Новите предлози на Нимиц за името на Република Македонија

Кој предлог на Нимиц (од прифатливите) би го прифатиле?

  • Демократска Република Македонија

    Гласови: 113 29,0%
  • Независна Република Македонија

    Гласови: 173 44,5%
  • Ниту еден (образложете зошто)

    Гласови: 103 26,5%

  • Вкупно гласачи
    389
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.415
Поени од реакции
5.704
ovaa e zaednicka igra na srbite i grcite, srbija nema da ja priznae MPC pod ovaa ime, dodeka Grcija nema da ja priznae Kosovo kako nezavisna drzava, zaednicki interes, a majkata na site ovie problemi e RUSIJA.
I da ne mislite deka srbite nesto ve sakat, onie , kako i site, pred se gi gledat svoite interesi, samo SAD e spasot
 

rowling

Desperate Cranberrie
Член од
31 март 2007
Мислења
290
Поени од реакции
8
Комотно може да се фрли во Вардар(или Дубав..што им е таму поблиску)...И така знаеме дека нашите соседи политички гледаат само корсит да земат од нас...гледано и во историјата и во се...па така да...тоа не е нешто...се радувам што вчера например кога гледав ракомет на МТВ,ракомет жени додека игравме,француската публика скандираше Macedoan...feelingот беше супер и сега...да се нервираме за некои идиоти нема смисла...Порано или подоцна ќе не прифатат како Македонија,зошто Македонија сме биле од секогаш и засекогаш ќе бидеме.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Само оладено ќе им вратиме и ние.
офф топик: Французите и треба да скандираат ни должат.....
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Брат не ти е тој што веруваш дека ти е брат.
Исто така во оној што не веруваш дека ти е брат или не сакаш да ти е брат, не значи дека поради тие твои субјективни комплекси не ти е брат.
Братот ти е од Бога даден.

Чисти Словени не постојат никаде, дури ниту во Украина, ниту во Русија. И јас не верувам во "панславизам", јас верувам во приказната за купчето стапчиња, кога не може ниту едно стапче да се скрши кога сите стапчиња се заедно на куп, а сите стапчиња можат да се скршат кога не се на куп или одвоени едно од друго.
Сите горенаведени земји сум ги прошетал и сум боравел со недели и месеци во нив, сум запознал многу луѓе, сум стекнал многу пријатели и другари и знам дека има многу луѓе кои ме сметале за брат, затоа што мајчиниот јазик ми бил многу близок на нивниот, затоа што нашите имиња и презимиња били исти или слични на нивните, што ја докажува братската врска помеѓу сите нас. А доколку некој не ме сметал за брат (такви исклучоци сум доживеал во Хрватска на пример), само кажувало дека и кај нив има црни овци во стадото, кои под влијание на негативни фактори надвор од нивниот матичен народ и надвор од сите тие земји, размислувале дека не сме браќа, дури и крвни непријатели.
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Izjavata e za vnatresna(nivna)upotreba.
Sepak dobro kazuva za sto ne smetaat,pa i natamu neka se naviva za cuzdi fudbali...ili neka se dava prostor na Ugrinovski.
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
мх....кај се залетал човеков? На кого бе он FYROM? :S
и они се упропастија сироти ...... ама и они не сакаат ги тераат други :S
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Јасно е како ден сите не сакаат - парче по парче некои би не консумирале целосно но тоа ќе предизвика балкански контраиндикации. ЗНАЧИ МАКЕДОНИЈА СЕ КОНЗУМИРА ПАРЧЕ ПО ПАРЧЕ
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Кантарот ти е погрешен. Треба да го од ново избаждариш. Грците и Србите направиле мнигу поголем злочин врз Македонците. Во однос на тоа имаме цифра од 2.000.000 граѓани во денешна Бугарија, кои имаат македонски корени. А, никој не бега таму каде што нема да биде прифатен и каде ке се чувствува сигурен. Ова бројка е од познатиот македонист Стефан Влахов- Мицев, инаку влав по народност.
Си се заебал брат,тие 2 милиони со Македонски корени се присилно отсечени од матичната земја Македонија,исто како и во Грција.Тие не избегале туку останале под ропство на Бугарија и Грција,па врз нив со векови е вршена присилна асимилација која постигна завидни резултати,нажалост.:(
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Си се заебал брат,тие 2 милиони со Македонски корени се присилно отсечени од матичната земја Македонија,исто како и во Грција.Тие не избегале туку останале под ропство на Бугарија и Грција,па врз нив со векови е вршена присилна асимилација која постигна завидни резултати,нажалост.:(
TOЧНО АПСОЛУТНО ТОЧНО. кај ќе бегаат кога таму им се домовите и семејствата
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
Симпатичен, па дури и потребен е твојов оптимизам и самоувереност, но кога ќе се погледне низ призмата на реалната ситуација изгледа јалов и наивен.
Грчкото лоби во САД е многу силно и се има итеткако инфилтрирано кај демократите. А тие го имаат мнозинството во сенатот, и најверојатно ќе победат на изборите до година. Според тоа, тешко дека САД ќе ни се приклони. Нема да му биде во интерес. Демократите никогаш не конвинирале на интересите на Македонија.И тогаш ние сме аутсајдери, не Америка и Грција.
Или пак дипломатското попување на пратеничката од Брисел неодамна, која на фин дипломатски јазик не услови и ни пренесе дека ако го сакаме НАТО, ќе треба да проголтаме некој горчлив компромис со Грција за името. Ко што би рекол Чашуле, на клоци ќе не однесат до Алијансата. Ако не, тогаш повторно сме аутсајдери и навидум на погрешната страна.
А да не ги споменувам и сите "карања" од меѓународната заедница во изминатиов период, со кои ко мали деца не опеменуваат да не ја "лутиме" хиперсензитивната Грција. Фино напиша Велинова во една своја статија неодамна.Парафразирам:-Веројатно најдобро би било и да не дишеме воопшто, за да случајно не и засметаме со својот шум на Грција, па да не клевети кај меѓународната заедница и САД.
Да, Америка не призна под уставното име. Но, како проаѓа времето, се појасно станува дека мотивот и беше залажување и неуспех на референдумот за локална самоуправа, а не наклонетоста кон суверенитетот на Македонија. Всушност, како што претходно споменав, веќе почнува да го менува ставот за името.
Сума сумарум, повеќе ми изгледа дека ние сме Сизиф. И дека не очекува само пирова победа. Мразам што морам да го речам тоа како македонка, и посакувам твојот оптимизам да стане реалност. Но, се некако помрачни сценарија ми изгледаат веројатно.Камо среќа да грешам.
sto mislis amerikancite ce bidat tolku detinesti pa ajde sega pupu nevazi setoa bese igra .mislis taka lesno kego smenat stavot?hm cudna konstatracija, neznam zasto tolkav pesimizam vo odnos na amerika.a sto se odnesuva do toa deka grcite imale jako lobi , zasto nie makedncite da nemam isto kolku tolku vlijatelno lobi ? nesme nie od vcera dojdeni na americkiot kontinet. i odlukata za vlez vo nato e povece politicka odkolku ispolnuvanje na standardite..
 

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
sto mislis amerikancite ce bidat tolku detinesti pa ajde sega pupu nevazi setoa bese igra .mislis taka lesno kego smenat stavot?hm cudna konstatracija, neznam zasto tolkav pesimizam vo odnos na amerika.a sto se odnesuva do toa deka grcite imale jako lobi , zasto nie makedncite da nemam isto kolku tolku vlijatelno lobi ? nesme nie od vcera dojdeni na americkiot kontinet. i odlukata za vlez vo nato e povece politicka odkolku ispolnuvanje na standardite..
брат немам доверба во други земји,види што стана со името на аеодромот во Скопје.Александар велики,од каде тоа а?
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Prvo milo mi e sjto prvpat imame celosen konsezus za ova prashanje mislam deka so ovoj cekor na site nie jasno(nekoi ushte ziveat vo sonot golema srbija)deka Srbija ne e prijatel na Makedonija a i nema da bide.

Nie moze da debatirame ovde cel den no mislam deka ovde treba da reagira vladata odnosno MNR so isprakanje protestna nota.

p.s Kako shto slushnav USA ke pomekne na stavot za imeto vo prilog da go dobije glasot na Grcija za Kosovo ova e neoficijalno.Pa zatoa Srbija moze da lizi cel vek ama Kosovo e odamna Albanska
 

Никсън

бамбуча
Член од
12 октомври 2007
Мислења
283
Поени од реакции
0
А Косово като ште е албанско, ште престанете ли да пренареждате политическата карта на балканите, имам предвид целостта на Р. Македонија?:nenene:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom