Ножеви

Cresevo

Внимавај на називот во иднина.
Член од
9 октомври 2008
Мислења
923
Поени од реакции
2.103
Kakov Victorinox? Standardni swiss army imash (mi se chini deka) vo Ramstore. Isto taka imashe na vremeto kaj saem prodavnichka samo so folderchinja, neznam dali postoi ushte.
Ako barash od onie Forschner linijata kulinarskite ... i ako najdesh ... kazhuj odma kaj ima, imam potreba od boning i chef's knife:




Swiss army knife ми треба
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Мило ми е што не давам само јас одговори на темава....:).
Cresevo кој модел на Swiss army knife те интересира, сите модели на Викторинокс и Венгер (кој сега е во сопственост на Викторинокс) се нарекуваат Swiss Army Knife (SAK).
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Еве еден нордиски голем нож - Leuku. Сечивото е долго 210мм, рачката е од круша.



А овој е кован од мајстор Горан Антанаскович (Беца) од Србија, рачката е мое дело. Сеивото е долго 130мм, дебело 5мм целосно конвексно острен.

.
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
SRM 710 e za edc taman, malku e potezok noz (sto e i normalno so ogled na toa deka e celiot od celik).
Ima na toj sajt mnogu interesni kopii na Sabenza.....i toa mnogu kvalitetni.
Nemase carina?
 
Член од
15 јануари 2013
Мислења
89
Поени од реакции
50
Nemashe, 800 denari bez neshto dojde esapot. Inaku da, gledav deka go sporeduvaat so Sebenza a duri nekoi i mu pravat `Stone wash` na sechiloto i rachkata pa doagja dosta lichno kako nozhe. Mozhe nekad ke probam da vidam sho zanat e i toa .. chisto onaka za razonoda :)
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
SRM 710 беше прогласен за best buy модерен нож во ценовен ранг до 13-14 евра минатата година. И тоа сосема заслужено.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
356
Поени од реакции
18
Што би препорачале за оштрење ножеви (swiss army, кујнски...)? Имам од оние на пазар што ги продаваат како рачка што се за оштрење на ножеви и ножици али не ги бива.
Пред некое време имаше на групер swiss istor sharpener standard за 999 денари мислам, па ме интересира што мислите, дали вреди за парите?
Гледам во хубо донеле ножеви марка Morakniv, и околу 500 и нешто денари е HighQ Allround Knife, имате ли некој искуство со оваа марка?
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
За Мора ножевите има неколку страници поназад, а сигурен сум дека имам и неколку видеа закачено за острење, треба само да ја разлисташ повнимателно темава.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Еве еден преправен Боуви....
Пред преправката (фабрички нож), тотално промашување....крива и неудобна рачка, одбојник претенок за боуви.....:



И после преправката, месинг, венге, кожа:





И бонус слика:

.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.400
Поени од реакции
1.825
Ножот најгоре на продажба ти е?
Тој е еден од ретките ножеви кои немаат цена.
Може да направам ист таков (само со различно дрво нормално-нема две исти дрва)....прати ми пп ако си заинтересиран.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
21
Поени од реакции
13
Претпоставувам дека горниот е enzo camper ili traper,ако може цена на blank и комплет нож...благодарам
 
Член од
17 мај 2013
Мислења
210
Поени од реакции
142
Другар има едно десетина ножа интересни се али за лупење јаболки и ја почнав да собирам али не сум за тоа.
Во охрид по тезги имате тезги со по 100 ножа на нив па си бирате.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom