Нови критериуми за утврдување право на сини картони за невработени

Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Се е жими куров у воа македонијава,шо се враќав шо си ебав мајката..

Ако разбрав добро,се гледаат приходите остварени во претходната година.Епа јас минатата година имав приходи од 1000 евра месечно остварени преку рентање на недвижен имот.Од тие пари плаќам данок на добивка од 10%,и пошто сите ги трошам, државата ми зема уште најмалку 20% преку ддв и акцизи а кога на сето тоа ќе ги додадам данокот на имот и другите random давачки излегува дека на државата и давам околу 35-40% од остварените приходи.

Е сеа ајде и ова да го плаќам,да дадам нешто во државната каса де,како што вика Струмикс,на толку пари шо ми ги зема државата ајде да ги дадам и овие.

Тоа практично ќе значи дека од тие 1000 евра државата по разни основи ќе ми зема 400-450 евра и дека ако кираџиите решат да си одат а не најдам други ќе останам и без приходи и без здравствено осигурување и ќе треба да ја чекам следната година за да прикажам дека немам приходи,па да добијам здравствено осигурување.

Во меѓувреме останав без картони и недај боже некој дома да се разболе ќе се најдам во полоша ситуација од некој копук од шутка кој цел живот земал социјално,секогаш ќе има плави картони а никогаш ништо не дал во државната каса,Струмикс.
Да, да баш така е како што пресмета 40-50% за државата СТРАШНА РАБОТА ЧОВЕКУ!!! Во која земја живееме!?.... значи со оглед на твоите приходи од минатата година за да имаш право на здравствено осигурување идната година, те. да земаш плави картони месечно ќе треба да уплаќаш по 2,200 или 2,300,- Денари беше!? .... И уште нешто. Не само што доколку не плаќаш би немал здравстствено, а некој копук од Шутка или некој од било кој дел на Скопје, Гостивар, Тетово..... кој цел живот се влечел на социјална помош и не платил данок ДДВ, акцизи... цел живот, колку што плаќаш ти годишно, за разлика од тебе ќе има бесплатно здравствено.... Но тоа и не боли толку! Иако знаеш дека во голем дел се злоупотребува, бидејки повеќето работоспособни, а цел живот се влечат на социјална помош еве сега и бесплатно лекување е нивното право и привилегија.... но сепак има и навистина невработени без никакви примања и приходи тешки социјални случаи, за кои не станува збор и прашање дали треба да имаат бесплатно здравствено осигурување... Но она што законов го прави ИДИОТСКИ е сознанието дека еден човек без или со ограничени човекови права.... еден затвореник, кој се огрешил од законот, арамија, можеби силувал деца, педофил, убиец, терорист..... ќе има право на лекување и каква-таква здравствена заштита (бидејки некои конвенции за човекови права тоа му го гарантираат, а некои невладини смрадови овдека и тоа право го контролираат).... А ТИ ПРИЈАТЕЛЕ И ЈАС СО ТЕБЕ, ДОКОЛКУ НЕ ПЛАЌАМЕ ЗА ЗДРАВСТВО ЌЕ ГО НЕМАМЕ! Исус на помош нека ни е... ним уште повеќе!
Јас кажав што ќе правам, ти барај си чаре. И сите останати се разбира.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Се е жими куров у воа македонијава,шо се враќав шо си ебав мајката..

Ако разбрав добро,се гледаат приходите остварени во претходната година.Епа јас минатата година имав приходи од 1000 евра месечно остварени преку рентање на недвижен имот.Од тие пари плаќам данок на добивка од 10%,и пошто сите ги трошам, државата ми зема уште најмалку 20% преку ддв и акцизи а кога на сето тоа ќе ги додадам данокот на имот и другите random давачки излегува дека на државата и давам околу 35-40% од остварените приходи.

Е сеа ајде и ова да го плаќам,да дадам нешто во државната каса де,како што вика Струмикс,на толку пари шо ми ги зема државата ајде да ги дадам и овие.

Тоа практично ќе значи дека од тие 1000 евра државата по разни основи ќе ми зема 400-450 евра и дека ако кираџиите решат да си одат а не најдам други ќе останам и без приходи и без здравствено осигурување и ќе треба да ја чекам следната година за да прикажам дека немам приходи,па да добијам здравствено осигурување.

Во меѓувреме останав без картони и недај боже некој дома да се разболе ќе се најдам во полоша ситуација од некој копук од шутка кој цел живот земал социјално,секогаш ќе има плави картони а никогаш ништо не дал во државната каса,Струмикс.
Ne zaebaaj, tamu od kaj si se vratil... KOLKAVI KE BEA site davacki na 1000 evra mesecen prihod, ako izdavanjeto stanovi ti e rabotata so koja se bavis i od koja zarabotuvas korka leb za zivot?????:)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Ne zaebaaj, tamu od kaj si se vratil... KOLKAVI KE BEA site davacki na 1000 evra mesecen prihod, ako izdavanjeto stanovi ti e rabotata so koja se bavis i od koja zarabotuvas korka leb za zivot?????:)
Знаеш ли што добиваш во скандинавските земји за тие 50% данок што ги даваш на државата?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Знаеш ли што добиваш во скандинавските земји за тие 50% данок што ги даваш на државата?
50% данок, да, ама на приходи поголеми од 300,000 Евра:
(се извинувам затоа што е на друго писмо и не е преведено)

Švedska
Najveća marginalna stopa poreza počinje od 532,700 švedskih krona (oko 84.000 dolara).
Stopa poreza na 300 hiljada evra: 49.3%
Stopa poreza na 100 hiljada evra: 34.8%

Finska
Najveća marginalna stopa poreza počinje od 66.400 evra.
Stopa poreza na 300 hiljada evra: 40.6%
Stopa poreza na 100 hiljada evra: 30.0%
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Се е жими куров у воа македонијава,шо се враќав шо си ебав мајката..

Ако разбрав добро,се гледаат приходите остварени во претходната година.Епа јас минатата година имав приходи од 1000 евра месечно остварени преку рентање на недвижен имот.Од тие пари плаќам данок на добивка од 10%,и пошто сите ги трошам, државата ми зема уште најмалку 20% преку ддв и акцизи а кога на сето тоа ќе ги додадам данокот на имот и другите random давачки излегува дека на државата и давам околу 35-40% од остварените приходи.
Ти си?

 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Се е жими куров у воа македонијава,шо се враќав шо си ебав мајката..

Ако разбрав добро,се гледаат приходите остварени во претходната година.Епа јас минатата година имав приходи од 1000 евра месечно остварени преку рентање на недвижен имот.Од тие пари плаќам данок на добивка од 10%,и пошто сите ги трошам, државата ми зема уште најмалку 20% преку ддв и акцизи а кога на сето тоа ќе ги додадам данокот на имот и другите random давачки излегува дека на државата и давам околу 35-40% од остварените приходи.

Е сеа ајде и ова да го плаќам,да дадам нешто во државната каса де,како што вика Струмикс,на толку пари шо ми ги зема државата ајде да ги дадам и овие.

Тоа практично ќе значи дека од тие 1000 евра државата по разни основи ќе ми зема 400-450 евра и дека ако кираџиите решат да си одат а не најдам други ќе останам и без приходи и без здравствено осигурување и ќе треба да ја чекам следната година за да прикажам дека немам приходи,па да добијам здравствено осигурување.

Во меѓувреме останав без картони и недај боже некој дома да се разболе ќе се најдам во полоша ситуација од некој копук од шутка кој цел живот земал социјално,секогаш ќе има плави картони а никогаш ништо не дал во државната каса,Струмикс.
Јас сигурно земам месечна плата која е помала од 1000 евра и тоа како бруто плата. Нели сега важи концептот на бруто плата, т.е. работодавецот мене ми ја исплаќа целата плата, а јас треба од таа плата месечно да ги платам сите придонеси: здравствено, социјално, пензиско, персонален данок за износот над 7000 ден. нето... (теоретски).
Во пракса, тоа оди така што работодавецот во мое име и за моја сметка ги плаќа сите тие давачки, а мене на трансакциска сметка ми доаѓа само износот на нето платата.
Во овој случај, давачките кои ги плаќам се сигурно повисоки од оние 2000 ден за здравство, кои ти би ги платил со месечна заработувачка од 1000 евра. И јас плаќам персоналец кој е на износот над 7000 ден. од нето платата.
Донекаде неиздржан ти е муабетот дека од твојата заработувачка државата ти зема уште 20-30 % преку ДДВ, акцизи...
Дали ќе платиш или не ДДВ како краен потрошувач кога купуваш нешто е твој личен избор, и тоа така функционира во цел свет. Не купувај ништо и не плаќаш!
Данокот на имот е 0,01 процент од вредноста на имотот. Ама од проценетата вредност од страна на општините преку нивните даночни одделенија, а не према пазарната реална вредност, така да... и тоа е нереално малку во најголем број на случаи.
А и со персоналниот по основ на имотни права има една интересна работа...
Тврдиш 1000 евра... ако е кираџијата правно лице тој си плаќа персоналецот по закон, а не ти. Ако е физичко лице, тогаш тоа е ствар на договор. А верувам дека чесно си пријавил во УЈП дека земаш 1000 евра кирија, па да те оданочат на годишно ниво со 1200 евра :)
И, за крај, кога сме кај копукот од Шутка кој онака си зема картони и се лечи на наш грб, т.е. на оние кои на некој начин придонесуваме за државната каса, виновен ти е Уставот на РМ кој меѓу другото, ја дефинира државата и како социјална, така да тој мора така да се лечи...
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Наравоучение: Биди *копук* беда, клошар, сиротиња у Бога.... или од друга страна биди робијаш - силеџија, убиец терорист, арамија..... ПОУБАВО ЌЕ СИ ПОМИНЕШ со здравственото осигурување, отколку да бидеш лојален граѓанин кој можеби и поради некоја *ЛЕФОЛМА* си ја изгубил работата по 10-20-25 години работен стаж... но кој граѓанин сепак редовно си плаќа даноци, можеби служел војска или во војната бил бранител на оваа држава.... но кој го е... ваквиот граѓанон, тој мора да плаќа за да се лекува, доколку остварил приходи колку што изнесува потрошувачката кошничка, а терористот што претеше дека ќе го бомбардира Скопје од СЦГ немора!....
СТРАШНА РАБОТА!
Титаник, ќе мора да плаќа околу 2,300 денари месечно на име здравствено осигурување, но не сум сигурен дека нема да плаќа и неговата сопруга исто толку, доколку и таа не е вработена.... ослободени од таа обврска би биле само неговите деца и тоа до полнолетство, доколку не студираат....
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Наравоучение: Биди *копук* беда, клошар, сиротиња у Бога.... или од друга страна биди робијаш - силеџија, убиец терорист, арамија..... ПОУБАВО ЌЕ СИ ПОМИНЕШ со здравственото осигурување, отколку да бидеш лојален граѓанин кој можеби и поради некоја *ЛЕФОЛМА* си ја изгубил работата по 10-20-25 години работен стаж... но кој граѓанин сепак редовно си плаќа даноци, можеби служел војска или во војната бил бранител на оваа држава.... но кој го е... ваквиот граѓанон, тој мора да плаќа за да се лекува, доколку остварил приходи колку што изнесува потрошувачката кошничка, а терористот што претеше дека ќе го бомбардира Скопје од СЦГ немора!....
СТРАШНА РАБОТА!
Титаник, ќе мора да плаќа околу 2,300 денари месечно на име здравствено осигурување, но не сум сигурен дека нема да плаќа и неговата сопруга исто толку, доколку и таа не е вработена.... ослободени од таа обврска би биле само неговите деца и тоа до полнолетство, доколку не студираат....
Мислам дека сопругата би се лекувала на негов „трошок“. :) Исто и децата.
И јас сметам дека поштените во оваа држава се најзаебани...ама тоа е...
Некои добиваат легализации на дивоградби, добиваат квадрат за евро државно земјиште... Јас градам со уредно платени комуналии, цената на едно земјиште ми падна бидејќи граничи со државно кое ќе оди по 1 евро...
Или конкретно за здравственото... колку пари досега сум платил за овие 10 години придонеси, а фала Богу не сум имал посериозни проблеми со здравјето... Сега да ги имав, убаво ќе ми дојдеа, а можеби и оплодени ќе беа па ќе пораснеа...
Ама, нужно зло. Секоја власт си има цели и приоритети, и тоа е тоа.
 
Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Што со оние кои земаат социјална помош .....и тие треба секој месец да плаќаат?
 
G

galaxy

Гостин
Ах моја администрацијо огромна кој ќе те наполни мори ламјо алчна и безумна?
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.375
Поени од реакции
1.956
Јас сигурно земам месечна плата која е помала од 1000 евра и тоа како бруто плата. Нели сега важи концептот на бруто плата, т.е. работодавецот мене ми ја исплаќа целата плата, а јас треба од таа плата месечно да ги платам сите придонеси: здравствено, социјално, пензиско, персонален данок за износот над 7000 ден. нето... (теоретски).
Во пракса, тоа оди така што работодавецот во мое име и за моја сметка ги плаќа сите тие давачки, а мене на трансакциска сметка ми доаѓа само износот на нето платата.
Во овој случај, давачките кои ги плаќам се сигурно повисоки од оние 2000 ден за здравство, кои ти би ги платил со месечна заработувачка од 1000 евра. И јас плаќам персоналец кој е на износот над 7000 ден. од нето платата.
Донекаде неиздржан ти е муабетот дека од твојата заработувачка државата ти зема уште 20-30 % преку ДДВ, акцизи...
Дали ќе платиш или не ДДВ како краен потрошувач кога купуваш нешто е твој личен избор, и тоа така функционира во цел свет. Не купувај ништо и не плаќаш!
Данокот на имот е 0,01 процент од вредноста на имотот. Ама од проценетата вредност од страна на општините преку нивните даночни одделенија, а не према пазарната реална вредност, така да... и тоа е нереално малку во најголем број на случаи.
А и со персоналниот по основ на имотни права има една интересна работа...
Тврдиш 1000 евра... ако е кираџијата правно лице тој си плаќа персоналецот по закон, а не ти. Ако е физичко лице, тогаш тоа е ствар на договор. А верувам дека чесно си пријавил во УЈП дека земаш 1000 евра кирија, па да те оданочат на годишно ниво со 1200 евра :)
И, за крај, кога сме кај копукот од Шутка кој онака си зема картони и се лечи на наш грб, т.е. на оние кои на некој начин придонесуваме за државната каса, виновен ти е Уставот на РМ кој меѓу другото, ја дефинира државата и како социјална, така да тој мора така да се лечи...
Хехехе...
Сакаш да кажеш дека џабе јадам гомна?Дека не ја пријавувам целата кирија?Дека имотот не ми е реално проценет и дека поголем данок на имот треба да плаќам? Па не сум бе другар јас партиско војниче па другарите од партијата а ми го проценат помалку имотот,да не ме тормозат за висината на киријата што сум ја пријавил и.т.н..Да беше така немаше ни да се бунам ни да пишувам тука.
И да,кираџиите ми се правно лице и тие си плаќаат персоналец за нив а јас си плаќам персонален данок на добивка во висина од 10%.Значи државата во овој случај зема и од мене и од нив.

А за тоа шо не морам ништо да трошам за да не ми земе ништо државниов апарат во право си..По таа логика не морам ни да рентам,ништо не морам,морам само да умрам еден ден.И да,тоа е така во цел свет.

Dr Zmigo напиша:
Наравоучение: Биди *копук* беда, клошар, сиротиња у Бога.... или од друга страна биди робијаш - силеџија, убиец терорист, арамија..... ПОУБАВО ЌЕ СИ ПОМИНЕШ со здравственото осигурување, отколку да бидеш лојален граѓанин кој можеби и поради некоја *ЛЕФОЛМА* си ја изгубил работата по 10-20-25 години работен стаж... но кој граѓанин сепак редовно си плаќа даноци, можеби служел војска или во војната бил бранител на оваа држава.... но кој го е... ваквиот граѓанон, тој мора да плаќа за да се лекува, доколку остварил приходи колку што изнесува потрошувачката кошничка, а терористот што претеше дека ќе го бомбардира Скопје од СЦГ немора!....​
СТРАШНА РАБОТА!​
Титаник, ќе мора да плаќа околу 2,300 денари месечно на име здравствено осигурување, но не сум сигурен дека нема да плаќа и неговата сопруга исто толку, доколку и таа не е вработена.... ослободени од таа обврска би биле само неговите деца и тоа до полнолетство, доколку не студираат....​
2001 не сакам ни да ја спомнувам,и многу ретко ја спомнувам пошто многу брзо сватив колку сум бил глуп и дури срам ми е да го спомнам тоа..Ама јбг,вој г'з еднаш го ебаваат така, следниот пат јас си знам..

Поентата е шо закониве се носат преку ноќ,без никаква расправа за да се согледаат сите придобивки и последици од истите.Во конкретниов случај тоа е направено по системот на измислување на наједноставен начин да се земе уште некој денар во буџетот кој никако да ги задоволи апетитите на државниот апарат,туку напротив,колку повеќе земаат толку повеќе им растат апетитите.
Во мојов случај тие 2-3000 денари плус шо ќе ми ги земат и не се некој проблем,на толку пари шо ми ги земаат државниве лихвари нека ги земат и тие,ги сваќам им се накотија тоа војничињата мора да земат од некаде за нив да им дадат,најголемиот проблем е во примерот шо го дадов во претходниот пост и во наравоучението шо си го извадил кое е 100% точно.
--- надополнето: Jul 5, 2011 11:55 PM ---
Ne zaebaaj, tamu od kaj si se vratil... KOLKAVI KE BEA site davacki na 1000 evra mesecen prihod, ako izdavanjeto stanovi ti e rabotata so koja se bavis i od koja zarabotuvas korka leb za zivot?????:)
Незнам колку е таму и не ме интересира,ако парите ги заработев тука и ги однесев таму да ги инвестирам и трошам,а не обратно ќе ме интересираше и ќе знаев.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ах моја администрацијо огромна кој ќе те наполни мори ламјо алчна и безумна?
Ова може да биде шлагворт на досега кажаното. Токму така....да се храни ламјата администрација, би додал и дел за отплата на кредитите за оние дијагностички машини што се набавија во последно време (единствено нешто за што не ми е криво да се насочат средствата)..... а можеби и за некоја бронза на плоштадот. Друга оправданост за воведување на овој закон (кражба) нема! .... поефикасно здравство!? Жими Џими! И натаму по собите на кардиологија, инфективно..... ке шпартаат буба-шваби големи којку кутија кибрит.... и натаму оние 2-3 професори кои останаа по клиниките ќе ги бараш по приватните амбуланти (дури и во нивното работно време на клиника), а за пациенти ќе се грижат тукушто завршени студенти - доктори стажанти и по некој асистент.... Вака реформи не се прават!
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Наравоучение: мењајте држава...глеате ли каква судбина го снашла ТИТАНИК????....тоне ко имењакот у давачки за здравство.....;)
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Наравоучение: мењајте држава...глеате ли каква судбина го снашла ТИТАНИК????....тоне ко имењакот у давачки за здравство.....;)
Ma vece e potonal titanikot neli pocnaa i od najsiromasnite da zimaaat pari aj na zdravje
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Чекај... ми утврдуваат дека треба да платам по 2000-3000 денари месечно за да добијам плави картони. Што ако не платам? (како опција ми стои дека можам да се лекувам на приватно) Нема да ги добијам картоните (јасно ко ден), ама да не има некоја екстра секс дупка? Па да ти наплатат со извршител?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom