Ножеви

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
4NHK0 сликичката ти е од Victorinox Alox?

Се мислам такво едно да си нарачам за на клучеви, ми се гледа поиздржливо од пластичните Vic.
Да. Јас ја направив со мојот алокс соло (само тој ме бендиса од Домнет, сакав да го земам тој со уште едно сечило како карамбит, ама го немаа на залиха, исто не сакав со повеќе од 2 слоја) и мене ми изгледа многу цврст и со многу силен заден федер. Само што сечилото е малку како шњ направено...геометријата е многу чудна и некако извртена.
П.С. Не сите алокс модели имаат дупче за приврзок. Ако ти е за на клучеви, многу да пазеш со изборот, бидејќи мене навистина ми е малку криво што мојот ја нема таа опција...
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
П.С. Не сите алокс модели имаат дупче за приврзок. Ако ти е за на клучеви, многу да пазеш со изборот, бидејќи мене навистина ми е малку криво што мојот ја нема таа опција...
Ова не го знаев, нити имав помислено дека така мало ноже можно е да нема дупче за на привезок. Тотална идиотштина, несвојствено за швајцарците.

Го меркам и Cheese моделот ама додека не додадат отварач за пиво не го зимам.

Ај сеа совет:

Дали овој нож вреди 2100 ден. (на ново)? Подобро е стејнлес или карбон?

За онака ми е, можда понекад за у природа.

Или препорачајте некој друг од Мора со добра цена/перформанси.
 
Последно уредено:

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Дали овој нож вреди 2100 ден. (на ново)? Подобро е стејнлес или карбон?

За онака ми е, можда понекад за у природа.

Или препорачајте некој друг од Мора со добра цена/перформанси.
Vredi, za mene karbon e bolji, stainless e samo po zahvalan za odrzavanje, inace ostrenje, drzanje na ostrinu e sve na dobar karbonski celik. mada pa e lican izbor. Mene licno mi se svidja konkretna MORA, i rucka, i finis a i cena moze da se kaze deka e dobra, ama pa vikam, licen izbor. Moj zakljucak e deka noz e dobar.

Ja licno ga imam
http://www.moraofsweden.se/construction/morakniv-allround-711
ovj model, i za pare potroseni (okolo 600-700) dava mnogo povise. Odnos cena-kvalitet cista "5"
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Vredi, za mene karbon e bolji, stainless e samo po zahvalan za odrzavanje, inace ostrenje, drzanje na ostrinu e sve na dobar karbonski celik. mada pa e lican izbor. Mene licno mi se svidja konkretna MORA, i rucka, i finis a i cena moze da se kaze deka e dobra, ama pa vikam, licen izbor. Moj zakljucak e deka noz e dobar.
И јас мислам дека е ок цена и ок нож но сакав да видам што ќе кажат поискуснуте :)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Ова не го знаев, нити имав помислено дека така мало ноже можно е да нема дупче за на привезок. Тотална идиотштина, несвојствено за швајцарците.

Го меркам и Cheese моделот ама додека не додадат отварач за пиво не го зимам.

Ај сеа совет:

Дали овој нож вреди 2100 ден. (на ново)? Подобро е стејнлес или карбон?

За онака ми е, можда понекад за у природа.

Или препорачајте некој друг од Мора со добра цена/перформанси.
Тој модел на Мора во арми шопот и беше 4200 (или 3600 не ме фаќајте за збор), што беше премногу во споредба со реалната цена. Сите други Мори му беа многу ефтини во споредба со цените како на пример ибеј, освен тој. Незнам што беше работата, ама тоа беше тоа. Инаку и јас би го земал тој ако е 2000 (бтњ карбон си е карбон), ама веќе кога имам 2 Мори, од кој едниот не ми е користен повеќе од еднаш сечење леб и неколку пати пробуван како сечи на лист хартија.
Еве ти некои препораки од мене за привезок на клучеви: NailClip 580; Tomo розев, за инат! :D; Classic Alox и тоа како би го ставил на местото на Tomo; Executive според мене еден од најдобрите модели;Excelsior Alox.
П.С. Незнам зошто ти е Cheese моделот? Ако ти е за да ги видиш и испробаш уникатното сечило, ОК, а ако ти е за тоа да имаш 2 сечила, не би ти препорачал. Имаш добри модели како Locksmith и Dual Pro за кого би одел повеќе (да ги ставам тука и Hunter XS и Hunter XT).
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Gledam po temava i uste poodamna primetiv deka skoro voopsto nema podatoci za "peperutkite", balisong nozevite. Imav eden pred nekoi 15 god, vo tinejdzerskite denovi i stvarno bev dobar so nego. Nozot ne bese nekoj dobar, nekoja sredna kopija na Benchmade M 42, no sluzese vo toa vreme, posle toa, dolgo vreme i na mene ne mi bea interesni, nekako ne im naodjav prakticna primena, se dodeka pred nekoe vreme ne naletav na eden prijatel, amerikanec, koj ima Benchmade M62 od koj ne se odvojuva. Totalno me kupi nozot, ne ni trebav da go zemam vo raka vece bev fasciniran, probav da go otvoram so edna raka i iako uste znam kako odi morav da go pravam celiot proces mnogu poleka i mnogu vnimatelno, zosto imam vece iskustvo so isposeceni prsti dodeka da go naucam stariot sto go imav, a Benchmade-ot bese stvarno mnogu ostar. Na kraj se resiv i da kupam, najdobrata ponuda sto ja najdov bese nesto pod 300$, koi iako mnogu sepak odluciv da gi odvojam za taa namena, no ne mozev da najdam nikade, a online ne vrsat isporaka na mnogu mesta. Edinstven nacin bese da mi go donese nekoj od amerika, opcija za koja nema vreme da cekam. Iako se zabraneti vo poveceto zemji, pred se mislam poradi nacinot na koj se manipulira so niv zosto pretstavuvaat golema opasnost prvo za sekoj sto barata so niv i dodeka da nauci MORA barem ednas da bide musterija vo urgenten, sepak se nozevi koi mozat da najdat ogromna primena vo sekojdnevno koristenje, nema federi, oblik i tip na secivo se naodja manje vise sekakov, prezgodni za nosenje, i imaat TOP dizajn, eleganten do perfekcija, FRACK medju nozevite, po stil i ubavina (od aspekt na dizajn) sprema mene samo italijanskoto stiletto (skakavec, automatik) moze da im parira. Dali ima nekoj od temava iskustvo so vakov tip na noz, imate li nekoja informacija kade moze da se najde, po koja cena (mada se otkazav od kupuvanje, imam nova zamisla), poseduva li nekoj od tuka "butterfly", i ako ima nekoj dajte nekoe mislenje, ocena, kritika i nekoja slika obavezno, pa zosto ne i video kako "plese"......
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Јас имав еден панаѓурски од 100че и не бев лош со него. Го вртев, го мавам и до сега не паметам дека сум се исечил со него. Самоук бев, не гледав интернет, а и немаше во живо кој да ме научи. После некоја година дремење дома, го дадив на еден пријател од Св.Николе бидејќи тој имаѓе многу мерак на таков. Мене ми се предобри тие ножеви, посебно ако допрам со рака некој Бенчмејд со титаниумски рачки :rolleyes:. Ме к*рчи тоа што се забранети и покрај мачети со 40.цм сечило, бодежи со тесни сечила, а незнам зошто. Како прво, (како што згембо кажа) за да го научиш тој нож, треба да се има дарба, сепак не може секој да го научи, треба да се има зафат, треба време и некој конец, најмалку едно пакетче ханзапласт. За разлика од скакулците (најбрзите што се отватаат италијанските стилето) што се отвараат со едно притискање на копчето. Е сега еве ви го парадоксот. Пеперутките забранети, а скакулците (па и оние што не се скакулци, а се отвараат многу брзо) дозволени...За пеперутка ти треба најмалку 1 секунда да го отвореш, за скакулец 10 пати помалку.:tapp:
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Јас имав еден панаѓурски од 100че и не бев лош со него. Го вртев, го мавам и до сега не паметам дека сум се исечил со него. Самоук бев, не гледав интернет, а и немаше во живо кој да ме научи. После некоја година дремење дома, го дадив на еден пријател од Св.Николе бидејќи тој имаѓе многу мерак на таков. Мене ми се предобри тие ножеви, посебно ако допрам со рака некој Бенчмејд со титаниумски рачки :rolleyes:. Ме к*рчи тоа што се забранети и покрај мачети со 40.цм сечило, бодежи со тесни сечила, а незнам зошто. Како прво, (како што згембо кажа) за да го научиш тој нож, треба да се има дарба, сепак не може секој да го научи, треба да се има зафат, треба време и некој конец, најмалку едно пакетче ханзапласт. За разлика од скакулците (најбрзите што се отватаат италијанските стилето) што се отвараат со едно притискање на копчето. Е сега еве ви го парадоксот. Пеперутките забранети, а скакулците (па и оние што не се скакулци, а се отвараат многу брзо) дозволени...За пеперутка ти треба најмалку 1 секунда да го отвореш, за скакулец 10 пати помалку.:tapp:
zabraneti se najcesto zatoa sto ne se bezbedni za rakuvanje, ne od razlog sto se pogolemo oruzje od bilo koj drug noz, bas poradi nacinot na koj se otvaraat ostavaat golemi sansi za kontakt na rakata so otvoreno secivo, toa e najgolemiot razlog zosto ne se tolku zastapeni i zosto se zabranuvaat vo odredeni sredini ...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
zabraneti se najcesto zatoa sto ne se bezbedni za rakuvanje, ne od razlog sto se pogolemo oruzje od bilo koj drug noz, bas poradi nacinot na koj se otvaraat ostavaat golemi sansi za kontakt na rakata so otvoreno secivo, toa e najgolemiot razlog zosto ne se tolku zastapeni i zosto se zabranuvaat vo odredeni sredini ...
Ќе морам да те демантирам, забранети затоа што се “бодежи“. Затоа што се наменети за бодење и ништо друго. А бодењето значи и убиство или во најмала рака обид за убиство. Со нив не можеш ништо друго да правиш. Плус, заради намената, должината на сечилото е над дозволените законски рамки, нема ниеден бодеж што спаѓа во законски дозволената должина
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Ќе морам да те демантирам, забранети затоа што се “бодежи“. Затоа што се наменети за бодење и ништо друго. А бодењето значи и убиство или во најмала рака обид за убиство. Со нив не можеш ништо друго да правиш. Плус, заради намената, должината на сечилото е над дозволените законски рамки, нема ниеден бодеж што спаѓа во законски дозволената должина
I Ti-Lite na Cold Steel e bodez pa mozes da go kupis sekade, dolzinata na secivo ne igra uloga a i varira, imas peperutki so 3" secivo imas i so 5" i taka natamu, drugo ne site modeli se bodezi, butterfly se pravat so site tipovi na ostrici, imas i klasicni seciva, mada jas i rekov najcesto, sigurno ima udel i seto ova sto ti go napomena, pozz...
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
I Ti-Lite na Cold Steel e bodez pa mozes da go kupis sekade, dolzinata na secivo ne igra uloga a i varira, imas peperutki so 3" secivo imas i so 5" i taka natamu, drugo ne site modeli se bodezi, butterfly se pravat so site tipovi na ostrici, imas i klasicni seciva, mada jas i rekov najcesto, sigurno ima udel i seto ova sto ti go napomena, pozz...
Да купиш е едно, а да носиш е друга работа. Исто така, должината и те како е важна. Законски е само ДО 5цм нож. Се' што е над таа должина е противзаконито. Тие од 3 инчи се 7,5цм и се противзаконски. И, ДА, морам да признам дека и ти убаво кажа, механизмот игра улога!!! Пеперутка и скакавец се механизми забранети скоро во цел свет (за носење).
Затоа мултитул е нешто што во секоја држава може да пројде;)
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Да купиш е едно, а да носиш е друга работа. Исто така, должината и те како е важна. Законски е само ДО 5цм нож. Се' што е над таа должина е противзаконито. Тие од 3 инчи се 7,5цм и се противзаконски. И, ДА, морам да признам дека и ти убаво кажа, механизмот игра улога!!! Пеперутка и скакавец се механизми забранети скоро во цел свет (за носење).
Затоа мултитул е нешто што во секоја држава може да пројде;)
Malku se otrgnavme od temata, a i ne gi znam nasite zakonski regulativi vo celina. Ja pocnav diskusijata prvenstveno poradi toa sto mi se dopadjaat ovie nozevi i mislam deka po toa prasanje sigurno se slozuvas so mene, pozz
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Да купиш е едно, а да носиш е друга работа. Исто така, должината и те како е важна. Законски е само ДО 5цм нож. Се' што е над таа должина е противзаконито. Тие од 3 инчи се 7,5цм и се противзаконски. И, ДА, морам да признам дека и ти убаво кажа, механизмот игра улога!!! Пеперутка и скакавец се механизми забранети скоро во цел свет (за носење).
Затоа мултитул е нешто што во секоја држава може да пројде;)
НЕ ПОСТОИ закон за должина на сечилото. Правев муабет со дедо ми, поранешен командир на полицијата и тој ми го кажа тоа. Ми кажа дека скакулците се забранети, што е апсурдно. Во моментот му го покажам тој Герберот што го имам со сечило од 6цм и ми рече дека за тој не би ми правеле проблем. За бодежите - И да не е бодеж, ако гледаме реално, најголем дел (да не речам 90%) од убиствата и обидите за убиства се изведени со кујнски ножеви. Значи немора некој нож да е бодеж за да биде смртоносен. Има едни ножеви се викаат melon testers и се долги и многу тенки, сепак се слипџоинти и не спаѓаат во категоријата на бодежи.
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
a i se e relativno, ako go nosis vo dzeb i go koristis da kazeme za vreme na rucek da iseces nesto, ili na rabota da zavrsis nesto, vo priroda, sigurno nikoj nema da te zapre i da ti pravi pretres, e sega ako otides, na primer, da vadis licna karta u policija i od dosada izvadis peperutka i pravis ringispil pred site sekako deka ce ti go zemat i ce ti opnat nekoja kazna...[DOUBLEPOST=1410976442][/DOUBLEPOST]
Јас имав еден панаѓурски од 100че и не бев лош со него. Го вртев, го мавам и до сега не паметам дека сум се исечил со него. Самоук бев, не гледав интернет, а и немаше во живо кој да ме научи. После некоја година дремење дома, го дадив на еден пријател од Св.Николе бидејќи тој имаѓе многу мерак на таков. Мене ми се предобри тие ножеви, посебно ако допрам со рака некој Бенчмејд со титаниумски рачки :rolleyes:. Ме к*рчи тоа што се забранети и покрај мачети со 40.цм сечило, бодежи со тесни сечила, а незнам зошто. Како прво, (како што згембо кажа) за да го научиш тој нож, треба да се има дарба, сепак не може секој да го научи, треба да се има зафат, треба време и некој конец, најмалку едно пакетче ханзапласт. За разлика од скакулците (најбрзите што се отватаат италијанските стилето) што се отвараат со едно притискање на копчето. Е сега еве ви го парадоксот. Пеперутките забранети, а скакулците (па и оние што не се скакулци, а се отвараат многу брзо) дозволени...За пеперутка ти треба најмалку 1 секунда да го отвореш, за скакулец 10 пати помалку.:tapp:
Pa i ja toj sto go imav bese taa sema, ama si vrsese rabota, ne sum sretnal kaj nas nekoj pokvaliteten, znam deka vo Srbija edno vreme imase nekoi, mislam deka bea MUELA spanski, se reklamiraa vo KALIBAR, ama licno ne sum gi videl
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom