Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ова е школски пример за перење пари... :toe:
Нормално.Даваш милиони во Италија,ти носат ѓубре кое треба да се одржува.
Се надевам по падот од власта ќе го забодат на едната страна од Вардар,да позеленува.
 
H

HITCH

Гостин
Нормално.Даваш милиони во Италија,ти носат ѓубре кое треба да се одржува.
Се надевам по падот од власта ќе го забодат на едната страна од Вардар,да позеленува.
Хах не драга моја, другава страна најави нивно одржување и доизградба на започнатото. Од „политичариве“ наши нема дерман. Иста копиљана се! Туку, сега се чудам кој нов данок ќе го воведат, оти новото леење треба некој да го плати.
 
T

Tetro

Гостин
Според договорот објавен на електронскиот систем за јавни набавки, бронзената статуа делумно леена од страна на македонската команија РЖ Институт, а делумно во италијанска леарница, општината Центар ја чини близу 540 илјади евра. Карпош е прво дело од ваков размер на магистерот по вајарство Војдан Запров. Тој вели дека самите тендерски услови барале востаникот да биде поставен на коњ. За да дојде до ликот на статуата истражувал 6 месеци, а го посетил и подрачјето во кумановско од каде потекнува Карпош. За својот хонорар не сака да зборува.
Дали е потребно да се зборува?
Кога постои добро организирана перална за пари, најдобро е да не се даваат коментари.

Ама и јас би сакал еден ваков проект. Кој нема да сака е луд.


Туку, сега се чудам кој нов данок ќе го воведат, оти новото леење треба некој да го плати.
Нема потреба од нови закони, доволно е двапати со кола да те сопре и ќе си го платиш долгот.:smir:

Дали некој ќе се сети на предлог законот да мора сите да се венчаат до 27-мата година?
Замислете вие HITCH и leandra досега ќе бевте мажени, и тоа присилно мажени од страна на властите. :pos:
Или ќе моравте да плаќате даноци.
 
H

HITCH

Гостин
Нема потреба од нови закони, доволно е двапати со кола да те сопре и ќе си го платиш долгот.:smir:
Не, кај мене не поминува така глатко! Сега треба нов закон за вратите да се отвараат сите исто, а после еден закон сите врати да изгледаат исто.
 
T

Tetro

Гостин
Не, кај мене не поминува така глатко! Сега треба нов закон за вратите да се отвараат сите исто, а после еден закон сите врати да изгледаат исто.
Да, а мора и светлото кога се пали, прекинувачот да се стиска надолу. Ако се пали со притискање нагоре, општествена работа од два месеци и казна од 480 евра.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Не боли толку што се исфрлија милиони,боли што тие милиони отидоа надвор од државата (и по некој пат во нечиј џеб).Да им го поделеа бизност на Македонски компании ќе се видеше некој аир.Споменатава македонска компанија РЖ институт работи со полни капацитети и вработува луѓе.Не само за нив туку дава и на други сектори,така се дига економијата степен по степен,кога веќе одиме на финтата државата да биде најголем инвеститор и работодавач.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Дали е потребно да се зборува?

Кога постои добро организирана перална за пари, најдобро е да не се даваат коментари.

Ама и јас би сакал еден ваков проект. Кој нема да сака е луд.
Од тоа што го видов на сликите лично мене оваа статуа на Карпош ми се допаѓа. Дека можело помалку пари да се потрошат за ова да се заврши мислам секој ќе се сложи, ама подобро многу потрошени пари за нешто убаво одошто многу потрошени пари за грди лавови :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Хах не драга моја, другава страна најави нивно одржување и доизградба на започнатото. Од „политичариве“ наши нема дерман. Иста копиљана се! Туку, сега се чудам кој нов данок ќе го воведат, оти новото леење треба некој да го плати.
Манипулација при вакви зделки постоела и постои, тоа со ниеден закон барем засега не било спречено ниту може да се спречи...начинот на извлекување средства од буџетот е различен...но резултатот е повеќе помалку ист.

Што се однесува до фирмите, ако навлеземе во нивните ангажмани , дискусијава повеќе ќе наликува за случувања/економија отколку за архитектура, но институтот не знам колку е ... (според газдите и според акционерите)...со ангажирање на македонски фирми можеби пари ќе се обрнеле и тука, можеби дополнително ќе ангажирале фирми, но кој е нивниот капацитет за да го сработат истото и колку од сето тоа навистина ќе има влијание не ми е познато. Исто е знак прашалник кој би бил квалитетот на овие градби доколку ги биле повеќе ангажирани домашни фирми, дали би биле поквалитетни или не. Но најверојатно е предмет на муабет за друг подфорум.

Мислам дека проблем покрај големата сума пари се квалитетот на градбите (кој доста скоро се виде дека е слаб, барем кај овие споменици што се размачкаа), нивната стварна потреба и бројност во моментов (девојки, животни, просјаци, лавови, коњаници, висина на споменикот на А. Македонски...) и отчетот за сметките, дадените пари по градба каде, колку и за која намена.
 
T

Tetro

Гостин
Од тоа што го видов на сликите лично мене оваа статуа на Карпош ми се допаѓа. Дека можело помалку пари да се потрошат за ова да се заврши мислам секој ќе се сложи, ама подобро многу потрошени пари за нешто убаво одошто многу потрошени пари за грди лавови :)
Јас не викам дека не ни се потребни споменици. Потребно е да ги имаме.
Лавовите се смешни, за нив не ми се дискутира. Ама 540.000, тоа е многу пари. Некој не може и да замисли како изгледа толкава количина на едно место. :)

И да не зборуваме за квалитетот на материјалот од кој се излеани.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Ќе се леат коњаниците Питу Гули и Димитар Беровски

Општината Центар распиша три конкурси за изработка на скулптури и релјефи во бронза на македонските револуционери Питу Гули и Димитар Поп Георгиев Беровски

Распишан е и конкурс за лиење споменици во бронза, но од огласот објавен на страницата на Бирото за јавни набавки не е прецизирано дали тој се однесува за спомениците на Питу Гули и на Беровски или за некои други од проектот „Скопје 2014“.

Највисок критериум според кој ќе се оценуваат трудовите е најниската цена. Понудите за лиење на спомениците, како и за изработка на скулптурата со релјеф на Питу Гули мора да ги достават најдоцна до 28 март, во 13 часот. Додека за споменикот на Димитар Поп Георгиев Беровски понудите мора да се достават најдоцна до 1 март.

Споменикот на Питу Гули ќе стои во паркот „Жена-борец“, а Димитар Поп Георгиев Беровски на плоштадот „Македонија“. Овие наши револуционери ќе бидат претставени како коњаници, високи по пет метри. Споменикот на Питу Гули е дело на скулпторката Кристина Пауновска, а автор на Беровски е вајарот Гоце Наневски.
Извор Нова Македонија
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
И да не зборуваме за квалитетот на материјалот од кој се излеани.
Ти експерт си за материјали за леење на скулптури.. Такви немавмедо сега во Македонија.ама какви се нема , па и за оваа бранша треба да има..

--- надополнето ---

Се надевам по падот од власта ќе го забодат на едната страна од Вардар,да позеленува.
Ај да го видам тој муж , што ќе го направи тоа :pipi:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ти експерт си за материјали за леење на скулптури.. Такви немавмедо сега во Македонија.ама какви се нема , па и за оваа бранша треба да има..

--- надополнето ---



Ај да го видам тој муж , што ќе го направи тоа :pipi:
Ти секако ќе висиш до него облеан во бронза.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Дали ова немаштијава не прави да ситничариме, или стварно скулптуриве тежат грдни пари?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Ти секако ќе висиш до него облеан во бронза.
хохохохохохо... цц какви ти се овие изјави, сега на Фуере ќе те пријавам..Ти си анти-хуманист, анти европеец и немаш разбирање спрема луѓето :tv:
 
T

Tetro

Гостин
Ти експерт си за материјали за леење на скулптури.. Такви немавмедо сега во Македонија.ама какви се нема , па и за оваа бранша треба да има..
Забрането е некој да биде експерт во една област, а да коментира за сродните елементи од друга?
Донекаде можеме да зборуваме за квалитетот на материјалите, но верувам дека ниту тебе не ти е познато по кои стандарди се прават легурите за скулптурите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom