Нови лектири за основно образование

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
8.428
Поени од реакции
19.802
едино нешто со хари потер шо го гледам како мал проблем е тоа што има многу ликови но сепак нема многу дејствие со нив, туку само се врти околу 3 главни лика. другите карактери се мотаат наоколу и добиваат повеќе внимание во понатамошните делови.
Toa и ја погоре заборавив да го напишам. Премногу сложен вовед има Хари Потер каде што секоја книга е вовед за следната и можеби претераните смртни случаи буквално од почетокот на книгата може да бидат трауматизирачки за децата. Но ако не со реалните години на Хари бар со 1+ треба да ја читаат (хари 11- децата 12, хари 12 - децата 13).[DOUBLEPOST=1521947781][/DOUBLEPOST]
Од основно ОТП, Музичко, Ликовно, Физичко и Македонски и Историја ми се најдоа како тотално безкорисни...а од плус средно, Логика и Филозофија.
Еве ги сега последиците од тоа што македонски ти бил беЗкорисен.[DOUBLEPOST=1521948387][/DOUBLEPOST]
Бреееј тоа Либералите и Холивуд ви го испиле умот, Робинсо Крусо била расистичка... :LOL:
Расистичка е за оние SJW што на секое мрчат за што било во животот, еве пример јас кога ја читав во 5то одделение нитуеднаш не помислив на "Белиот човек постојано го мачи угнетениот црнец". Патем дејствието во книгата не се одвива во 21 век, туку во 16ти.

Таро од земјата на планините беше прилично глупа лектира, добро е што ја тргнале.
Таро беше некоја демо верзија на Dragonball. Тоа детето имаше некои авантури , па се среќаваше со ѓаволи, змејови и некои други митски суптества од Кина. Па после ги надмудруваше наместо да ги тепа. Во еден дел на книгата имаше сцена каде што нешто ќе изеде или ќе го урочат па ќе почне да мутира (канџи од змеј место стапала, крила на грбот ...). За дете од 3 оделение у секој случај тежок булшит зошто ништо нема да сфати. Среќа можда нашата генерација тогаш почна да ги гледа тие јапонските-кинеските аниме цртани па затоа можеби полесно ја сфативме.
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.983
Toa и ја погоре заборавив да го напишам. Премногу сложен вовед има Хари Потер каде што секоја книга е вовед за следната и можеби претераните смртни случаи буквално од почетокот на книгата може да бидат трауматизирачки за децата. Но ако не со реалните години на Хари бар со 1+ треба да ја читаат (хари 11- децата 12, хари 12 - децата 13).
Денес децата на 13 год. имаат дечковци и девојки. А да не спомнам дека играат компјутерски игри полни со смрт и насилство, а истото се однесува и на филмската индустрија. Дали мислиш дека таа книга може да трауматизира дете од 12/13 год.? Не. Гледај видеа само кога одново и одново се пуштаа делови за прв пат во промет, колку мали деца има на видеата?
Се сложувам дека првиот дел не е за полуматуранти, нека биде за некое од подолните одделенија, но не можам да го перцепирам моментот дека може да биде трауматична или комплицирана за некое +10 год. дете! Нас не тераа да ја читаме “Девојчето со кибритчиња“. Дали оваа книга/приказна е трауматична и дали некое дете се пожалило дека некоја лектира му оставила трајни трауми? :)
 
Член од
19 април 2014
Мислења
386
Поени од реакции
1.060
Помали се. 7/8 години се трето одделение, како порано второ. Сега од 5/6 почнуваат првачиња.

"Еднорогиот елен" е тргната уште од пред некоја година, имаше многу полемики за неа, се жалеа и родители, и наставници, пишуваше и по портали кај нас, можеш да побараш ако сакаш, затоа што има експлицитен приказ на семејно насилство во неа: таткото константно ја тепа мајката. Јас мислам дека "Еднорогиот елен", "Таро" и "Волшебните сказни од балканските народи" нема шанси да ги вратат.

Да, но дали тие историски факти ги знае дете од шесто одделение 10/11 години? Тие деца штотуку почнале да учат историја, учат за стара Грција и стар Рим, никој не им објаснил дека во тоа време ропството било факт. Затоа јас сметам дека тој класик треба или да се помести во погорните одделенија, или целосно да се тргне од списокот за основно и да се додаде во средно образование.

За "Островот со скриеното богатство", се согласувам, треба да се врати.
Дали кога ти ја читаше Робинсон Крусо мислеше дека е расистичка, или уживаше во приказната??

Ако дете на 10\11 години првпат слуша за ропство тогаш сигурно родителите се неписмени модерни дебили кои го чуваат во розев балон, и очекуваат наставниците да го воспитаат и образуваат нивното дете додека тие се занимаваат со други работи. Јас на 10 години знаев и за робови и за вампири и што уште не , не чекав да дојдам петто одделение за да научам за тоа. Плус,децата немаат изопачен ум како возразниот, така што појави како расизам и дискриминација нема да им врти во умот ако го читаат Робинсон Крусо, или дека ќе стане комунист ако прочита некоја од постарите книги каде се спомнува Тито.:D Оставете ги децата да читаат на мира, ако одиме по ваше сите треба да имаме факултет завршено за да ја разбереме "вистинската" порака на некоја книга.
П.С Откако се препрочитав, изгледа како лично да го нападнав Zlatikevichius а не ми беше тоа намерата, единствено го цитирав за да одговори како ја доживеа Робинсон Крусо :). Највеќе ме изритира коментарот на една загришена мајка на фејсбук.:pov:
 

Attachments

Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.106
Поени од реакции
31.779
Сега е официјално, и со мали измени. Списокот на лектири од следната година е овој:

2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.365
Ана Франк во осмо, а Хари Потер првиот дел во деветто :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 
Член од
14 август 2006
Мислења
42.449
Поени од реакции
76.012
Роулинс призна дека читателите на ХП отсекогаш си ги замислувала како хомосексуалци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom