ОВИЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ!

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Избришав 50-тина офтопици.

Би сакал да видам што е можно по аргументирана аналитичка дискусија по темава, доколку е можна.
Воздржете се од постови од типот: ќе ве запалиме - и слично. Кој ќе пали, нека оди и нека запали, не мора да се фали. Делото е сторено, нема да се спречи ништо со претење.

По темата: ова е прост пример на ПРОПАГАНДА, за обезличување и уништување на Македонскиот идентитет. Атал тука ми рони солзи дека историјата сме му ја краделе - и јас не му се лутам затоа што така се чувствува. Просто, учел од такви книги, слушал такви стории. Јас па сметам нешто друго, за што исто Атал не треба мене да ми се лути.

Е сега, каде е моментот на бранење на своето и чување на "дедовината"?
Ова е македонски форум на кој се толерира здрава дискусија. А ако некој мисли дека може со перфидно користење на правото на слобода на говор да шири пропаганда, слично на принципот на КИЦ, тогаш ќе се увери во спротивното.

Постот негов го оставив за да видите како лукаво и "по-бугарски" со тапшање по рамо, со користење на термини "комунистичка" пропаганда и слично, сака бугарската "вистина" да ја претстави како негирана од лошите комунисти - и дека сега е времето кога (според пола бугари на форум) треба да раскрстиме со сербо-комунистическите пропаганди, и да се вратиме во прегратка на мајка Б'лгарија.

Мислам, да не е тажно, ќе е смешно.


Очекувам Владата на РМ која премногу се грижи дали јас ќе пијам алкохол после 19 или ќе пушам цигари на јавни места - конечно да се позанимава со реалните проблеми од доменот на неоперативните проблеми - шо сакам да кажам: ампутирана рака, нога, отстранет бубрег или слично, се проблеми со кои човек може да се избори, да живее и твори, да биде корисен и задоволен.
Ама ампутиран дух, не се лечи.

И доста со пропаганди затскриени зад едно перде на пријателство и научна дискусија.




Ајде, по тема, ве молам.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Избришав 50-тина офтопици.

Би сакал да видам што е можно по аргументирана аналитичка дискусија по темава, доколку е можна.
Воздржете се од постови од типот: ќе ве запалиме - и слично. Кој ќе пали, нека оди и нека запали, не мора да се фали. Делото е сторено, нема да се спречи ништо со претење.

По темата: ова е прост пример на ПРОПАГАНДА, за обезличување и уништување на Македонскиот идентитет. Атал тука ми рони солзи дека историјата сме му ја краделе - и јас не му се лутам затоа што така се чувствува. Просто, учел од такви книги, слушал такви стории. Јас па сметам нешто друго, за што исто Атал не треба мене да ми се лути.

Е сега, каде е моментот на бранење на своето и чување на "дедовината"?
Ова е македонски форум на кој се толерира здрава дискусија. А ако некој мисли дека може со перфидно користење на правото на слобода на говор да шири пропаганда, слично на принципот на КИЦ, тогаш ќе се увери во спротивното.

Постот негов го оставив за да видите како лукаво и "по-бугарски" со тапшање по рамо, со користење на термини "комунистичка" пропаганда и слично, сака бугарската "вистина" да ја претстави како негирана од лошите комунисти - и дека сега е времето кога (според пола бугари на форум) треба да раскрстиме со сербо-комунистическите пропаганди, и да се вратиме во прегратка на мајка Б'лгарија.

Мислам, да не е тажно, ќе е смешно.


Очекувам Владата на РМ која премногу се грижи дали јас ќе пијам алкохол после 19 или ќе пушам цигари на јавни места - конечно да се позанимава со реалните проблеми од доменот на неоперативните проблеми - шо сакам да кажам: ампутирана рака, нога, отстранет бубрег или слично, се проблеми со кои човек може да се избори, да живее и твори, да биде корисен и задоволен.
Ама ампутиран дух, не се лечи.

И доста со пропаганди затскриени зад едно перде на пријателство и научна дискусија.




Ајде, по тема, ве молам.
Баце па доста сте плакали вече.Имате и вие КИЦ в Софија.Па промовирајте си што сакате.В Бугариа излиза весник Народна Вола де директно се негира се што е бугарско.Преди години во вашио центар се промовира Философски клјуч но Влахов Мицов де директно се негираше бугарскио идентитет.Па никому ништо.Без медијни анти кампании,без десетки налјутени деца по форумите.Па мајка му стара 21 век сме.Нема друг народ што толку да се бои за идентитето си и секој повод да реве до небесата.Го казвам ова нај искрено и с нај добри чувства.:smir:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ќелешу мајокјебен!

Па не сме ние мршојадни пциштовидни мајкојебни гремлини кои обичат да се топорчат со мазги и да примаат магарешки во влакнестите разгомнети задници.

И убаво рече Серпико, марш на темата или ојде цела Бугарија на бан!
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
Избришав 50-тина офтопици.

Би сакал да видам што е можно по аргументирана аналитичка дискусија по темава, доколку е можна.
Воздржете се од постови од типот: ќе ве запалиме - и слично.
Кој ќе пали, нека оди и нека запали, не мора да се фали.

По темата: ова е прост пример на ПРОПАГАНДА,
за обезличување и уништување на Македонскиот идентитет.
Атал тука ми рони солзи дека историјата сме му ја краделе - и јас не му се лутам затоа што така се чувствува. Просто, учел од такви книги, слушал такви стории. Јас па сметам нешто друго, за што исто Атал не треба мене да ми се лути.

Ова е македонски форум на кој се толерира здрава дискусија.
А ако некој мисли дека може со перфидно користење на правото на слобода на говор да шири пропаганда,
слично на принципот на КИЦ, тогаш ќе се увери во спротивното.

Постот негов го оставив за да видите како лукаво и "по-бугарски"
со тапшање по рамо, со користење на термини "комунистичка" пропаганда и слично,
сака бугарската "вистина" да ја претстави како негирана од лошите комунисти - и дека сега е времето кога (според пола бугари на форум)
треба да раскрстиме со сербо-комунистическите пропаганди,
и да се вратиме во прегратка на мајка Б'лгарија.

Мислам, да не е тажно, ќе е смешно.

Очекувам Владата на РМ која премногу се грижи дали јас ќе пијам алкохол после 19 или ќе пушам цигари на јавни места - конечно да се позанимава со реалните проблеми
Ама ампутиран дух, не се лечи.

И доста со пропаганди зат скриени зад едно перде на пријателство и научна дискусија.
Уважаеми Г-н Serpico,
Пријатно с'м изненадан от Вашите думи.
Заштото на нас, хората от двете страни на границата
ни липсва обикновенија човешки разговор.
От наше име обикновено разговарјат псевдополитичари.

Заболја ме от Вашите квалификации по отношение на мен,
но с'м сигурен, че ако се познавахме лично, штјахте да мислите по иначе
и може би штехме да б'дем пријатели.
Заштото нашијат дух е св'рзан с Македонија и може би еднакво ја обичаме.
Аз не крија зад перде пријателството си никогаш.
А това е и една от отличителните черти на македонецот -
дека е прјам и искрен, роден бунтар срешту неправдата.

Мене пропаганда не ме интересува.
Просто не мога и нјамам право да м'лча за нешта, които засјагат прјако моите с'народници.
По стечение на обстојателствата се јавјавам правнук на един човек,
дето е бил от нај-близките и верни јатаци на јане Сандански.
Знам почти всичко, което е ставало в Организацијата ВМРО.
Знам и хубавите нешта, но и нјакои грозни факти.
Ненавиждам политиката и особено псевдополитиците хамелеони.
Така, че не ме обвинјавајте в грехове, които немам.

Аз с'м един обикновен човек. Професијата ми е св'рзана с това да помагам на хората,
без разлика какви са по народност, религија и политически убежденија.
Понјакога сјадам зад компјут'ра след 12 часов работен ден
и крада от с'нја си, за почувствам настроението на моите с'братја
оттат'к границата
и доколкото мога, да се противопоставја на откровената л'жа.

Радвам се на всичко хубаво, което се случва в Македонија
и се надјавам да не се стигне дотам,
че младата република да направи компромис со името си.

Подкрепјам инициативата на Спас Ташев и му стискам р'ката за това.
ште си позволја да Ви представја тук едно негово мнение отпреди време :

" У нас липсва д'ст'пна актуализирана информација
за икономическото с'стојание
на в'зможно по-голјам број македонски фирми...
Нјамаме б'лгарска т'рговско представителство в Македонија.
Нјамаме и реална онформација за икономическото наст'пление
на Г'рција, С'рбија и Албанија на територијата на Р. Македонија.

Интересува ли се нјакој от факта,
че почти всички частни македонски телевизии и радиа
/ Само в Скопие те са 15 /
са финансирани от проср'бски кр'гове,
в резулатта на което тјахната ориентација е проср'бска
и чрез новинарски и културни блокове се обработва обштественото мнение?

Знае ли нјакој, че С'рбија субсидира прјакото разпространение в големи тиражи на своите ежедневни печатни изданија
на територијата на Р. Македонија ?
Знае ли нјакој, че дори по време на нај-тежките удари на НАТО в југославија,
ср'бската преса всеки ден се доставјаше в Скопие?

На фона на тази инвазија Б'лгарија при п'лна липса на заинтересованост
едва успјава да разпространи около 500 броја б'лгарски печатни изданија дневно.

Б'лгарстата телевизија и радио практически не се приемат крај Вардара,
макар че на два п'ти до предишното б'лгарско правителство
македонски граждани организираха подписка с молба
да пуснат моштностите на нашите гранични ретранслатори.
Подобно дејствие практически не струва ништо
и в'преки това не бе направено.
При наличието на подобно неразбиране и бездејствие
не бива да се учудваме,
че хората в Македонија все оште са обл'чвани с антиб'лгариз'м и гледат по особен начин на Б'лгарија."

Спас Ташев
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Уважаеми Г-н Serpico,
Пријатно с'м изненадан от Вашите думи.
Заштото на нас, хората от двете страни на границата
ни липсва обикновенија човешки разговор.
От наше име обикновено разговарјат псевдополитичари.
Не мора да ме персираш Атал, може слободно да водиме дискусија на "ти", мене не ми смета.

Кратко, дали можеби си размислил зошто постои тоа што ти го нарекуваш "анти-бугаризам" а јас ќе го наречам можеби природна реакција на некој како мене, на пример, кој не се чувствува никако поинаку освен како Македонец? Ајде, бидејќи има простор за дискусија, ќе ти поставам неколку прашања од кои можат да излезат интересни одговори, а се во корелација со твојот пост:

1. Каде е српската пропаганда на форумот? Кога ќе ја лоцираш, може ли во две реченици да ми кажеш на кој начин функционира?

2. Можно ли е на македонските кабелски телевизии или дистрибутери на печатени медиуми да им е економски пооправдано да ги протежираат екс-ју изданијата на сметка на бугарските, бидејќи јазикот ни е поблизок со екс-југословенските земји?

3. Зошто споредуваш т.е. презентираш ставови на г-динот Ташев во кој се споредува нечија "пропаганда на тајни служби" со бугарската активност на истите "полиња"? Сметаш ли дека треба да постои рамнотежа во српската и бугарската "пропаганда"? Ако сметаш, кажи ми од кои причини?

За почеток, доволно. Тука сум и чекам одговор.
Поздрав
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Не мора да ме персираш Атал, може слободно да водиме дискусија на "ти", мене не ми смета.

Кратко, дали можеби си размислил зошто постои тоа што ти го нарекуваш "анти-бугаризам" а јас ќе го наречам можеби природна реакција на некој како мене, на пример, кој не се чувствува никако поинаку освен како Македонец? Ајде, бидејќи има простор за дискусија, ќе ти поставам неколку прашања од кои можат да излезат интересни одговори, а се во корелација со твојот пост:

1. Каде е српската пропаганда на форумот? Кога ќе ја лоцираш, може ли во две реченици да ми кажеш на кој начин функционира?

2. Можно ли е на македонските кабелски телевизии или дистрибутери на печатени медиуми да им е економски пооправдано да ги протежираат екс-ју изданијата на сметка на бугарските, бидејќи јазикот ни е поблизок со екс-југословенските земји?

3. Зошто споредуваш т.е. презентираш ставови на г-динот Ташев во кој се споредува нечија "пропаганда на тајни служби" со бугарската активност на истите "полиња"? Сметаш ли дека треба да постои рамнотежа во српската и бугарската "пропаганда"? Ако сметаш, кажи ми од кои причини?

За почеток, доволно. Тука сум и чекам одговор.
Поздрав

Не си ме прашал мене ама мислам непречи и аз да отговорам в две реченици.

1 Серпико аз сум читател на овој форум от много време и ти добре знаеш че до преди неколко години тук не бе возожно дори да се отвори некоја например анти српска тема.Биваше избришана на минута.Инак аз не мислам дека форумите са поле на пропаганда от било која држава.Имат релативно мал број поситетели и кое по важно 99% от нив имат вече изграден став кој не би се променил независимо што аз или ти постираме.

2.Несериозно.Бугарскиот и македонскиот и ако са сега различни са двајцата в посебна група на словенските езики и се разликуват от сите останати словенски езици по ред граматически признаци.Инак е нормално дека сега разбирате по добре србски.Би било чудно после 90г културна асимилациа.Два раза сум бил во Македонија и по радиото немам слушано македонски песни туку србски( 97 и 2004).Сега може и да по друго незнам.Дај да не се лажем за 90г политическо и културно прис'ствие в Македонија ти да мислиш дека нема србска пропаганда е несериозно.Та 75% от политическиа и иконом. елит на Македонија е тоа што е в момента именно благодарение на јуГославија.Да не говорим ме оа форум свободно може да се преименува Бугарија,бидејки секоја втора тема е за Бугарија и секоја ја представа во нај лоша светлина.Па мама му стара не велам дека све е цветја и рози при нас ама усилено и овде на форума и по медии( и по медии аз лично преглеждам Вечер утрински и Дневник) се насажда негативиз'м к Бугарија и обратното една доста по обективна и позитивна картина за Србија.Некој ако може да ми посочи един барем един позитивен материал во водешта македонска медиа аз ке организирам парти за всеички кајганци.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Не си ме прашал мене ама мислам непречи и аз да отговорам в две реченици.
Го скратив цитатот за да не одзема премногу простор на страната, може кој сака да го прочита, над мојот е.

Ќе ти одговорам тебе, а Атал го чекам да ми пише на прашањата.

Нормално е да постои влијание од "главешините" на заедницата која се викаше Југославија. Исто нормално е поради политичко влијание во Македонија, од време да се поставувале луѓе блиски до власта на Белград или Загреб, сеедно - ќе речеме Белград бидејќи е поблиску до нас и географски и интересентно. И секако, реално е да се каже дека и ден денес постојат некои инсталации од тоа време во властите или функционерите во Македонија.

Е сега да те прашам, дали знаеш што е Анимозитет и како се стекнува? Точно е дека има радио станици кои пуштаат екс-ју музика, а не српска. Точно е дека има повеќе телевизии од екс-ју по кабелски, во споредба со Бугарија. Повеќе земји се, на крајот на краиштата, и тоа е донекаде логично.
Сега ќе те прашам уште нешто: кои се причините поради постоењето на таа "пропаганда на тајни служби"? Кои се нејзините резултати? Дали Македонија е вазал на Србија? Дали има значителен број на Македонци кои се декларираат како срби по душа(изостави ги оние кои имаат родител србин)? Не ми зборувај за пред неколку години и антисрпските теми...јас зборувам за она што го гледам. А сега гледам мнооогу повеќе бугари кои спорат по теми од историја, кои споменуваат пропаганди, дури и ми цитираат луѓе кои анализираат ниво на пропаганда во некоја земја, компарирајќи ја со нечија туѓа пропаганда - просто, рамнејќи ја државата за која зборуваат на ниво на мртво некрозно ткиво кое мора да има пропаганди ради одредени причини. Дали ти сметаш дека јас сум глупав и неможам да одберам музика која ќе ја слушам, книги кои ќе ги читам, телевизија која ќе ја гледам? Дали ако слушам радио станици кои пуштаат Хип-Хоп и гледам MTV, дека сум жртва на американската (културна) пропаганда или одбирам по вкус?

Дали сметаш дека е културно и фино, ти, државјанин на земја со која во доменот на историјата секогаш ќе имаме нерешени прашања, сметаш дека имаш право мене, македонец со македонско државјанство и место на живеење, да ми укажуваш дека сум под нечија пропаганда - конечно, од мака бидејќи според Ефтим Гашев, пропагандата на твојата земја е помалку застапена од другата?

И форумот не треба и нема да се преименува никако, освен ако не ти е мака и за пропагандата на Грција која форсира промени на нечие име. Секоја тема не е за Бугарија, дел од историја и политика и вести прераснуваат во конфронтации помеѓу Македонците и Бугарите, точно поради горенаведените причини.

Ајде, искрен одговор сакам.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
164
Поени од реакции
3
Не мора да ме персираш Атал, може слободно да водиме дискусија на "ти", мене не ми смета.

Кратко, дали можеби си размислил зошто постои тоа што ти го нарекуваш "анти-бугаризам" а јас ќе го наречам можеби природна реакција на некој како мене, на пример, кој не се чувствува никако поинаку освен како Македонец? Ајде, бидејќи има простор за дискусија, ќе ти поставам неколку прашања од кои можат да излезат интересни одговори, а се во корелација со твојот пост:

1. Каде е српската пропаганда на форумот? Кога ќе ја лоцираш, може ли во две реченици да ми кажеш на кој начин функционира?
На п'рвото прашанье не може едноставно да ти одговорам.
Српската политика е далновидна. Српската пропаганда си е св'ршила работата
и това прозира во повекето теми на форумот и во нетарпимостта кам чуждо мнение.

Официалниот југославски славомакедонизам отдамна беше во криза.
Белград предвидливо и навреме, далеку преди 1991 г. лансира античкиот македонизам.
И после разпадот на југославија именно античкиот македонизам залја Р.Македонија.
Затова сега Р. Македонија има толкова проблеми около името
и обструкции от јужнија си с'сед.
2. Можно ли е на македонските кабелски телевизии или дистрибутери на печатени медиуми да им е економски пооправдано да ги протежираат екс-ју изданијата на сметка на бугарските, бидејќи јазикот ни е поблизок со екс-југословенските земји?
Според мен тук нјакој отв'н се намесва, заштото пасивността на б'лгарската страна е необјаснима.
Веројатно великите сили веке са се споразумели да компенсират С'рбија заради Косово.
И се опасјавам, че това ште стане за сметка на Македонија.
Но, какво п'к. Вие и без това сте веке отдамна обхванати от Стокхолмскиот синдром. :smir:

Односно jазикот, не си прав.
Немам предвид литературниот јазик, којто си беше направен да е близ'к до српскиот.
Нај-близ'к до народнија говор в Македонија е б'лгарскијат език.
И ти го знаеш по-добре от мен.

3. Зошто споредуваш т.е. презентираш ставови на г-динот Ташев во кој се споредува нечија "пропаганда на тајни служби" со бугарската активност на истите "полиња"? Сметаш ли дека треба да постои рамнотежа во српската и бугарската "пропаганда"? Ако сметаш, кажи ми од кои причини?
Г-н Ташев е македонец по потекло.
И тој като мене до определена в'зраст дури не е подозирал за манипулациите.
И тој се е разбунтувал когато се е сбл'скал с'с злостната кампанија срешту Б'лгарија,
провеждана от страна на Скопие.
Само дето аз и другите като мене, не сме имале неговата смелост
по некак'в начин да се противопоставим на това.

Официална Б'лгарска пропаганда вс'штност не с'штествува.
Б'лгарија е обхваната от безпрецедентен нихилиз'м през последните години.
А даването в'зможност на обикновените хора в Р. Македонија да прочетат в оригинал своите писатели и поети,
както и да имат дост'п до архивни материали от своето минало,
с'што така да прочетат и странски забранети досега автори,
едва ли може да се окачестви като пропаганда.
Дост'п'т до информација - това е изконно човешко право,
гарантирано от Хартата за правата на човека.

В Б'лгарија можеш да намериш всјакаква литература, зоштото на практика не с'штествува цензура.

Нека вашијат културен цент'р предостави интересна литература и ште видите, че б'лгарин'т обича провокациите.
Само дето едва ли можете да ни представите нешто, което веке не сме го чели. :smir:

Поздрав
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
ne vredi muabet da se prai...Serpiko "utepaj" go ovoj...daj drug bugarin...
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Серпико честно да кажам незнам как нај добре да ти отговарам не заштото немам свој став( не бугарски а мој личен) а заштото имам изкуство по форуми добри 10 години и не ми се влиза в безкрајниа циклос на аргументи и контрааргументи.Повервај ми ги днам наизуст а сум увер и ти исто така ги знаеш.Незнам за кои бугари и пропаганди пишеш но аз лично на овој форум немам видено некој бугар да ви каже дека не сте вие македонци а сте бугари.Може би преди е имало и такива али тие што сега пишуват не го прават.За американската музика аргумента е повтарјан толкова много и звучи толко правдоподобно само и само да не ставаше збор за балканите.

Дали сметаш дека е културно и фино, ти, државјанин на земја со која во доменот на историјата секогаш ќе имаме нерешени прашања, сметаш дека имаш право мене, македонец со македонско државјанство и место на живеење, да ми укажуваш дека сум под нечија пропаганда - конечно, од мака бидејќи според Ефтим Гашев, пропагандата на твојата земја е помалку застапена од другата?

А зашто да немога Серпико?Нели затоа е форума, за размена на мисли.Зар вие не ни казвате на нас за руски пропаганди,дс пропаганди,фашистички пропаганди и слични.Тоа што го казвам може многу лесно да се провери.Считано от днес читаме за еден месец три водешти вакедонски медии и правиме анализ после, без емоции.Колко положителни и колко отрицателни артикули за Бугарија и Србија.Толко е лесно.

А кога отвори прашане и за Грција си припомни кој е нејнија нај голјам сојузник последните 200г и кој е водил 3 војни срешту неја.Тоа са дела и факти све друго е демагогија
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Официалниот југославски славомакедонизам отдамна беше во криза.
Белград предвидливо и навреме, далеку преди 1991 г. лансира античкиот македонизам.
И после разпадот на југославија именно античкиот македонизам залја Р.Македонија.
Затова сега Р. Македонија има толкова проблеми около името
и обструкции от јужнија си с'сед.

Според мен тук нјакој отв'н се намесва, заштото пасивността на б'лгарската страна е необјаснима.
Веројатно великите сили веке са се споразумели да компенсират С'рбија заради Косово.
И се опасјавам, че това ште стане за сметка на Македонија.
Но, какво п'к. Вие и без това сте веке отдамна обхванати от Стокхолмскиот синдром. :smir:
Значи, југославија протежирала антички македонизам, со која цел? "античкиот македонизам" е еден од потпорите на градењето на независна Македонија која, ако си заборавил со референдум се оддели од Југославија. Глупаво е некој сам да си ја слабее земјата и сферите на влијание, нели? Посебно, со добро познатите српско-грчки врски, оваа теза не држи вода.

Односно jазикот, не си прав.
Немам предвид литературниот јазик, којто си беше направен да е близ'к до српскиот.
Нај-близ'к до народнија говор в Македонија е б'лгарскијат език.
И ти го знаеш по-добре от мен.
Ако е поблизок, зошто мене ми е полесно да разберам србин отколку бугарин? И да го споменеш Коневски, воопшто е небитно сега. Културната пропаганда на југославија (или југословенизам) бил наменски и присутен. Во ред.

Г-н Ташев е македонец по потекло.
И тој като мене до определена в'зраст дури не е подозирал за манипулациите.
И тој се е разбунтувал когато се е сбл'скал с'с злостната кампанија срешту Б'лгарија,
провеждана от страна на Скопие.
Само дето аз и другите като мене, не сме имале неговата смелост
по некак'в начин да се противопоставим на това.

Официална Б'лгарска пропаганда вс'штност не с'штествува.
Б'лгарија е обхваната от безпрецедентен нихилиз'м през последните години.
А даването в'зможност на обикновените хора в Р. Македонија да прочетат в оригинал своите писатели и поети,
както и да имат дост'п до архивни материали от своето минало,
с'што така да прочетат и странски забранети досега автори,
едва ли може да се окачестви като пропаганда.
Дост'п'т до информација - това е изконно човешко право,
гарантирано от Хартата за правата на човека.

В Б'лгарија можеш да намериш всјакаква литература, зоштото на практика не с'штествува цензура.

Нека вашијат културен цент'р предостави интересна литература и ште видите, че б'лгарин'т обича провокациите.
Само дето едва ли можете да ни представите нешто, което веке не сме го чели. :smir:

Поздрав
Атал бе, кој побара од тебе помош? Нели ја почитуваш независната Македонија, дури и според твојата "апсолутна вистина"? Зошто побогу се чудиш дека ќе се создава анимозитет, кога настапуваш како просветител кој никој не го побарал? Дури и да сум "неосвестен бугарин", дали сметаш дека точно ти треба да ми го кажеш тоа? Стига бе со тие глупости.

Македонија има да ја почитуваш, онаква каква е. Дали јас ти пастирам историски изјави, линкови, чуда, за историското потекло на Бугарите, за значењето на зборот бугар низ историјата, за вистинското потекло на "твоите" херои - или јас се бранам кога ти ќе одлучиш дека е време да ме образоваш, просветлиш и така натака?

Уште еднаш - де совземи се и размисли: Ефтим Гашев имплицира на потребата од засилување на бугарската пропаганда во Македонија како одговор на српската... Ако те сфатив добро, тоа е точно поради фактот дека србите не "одзеле" од вас, ние сме бугари и ни треба враќање на корените. Тоа произлегува од твојот став со кој го објасни цитатот на Гашев.

И, што очекуваш од мене сега, откако ќе го напишеш тоа?
Ајде, кажи ми.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Епа аз ти казах што ти е по лесно да разбереш србин.90 г весници радио и телевизиа на српси.Нормално.Инак Бугарскиот и Македонскиот са двајцата во посебна група на јужно словенските езици а србохрватскиот во друга група на истите јужнословенски езици.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
57
Поени од реакции
0
не бе не

Не мора да ме персираш Атал, може слободно да водиме дискусија на "ти", мене не ми смета.

Кратко, дали можеби си размислил зошто постои тоа што ти го нарекуваш "анти-бугаризам" а јас ќе го наречам можеби природна реакција на некој како мене, на пример, кој не се чувствува никако поинаку освен како Македонец? Ајде, бидејќи има простор за дискусија, ќе ти поставам неколку прашања од кои можат да излезат интересни одговори, а се во корелација со твојот пост:

1. Каде е српската пропаганда на форумот? Кога ќе ја лоцираш, може ли во две реченици да ми кажеш на кој начин функционира?

Ај да преброим колку теми има негативни кон Б'лгарија на форумот? И зошто, ако и да кажем сме били окупатори и сме убили колку 150 комунјари, а во државата за истото време су убиени 3 000 комунјари.

2. Можно ли е на македонските кабелски телевизии или дистрибутери на печатени медиуми да им е економски пооправдано да ги протежираат екс-ју изданијата на сметка на бугарските, бидејќи јазикот ни е поблизок со екс-југословенските земји?

По-близок, ај немој виж шо кажуваха и славистите и во Охрид дури - "бугарскиот и македонскиот су посебна, совсем различна група на јужнословенските езици, многу слични помегу нив"

3. Зошто споредуваш т.е. презентираш ставови на г-динот Ташев во кој се споредува нечија "пропаганда на тајни служби" со бугарската активност на истите "полиња"? Сметаш ли дека треба да постои рамнотежа во српската и бугарската "пропаганда"? Ако сметаш, кажи ми од кои причини?

ма каква равнотежа, Спас Ташев е с'ден за "национализ'м и вредна дејност" преди 1989г. Бугарска пропаганда - как, па види Латас, види Тулевич (РИП), Цветаноски - антибугариз'м и кретениз'м до немај к'де.

За почеток, доволно. Тука сум и чекам одговор.
Поздрав
Дај дури едан сериозен пример за негација од нас, форумджиите, или от државата Б'лгарија кон Македонија.
Само последно питане - зошто Б'лгарскијат официален став во Букурешт, че Македонија трјабва ДА Б'ДЕ поканета во НАТО, како беше презентирана кај вас?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom