Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.677
Поени од реакции
13.291
@Metal Hammer прашање: Дали е можно да е направена од стара бронза? Знаеш оноа кога се собира цел железен отпад и после се лее? Оти со татко ми правев дискусија околу ова, ми рече дека за да се лее стар метал прво се става соединение кое ја вади згурата (ѓубрето) за да после се добие горе доле поквалитетна бронза.
 
C

cige

Гостин
Одлична изработка на Карпош, браво, им посакувам светска слава на македонските скулптори:oeoeoe:
 
T

Tetro

Гостин
@Metal Hammer прашање: Дали е можно да е направена од стара бронза? Знаеш оноа кога се собира цел железен отпад и после се лее? Оти со татко ми правев дискусија околу ова, ми рече дека за да се лее стар метал прво се става соединение кое ја вади згурата (ѓубрето) за да после се добие горе доле поквалитетна бронза.
Може. Не ми е баш добро позната таа постапка како иде редоследно, ама мислам дека најпрво се одделува згурата (во растопениот метал), после се додаваат зајакнувачи и ако при ладењето се прави отпуштање со бавно ладење се добива легура со зајакната кристална решетка.
Може во легурата да се додадат и други елементи (сулфур, ванадиум, волфрам, титан,....) со цел да се подобрат механичките и хемиските особини на соединението.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Јас не викам дека не ни се потребни споменици. Потребно е да ги имаме.
Лавовите се смешни, за нив не ми се дискутира. Ама 540.000, тоа е многу пари. Некој не може и да замисли како изгледа толкава количина на едно место. :)

И да не зборуваме за квалитетот на материјалот од кој се излеани.
Ма ја мислам дека буквално од книжни пари да беа направени, поевтино ќе фатеше.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Дали ова немаштијава не прави да ситничариме, или стварно скулптуриве тежат грдни пари?
дечко каде глеадш немаштија? немој да му го переш мозокот на народот :) нема таков нешто
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Тазе информација: и Штип ќе инвестира во споменици. Предлогот засега е да се поставуваат по кејот на реката Отиња (според градоначалникот секој мост да добиел барем по еден споменик) и на плоштадот. Спомениците ќе бидат на истакнати дејци по потекло од Штип, но и на такви кои немаат врска со градот, а со своето дело ја задолжиле Македонија.

Се предвидува и грдосијата од споменик "набиен џуџест воин со голема глава" за којашто тврдат дека е скулптура на Александар Велики (?) да се дислоцира и конечно да влезе во генералниот урбанистички план. Ако мене ме прашаат, веднаш би го дислоцирал на отпад.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Тазе информација: и Штип ќе инвестира во споменици. Предлогот засега е да се поставуваат по кејот на реката Отиња (според градоначалникот секој мост да добиел барем по еден споменик) и на плоштадот. Спомениците ќе бидат на истакнати дејци по потекло од Штип, но и на такви кои немаат врска со градот, а со своето дело ја задолжиле Македонија.

Се предвидува и грдосијата од споменик "набиен џуџест воин со голема глава" за којашто тврдат дека е скулптура на Александар Велики (?) да се дислоцира и конечно да влезе во генералниот урбанистички план. Ако мене ме прашаат, веднаш би го дислоцирал на отпад.
Дај слика жити се, од тој набиениот воин, што грдосија е :pos2:
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
:)





А кога сме кај тоа колку убаво го претставуваме Александар III Македонски, ова е од Аеродромот:

 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
^ aaaaaaaaaa my eyeeeeeeeees are burning

* кога ќе запрат со поставување на грди споменици, кога ?!
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: fmi

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
^ aaaaaaaaaa my eyeeeeeeeees are burning

* кога ќе запрат со поставување на грди споменици, кога ?!
Веќе има поставено и убави споменици, како контрапод на грдите.
Овој претпостављам дека ти е ОК.
dsc03531.JPG
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.418
:)

А кога сме кај тоа колку убаво го претставуваме Александар III Македонски, ова е од Аеродромот:

Со кој памет ја ставиле ГЛАВАТА на Александар? Ко да е пресечена и оставена на послужавник личи...
Сериозно, по глуп „споменик“ од овој на аеродромот неам видено. Додуша имам (едноставно - листата на глупи споменици во Скопје е преголема), али овој сигурно спаѓа во топ 10.
 

Принцезичка

courage is contagious
Член од
12 декември 2008
Мислења
1.556
Поени од реакции
348
Веќе има поставено и убави споменици, како контрапод на грдите.
Овој претпостављам дека ти е ОК.
Прегледај го приврзокот 40312
Lame , мешаш албанските* прашања со манија на поставување на грд споменик во секое маало. :)

* понекогаш мислам дека некој албанец те злоупотребил како мало дете, па затоа во секој пост мешаш ислам или албанците заедно со покажување омраза и презир спрема нив
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
Lame , мешаш албанските* прашања со манија на поставување на грд споменик во секое маало. :)
Еректирањето на Скендербег е "албанско прашање", а остатокот да ти биле само обични "поставувања на грди споменици"?*

*Понекогаш си помислувам дека причината за ваквата самодеструктивна дискриминација на национална/верска база, што ја спроведуваш тука на форумов, лежи во националната/верска припадност на дечко ти, но можеби тоа се само мои субјективни размислувања.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Еректирањето на Скендербег е "албанско прашање", а остатокот да ти биле само обични "поставувања на грди споменици"?*

*Понекогаш си помислувам дека причината за ваквата самодеструктивна дискриминација на национална/верска база, што ја спроведуваш тука на форумов, лежи во националната/верска припадност на дечко ти, но можеби тоа се само мои субјективни размислувања.
Како мислиш самодеструктивна дискриминација???Па он не е Македонец...:toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
Како мислиш самодеструктивна дискриминација???Па он не е Македонец...:toe:
Ги здоболе Албанците што не е Македонец или пак е атеист, за нив е едноствно каур.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom