црква и зашто?

Одите ли редовно во црква


  • Вкупно гласачи
    49
Член од
16 јули 2021
Мислења
246
Поени од реакции
558
Со последниве денови и цуцата што вика црквата може да одјебе, ме интересира, дали одите редовно во црква (т.е. не дали сте биле 3 пати у животот а дали одите, да речеме еднаш месечно, не само од празник до празник) и ако одите, зашто, поради која причина? Јас на пример не, не сум много религиозен, а и се согласувам со реченицата на безимен писател која вели: „Одењето во црква те прави верник колку што и стоењето во гаража те прави кола“. Ете, тоа е моја логика, би сакал да ја чујам вашата.
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.643
Поени од реакции
4.933
Секоја недела одам редовно, смирува атмосферата и темјанот.
Не сум голем верник, но не зборувам против Господа.
Во докторите и науката изгубив верба, но би сакал да верувам во НЕШТО.
Палам свеќи, се потсетувам на сите кои имале некое значење во мојот живот.
Сето ова не ме прави голем верник.
Верувам дека сме никој и ништо, и дека има СИЛА која е повозвишена од нас.
Не би знаел како да ја наречам.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.133
Поени од реакции
6.542
Vo Makedonija sekoj godishen odmor najcesto vo povejce crkvi i manastiri zaradi poseta i uzivanje vo starinskite ubavini i ostavam po mal prilog, najmnogi zaradi finansiska poddrska na objektite.
Inace vo moja blizina 25km ima srpska crkva i dodeka ne ni priznaja nasata crkva (lani) nikogs ne bev vlezen, od togas vo sekoja prilika koga ce bidam vo blizina i imam 5 min vreme.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.446
Поени од реакции
28.655
Да, редовно секоја недела, на литургија, кога има вечерни служби и тогаш практикувам ако имам време.

Во врска со цитатот од безимениот писател
Матеја 16:18
И Јас ти велам, дека ти си Петар, и на тој Камен ќе ја изградам Мојата Црква, и портите на пеколот нема да надвладеат наспроти неа.
 
Последно уредено:

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.546
Поени од реакции
1.101
Да, влегувам во "храмот", бидејќи сме едно тело.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.884
Поени од реакции
11.209
Единствено од архитектурна гледна точка можам да влезам во некој храм, катедрала, црква. Атмосферата исто ми се свиѓа.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.681
Поени од реакции
4.420
Лично не идам пошто не сум верник. Идам само за големи празници за да не им кршам атер на некои луѓе. Ако одењето во црква те прави подобар човек или ако ти помага да се справуваш со егзистенцијална криза тогаш океј е да идеш т.е океј е да идеш од било која причина се додека не замараш по социјални мрежи или во живо.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.090
Поени од реакции
21.728
Лично не идам пошто не сум верник. Идам само за големи празници за да не им кршам атер на некои луѓе. Ако одењето во црква те прави подобар човек или ако ти помага да се справуваш со егзистенцијална криза тогаш океј е да идеш т.е океј е да идеш од било која причина се додека не замараш по социјални мрежи или во живо.
Tuka sum nekade i jas, daleku od nekoj vernik koj bukvalno go sledi slovoto bozjo, no ni na kraj na pamet bi mi padnalo da glumam ludilo i da im krsam ater na nekoi koi si se epten pobozni.
Od druga strana znam da im se iznaebam trista majki na nekoj koj mi ja negira crkvata, ne od sto sum golem vernik tuku deka so toa me negira i mene kako pripadnik na istata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom