Ножеви

S

StormRage

Гостин
Бев до на цигански денес и начекав војнички нож од ЈНА, 2500 му бараше, беше ептен малку зарѓан али немав толку пари во мене... со се футрола... да не има некој инфо каде можат да се набават вакви?
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Бев до на цигански денес и начекав војнички нож од ЈНА, 2500 му бараше, беше ептен малку зарѓан али немав толку пари во мене... со се футрола... да не има некој инфо каде можат да се набават вакви?
Ima vo Micei na Kamnik vo servisot,konzervirani novi bajoneti za M48
za 1800 den, samo koja bi im bila namenata osven ofanzivna i kolekcionarska??!! Oti za terenska upotreba vo planina se neupotreblivi !
 
S

StormRage

Гостин
јес да е голем ама не е лош нож... неупотребливи, не до толку сепак се гломазни...
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Неспоредливо неупотребливи на терен споредени со доб ар тернески нож, дизајнирани се за друга намена.
 
S

StormRage

Гостин
Неспоредливо неупотребливи на терен споредени со доб ар тернески нож, дизајнирани се за друга намена.
абе некад и вилушка ќе ти се најде :) тоа ми беше муабетот
него ај утре ќе стам нешто од домашнава ако успеам да сликнам... иам едно интересно ноже од Братство Охрид, би требало да ги знаеш тие царинските, неможам да најдам уште еден
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
За тие пари имаш веќе нож за на терен, направен за на терен, а не да стои на клинци со надеж дека некогаш за нешто ќе користи (а бајонетот се користи за бодење).
Ајде да го видиме Охридскиот нож.
 
S

StormRage

Гостин


еве го охридскиот :)


И мојата „колекција“ иам уште али овие се најсаглам, David Bowie :D тој првиот, Solingen, охридскиот и ова антикава десно неам појма шо е али е стар нож дефинитивно (најден е) му треба реставрација, рачката е од коска.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Еве еден таков Охридски нож, малку преправен;):

.
 
S

StormRage

Гостин
добра рачка :) имено, тој нож е нож со грешка, тоа врвот што е малку закривен... иначе горниот дел е малку закривен на долу, нешто ко твојот нож, али твојава верзија повеќе ми се свиѓа :D

али (David) Bowie-то ми е најјако :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Добра форма има и твојот, овие охридски модели обожавам да ги преработувам...некако се инспиративни, имам уште еден преработено само штета што не го сликав....ако ми пратат ќе ја споделам (тој е со одбојник).
А боувито да ми е мене само сечивото ќе му остане истото, одбојникот, рачката и задниот одбојник под хитно се мењаат;).
 
S

StormRage

Гостин
абе Bowie-то се користи за колење, и верувај, одбојникот е најдобрата работа тука :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Formata na odbojnikot i na rackata ne se bas najelegantno reseni...moze se toa da izgleda mnogu pointeresno.
 
S

StormRage

Гостин
да, може поелегантно али си ја врши работата... и тоа многу :) иначе така е купен, не му е ништо сменето
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Formata na odbojnikot i na rackata ne se bas najelegantno reseni...moze se toa da izgleda mnogu pointeresno.
Ne zezaj, vaka bi go krenal u vis i bi se derel: VO IMETO NA MOKJTA NA SIVIOT CHEREP ... JA SUM MOKJEEEEEEEEEEEEEEN!!!!!!!!!!!!!

Seriozno, mnogu zahteven odbojnik, se glea deka moesh u francuski musketarski duel da vlezesh so nozhishtevo :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom