Ножеви

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Слободно нека си користат различни челици, мојот коментар се однесуваше на делот што го цитирав, "цврстина на челик 440c".
ДА, али кога сме веќе на муабет, кажи твое мислење за тој вид на челик што го пишав јас?[DOUBLEPOST=1411064969][/DOUBLEPOST]Јас ја најдов оваа листа :D
 
Последно уредено:

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
58-60 роквели е оптимална тврдина за тој челик, што апсолутно не значи дека секој нож направен од тој челик ја има оптималната тврдина. За да се постигне таа тврдина треба топлинската обработка (калењето и оптуштањето) да биде направена како што треба, во спротивно може да се случи ножот да има 50 роквели.....т.е. челикот да биде премног мек (со други зборови како да е од меко железо).

Пази, ако челикот бил на некое солидно ниво ќе го користеле и американскиве фирми.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
58-60 роквели е оптимална тврдина за тој челик, што апсолутно не значи дека секој нож направен од тој челик ја има оптималната тврдина. За да се постигне таа тврдина треба топлинската обработка (калењето и оптуштањето) да биде направена како што треба, во спротивно може да се случи ножот да има 50 роквели.....т.е. челикот да биде премног мек (со други зборови како да е од меко железо).

Пази, ако челикот бил на некое солидно ниво ќе го користеле и американскиве фирми.
Во првиот линк го имаат наведено тоа со топлина и сл. Исто така и дека е лиценциран од таа шпанска фирма (ко божем они го измислиле) ама ете, они ги имаат правата на тој челик.
На вториот линк пак се добива впечаток дека се работи за челик од многу низок квалитет, и дека е ѓубре.
Оди сега најди му го крајот кој што е:confused:
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.660
Хоби ви е собирање на ножеви, правите некои финти со истите или? :)
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Хоби ви е собирање на ножеви, правите некои финти со истите или? :)
Правам по 2-3 финти дневно, па кога ќе соберам малку повеќе, одам на пазар и ги продавам. И да ти кажам добра заработка имам од нив. :pos:
Зафркавам. :D Неможеш со сите ножеви да правеш финти. Пеперутките се најдобри за тоа и најмногу финти се прават со нив.
[DOUBLEPOST=1411116944][/DOUBLEPOST]Еден од најинтересните фолдери што ги имам видено...
https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=eUXzksg4_co#t=108 Ако не ви се чека, гледајте од 1:48
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
621
Поени од реакции
766
Нешто интересно во врска со темата...
Ber Grils: Deca treba da se igraju noževima

Stručnjak za preživljavanje u divljini izjavio je da deca treba "rekreativno" da se igraju noževima, iako se njegov šestogodišnji sin skoro povredio tako da je "krvi bilo na sve strane".

"Ukoliko pravite greške, sigurno ćete nešto naučiti. Ako se slučajno posečete i krvarite, jer ne umete da koristite nož, to ne treba da bude razlog da ne dozvolite deci da pokušaju ponovi i nauče sami", rekao je Ber.


On je ispričao da se njegov sin Haklberi povredio, dok se igrao sa nožem, da je krvario, ali da je siguran da mu se tako nešto više nikada neće desiti.

"Tup perorez je opasan nož, zato treba da bude jako oštar, jer deca vole kada je takav. Treba ih naučiti kako da poštuju i koriste pravilno oštar nož", kaže Grils i dodaje da pre 200 godina sigurno nije bilo klinca koji nije umeo da upali vatru uz pomoć noža i kremena.

"To vam je kao kada bi današnja deca umela da upecaju ribu viljuškom", objašnjava televizijska zvezda.

On je i intervjuu za radio "Times" ispričao da deca moraju da nauče kako da se nose sa rizikom.

"Rizik svuda postoji, čak iako se samo šetate ulicom. Ukoliko učite decu da izbegavaju rizik, potpuno ćete ih onesposobiti. Treba ih učiti kako da rade nešto opasno, ali na bezbedan način", kaže Ber.

On je pohađao najbolje britanske škole, poput Itona blizu Vindzora.

"Da sam ja na čelu te škole, uveo bih predmete poput praktičnih veština: paljenje vatre, vezivanje čvorova, korišćenje noževa i pravljenje splavova. A probao bih da izbacim latinski i trigonometriju", šali se Grils.

Извор
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
846
Која е разликата помеѓу wenger i victorinox ?
Тоа се 2 различни фирми од Швајцарија, Викторинокс повеќе на германска страна, а Бенгер на француска. Викториноск имаат поголема традиција и поефтини ножеви, додека Венгер се од некоја година подоцна и се со малку поскапи ножеви и поголемо обрнување на детали. Искрено, ама повеќе ме бендисуваат Бенгер, но за жал сега повеќе не постојат како самостојна фирма, туку се купени од Викторинокс. Сега Викторинокс ги прават нивните ножеви, исто со поголема цена. Толку знам за нив.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Тоа се 2 различни фирми од Швајцарија, Викторинокс повеќе на германска страна, а Бенгер на француска. Викториноск имаат поголема традиција и поефтини ножеви, додека Венгер се од некоја година подоцна и се со малку поскапи ножеви и поголемо обрнување на детали. Искрено, ама повеќе ме бендисуваат Бенгер, но за жал сега повеќе не постојат како самостојна фирма, туку се купени од Викторинокс. Сега Викторинокс ги прават нивните ножеви, исто со поголема цена. Толку знам за нив.
Каде кај нас може да се најде бенгер,каков е квалитетот?Гледам во бг ги има доста и добар избор има.Ај да се пофалам и јас со моето ново ноже uploadfromtaptalk1411314552013.jpg
 

Zgembo

Kayser Soze
Член од
29 јули 2014
Мислења
102
Поени од реакции
70
Каде кај нас може да се најде бенгер,каков е квалитетот?Гледам во бг ги има доста и добар избор има.Ај да се пофалам и јас со моето ново ноже Прегледај го приврзокот 102888
so zdravje da se sluzis, super e, wenger mislam deka vo srbija i bugarija mozes da najdes, skoro vo sekoja prodavnica za oruzje gi ima tamu, pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom