ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
На снимките од 10ти Мај 2015, веднаш откако завршува акцијата се гледа како кордонот на полицицијата излегува од Диво Насеље и тоа е пропратено со погрдни извици и негодувања од албанското локално население кон полицијата. Зошто?

@puno @Toni дали би ме удостоиле со одговор, стварно не ми е јасно? Сериозен сум.

Не разбирам како наместо да чувствуваат колективна вина што дел од нив им дале засолниште на терористи (нема друга дефиниција за тоа што го направија), тие со пцовки ги испраќаат безбедносните сили.
Ни мене не ми е јасно до ден денес, ако гледаме од страна и тие што живееле во таа улица биле соучесници, а и после богато наградени и од државата и од хуманитарци, изградија нови куќи и им останаа горе доле по 100к евра.

Но дали имале вооптшо избор тоа не знам, имаше зборови тогаш дека имаат пријавено на полиција, баш локалец.
Дали имаа сила самите да ги избркат не би бил сигурен, затоа што беа тешки криминалци овие, бивши воени лица, кои и во Косово правеа арачи кога ќе им текне. Повеќе за ова не знам што да одговарам.

А во однос на свирежите ни јас не се сложувам, неправдено се омразени полициските сили во случајов, изгубија животи чистејќи ѓубриња.
Можеби свирежите биле против власта, не знам, но не и некој показател тоа, тие што свиреа не се репрезенти на албанското население тука, десетина или колку биле. Можеби едноставно не знаеа што се случува, и свиеа на првото нешто што им се појавува и им ја наручиле мирот, не знаеа кого да обвинуваат, терористите не постоеја повеќе, искрено и ден денес и јас не знам.д
Се надевам ти појаснив нешто.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
 
Член од
31 мај 2020
Мислења
92
Поени од реакции
128
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.697
Поени од реакции
4.360
Ни мене не ми е јасно до ден денес, ако гледаме од страна и тие што живееле во таа улица биле соучесници, а и после богато наградени и од државата и од хуманитарци, изградија нови куќи и им останаа горе доле по 100к евра.

Но дали имале вооптшо избор тоа не знам, имаше зборови тогаш дека имаат пријавено на полиција, баш локалец.
Дали имаа сила самите да ги избркат не би бил сигурен, затоа што беа тешки криминалци овие, бивши воени лица, кои и во Косово правеа арачи кога ќе им текне. Повеќе за ова не знам што да одговарам.

А во однос на свирежите ни јас не се сложувам, неправдено се омразени полициските сили во случајов, изгубија животи чистејќи ѓубриња.
Можеби свирежите биле против власта, не знам, но не и некој показател тоа, тие што свиреа не се репрезенти на албанското население тука, десетина или колку биле. Можеби едноставно не знаеа што се случува, и свиеа на првото нешто што им се појавува и им ја наручиле мирот, не знаеа кого да обвинуваат, терористите не постоеја повеќе, искрено и ден денес и јас не знам.д
Се надевам ти појаснив нешто.


Сигурно са биле у подрум и затоа не гу знаеле (дека се води битка за гољема Албанија). :pos::pos:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Сигурно са биле у подрум и затоа не гу знаеле (дека се води битка за гољема Албанија). :pos::pos:
Да бе секако, 40 - тина ќе воделе битка за голема Албанија.
Не знам кој морон верува во тоа...
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.291
Поени од реакции
45.801
Да бе секако, 40 - тина ќе воделе битка за голема Албанија.
Не знам кој морон верува во тоа...
е глупичко, да, ама исто така глупичка е теоријата во која Мијалков ти плаќа пари за да идеш некаде и гарантирано да погинеш. Значи не праиме муабет тука за некои питачи без пари, па као цигани некои да ги плаќаш да лежат затвор место тебе. Јас како што гледав биле озбилни, тренирани пукачи, сигурно не им било дојдено до прљавиот кеш на Сашо Мијалков.

Ако двете теории се тешко веројатни, останува да биле инстриуирани од некој покрупен.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
е глупичко, да, ама исто така глупичка е теоријата во која Мијалков ти плаќа пари за да идеш некаде и гарантирано да погинеш. Значи не праиме муабет тука за некои питачи без пари, па као цигани некои да ги плаќаш да лежат затвор место тебе. Јас како што гледав биле озбилни, тренирани пукачи, сигурно не им било дојдено до прљавиот кеш на Сашо Мијалков.

Ако двете теории се тешко веројатни, останува да биле инстриуирани од некој покрупен.
Ама уште поглупо е да се игнорира изјавата на Ангелов, каде недели пред да се деси случајов човекот детално ја опишува операцијата.
Поверојатно е марсовци да се организатори отколку овие да војуваа за голема Албанија.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
е глупичко, да, ама исто така глупичка е теоријата во која Мијалков ти плаќа пари за да идеш некаде и гарантирано да погинеш. Значи не праиме муабет тука за некои питачи без пари, па као цигани некои да ги плаќаш да лежат затвор место тебе. Јас како што гледав биле озбилни, тренирани пукачи, сигурно не им било дојдено до прљавиот кеш на Сашо Мијалков.

Ако двете теории се тешко веројатни, останува да биле инстриуирани од некој покрупен.
па тие сами имаа изјавено дека ако им било за пари можеле да ја ограбат која банка сакаат
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.697
Поени од реакции
4.360
па тие сами имаа изјавено дека ако им било за пари можеле да ја ограбат која банка сакаат
Е да ама @puno, вели дека лажеле дека тие биле и се познати борци за човекови права, остатоци од славните борци од 2001-та.
Сеа коа еден член на форумот како него кој секогаш пишува вистина ќе рече дека Милјаче ги плаќал “борциве за права“ да го симнат од власт, е тоа мора да е така.
Ова е нешто во стилот седнале Груки и Мијалче и одлучиле самите да си се прислушкуваат за да потоа тие разговори му ги дадат на Црпе за да тој ги симне од власт, ете до таму е работата, проблемот е што многумина веруваат во ваквите манипулации, лудилото е комплетно, со коронава мислам дека се надминаа себеси.
Автоматски споено мислење:

Да бе секако, 40 - тина ќе воделе битка за голема Албанија.
Не знам кој морон верува во тоа...
Види види копитарот уште и навредува!
Ај што ги оправдува и релативизира злосторствата на качачките банди кои се во функција на создавање на голема Албанија па уште и се вади со позната имбецилна фраза ја сам био у подрум ја не знам ништа. Ако му се укаже на тоа веднага се исправува на здните нозе и скока и глуму француска собарица.

Еве уште еднаш што си напишал, прочитај внимателно. Вакво нешто може да пишува само неурамнотежена особа.
Ни мене не ми е јасно до ден денес, ако гледаме од страна и тие што живееле во таа улица биле соучесници, а и после богато наградени и од државата и од хуманитарци, изградија нови куќи и им останаа горе доле по 100к евра.

Но дали имале вооптшо избор тоа не знам, имаше зборови тогаш дека имаат пријавено на полиција, баш локалец.
Дали имаа сила самите да ги избркат не би бил сигурен, затоа што беа тешки криминалци овие, бивши воени лица, кои и во Косово правеа арачи кога ќе им текне. Повеќе за ова не знам што да одговарам.

А во однос на свирежите ни јас не се сложувам, неправдено се омразени полициските сили во случајов, изгубија животи чистејќи ѓубриња.
Можеби свирежите биле против власта, не знам, но не и некој показател тоа, тие што свиреа не се репрезенти на албанското население тука, десетина или колку биле. Можеби едноставно не знаеа што се случува, и свиеа на првото нешто што им се појавува и им ја наручиле мирот, не знаеа кого да обвинуваат, терористите не постоеја повеќе, искрено и ден денес и јас не знам.д
Се надевам ти појаснив нешто.
првиот став - вели дека нему е јасно;
вториот став - врши реалтивизција, чесните граѓани пријавиле, терористите ги крсти биле воени лица патем дека се бавеле и со трговија на....;
трет став - свиреле ама не знаеле зошто свиреле можеби им се сонило може некој им рекол ама тие се ... а да се договориш прво самиот со себе што се случило, потоа изградиш став, нема да биде лошо. Знам дека имаш доста “истомисленици“ овде ама тоа не дава за право останатите да ги малтретирате со сопствените психотични епизоди.

.... Се повикува на изјава на нкој си Стојанче (патем едно од најчестите влашки имиња) кој се претставува како генерал, а кој од кршењето на керамиди има здравствени проблеми и сосема изгуби врска со реалноста па се што ќе му се напише тој оди пред камера и рецитира, и сега тој Стојанче да ти бил веродостоен извор, копитаров заборава да спомне дека проеткторатот Косове донесе одлука на собрание со која на сите учесници во терористичкиот напада во Куманово им се доделува по 15-20.000 евра како награда!!!!!

Зошто Косове-картелот би им давал награди на овие ако Мијалче веќе ги платил?

 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Е да ама @puno, вели дека лажеле дека тие биле и се познати борци за човекови права, остатоци од славните борци од 2001-та.
Сеа коа еден член на форумот како него кој секогаш пишува вистина ќе рече дека Милјаче ги плаќал “борциве за права“ да го симнат од власт, е тоа мора да е така.
Ова е нешто во стилот седнале Груки и Мијалче и одлучиле самите да си се прислушкуваат за да потоа тие разговори му ги дадат на Црпе за да тој ги симне од власт, ете до таму е работата, проблемот е што многумина веруваат во ваквите манипулации, лудилото е комплетно, со коронава мислам дека се надминаа себеси.
Јас не реков, туку бивш македонски генерал.
Мијалков не се прислушувал себеси, туку ги прислушувал и тие со кои зборувал на телефон, не го прислушувал ниту Груевски колку што знам, затоа нема разговори меѓу него и Груевски. Значи домашна служба ги вршел прислушувањата, а за тоа знаел Мијалков, Груевски и сигурно потесен круг на техничари, никој друг не знаел.
Џабе се правиш морон со сила, знам дека не си.
Види види копитарот уште и навредува!
Ај што ги оправдува и релативизира злосторствата на качачките банди кои се во функција на создавање на голема Албанија па уште и се вади со позната имбецилна фраза ја сам био у подрум ја не знам ништа. Ако му се укаже на тоа веднага се исправува на здните нозе и скока и глуму француска собарица.

Еве уште еднаш што си напишал, прочитај внимателно. Вакво нешто може да пишува само неурамнотежена особа.
Како што кажав, ти не си морон, ама со тоа што се правиш дека веруваш дека овие се бореа за голема Албанија ти ги браниш криминалците Мијалков и Груевски.
првиот став - вели дека нему е јасно;
вториот став - врши реалтивизција, чесните граѓани пријавиле, терористите ги крсти биле воени лица патем дека се бавеле и со трговија на....;
трет став - свиреле ама не знаеле зошто свиреле можеби им се сонило може некој им рекол ама тие се ... а да се договориш прво самиот со себе што се случило, потоа изградиш став, нема да биде лошо. Знам дека имаш доста “истомисленици“ овде ама тоа не дава за право останатите да ги малтретирате со сопствените психотични епизоди.
Ние обичните граѓани не знаеме точно што како, само правиме дедукција на информациите кои ги имаме, мислам дека клучен пресврт прави ситуацијата во која бевме тогаш и изјавата на Стојанчев за да имам истомисленици и македонци за случајов.
Вие што викате дека овие дошле за Голема Албанија сте особи кои се обидуваат да изнаоѓаат причини за својата албанофобија, и особи кои ги бранат Мијалков и Груевски.
.... Се повикува на изјава на нкој си Стојанче (патем едно од најчестите влашки имиња) кој се претставува како генерал, а кој од кршењето на керамиди има здравствени проблеми и сосема изгуби врска со реалноста па се што ќе му се напише тој оди пред камера и рецитира, и сега тој Стојанче да ти бил веродостоен извор
Кој и да е Стојанчев, било каква дијагноза да има не може да се оспори тоа што го кажал, не може да е случајност тоа.
копитаров заборава да спомне дека проеткторатот Косове донесе одлука на собрание со која на сите учесници во терористичкиот напада во Куманово им се доделува по 15-20.000 евра како награда!!!!!
Не менува ништо тоа дали и колку пари добиле од Косово, нарачателите биле од македонска влада, тоа е највероватното можно сцценарио.

Зошто Косове-картелот би им давал награди на овие ако Мијалче веќе ги платил?
Е сега можеби мијалков им давал капар, ама поевтино му искочил да ги изрешета. Сигурно намерата му биле секогаш така, ама тие глупердите мислеле дека имаат договор.
Автоматски споено мислење:

,,,znachi topovsko meso na zapadnite obaveshtajni sluzhbi,,,,
Не западните, туку домашните.
Автоматски споено мислење:

па тие сами имаа изјавено дека ако им било за пари можеле да ја ограбат која банка сакаат
Ова што сеуште не признаваат за што дошле докажува дополнително какви погани криминалци биле.
Иначе која банка во Македонија има наводни 2мил кеш жив ти све?
 
Последно уредено:

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.855
Ова што сеуште не признаваат за што дошле докажува дополнително какви погани криминалци биле.
Иначе која банка во Македонија има наводни 2мил кеш жив ти све?
Тие не прецизираа за банка во Макаедонија, зборуваа воопшто поошироко. Инаку тоа беа нивни зборови, така да не знам за што точно мислеле, јас само спомнав тие што рекоа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Тие не прецизираа за банка во Макаедонија, зборуваа воопшто поошироко. Инаку тоа беа нивни зборови, така да не знам за што точно мислеле, јас само спомнав тие што рекоа.
Знам дека тие така рекоа, само не знам од кога е релевантно нивното тврдување.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.944
Ако логиката на Албанците е дека се овие платени од Мијалков да влезат да напраат проблем, за они да останат на власт и се заборават сите срања кои ги правеле, тогаш ако се тоа платеници на Мијалков, да речеме, како тоа ги сметате за херои и им подигате споменици? Како тоа платениците на Мијалков толку се воспеваат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom