Ножеви

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Значи пак, збориме за outdoors нож, не за алатка во кујна. Разликата е во тоа што со едниот ќе исечеш (исецкаш, издробиш или што и да е) храна за еден евентуално двајца луѓе, а со другиов треба да стаиш куварска капа и да работиш со него 8 саата минимум, да направиш јадења за којснае каолку луѓе за да извадиш плата. Со првиот ќе сечеш (потенцирам ќе СЕЧЕШ, не ќе цепиш или ќе праиш колови за 10 ари патлиџани да сееш) и дрва пошто во природа освен дрва не знам дали би нашол друг материјал за сечење (гума, пластика, бетонски плочи и такви работи има на џубриште, не во природа) за евентуално да ти притреба да направиш нешто од дрвото (пак ќе напоменам друг материјал во природа што може да се употреби освен дрво нема). И пак со ножот (макар и Швајцарски преклопен да е) ако толку имаш фобија од кучиња ќе наостриш еден стап од 1.8 метри кој ќе го користиш и како стап за одење и ете ти копје, кое е во секој случај подолго од секој нож. А не знам колку е разликата во самоодбрана ако имаш сечиво од 12 цм кое може да го користиш и за пофини работи, и од друга страна да имаш сечиво од да речеме 16 цм кое може да го користиш за многу погруби работи, да ти смета на појас, да ти смета во рака кога работиш и да мора да се одмараш после 15 минути работа со ножот.
И нели е малку глупо кога во друшто ( на риболов или на пикник нека е) кога од 6-ина само ти имаш ножиште од 16 цм, еден има швајраско ноже - кое ќе го искористите да отворите и некоја флаша и некоја конзерва и да исечете леб, па и да испилате некоја гранка ако треба со пилата, а другите да те гледаат како да си зомби килер или психо со ножот).
Ножот секогаш го користам како алатка за сечење и како ништо друго, за пилање имам бахчо преклопна пила која тежи многу малку, и минимум швајцарец со отварачи на него.
Немам коментар за секирата.....исто како да се жалам дека ножот од пазар што сум го купил 100 денари ми се искривил при работа. Секирите се друга категорија, нашите што имаат г форма се за цепење, а и должината на рачката има многу улога и секако, многу е битно како е главата на секирата стегната на рачката.....тоа е веќе друг муабет.
Serreted сечивата се измислени за во кујна (сечење зеленчук и такви работи), на терен не е можно да се наоштрат....и да, со нив не е можно да се сече дрво, што пак ќе кажам во природа е најчест материјал што го користиме.


Дечки, не ми е намера да ви наметнувам мое мислење, само се обидувам да напишам за ножевите некои основни работи, колку да излеземе од онаа Рамбо ера на ножевите што Холивуд ни ја наметна (дека што е подолг ножот-толку подобро, уште да има и пила на него).


п.с. пак имам осет дека сум досаден.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Терминот ‘‘преживување‘‘ што би значел?
Фолдерот е за едц добар под услов да ти се допаѓа, јас лично не би го ни погледнал да ми е дома од што ми е ружен, ама тоа е мој став за ножевите со милитари изглед. А и зависи кои материјали ги има се на него (челик, рачка и такви работи).
 
Член од
30 октомври 2010
Мислења
221
Поени од реакции
127
Дали е добар оној универзален оштрач што остри ножеви и ножици,го има по пазариве ?
А ако знае некој кај има добар оштрач каде да се купи ,нека каже.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Дали е добар оној универзален оштрач што остри ножеви и ножици,го има по пазариве ?
А ако знае некој кај има добар оштрач каде да се купи ,нека каже.
Batko, ostrenje striktno na kamche. Tie pazarskite se so fiksen agol na ostrenje i dosta golema e verojatnosta da ne ti se pogodi agolot (pod pretpostavka deka e V sechivo toa shto sakash da go ostrish) na ostrilkata i sechiloto: ili ke si go otupish nozheto ili pa, ako ima poostar agol nego nozhot, ednostavno nema nisho da napraish. Ako si se pogodat aglite ke si terate do 101 i nazad :), ama pak nemoj da ochekuvash premnogu

90% od tie ostrilki rabotat na princip na ispravanje na sechiloto kaj sho se iskrivilo a toa i ne e ostrenje. Na angliski toa se vika honning, ili ona mesarite sho go pravat so masatot. Na makedonski mislam deka e tochenje
--- надополнето: 28 март 2013 во 20:52 ---
http://www.slvesnik.com.mk/Issues/4055A6C9AAC63D4B830B98E7FE80FEDC.pdf

aeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee .... mamataaaaaaaaa .....
По точката 26 се додава нова точка 26-а, која гласи:
„26-а) пратки со мала вредност испорачани од
странство за примачи во земјата чија вкупна вредност
по пратка не го надминува износот од 22 евра во денар-
ска противвредност. Ослободувањата не се однесуваат
на тутун и производи од тутун, алкохол и алкохолни
пијалаци, како и на парфеми и тоалетни води;“
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Da ne ja opteretuvame temava ,sekoj si ima svoe iskustvo zdobieno od praksata i kako go koristel nozot poagresivno ili ponezno ne sme nie so bi kroele nacionalna strategija za secila :D Tuka sme da si spodelime iskustva kako ljubiteli na nozevi ,satari sekiri i se so e secilo :)
Eve eden blog bugarski za bushcraft ima solidno objasnuvanje za ostrenje na nozevi pogotovo scandi secivata

http://xenos-bushcraft.com/blog/2011/01/заточване-на-ножове/
The Vampire nozot so te interesira e kinesko gjubre kopija na Boker, obicen recikliran celicen lim od stari sporinja ili frizideri i nema ni 50 HRC poseduvanjeto mu e opravdana samo dokolku sakas da probodes nekogo ili da vezbas tochenje, poozbilna upotreba za secenje ke te razocara
eve ti go sajtot na Boker pa proveri sam
https://www.boker.de/
Eve dobar sajt za sporedba na secila od razni proizvoditeli so ceni i komentari od kupuvaci( za zal ne isporacuvaat vo MK :( ) http://www2.knifecenter.com/
Moe mislenje e deka dokolku sakas da poseduvas noz podobro e da se zastedi nekoj denar i da se kupi od nekoj renomiran proizvoditel,neka e made in china(kaj site renomirani brendovi tamu se vodi kontrola na zavrsnata obrabotka i kvalitet) bitno e samo da ima seriski broj na kutijata ili da go ima na oficijalniot sajt ima za 50 evra super nozevi optimum 57-58 HRC.i kinezite znaat da napravat kvaliteten noz samo nema da kosta nekolku evra ;) sto za amaterska upotreba ke e sosema soliden so malo odrzubvanje na seciloto-ostrinata.
Sakam da go nasocam forumov vo pravec na " AVTOHTONEN MAKEDONSKI NOZ " citam deka ima dosta dobri poznavaci na temava pa me interesira vase mislenje ?
Za pocetok mozda ova
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Автохтонен Македонски нож нема, може еветуално да има балканиски нож (чакија, односно нешто слично на ова: http://www.knifeforums.com/ubbthreads/files//540252-sencaus_bosnian chakiya.jpg ).
Бобач, тоа на сликата е далеку од нож, тоа е чист краток мач (Колис),а го користеле грците, турците (во облик на јатаган), античките наши предци, сите други што воделе војни со сечива на балканов, а и Непалскиот кукри ја има сличната форма на сечивото....за тоа веќе треба историски факти и архелози да докажуваат од каде е точно. А тоа не е за овде.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Na kirilicen transkipt sum "Бобац" toa e i moeto prezime. Zosto tvrdis deka "nema makedonski noz" ?Na koj osnov go zakluci toa? Prvpat slusam poim balkanski noz,"cakijata" e srpski noz rasirena niz ex YU! blagodarenie na nasata nezainteresiranost grcite si go prisvoija kopisot kako spartanski noz !

Vaka otprilika od starite spisi izgledal nozot na Aleksandar Makedonski narecete go i mac ili bodez :) pa od nego nastanale i kukrija i jatagani i drugi slicni do kade sto stignala imperijata neli . Zosto kukrito se vika "nepalsko " ?
Ili ke cekame nekoj drug da ni kaze(ko za se drugo) koj e makedonskiot noz?

eve nekoi varijacii na kopisot
--- надополнето: 29 март 2013 во 22:07 ---
Da nema pristrasnost da go vidite i grckiot noz,mec ili kako sakate -Xiphos



http://aktivaevent.se/images/greek-xiphos-hoplite-sword nasite istoricari -arheolozi dozvolija "Voinot na konj" na plostad da nosi grcki bodez :(
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Се извинувам за погрешното пишување на Кирилица, сега знам како да те пишам:) .
Чакијата е Српска исто колку што е и Македонска и Босанска, ај сега нека докаже некој од каде потекнува првата чакија,тоа не е можно, а не е ниту битно.
Кописот не е нож, тоа е краток мач и може да се дефинира како Македонски краток мач, никако нож, а тоа дали е тоа наш, не ми е некако во ред јас да докажувам со оглед на тоа што историјата не сум ја сакал ниту пак ја сакам.
 
Член од
21 март 2013
Мислења
64
Поени од реакции
45
Се извинувам за погрешното пишување на Кирилица, сега знам како да те пишам:) .
Чакијата е Српска исто колку што е и Македонска и Босанска, ај сега нека докаже некој од каде потекнува првата чакија,тоа не е можно, а не е ниту битно.
Кописот не е нож, тоа е краток мач и може да се дефинира како Македонски краток мач, никако нож, а тоа дали е тоа наш, не ми е некако во ред јас да докажувам со оглед на тоа што историјата не сум ја сакал ниту пак ја сакам.
Taa forma e dokazano deka e izrabotuvana od srpski majstori na Lika(vo Hrvatska)se vika koricnjak .Se prodaval niz cel balkan vo Bosna se vika cakija(turcizam) vo Dalmacija, temper .
Kopisot moze ne bil konsttruiran za da moze da se napravi i preklopna varijanta so sigurno imalo i modeli so pomali dimenzii kako klasicen noz .Iako e diskutabilno koja e dimenzija,granicna megu kratok mac ili noz !
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Границата од нож, мачета и краток меч е по 10цм одприлика.
Нож до 23цм, мачета до 33-35, краток меч од 45 (Со тоа што мачетата е повеќе алатка одколку оружје, а мечот е оружје).
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Еве уште еден:
Полар 125мм карбон, рачката е од микс на материјали (два типа на дрво и кожа):



.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Еве уште еден:
Полар 125мм карбон, рачката е од микс на материјали (два типа на дрво и кожа):



.
дефинитивно овој ќе ти го купам во некое догледно време. претходно имаше други 2-3 што исто таа ми се допаднаа многу, но овој е број 1. форма на врвот, должина на сечиво (вероватно 10-11цм), ракохватот, ..... иако кога би го правел за мене би имало една мала измена. а тоа е месингот кај сечивото да биде подолг, мислам делот кон прстите, да не лизне па се исечам. за да биде комплетен ќе треба и футрола, и тоа ако може како онаа што имаш поставено клип од јутјуб, со две дрвца споени, па сето тоа обложено со кожа. е тоа би било топ!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom