Нов грб за Р. Македонија?

  • Креатор на темата Sagan
  • Време на започнување

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Skoro sve bivše komunističke republike imaju krunu u grbu, koja je simbol kontinuiteta, ne kraljevine. Znači kruna treba da ostane na lavu (možda ne bi bilo loše da se kruna stilizuje i da podseća na sunce? )



Inače, ovo je zastava Makedonaca u Srbiji.:wink:
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Sinisa напиша:
Skoro sve bivše komunističke republike imaju krunu u grbu, koja je simbol kontinuiteta, ne kraljevine. Znači kruna treba da ostane na lavu (možda ne bi bilo loše da se kruna stilizuje i da podseća na sunce? )



Inače, ovo je zastava Makedonaca u Srbiji.:wink:
Тоа е знамето на Македонците од секогаш и секаде братце, само Грциве се курназат нешто у последно време...
 

Sinisa

libertad o muerte
Член од
27 август 2005
Мислења
661
Поени од реакции
52
Stefanos_M напиша:
Тоа е знамето на Македонците од секогаш и секаде братце, само Грциве се курназат нешто у последно време...
Hteo sam da kažem, ovaj standard je zvanična (oficijalna) zastava Makedonaca u Srbiji
 
Член од
11 декември 2005
Мислења
314
Поени од реакции
1
abe se znae koj bil grbot na makedonija niz vekovite, a koe bilo znameto a toa sto sega se vakvi vreminjata e druga rabota samo ne se sekirajte ke dojde pak vremeta na lavot i 16 krakoto sonce
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Тешко, оти Аљи Мемети и Тута Арифија га вољи црна орлова на црвена чаршаф!
А, спрема таканаречениот рамковен договор, и Тута Арифија има право на гласза Македонскиот грб.
Се разбира, јас немам право на глас за грбот на непријателската држава, шќипитарија!
Спрема рамковниот договор..нели?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Во ниеден од предлозите не видов рефлексија на македонската мултиетничност, која не може да се заборави или заташка. Зошто давате предлози кои се прифатливи само за една заедница во Македонија?
За да можеме да имаме решение кое би функционирало во реалност, треба да се видат интересите и желбите на сите страни. Зошто некој Албанец би прифатил земјата во која живее да има грб ко оние погоре посочените?
 
Член од
11 јуни 2006
Мислења
315
Поени од реакции
0
Круната е дел од грбот, плус, никој денес не знае дали за 20, 50 или 100 години нема да се реставрира монархијата!
Грбот под хитно да се смени со лавчето и круната.
И да се стави на новите пасоши и лични карти!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
0405037957 напиша:
Круната е дел од грбот, плус, никој денес не знае дали за 20, 50 или 100 години нема да се реставрира монархијата!
Грбот под хитно да се смени со лавчето и круната.
И да се стави на новите пасоши и лични карти!
А која е таа македонска монархија? Кои се тие наследници на круната кои би го презеле тронот? Јас колку што знам, нема такви.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
Што и да стои наместо ѕвездата од Југославија е добро,кај не викаат Бивша... па уште и ѕвездава
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Со овој грб, само се брукаме пред светов.Лавот под хитно да се врати на грбот.

п.с.Доколку се бара прифатливо решение за сите тогаш најбоље е на грбот да бидат прегрнати Лавот и Орелот :toe:
 

asterix_m

Регулатор
Член од
19 април 2006
Мислења
2.765
Поени од реакции
33
Од секогаш сум се прашувал зошто лав во македонија, може некој да ми објасни?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
asterix_m напиша:
Од секогаш сум се прашувал зошто лав во македонија, може некој да ми објасни?
Си има некое хералдичко значење, и отсекогаш е бил на македонските грбови, од памтивек (мислам на грбовници), од Жефаровиќ па наваму, а точното значење и штои симболизира, незнам.
 

Zemzela

носител на титулата ултимативен клабер
Член од
19 јули 2006
Мислења
5.045
Поени од реакции
151
asterix_m напиша:
Од секогаш сум се прашувал зошто лав во македонија, може некој да ми објасни?
Зашто лавот како заштитник се појавува кај Александар Македонски,а во оваа битка со Грција и за името и за историјата мислам дека ќе надвладее разумот кај нив и ќе не остаат на раат
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Лавот е уште од времето на Александар Македонски, не знам дали и Цар Самоил го користел, ама таа традиција со Лавот како грб ја продолжуваат и револуционерните ТМОРО и ВМРО
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
истината



Никој европеец от 16в не е и с'нувал че има д'ржава Македонија освен тогавашната едноименна географска област. Имало е д'ржава на б'лгарите , којато тогава е под османска власт. Има д'ржава има и герб!!! Нали?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom