Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Член од
26 април 2013
Мислења
16
Поени од реакции
19
Гледаш, пак се сложуваме за многу работи.
Пази ситуацијава, никогаш немам само еден нож (зборам за во природа), секогаш имам фолдер со мене (обично е ензо пк70 до скоро беше фаллкнивен У2 и SAK Soldier). А на терен често го носам и бахчото (што има околу 60 грама и е за храна идеален).
Инаку Д2 челикот е скоро па стаинлес, за овие 5-6 години го имам користено за се и сешто и нема ни трага од патина.
Овие денови добив информација дека имаме застапник за Husqvarna и би ве замолил кој може (од Скопје) да се распраша дали може да се порачаат од нивните секири (има 2-3 модели што се идеални).

zdravo na site nov vo forumot ,ama nekoe iskustvo so nozevi i maceti inace me interesira dali moze da se nabaavi dobar celik vo makedonija na primer 440 c ,D2,ili N690 od koj firmata extrema ratio pravi mnogu dobri nozevi i maceti ama mnogu soleni.Imam izraboteno od feder platno od kamioni http://www.outdoorpros.com/Prod/TOPS-Knives-TBT-02-Mini-Tom-Brown-Tracker-Gray-Micarta-Black-Blade-Kydex/10647/Cat/19 sliki pokasno ama posle upotrema mora da se icisti inace korozijata pocnuva da se pojavuva.
Pa me interesira dali moze da sa najde celik ne rcosuvacki
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Јас не успевам ништо од тоа да набавам.....а и термичката обработка на сс челиците (и на Д2) е комплицирана и е малку потешко да се направи без презни мерачи на температура.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
zdravo na site nov vo forumot ,ama nekoe iskustvo so nozevi i maceti inace me interesira dali moze da se nabaavi dobar celik vo makedonija na primer 440 c ,D2,ili N690 od koj firmata extrema ratio pravi mnogu dobri nozevi i maceti ama mnogu soleni.Imam izraboteno od feder platno od kamioni http://www.outdoorpros.com/Prod/TOPS-Knives-TBT-02-Mini-Tom-Brown-Tracker-Gray-Micarta-Black-Blade-Kydex/10647/Cat/19 sliki pokasno ama posle upotrema mora da se icisti inace korozijata pocnuva da se pojavuva.
Pa me interesira dali moze da sa najde celik ne rcosuvacki
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Како да ја заштитам и тргнам корозија на Мората, скроз малку ми фатила па незнам што да правам?:)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Ако се појавил темен слој тогаш ништо страшно, тоа е патина е се појавува како заштита. Корозијата е црвена-да нема дилеми тука.
Еве нешто повеќе за твојот проблем http://www.edcnozevi.com/2013/03/sta-je-to-patina-i-kako-je-ukloniti.html .
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Mozhesh da probash i so pasta za zabi namesto polir pasta, nekade imam prochitano deka i toa raboti
 
S

StormRage

Гостин
I taman resiv da go dovrsam nozeto... t.e. da mu napravam racka barem, najdov drvo od orev i se izbaci tatko mi od nekade i mi veli imas mahagon nekade niz doma... dafuq...
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
Фала за советите, полир пастата работи совршено, пробав и со паста за заби, треба повеќе триење со неа. :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
А ти што мислиш, лепена е или само онака си стои?
Разлистај ја темава, не планирам да пишувам работи што веќе ги имам пишано предходно.
--- надополнето: 6 мај 2013 во 22:08 ---
Еве нешто ново, рачно ковани ножеви од 52100, едниот е правен во стилот на Фаллкнивен А1, другиот е правен по Браво 1, двата се дело на мајстор Горан Антанаскович - Беца од Србија.

И мојот нов фолдер GEC 152212:

.
 

Cresevo

Внимавај на називот во иднина.
Член од
9 октомври 2008
Мислења
923
Поени од реакции
2.103
Да не знаете од каде може да набавам нов Victorinox нож?
 
S

StormRage

Гостин
Да не знаете од каде може да набавам нов Victorinox нож?
Имало некоја продавница кај влада ли така нешто беше, нека ти каже некој поупатен не сум сигурен, али знам дека таму има Victorinox
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Да не знаете од каде може да набавам нов Victorinox нож?

Kakov Victorinox? Standardni swiss army imash (mi se chini deka) vo Ramstore. Isto taka imashe na vremeto kaj saem prodavnichka samo so folderchinja, neznam dali postoi ushte.
Ako barash od onie Forschner linijata kulinarskite ... i ako najdesh ... kazhuj odma kaj ima, imam potreba od boning i chef's knife:




 

Kajgana Shop

На врв Bottom