ОВИЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ!

Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
Значи, југославија протежирала антички македонизам, со која цел? "античкиот македонизам" е еден од потпорите на градењето на независна Македонија која, ако си заборавил со референдум се оддели од Југославија. Глупаво е некој сам да си ја слабее земјата и сферите на влијание, нели? Посебно, со добро познатите српско-грчки врски, оваа теза не држи вода.
Ами винаги е полезно да се запитаме "Кој има изгода"?
И тогава нештата си идват на мјастото.
Днес ние виждаме т'ржеството на идејата на Новакович.
Македонија само формално е отделена от југославија.
Тја политически и икономически се р'ководи от ср'бски кадри.
Би било тв'рде наивно да смјатаме, че С'рбија не си е оплела кошницата.
ште се в'зд'ржа от по-натат'шна откровеност, заштото никак не е безопасно
да се назовават нештата с истинските им имена.

Ако е поблизок, зошто мене ми е полесно да разберам србин отколку бугарин? И да го споменеш Коневски, воопшто е небитно сега. Културната пропаганда на југославија (или југословенизам) бил наменски и присутен. Во ред.
Нима те учудва това ? ја погледни п'рвите документи след конференцијата
за с'здаване на македонскија език. Сравни ги с'с сегашнија официален език.

Сега ште ти кажа една коледарска песен от рајона на гр. штип,
отпреди 1944 г.:
"Седнал дедо на бучка,на бучка,
да си шие торбичка, торбичка.
Зашо му е торбичка, торбичка,
да си сбира жел'дче, жел'дче,
да си чува гуденце, гуденце,
Зашо му е гуденце, гуденце,
да му дава масчица, масчица
да си храни бабата, бабата..."

Да виждаш сходство сегашнија език во Р. Македонија ?

Атал бе, кој побара од тебе помош? Нели ја почитуваш независната Македонија, дури и според твојата "апсолутна вистина"? Зошто побогу се чудиш дека ќе се создава анимозитет, кога настапуваш како просветител кој никој не го побарал? Стига бе со тие глупости.
Да си видел јазе да отварам некоја тема ?
Идам, читам и кога има лаги и пропагиране на омраза,
понекогаш не се сд'ржам.
Нашето историско минато е обшто. Дали го сакаме, или не, истината е такава.

Видох, дека си добронамерен и начетен човек.
За разлика от Топорчо аз смјатам, че този форум има голјамо значение.
Не очекувам друго од тебе, освен да продолжи таја толерантност
на Кајгана, којато по рано ја немаше.

Пријатна вечер !
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Ајде доста со Бугарски финти. На некој кој не ве знае може тие финти да поминат, ама не и кај мене дека ви ја гледам пропагандата во секој пост. Ајде тука сите Бугари кои доаѓаате овде да одговорите на неколку прашања ?
1. Дали се Македонците и Бугарите ист народ ?
2. Кога е создадена Македонската нација?
3. Какви по националност се Гоце, Јане, Даме и сите херои од ВМРО ?
4. Каков е бил цар Самоил и неговото царство ?
5. Какви по националност се Кирил и Методиј?
6. Има ли Македонско малцинство во Бугарија ?
7. (добавено) Дали има Македонски јазик , или тоас е диалект на Бугарскиот ?

Еве одговорете недвусмислено на тие прашања и ќе се видат волците изпод овчите кожи. Мое мислење е дека тие прашања треба да ги ставите при отварање на акаунт на форумот и кога ќе има грешен одговор да не се добива регистрација.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
Ајде доста со Бугарски финти. На некој кој не ве знае може тие финти да поминат, ама не и кај мене дека ви ја гледам пропагандата во секој пост. Ајде тука сите Бугари кои доаѓаате овде да одговорите на неколку прашања ?
1. Дали се Македонците и Бугарите ист народ ?
2. Кога е создадена Македонската нација?
3. Какви по националност се Гоце, Јане, Даме и сите херои од ВМРО ?
4. Каков е бил цар Самоил и неговото царство ?
5. Какви по националност се Кирил и Методиј?
6. Има ли Македонско малцинство во Бугарија ?


Еве одговорете недвусмислено на тие прашања и ќе се видат волците изпод овчите кожи. Мое мислење е дека тие прашања треба да ги ставите при отварање на акаунт на форумот и кога ќе има грешен одговор да не се добива регистрација.
Нјакога след д'лга напразна обсада на Т'рново, турците били готови да се оттеглјат.
Тогава Бајазид решил да предложи огромна награда на онзи,
којто отвори вратите на града.

През ноштта пламнал пожар, запален умишлено,
и докато хората гасели, предателјат отворил една от страничните порти...
Така паднала непревземаемата б'лгарска тв'рдина.

Когато предателјат отиш'л да си получи наградата, син'т на Бајазид рек'л:
- Този предаде своите, Ке предаде и нас. Отсечете му главата !

Захв'рлили трупа крај стените на града.
Никој не го погребал. Лугето, минавајки ф'рлали камене в'рз него.
Така постепенно се образувала грамада от кам'ни.
Това мјасто се нарича "Жидов гроб"...

Тук има един от жидовото семе. Пазете се от него !
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Нјакога след д'лга напразна обсада на Т'рново, турците били готови да се оттеглјат.
Тогава Бајазид решил да предложи огромна награда на онзи,
којто отвори вратите на града.

През ноштта пламнал пожар, запален умишлено,
и докато хората гасели, предателјат отворил една от страничните порти...
Така паднала непревземаемата б'лгарска тв'рдина.

Когато предателјат отиш'л да си получи наградата, син'т на Бајазид рек'л:
- Този предаде своите, Ке предаде и нас. Отсечете му главата !

Захв'рлили трупа крај стените на града.
Никој не го погребал. Лугето, минавајки ф'рлали камене в'рз него.
Така постепенно се образувала грамада от кам'ни.
Това мјасто се нарича "Жидов гроб"...

Тук има един от жидовото семе. Пазете се от него !

А да одговореше на прашањата што цел Македонски народ сака да ги слушне ?
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
1. Каде е српската пропаганда на форумот? Кога ќе ја лоцираш, може ли во две реченици да ми кажеш на кој начин функционира?

2. Можно ли е на македонските кабелски телевизии или дистрибутери на печатени медиуми да им е економски пооправдано да ги протежираат екс-ју изданијата на сметка на бугарските, бидејќи јазикот ни е поблизок со екс-југословенските земји?

Јас морам да се вмешам на овие две точки.
1.Серпико, ти ова сериозно? Како што е јасно дека се шири антибугаризам на форумов, така е јасно и дека се српско си е наше.. Не ме заебавај! Мислам... Во ред е да се премижува пред некои ствари, ама на форумов, а и генерално гледано во Македонија, се Српско е претставено како братско... Тоа не е пропаганда?

2.Јазикот не ни е поблизок со Српскиот. А уште ако кажеш екс југословенските земји, и тука го тураш автоматски и словенечкиот, си ебало мајката :) Бугарскиот и Македонскиот се многу блиски, како сакаш врти го, и тројца како Конески да имало, пак тоа не може да се смени... Не зборувам за Бугарскиот од Варна, туку понаваму што се...
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Не зборувам за Бугарскиот од Варна, туку понаваму што се...
Епа тие што се "понаваму" се од македонски произход АнаЗтасијо...од македонски...зато немаш проблем да се разбериш со нив...А понатаму на исток...е тоа ти е баш оригиналниот бугарски јазик...јазик кои овие квази-болварчиња на форумов не можат да го разберат...ајтт...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Јас морам да се вмешам на овие две точки.
1.Серпико, ти ова сериозно? Како што е јасно дека се шири антибугаризам на форумов, така е јасно и дека се српско си е наше.. Не ме заебавај! Мислам... Во ред е да се премижува пред некои ствари, ама на форумов, а и генерално гледано во Македонија, се Српско е претставено како братско... Тоа не е пропаганда?

2.Јазикот не ни е поблизок со Српскиот. А уште ако кажеш екс југословенските земји, и тука го тураш автоматски и словенечкиот, си ебало мајката :) Бугарскиот и Македонскиот се многу блиски, како сакаш врти го, и тројца како Конески да имало, пак тоа не може да се смени... Не зборувам за Бугарскиот од Варна, туку понаваму што се...
1. Анастазија, јас го прашувам со цел другарот ми. Ако зборуваш за некој глобален тренд на антибугаризам на форум и српско а наше, не би се согласил ни со едно ни со друго. Индивидуалци можам да избројам на прсти, индивидуи кои се или семејно поврзани со некоја соседна земја или се продукт на комплексот на пониска вредност, ама тие не ме интересираат. Едноставно, на форумов нај хард-кор српски пропагандисти ќе ти кажат: "Кажете му фала на Тито за Македонија", во една тема, еднаш на две недели.

А братјата ми секој ден си рамнат рачуни со мене.

2. Да го користиш словенскиот јазик во одбрана на тезата е стратегија на ветер-во-магла. Камон хани... не велам дека не се шознам, етимолошки сродни, не навлегувам воопшто во историја и историски факти. Едноставно, до 91 (или девеес-некоја друга...не се сеќавам точно) година во Македонија се учеше српско-хрватски од 5то до 8мо одделение. Поблизок, мислев, на "слушност". Другото не го анализирам воопшто.


Инаку, бев малку излезен, му спремам одговор на Атал и Топорчо, ќе го постирам за брзо. Ова, да не се секираат дека не сум тука :)
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Ајде бре , што биде ? До сега само за еден збор да напишев некаде и одма ми се изтураа еден фајтон бугари да докажуват дека грешам. Кај сте сега ? Одговорете на овие прости прашања да ве разбере цел свет какви сте . Ама по се изгледа се изнижавте како прдња во гаки од темата :) Од тука натаму кога досадува Бугарин на тема прашај го само овие прашања и готово. Ке го снема :vozbud:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
2.Јазикот не ни е поблизок со Српскиот.
Точно. Така се причинува само затоа што српскиот е во ненормално голем обем застапен во Македонија, а порано и го учеа како задолжителен предмет. Да не беше толку застапен, ќе му се смеевме како што ни е и денес смешен бугарскиот на пример.
Не зборувам за Бугарскиот од Варна, туку понаваму што се...
Бугарскиот е де факто дериват од Македонскиот јазик, исто како и српскиот. Тој отаде Варна, е замешан со Чувашкиот(оригиналниот бугарски јазик).
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
1. Анастазија, јас го прашувам со цел другарот ми. Ако зборуваш за некој глобален тренд на антибугаризам на форум и српско а наше, не би се согласил ни со едно ни со друго. Индивидуалци можам да избројам на прсти, индивидуи кои се или семејно поврзани со некоја соседна земја или се продукт на комплексот на пониска вредност, ама тие не ме интересираат. Едноставно, на форумов нај хард-кор српски пропагандисти ќе ти кажат: "Кажете му фала на Тито за Македонија", во една тема, еднаш на две недели.

А братјата ми секој ден си рамнат рачуни со мене.

2. Да го користиш словенскиот јазик во одбрана на тезата е стратегија на ветер-во-магла. Камон хани... не велам дека не се шознам, етимолошки сродни, не навлегувам воопшто во историја и историски факти. Едноставно, до 91 (или девеес-некоја друга...не се сеќавам точно) година во Македонија се учеше српско-хрватски од 5то до 8мо одделение. Поблизок, мислев, на "слушност". Другото не го анализирам воопшто.


Инаку, бев малку излезен, му спремам одговор на Атал и Топорчо, ќе го постирам за брзо. Ова, да не се секираат дека не сум тука :)

Само за втората точка ќе ти одговорам, на првата си имаме различно мислење и нема зашто да се мкнеме околу тоа.
Само го потенцирав моментот дека употребуваш екс југословенски за да не кажеш српски, што се чапна одма за тоа?:)
Мојата генерација нема учено никогаш српски, ни неколку генерации пре мене, ако не се лажам и ти го немаш тоа време фатено. А сепак генерално повеќе го разбираат српскиот. Тоа е зошто генералната политика (сосема неоправдано, ако ме прашуваш мене) е свртена на таков просрпски начин... Не знам како да го кажам ова инаку... Задоени сме со српштина. Затоа е по слушност или како и да е поблизок. И затоа повеќе се разбираш со Срби отколку со Бугари...

Епа тие што се "понаваму" се од македонски произход АнаЗтасијо...од македонски...зато немаш проблем да се разбериш со нив...А понатаму на исток...е тоа ти е баш оригиналниот бугарски јазик...јазик кои овие квази-болварчиња на форумов не можат да го разберат...ајтт...
Што е со ретардираниот распоред на буквите во името ми? Жити мене?
Јазикот во Варна е вистинскиот бугарски? Уммм.. Не?! :)
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
abe aj da gi prasame generaciite od 90god navamu od srbski ni s ne razbiraat a za bugarski da ne zborime ...e toa me raduva
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
70% od nasata mladina tecno govori Angliski,e sto sega treba da si pomislime nie,deka sme Englezi...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не, туку да почнеме да учиме и францски, шпански, руски и германски, а потоа и арапски и кинески, оти маф ни е работава. Сите знаат англиски, тешко по светов да се најде работа ако не говориш барем три светски јазици. А како тргнало во МК, решение е да се оди надвор, било каде, само не дома каде за плукање по сокаци се лежи зандана, додека во меѓувреме кој стигне плука по самите нас.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Незнам за кои бугари и пропаганди пишеш но аз лично на овој форум немам видено некој бугар да ви каже дека не сте вие македонци а сте бугари.
Eте го де, Атал точно тоа го кажува.

Дали сметаш дека е културно и фино.... бидејќи според Ефтим Гашев, пропагандата на твојата земја е помалку застапена од другата?

А зашто да немога Серпико?Нели затоа е форума, за размена на мисли.Зар вие не ни казвате на нас за руски пропаганди,дс пропаганди,фашистички пропаганди и слични.Тоа што го казвам може многу лесно да се провери.Считано от днес читаме за еден месец три водешти вакедонски медии и правиме анализ после, без емоции.Колко положителни и колко отрицателни артикули за Бугарија и Србија.Толко е лесно.
Го занемари делот: "од мака, бидејќи според Ефтим Гашев....". За причините зборувам, за начинот на размислување. Сфаќаш ли дека ако го правиш тоа и ти не си ништо подобар од "пропагандата на српските тајни служби" кои ги критикуваш? И дека никој ништо позитивно не добива? Си ме прашал ли ти мене, некој било кој, на форумов, дали сакам да ми укажуваш дека си потиштен поради што нечија друга пропаганда била поизразена од Бугарската? Дали сфаќаш дека автоматски признаваш дека и ти си дел од пропагандата? Те чуди ли сеуште нешто?

Ма, надвор од умот е муабетов.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Дали Спас Ташев е историчар - прашање до бугарите
 

Kajgana Shop

На врв Bottom