ОБНОВЕНО: По нападот во Гошинце, пукање во Куманово

Дискусија во форумот 'Македонија' започната од Brutus, 21 април 2015.

 1. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.638
  Допаѓања:
  3.929
  да се ослободат наивни душички овие осудените шо викаш ??
   
  На Ron Burgundy и Klin им се допаѓа ова.
 2. puno

  puno

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  5.122
  Допаѓања:
  1.957
  Ретардирани сте или што е проблемот?
  Каде и кога реков дека треба да се ослободат?
  --- Споено дупло мислење, 13 ноември 2017 ---
  Не, ако е тој што мислам.
   
  На Tоni му/ѝ се допаѓа ова.
 3. пунтер

  пунтер

  Член од:
  21 март 2011
  Мислења:
  2.155
  Допаѓања:
  1.119
  еве и ќерката на еден од осудениве вика е местенка и тоа дека Али А ги наместил.

  http://vecer.mk/makedonija/kjerkata...i-ahmeti-go-organizirashe-teristichkiot-napad
   
 4. Klin

  Klin Колце

  Член од:
  6 јануари 2014
  Мислења:
  1.487
  Допаѓања:
  933
 5. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  7.784
  Допаѓања:
  3.283
  сите викаат по разно разни самари а никој не смее да го каже магарето ... едно време 2001 Б.Т. го снимал разговорот со кавијар дека не смееме да ги заробиме опкружените еу платеници... арно ама подоцна се заканил дека ќе ги објаави па доживеа тврдо слетување... а убавио се сеќавам дека пишуваше дека и во дивље имало еу платеници, па некако не им се слаѓаше математиката на МВР колку вкупно се заробени, колку убиени, опозицијата чавкаше неколку дена на крај се се замолча, оди нади на интернет за францускиот и германскиот платеник...
  --- Споено дупло мислење, 13 ноември 2017 ---
  http://press24.mk/protest-za-sluchajot-vo-divo-naselje-albancite-baraat-pravda-od-viena
   
  Последно уредено: 13 ноември 2017
 6. puno

  puno

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  5.122
  Допаѓања:
  1.957
  Не сум љубител на Ахмети ама во овој случај нема врска, но има право што се лути ќеркава на осуденикот на доживотна робија, нејзиниот татко е работлив човек, го знам лично пошто сум соработувал со него, има фарма со крави, работи дење ноќе. Негова вина е што ги примил дома криминалциве меѓу кои имал свои пријатели од војната. Сега или ги примал заради пари или заради закани не знам, ама дека се уфилмал за нешто национализам, тешко вероватно.
  Али Ахмети има вина што знаел што се подготвува и не направил ништо. Едноставно се покажа неспособен.
   
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 7. old_School_mk

  old_School_mk Информатичар, гејмер, psy-trance слушател

  Член од:
  11 август 2009
  Мислења:
  5.130
  Допаѓања:
  3.057
  Работливиот човек е осуден на доживотен затвор. Со оглед на тоа што има повеќе осудени на 40 години отколку доживотно, а има и доста осудени на помалку од 20 години, па дури и 4ца ослободени - не пробувај да нѐ убедиш дека тој дене-ноќе пасел крави и спиел во подрум...
   
  На Morgan Freeman му/ѝ се допаѓа ова.
 8. puno

  puno

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  5.122
  Допаѓања:
  1.957
  животот е краток а и со многу поважни прблеми, не ме интересира многу вашето убедување.
   
 9. Roy Fokker

  Roy Fokker

  Член од:
  26 септември 2012
  Мислења:
  5.638
  Допаѓања:
  3.929
  многу ми е жал за работливиот и чесен човек , требало најитно да пријави дека се истовара оружје кај него , вака излезе како соработник и јатак во масакрот
   
  На Morgan Freeman и Македонија 1932 им се допаѓа ова.
 10. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  1.932
  Допаѓања:
  3.712
  Две солзи ми капнаа за вредниот човек.

  Како бе на дедо Трпе не му дојде така некој, туку све на дедо Кујтим му се дешаваат вакви работи?
   
  На Spiegel, парва, BilboBaggins и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. INDIJANEC123

  INDIJANEC123 Женкар

  Член од:
  17 март 2014
  Мислења:
  771
  Допаѓања:
  623
  Само кај највредните одат сори
   
 12. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  4.109
  Допаѓања:
  2.575
  И после не било ова за голема Албанија.....кој продава магла овде....:facepalm:

  ЗДРАВО ШЌИПТАРИ: Отворено писмо од Вал Зекаj, осуден на доживотен затвор за случајот „Диво Насеље“

  Валдет Зекај, доживотно осуден од страна на Кривичниот суд на Република Македонија напишал писмото и ја објаснува неговата вистина за овој настан. Телеграф Македонија, го објавува писмото на Зекај испратено до “ДитаОнлајн”.[​IMG]

  “Извинете што се заколнав дека повеќе нема да пишувам, но немав друг начин! Не осудија, нешто што го очекував! Оваа казна ја ја чекав од моментот кога ние несакајќи се предадовме (со наметнување). Читам и слушам дека некои лица што зборуваат албански се израдуваа за нашето осудување дури и малку им се чинеше!! Но ако! Ние сме таму каде што сме, затоа што не зборуваа овие! Тие не се виновни, вината е во нас! Подобро мртов одколку жив и пцуен. Не знам што имаат, или што знаат овие аналитичари или новинари за нашиот случај. Поминаа веќе три години како барам помош кој нешто знае и што знае да зборува, не за мене да ме спаси од затвор, но за албанскиот народ да ја знае вистината за оваа трагедија -ПРЕДАВСТВО! Јас ве молев вас, да не зборувате, да не се занимавате со нас, дека ние не сме жртви, но сме први во историјата на АЛБАНИЈА, што во предавството не излегоа губитници иако паднаа 10 борци, а 38 беа затворени!!! Само едено ви велам: на 9 мај 2015 година беше руската воена парада! Иванов исто така беше на таа парада. Претпоставувам дека колку-толку им ги размрдавме нивните мали срца, како на Иванов така и на Путин, сум ви кажал дека има некој, има синови и ќерки АЛДАНСКИ, што го прекинуваат братскиот пат или крстопат Москва-Белград-Скопје-Атина. (Иако бевме излажани и предадени од зборувачите на албански јазик). Ако ние не сме дошле за идеал, нека сме проклети! Значи, ако ние дојдовме за националниот идеал и за правата на нашиот народ, тогаш вас нема да ве проколнуваме, но ќе го молиме Господ вас да ве направи мажи и да ве оттргни од служењето кон карпатословените и турско османлиите! Знаеме, не излажаа, ни поставија стапица! Знаеме, исто така има и наши другари кои ја знаат вистината но не зборуваат бидејќи им се закануваат со семејство. Знаеме дека не сме направиле подобро што сме отишле во Диво Насоље во Куманово (не беше планот да одиме во места населени со цивили, планот го сменија во Слупчане на 3 мај). Во Гошинце (јас, исто така, изјавив и во судот на словените во една “мултиетничка држава” без ниту еден албански судија и обвинител, дури и без дактилиграфи, но единствена албанка беше преведувачката од словенски на албански) го намирисав предавство.”

  “Го видов ТРОЈАНСКИОТ КОЊ (во една полициска точка 60 AK47 итн, исто интересни 60 револвери TT) повторно си велам во себе, дали навистина дошло времето за национално обединување. Само еден кроток расказ, од она што знам и што сум видел (работите што мојата ќерка Мелиса ги кажа во едно интервју дека ни помогнала косовската полиција е грешка или погрешно ме има разбрано). Се вративме од Брест откако го ставивме оружјето. Некои од нас бевме против тоа да го оставиме оружјето во Брест, бидејќи на врата им ја оставивме кавгата на тие сироти селани. Но, по наредба на лицето X по телефон, моравме да се вратиме и влеговме во влезот на Летинце (Летинце е село каде Св. Мајка Тереза се засолнила по убиството на нејзиниот татко, Баци Кол, или поточно од страна на турските словени кои зборуваа албански). Бевме во близина на полициска патрола на Косово. За да не се соочиме, и да не ги ставиме во лоша позиција, ние се вративме назад и одевме уште два часа по планински пат, само поради почит. На крајот од патот јас пукав со оружје.

  “Другарите ме прашаа зошто пукав со оружје, а јас им реков дека ако сме за национално обединување, зошто одиме скришно? Колку долго ќе бегаме? Кога влеговме во Беланоч на 1/2 мај, ниту еден од нас не видовме полицаец, ниту пак ни помогнаа за да влеземе во Беланоч. Чекав во Белланоч да наидиме на с полицијата и армијата на “држава мк”, но како ништо да не се случило пред една недела во Гошинце! Многу чудно, хеликоптерот патролираше во оние места каде што одевме!!!! и многу чудно, Никој од Беланоч не беше уапсен , како на пример кутрите селани од Бреза и жителите од Диво Насеље. Тоа е она што докажува дека јас немав контакт, ниту пак ни помогна нашата полиција, која ја поздравувам. Да даде господ да се формира Војската на Косово! И 9 мај беше изненадување за нас, бидејќи на нашите другари, лицето X гарантираше дека нема да сеслучи ништо до 19 мај. Дури и таму бев против, како и некои други од нас, да не остануваме, но нашите другари имаа силни гаранции од лице X! Во врска со телефинските повици, Самиу не разговараше со Али Ахмети, но Шефкет Холачи разговараше со ОБСЕ и со Артан Грубин. Бев исто така бев против предавањето. Бев против, бидејќи имав аманет од првите да не му верувам на славокарпатите, ниту туркофилите, но со или без желба, мораше да се предадеме. Само уште една кратка приказна: започна бомбардирањето на словените, почна палењето на куќите. Во тој момент се најдов во куќа што гори, но сопствениците на куќата беа словени. Ние му помогнавме да го изгаси огнот. Разговарав со сопственикот, му објаснив зошто сме таму.”

  ”Им кажавме да не се плашат и им кажав дека како што ти имаш слобода , сакам и мојот народ да има исто. На крајот сакам да ви кажам за потеклото на баба ми од Кочани, на која му беше застрелано целото семејство од 1912 до 1917. Таа судбина ги снајде 800 илјади албанци од Кочани до Куманово. Можеби масовните гробници се наоѓаат во Диво Насеље, можеби нивните духови ме привлекле да бидам таму. Ве уверувам дека не го зедов лицето ниту со пушка ниту со хуманизам !!! Зошто ви аналитичари и новинари не се занимаваат со овој геноцид, или вашите татковци намерно криеле овој геноцид. Ве молам, оставетене на мира со нашите маки. Занимавајтесе со отворање на некоја фабрика каде што ќе се вработуваат луѓе, а не со несреќи и предавства. Во врска со одлука на премиерот на Харадинај за фонд за Кумановската група, ги имам овие зборови: Бог да те благослови! Не е за мене, бидејќи моето семејство е во добра финансиска состојба, но за оние деца на на паднатите борци, засирачињата, за поголемиот дел од Групата кои немаат услови. За Ландрит, синот на паднатиот борец на УЧК во Косово, кој беше единствено машко во куќата, но дојде за идеал, оставајќија мајкаму и двете сестри! Ве молиме здружете се за доброто на овој народ, за иднината на АЛБАНИЈА. ГОСПОД ДА ЈА БЛАГОСЛОВИ АЛБАНИЈА. ГОСПОД ДА ЈА БЛАГОСЛОВИ АМЕРИКА.СЛАВА НА ЗАГИНАТИТЕ! ” напишал Зекај.  Извор:
  Letër e hapur nga Val Zekaj i Grupit të Kumanovës: Tungjatjeta shqiptari!
   
 13. Blister

  Blister

  Член од:
  13 декември 2014
  Мислења:
  101
  Допаѓања:
  31
  Shto ti znaci da si gllup covek. Ke pomine sega cell zhivot zad reshetki, daleku od familija, za glluposti.
   
 14. Con Artist

  Con Artist the man with the key

  Член од:
  1 мај 2012
  Мислења:
  3.021
  Допаѓања:
  6.650
  Сигурно и овој е некој кутар работлив човек, кој несакајќи од Косово се нашол во Куманово, облечен во УЧК униформа, со калаш во раце. Тоа што тој и другарчињата негови скадираа "УЧК, УЧК" во судница, нема врска - деца, си играле.

  Инаку, вчера во касарната Илинден во Скопје фатиле косовец кој правел скици и цртежи на воени објекти и борбени дејствија.

  После тој лудакот што пред некоја недела го фатија со торба динамит пред Основен суд, воопшто нема да ме чуди ако огрињава повторно направат некоја глупост како во Куманово.
   
  На Classic Rock Fan и Morgan Freeman им се допаѓа ова.
 15. Кеплер

  Кеплер

  Член од:
  14 јануари 2015
  Мислења:
  3.668
  Допаѓања:
  4.030
  За кој историски настан тропа овај дека загинале 800 000 шипци на пат од Кочани до Куманово и кога во регионот на Кочани имало толку од нив?
   

Сподели преку: