Нови скулптури - во Скопје и низ цела Македонија

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
6.954
Поени од реакции
3.355
Абе шок у пм ќе се шлогиравме замалку:pos:Во нашава држава(каква таква нека ја чува бог)ништо не ме шокира повеќе пријателе а верувам и секој друг граѓанин.Не дека со шетање ќе станеш експерт за архитектура ама барем ќе почнеш да разликуваш оригинал и копија,и колку толку по некој стил.А за тој што прашува што било копија,вие да не ги измисливте триумфалните капии?
А ти господине инглориус ако си се клањал во кумровец ние не,колку што не те прави тебе патриот тоа што си вмровец толку не ме прави ни ова мене комуњара....
Оригинал и копија??Во ред.Еве јас те прашвам тебе исто како што го прашав на Александров и кутриот не знаеше да ми одговори.Градбите во антички Рим се преземени од градбите на античка Грција.Што е тоа??Кич,копија...ајде кажи.
И кажи де на што се копија градбите од Ск 2014.Од која градба е копија стариот театар,музејот на македонска борба,уставниот суд,министерството за надворешни работи...ајде кажи.Стилот во кој се градени е универзален.Секаде во светот може да се користи.Не сум слушнал некаде дека барок(или еве ако ти е помило како што го викаш ти квази-барок) е наменет ексклузивно за некоја земја.
Па оние градбите од комунизмот коа ќе ги видам(од народна банка па се до поштата) ми иде на повраќање.
Јас не го бранам проектов.Само си искажувам мислење.И мене некои работи не ми се допаѓаат(натрупаните споменици и зградата на Водовод од 10 милиони евра).
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.393
Поени од реакции
8.180
А зашто не граделе од неолитот? Или на наколни да ги стават, пештери...нешто стварно старо...
За 200 миљони иам чест гледам кај се бањал Александар, каде оргијал Нерон,..ма без везе, го зезнаа градот со гужвите. Носат администрација, а нема со кола кај да мрднеш:sick:
 
Член од
30 август 2011
Мислења
235
Поени од реакции
536
Не бе не си... Се виде по постот подоле. На тема за споменици и скулптури, почна да зборува за цената на маслото и вработените во администрацијата... Бидејќи досега едниствен аргумент ти беше дека ова не била прва триумфална порта и затоа е плагијат. Веројатно мислиш дека таа во Париз е прва, бидејќи само првата е оргинал нели... И ќе заборавев, аргументот за шетаноста. Само ти си видел нешто во странство, другите сите живееме во нашите села и не излегуваме од нив.
Масло и администрација спомнав како одговор бидеќи ти бараше да се спореди со минати времиња,ама вас споредување ви одговара само ако споредуваме во кој период повеќе безпотребни глупости се направиле,а не дај боже некој да спомне споредба на економска состојба одма бихаќка незнам што.И не тоа не значи дека ја преферирам партијата што тогаш била на власт.
Околу триумфалната капија,кога е таа во Париз направена?Последните триумфални капии колку што знам се направени 30ти те години,освен таа во Северна Кореја(;))која е направена во 80ти или 90ти.
Не си комуњара, стварно. Чудно сам си го употреби тој погрден збор. Само ги верглаш истите аргументи на Бихачка ретард тимот, баш истите што ги слушама 5 години наназад. Ај баш да видиме што сликичка ќе успееш да ископаш како одговор на постов...
Јас го употеребив намерно погрдно,затоа што и јас ги мразам тие ,,комуњари,,може и повеќе од тебе,исто лајно сте и вие и тие,ама со вас не може да се дискутира оти на свет сте само вие вмроидите и се останато се комуњари,боже сачувај човек сопствено мислење да има....
Ни јас не бев комплет против скопје 2014 некои работи поддржував(музејот,судот)ама вие сте толку напорни со одбрана на секое срање на власта па какво и да е(исто како што комуњарите плукаат по се безразлика дали чини)што на човек ќе му се одмили се....
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
Во новиот Музеј ќе биде поставена восочна фигура на Глигоров
Понеделник, 02 Јануари 2012 16:05

Восочна фигура на Киро Глигоров, првиот претседател на независна Република Македонија, наскоро ќе биде изработена и поставена во Музејот на македонската борба.

Како што информираат од Владата, ќе биде изработен и споменик на Президиумот на АСНОМ, каде ќе биде вграден и Киро Глигоров како дел од проектот Скопје 2014.
Авторот на споменикот имал средба со Глигоров пред неговата смрт и извршил консултации околу споменикот на АСНОМ.

Киро Глигоров почина синоќа во својот дом во Скопје, а ќе биде погребан утре на гробиштата во Бутел.

Утрешниот ден е прогласен за ден на жалост.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.051
фали една ваква фонтана со газирана вода- исто или слична ко у Париз:P
само да не испадне редици пред неа и флаши пунење за дома:pos:

 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
Скулптура (лево) на стара фотка направена во Скопје

 

shura

штрумф
Член од
9 април 2007
Мислења
641
Поени од реакции
64
Оригинал и копија??Во ред.Еве јас те прашвам тебе исто како што го прашав на Александров и кутриот не знаеше да ми одговори.Градбите во антички Рим се преземени од градбите на античка Грција.Што е тоа??Кич,копија...ајде кажи.
И кажи де на што се копија градбите од Ск 2014.Од која градба е копија стариот театар,музејот на македонска борба,уставниот суд,министерството за надворешни работи...ајде кажи.Стилот во кој се градени е универзален.Секаде во светот може да се користи.Не сум слушнал некаде дека барок(или еве ако ти е помило како што го викаш ти квази-барок) е наменет ексклузивно за некоја земја.
Па оние градбите од комунизмот коа ќе ги видам(од народна банка па се до поштата) ми иде на повраќање.
Јас не го бранам проектов.Само си искажувам мислење.И мене некои работи не ми се допаѓаат(натрупаните споменици и зградата на Водовод од 10 милиони евра).
Оригинал и копија??Во ред.Еве јас те прашвам тебе исто како што го прашав на Александров и кутриот не знаеше да ми одговори.Градбите во антички Рим се преземени од градбите на античка Грција.Што е тоа??Кич,копија...ајде кажи.
И кажи де на што се копија градбите од Ск 2014.Од која градба е копија стариот театар,музејот на македонска борба,уставниот суд,министерството за надворешни работи...ајде кажи.Стилот во кој се градени е универзален.Секаде во светот може да се користи.Не сум слушнал некаде дека барок(или еве ако ти е помило како што го викаш ти квази-барок) е наменет ексклузивно за некоја земја.
Па оние градбите од комунизмот коа ќе ги видам(од народна банка па се до поштата) ми иде на повраќање.
Јас не го бранам проектов.Само си искажувам мислење.И мене некои работи не ми се допаѓаат(натрупаните споменици и зградата на Водовод од 10 милиони евра).
1.Токму така превземени се од античка Грција и да не би биле превземени огромен дел од делата немаше да ни бидат познати ако не се тие копии на римјаните кој целосно ја превземаат нивната уметност(занает) бидејќи биле превоодушевени. Но да не ги занемариме фактите.Прво запрашај се во кој период се случува ова која е целта на уметноста(занает) во тоа време (реалистичен приказ во служба на боговите).Доста мудро се прават базилики кај што има голема циркулација на народ .....и да не го водам муабетот во друга насока кратко речено тука сеуште нема свест за уметност, тоа се јавува некаде покасно каде што уметноста се дели од религијата.Значи ти паѓа секаква теза за кич иако се сомневам дека знаеш што е. Дека е копија не му ја намалува вредноста (запрашај се колку идентични претстави на фрескоживопис среќаваме кој се работени по исти канони и сепак тоа се вреднува и не се губи од вредноста што тоа е копија и го има на друго место).
2.Ставот мој за театарот е тоа дека секакво некакво носталгичарско враќање и реконструкција е тотален промашај,треба да се биде во чекор со современите случувања.
Точно дека стилот е универзален и ако се прашувам јас само судот би го изградил во антички стил но секако на локација во која градбата би изгледала возвишено и коренсподира со просторот.
Значи муабетот ми е ако веќе се фрлаат државни пари многу добро треба да се размисли што се гради, секаков обид за следење на уметноста макар и неуспешен обид би било 100 пати повредно одколку овој циркуз. А тоа што не ти се допаѓаат градбите од Брут Артот "брутализам" (може во тоа време се правени ама делеку дека се комунистички)прашање на вкус а тоа дека тој правец постоел и е запишан во историјата на уметноста како таков и се предава за него кажува колкаво влијание имал истиот, ако ништо друго со тие градби сме биле во чекор со уметноста иако урбанистичкиот план е 30 проценти направен сепак фактот дека тие згради од кои тебе ти се иде на повраќање служат како примери во многу светски статии а се надевам и книги.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
30-метарска Мајка Тереза на плоштадот „Македонија“ (Дневник)

Веќе постоечкиот споменик на Мајка Тереза во Скопје, дело на Томе Серафимовски
На поранешната локација на чевларот „Kенан“, на плоштад Македонија, Општината Центар зацрта спомен-обележје од 30 метри за кое неофицијално дознаваме дека ќе биде на светски познатата хуманистка Мајка Тереза. Во градежни стандарди тоа е висина на десеткатница.
Планерите од ИН-ПУМА ги презентираа измените на планот за централното јадро - втори за пет месеци годинава. Даваа оскудни објаснувања, сметајќи дека тоа е доволно за запознавање на јавноста со овој план за најатрактивното земјиште во цела земја.
 
Член од
10 мај 2010
Мислења
2.721
Поени од реакции
1.969
30-метарска Мајка Тереза на плоштадот „Македонија“ (Дневник)

Веќе постоечкиот споменик на Мајка Тереза во Скопје, дело на Томе Серафимовски
На поранешната локација на чевларот „Kенан“, на плоштад Македонија, Општината Центар зацрта спомен-обележје од 30 метри за кое неофицијално дознаваме дека ќе биде на светски познатата хуманистка Мајка Тереза. Во градежни стандарди тоа е висина на десеткатница.
Планерите од ИН-ПУМА ги презентираа измените на планот за централното јадро - втори за пет месеци годинава. Даваа оскудни објаснувања, сметајќи дека тоа е доволно за запознавање на јавноста со овој план за најатрактивното земјиште во цела земја.
Каде е тоа поточно т.е поранешната локација на чевларот Кенан ?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.501
Поени од реакции
1.312
Ја слушам онаа Нора Сама Шаќири и вика непристојно било патлакот у жена парк споменикот, а пристојно ли е ние сите мужите у панталони а пред нас разголени со цицките боље скроз голи да шетаат ебате женски, нека напраат Кур споменик ионака тоа е синоним за ебање.
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
За мене една од поубавите скулптури (чисто како скулптура, без да се земе предвид локацијата и останато) од проектот Скопје 2014:Интересно е што позата на скулптурата на коњот на Гули премногу наликува на позата на коњот на оваа скулптура:

 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
336
Спомениците на Рацин, Мисирков и Вапцаров следни на агендата на Скопје 2014

Бисти на истакнати личности од македонската историја ќе го красат Скопје. Градот неодамна распиша конкурс за избор на идејни решенија кој е поделен во два дела. Првиот се однесува на бисти на Никола Вапцаров, Цветан Димов и на Kоле Неделковски, а вториот на Kочо Рацин, Kрсте Петков Мисирков и на Орце Николов.

На конкурсот може да учествуваат лица што поседуваат диплома за завршено високо образование од областа на ликовните и применетите уметности, архитектура и дизајн.

Kако критериуми на кој ќе се води сметка при избор на најдобрите решенија во конкурсот се наведени: уникатност и автентичност на предложениот дизајн и долговечност на предложените материјали за изработка на бистите, како и високо ниво на иновативност, впечатливост и оригиналност на ликовниот израз.

На оние што ќе бидат избрани за најдобри, за секој од деловите на конкурсот ќе им се додели награда во износ од 150.000 денари. - Радио Илинден
Уште еден на Мисирков???
 
На врв Bottom