ОВИЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ!

Jakov

Тато
Член од
24 јули 2005
Мислења
2.360
Поени од реакции
58
Dodeka se organizirate koj da gi zapali knigite site se prodale na Makedonceta s's blgarski pashaporti.
Aj sledniot turnus.
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
priatele negde si ja utnal rabotava

Што е утнато?

Слушај,кога едни добри 98%од македонската нација тврди дека Бугарите биле окупатори и фашисти,јас секако дека нема да се праам на удрен и да го негирам тоа.

Дека многупати претеруваат со коментари од типот,,Македонците се Бугари,,да,согласен сум и сум против тоа.Од причини што Македонците не ги поднесуваат Бугарите и сеуште меѓу македонската нација преовладува механизмот на ,,ореол,,дека Бугарите се фашисти,екс-окупатори и најважното-,,татари,,


Дека бугарската власт во периодот 1941-1944г.одзела многу македонски животи(грубо кажано)да и јас сум согласен со тоа.
Војна било и најважното-борба меѓу идеологии.

Дека Бугарија отсекогаш македонското прашање го толкувала и тертирала на погрешен начин-и со тоа се согласувам!


Дека понекогаш ја бараат Балгарија на три морета-да и со тоа претеруваат,ама не им ја даваме,затоа што некој ден пак ќе ја побараат Бугарија на две планети!


Ама дека душо мораш да развиваш добрососедски односи и да го заборавиш минатото-е,тоа се мора.

Имаш избор меѓу пет соседи,но јас побрзо би ја продлабочувал соработката со БГ.отколку со некоја друга соседна земја,од причини што не може еден Грк,Србак или шипак да ми биде поблизок од еден Бугарин.


А,дека на времето сите биле исто срање-никој не го негира тоа,но факат не можеш да живееш со (болни) спомени од (болното) минато.
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
247
Поени од реакции
3
jas sum pred se da go gledame interesot na drzavata makedonija a za sosedite koj kako zasluzil taka da se postavuva.
 
Член од
27 август 2008
Мислења
291
Поени од реакции
9
Imeto na temava kazuva se! Ja mislam deka treba da se soberem i da demolirame tamu se! Ama tuka e problemot kaj nas makedoncite! Ne sme bas po slogata! Grcine gi kamenuvaa nasine koga go promoviraa makedonskiot recnik u sred atina! Treba i nie malce buntovnost da pokazeme!
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
57
Поени од реакции
0
сега сериозно

Според чуждите извори, не б'лгарските, а чуждите, за МАНУ - документи, коити се содржат в архивите на Г'рција, Турција, Рум'нија, С'рбија, Франција, Германија, Италија, Русија, Полша и т.н. за времето мегу 600г и 1396г. (турско робство) ги има 246 (двеста четиридесет и шест) официални документа во кои се споменува Б'лгарија, као д'ржавно формирование!

Како сакате ние да реагираме, кога само и единствено македонската "историчарска" уметност ги негира сите те факти. Пак повтарјам - това се факти во странство, нема шанс да су наши фалцове. И сега продулжуват все нови и нови да идат. Ама на - МАНУ не верува на факти, него на пцовки.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
375
Поени од реакции
11
Мене ме интересира:
Дали има уште комити во скопје??? и ако има шо прат??? Или и тие се испедерчија???
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
Што е утнато?
Слушај,кога едни добри 98%од македонската нација тврди дека Бугарите биле окупатори и фашисти,јас секако дека нема да се праам на удрен и да го негирам тоа.

Дека бугарската власт во периодот 1941-1944г.одзела многу македонски животи(грубо кажано)да и јас сум согласен со тоа.
Војна било и најважното-борба меѓу идеологии.
demmian, политиката на официална Б'лгарија е нешто различно от чувствата на народа.
Да не се спирам тук на очевиднија факт, че обштественото мнение в Р.Македоинја е манипулирано много умело.
/ Шапка им свалјам на с'рбите за тјахната последователна политика /
Ако се замислиш и сложиш рака на с'рцето, ште стигнеш до извода,
че по време на Втората светска војна Македонија избегна бомбардировките
и разрухата на останалите региони от југославија
именно заштото се ползваше с по-особен статут, заради Б'лгарија.
В периода 1941 -44 г. голјама част от брутнија в'трешен продукт на Б'лгарија
отиваше за постројаване инфраструктурата на Македонија.

Б'лгарските војници, дислоцирани в Македонија бјаха преобладавашто
от Пиринскија крај- например от нашја Неврокопски полк са лужили в Охрид.
Нима искате да кажете, че македонци са избивали македонци ?
Освен това војник'т изп'лнјава заповед. Оште повече било е в'в време на војна.

Дека Бугарија отсекогаш македонското прашање го толкувала и тертирала на погрешен начин-и со тоа се согласувам!
Да, и по тази причина Б'лгарија прет'рпја две национални катастрофи!
Не очаквајте да влезем в трета, заради вас.

Предостат'чно е, че за п'рви п'т от много години
б'лгарски политици реагираха адекватно и навреме,
с признаванета на Р. Македонија и по-к'сно с оказването на военна помошт,
в момент когато младата република бе останала нап'лно беззаштитна.
Това ја спаси от гражданска војна, както и озапти с'рбите,
така, че Македонија избегна участта на останалите републики от бивша југославија.

Никој не иска от вас благодарност.
Достат'чно е, че Р. Македонија сега има реални шансове да стане една просперирашта страна.


Дека понекогаш ја бараат Балгарија на три морета-да и со тоа претеруваат,ама не им ја даваме,затоа што некој ден пак ќе ја побараат Бугарија на две планети!
С'временнија б'лгарин е трајно излекуван от този комплекс.
Особено младите хора не се интересуват от подобни глупости.

В днешно време подобни абсурдни идеи се раждат само в главите на македонистите :smir:

Ама дека душо мораш да развиваш добрососедски односи и да го заборавиш минатото-е,тоа се мора.

А,дека на времето сите биле исто срање-никој не го негира тоа,но факат не можеш да живееш со (болни) спомени од (болното) минато.
Точно тук е проблема. И е крајно време поне вие младите да го разберете.
Никој не оспорва, че вече е оформена една македонска нација.
Така, както не оспорва белгијската нација, както јавно нема да се оспорва и Косовска нација,
заштото принципна разлика нема. :toe:
Но всеки от нас ште оспорва изопачаването на минатото !
Заштото това е нашата родова памет. Нјама да позволим гавра со неја!

Трјабва да си слеп, за да не видиш, дека во Ньој никој даже и не споменува за "македонска нација"
Говори се за с'рби, б'лгари и г'рци от Македонија и како ке се разпределат.
Излиза, дека цел свет е заблуден, само лугето во Р.Македониа са просветени.
штом сте избрали да сте македонци, градете си д'ржавата на таја основа.
Не бива да крадете чужда историја.

А колкото до човек'т, предизвикал толкова непријаз'н сред вас с'с своето начинание,
мислја, че трјабваше поне да се поинтересувате кој е и што е по произход,
както и зашто е бил следствен в бившата Д'ржавна сигурност.
Аз лично го уважавам без да го познавам , заради смелостта му
да се противопостави на една огромна л'жа в'в време, когато другите не смееха и да помислјат. :smir:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
imate pravo..ОВИЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ !!!..ova bugarive na forumov..., se nadevam deka ostatokot tamu ne se do tolku aknati u toa umot... ??? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom