Норвешка-Македонија

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.961
Поени од реакции
57.702
Ајде еден preview на утакмицава.

Значи додека постојат и минимални теоретски шански, јас се надевам на победа и успех, барем за второ место во групата. А мислам дека и секој кој се осеќа како Македонец се надева на победа и не плука без врска.

Норвешка е појака селекција од Шкотска, но и тие имаат променлива форма баш како нас, така да се фаворити но постои и шанса да се зезнат.

За нашиов тим.
Некој пиша дека треба Николовски да се седне на клупа и да брани Пачовски. Не се согласувам со тоа. Јане добро бранеше на минативе утакмици, а вчера неможеше ништо да стори. Беше оставен сам со играч.
Во одбрана може да се проба Селдо како десен бек, како со Шпанија, и тогаш изигра солидно. А Новески треба да се седне на клупа и да му дојде памет да игра барем малку заинтересирано за репрезентацијата (може да земе пример од Митрески). На место на Николче - Васовски, нему одамна му се нема дадено шанса во првите 11. Попов и Митрески заслужуваат да останат.

Средината. Во прошливе утакмици се покажа мал напредок, особено од Георгиевски и Деспотовски (кој за мене е откритие на сезоната). За нашиот “Џерард“ и вчера пишав дека направи голема грешка што замина да игра у Англија зашто островскиот фудбал не му одговара. На негово место Тасевски кој е во супер форма.
И на крај нападот:
Премногу плукаме по Пандев. Како и да е тој е нашиот најдобар играч. Можеби не давал максимум за репрезентацијата но тој е најдоброто што го имаме во моментов.
Стојков вчера потфрли. Играше добро со Норвешка и Исланд дома но вчера се изгуби.
Мислам дека утре може да се проба со Пандев како полушпиц, и Ивановски и Наумовски во нападот, или пак ако толку Јонуз го форсира Стојков, да се игра со два полунапаѓачи Пандев и Стојков и Наумоски( Ивановски) напред.

Малце се занесов во пишувањево. Доста е за сеа.
За крај мислам дека утре на натпреварот треба да се пробаат нови играчи, да се искористи како тест со појака репрезентација (а не со Катар), и така немаме што многу да загубиме.

И сепак... кога најмалку се очекувало од нас, тогаш сме победувале:helou:
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
За нашиов тим.
Некој пиша дека треба Николовски да се седне на клупа и да брани Пачовски. Не се согласувам со тоа. Јане добро бранеше на минативе утакмици, а вчера неможеше ништо да стори. Беше оставен сам со играч.
Во одбрана може да се проба Селдо како десен бек, како со Шпанија, и тогаш изигра солидно. А Новески треба да се седне на клупа и да му дојде памет да игра барем малку заинтересирано за репрезентацијата (може да земе пример од Митрески). На место на Николче - Васовски, нему одамна му се нема дадено шанса во првите 11. Попов и Митрески заслужуваат да останат.

Средината. Во прошливе утакмици се покажа мал напредок, особено од Георгиевски и Деспотовски (кој за мене е откритие на сезоната). За нашиот “Џерард“ и вчера пишав дека направи голема грешка што замина да игра у Англија зашто островскиот фудбал не му одговара. На негово место Тасевски кој е во супер форма.
И на крај нападот:
Премногу плукаме по Пандев. Како и да е тој е нашиот најдобар играч. Можеби не давал максимум за репрезентацијата но тој е најдоброто што го имаме во моментов.
Стојков вчера потфрли. Играше добро со Норвешка и Исланд дома но вчера се изгуби.
Мислам дека утре може да се проба со Пандев како полушпиц, и Ивановски и Наумовски во нападот, или пак ако толку Јонуз го форсира Стојков, да се игра со два полунапаѓачи Пандев и Стојков и Наумоски( Ивановски) напред.

Малце се занесов во пишувањево. Доста е за сеа.
За крај мислам дека утре на натпреварот треба да се пробаат нови играчи, да се искористи како тест со појака репрезентација (а не со Катар), и така немаме што многу да загубиме.

И сепак... кога најмалку се очекувало од нас, тогаш сме победувале:helou:
Мислам дека на натпреварот со Шпанија, Новески играше десен бек, Митрески и Седлоски централни, откако Седло излезе Новески беше прекомандуван на централен. Не ми е јасно што е крив Новески кога и двата гола ги примивме по вина на Седлоски, по негова вина примивме и гол во Исланд, и дома против Холандија.

На Шуми баш му одговара островскиот фудбал, и тоа највеќе му одговара. Шуми знае да одземе топка, борбен е, но не знае да даде добар пас, не е добар техничар, таков е, фудбалер за физички фудбал.

За другото помалку или повеќе се согласувам.
 
T

the Carpenter

Гостин
Кец ко врата. Сигурно нема да биде 60 степени во Норвешка, како што ги заебаа овдека во јуни
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
729
Поени од реакции
6
НОРВЕШКА-МАКЕДОНИЈА 0-2 СТРЕЛЕЦ ПАНДЕВ 2 ГОЛА.СО СРЕКА НЕКА И Е ВО СРЕДА :oeoeoe:
 

Хакет Мен

Juventus Till I Die
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.227
Поени од реакции
3.414
Мотивацијата е изгубена така да мислам дека Норвешка ќе победи
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.961
Поени од реакции
57.702
Мислам дека на натпреварот со Шпанија, Новески играше десен бек, Митрески и Седлоски централни, откако Седло излезе Новески беше прекомандуван на централен. Не ми е јасно што е крив Новески кога и двата гола ги примивме по вина на Седлоски, по негова вина примивме и гол во Исланд, и дома против Холандија.

На Шуми баш му одговара островскиот фудбал, и тоа највеќе му одговара. Шуми знае да одземе топка, борбен е, но не знае да даде добар пас, не е добар техничар, таков е, фудбалер за физички фудбал.

За другото помалку или повеќе се согласувам.
Хмммм.... можеби, грешам за позицијата на Седлоски со Шпанија, но мислам дека и со Исланд играше десно и изигра доста солидно. Јас не реков дека Новески директно е крив за двата гола од Шкотска, туку незаинтересирано игра веќе подолго време. Ако се сеќаваш кога Шпанија изведуваше корнер он у сред игра и опасност за гол бараше замена, тотална непрофесионалност. А и вчера бевме крш по десна страна, Новески ништо не покажа.

За Шумуликовски... шо знам, не викам дека го нема ова болдираново но почесто греши, губи топка, лошо додава:toe: И добро може не дека не е таков профил на играч за во Англија, но се изгуби откатко замина таму.
Го имав гледано повеќе пати минатата сезона за Ипсвич (повеќе пати од клупа влегуваше) и лошо играше. Не сум го гледал сеа во Престон можеби се подобрил но не го покажува тоа за репрезентацијата.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Да го имавме сега во репрезентација Ристич кој има чувство за гол и секогаш се наоѓа по некоја случајност крај топката :), мислам дека и мечот со шкотска ќе беше во наша корист, а не вака да плукате по пандев, едно две пандев крив, а останатите не се криви.
Сепак мислам дека јонуз ќе ја види гршката која ја направи на мечот со шкотска и ќе ја исправи на мечот со норвешка. Стојков и Наумовски ќе треба да се уфрлаат повеќе во нападот.
Инаку очекувам победа, јонуз ќе изнајде решение, верувам во него и репрезентацијата.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Abe Skotska sigurno so onaa igra gubi od Holandija edinstveno ako ne ja namestat.Makedonija so pobeda e vtora.Am neznam nekoj mi spomna nesto deneska deka momentalno Skotska bila 6 vtorplasirana.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Според мене вчерашниот пораз не треба ништо да смени во пристапот во дуеот со Норвешка. Да ги оставиме на страна и можните калкулации за бараж, едноставно мора да играме за престиж, за подобрување на впечатокот и секако за бодови на ранг листата.
Не е исто дали во наредни квалификации ќе бидеме во 3, 4, или 5ти шешир.

За наредниот дуел мислам дека Стојков треба да оди аут, наместо него Ивановски, можеби треба и Гроздановски да добие повеќе минути иако не ми делува дека е во некоја посебна форма.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
822
Поени од реакции
19
Хмммм.... можеби, грешам за позицијата на Седлоски со Шпанија, но мислам дека и со Исланд играше десно и изигра доста солидно. Јас не реков дека Новески директно е крив за двата гола од Шкотска, туку незаинтересирано игра веќе подолго време. Ако се сеќаваш кога Шпанија изведуваше корнер он у сред игра и опасност за гол бараше замена, тотална непрофесионалност. А и вчера бевме крш по десна страна, Новески ништо не покажа.

За Шумуликовски... шо знам, не викам дека го нема ова болдираново но почесто греши, губи топка, лошо додава:toe: И добро може не дека не е таков профил на играч за во Англија, но се изгуби откатко замина таму.
Го имав гледано повеќе пати минатата сезона за Ипсвич (повеќе пати од клупа влегуваше) и лошо играше. Не сум го гледал сеа во Престон можеби се подобрил но не го покажува тоа за репрезентацијата.
Новевски ми е еден од подобрите, еве го ставаат на негова неприродна позиција, и тоа може да има влијание на неговата игра. Што се однесува до Шуми, он се губи бидејќи е тапа играч, во Англија играл слабо за Испвич дека нема доволно квалитет. Значи комплетно се сложувам дека треба да седне на клупа. Едноставно не е константен, знае да одигра добар натпревар но почести се оние во кои игра слабо.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Новевски ми е еден од подобрите, еве го ставаат на негова неприродна позиција, и тоа може да има влијание на неговата игра. Што се однесува до Шуми, он се губи бидејќи е тапа играч, во Англија играл слабо за Испвич дека нема доволно квалитет. Значи комплетно се сложувам дека треба да седне на клупа. Едноставно не е константен, знае да одигра добар натпревар но почести се оние во кои игра слабо.
Moze e tapa ama kaj nas e najdobar da ne e toj nema koj da povlece ili proigra eden pas.Da ne zboruvame za defanzivnite obvrski koi odlicno gi zavrsuva.
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
И да тепаме џабе ни е се кога се посрамотивме против Шкотска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom