Новитети од нашите издавачки куќи

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Со цел да не ја гушиме темата Саем на книга каде трупаме сѐ, иако саемот е местото каде се промовираат новитетите, сметам дека е потребна попрегледна тема за промовирање на (ре)издадените книги и едиции од нашите издавачки куќи, решив да ја отворам оваа тема.

Целта е промоција на книгата, но и на домашните автори кои се во сенка, не добиваат адекватна реклама како странските автори, но постои и огромем дисбаланс во самата издадена литература меѓу домашните и странските автори. Мора повеќе да се обрне внимание на домашното литературно богатство.

Мислам дека не е во судир со интерес со е-продавницата на Кајгана затоа што истите наслови можат да бидат дел од понудата. Притоа понудата мора да се збогати.

Прочепкав низ фб страниците на нашите издавачки куќи, овој период не најдов многу, и ништо од поскоро време издадено од некој домашен автор!

Матица има издадено нова книга од Каризи:

img_1_1641078813297.jpg

Книжарница Три:

img_1_1641113760405.png

Полица со реиздание на Шиндлеровата листа од Томас Кенили

img_4_1641148049492.jpg
 
D

dobramuzika

Гостин
бункер издаде две нови графички новели :) едната - пјонгјанг ја имам читано на српски и можам да кажам дека е добра графичка новела, ја препорачувам, а другата ја немам читано, нешто во врска со берлин е, еве ви слики. е курац, нема слики :D фејс избришав, а на инста ги немаат ставено и нема од каде да ги превземам. :/
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Полноќната библиотека- Мет Хејг (Матица)
img_2_1641311174464.jpg

Сѐ е некаде на друго место - Дневникот На О. Александар Шмеман (Икона)
Screenshot_20220104_164419.jpg
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Три книги од серијалот Шерлок Холмс од Артур Конан Дојл во издание на Арс Ламина по соленки цени

Screenshot_20220113_213631.jpg

Белата Кралица од Филипа Грегори во издание на Матица
img_1_1642106213410.jpg
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.980
Уште еден хорор-трилер во издание на Антолог од Рајли Сејгер- "Дома пред да се стемни".

img_1_1642526457217.jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.826
Поени од реакции
30.921
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.085
Поени од реакции
9.877
Да, да, видов. И не знаеш колку се израдував!
Спреми се за 400-500 од книга.:P

Се израдува уште некоја што полесно се наоѓа ти остана, а Џахизот ја никад нема да го најдам.

И Песот и' го немам земено, не ми се свиѓаше корицата на Матица, па ќе треба на Литература илјадарче да истргнам за две книги.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.826
Поени од реакции
30.921
Спреми се за 400-500 од книга.:P
Сеедно, по толку чекање, и повеќе да е, би платил. :P
Се израдува уште некоја што полесно се наоѓа ти остана, а Џахизот ја никад нема да го најдам.
Само уште Јадица од Плавевски и Дваесет и првиот од Османли. И двете ги има, само јас треба да се заангажирам повеќе. :P За Џахиз - не губи надеж, и јас мислев дека никогаш нема да ја најдам, па случајно испадна, и тоа со потпис од авторот.
И Песот и' го немам земено, не ми се свиѓаше корицата на Матица, па ќе треба на Литература илјадарче да истргнам за две книги.
Ја видов и таа, ама па ја лупнале во иста книга со уште едно дело на Николова. Ич нејќам така. Да ми дадат да бирам, пак таа од Матица би ја зел, во случајов.
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.085
Поени од реакции
9.877
Машала, браво.

Мене богами доста ми фалат.

 • Балканвавилонци
 • Јадица
 • Човекот што ги сакаше калинките
 • Џахиз и истребувачите на кучиња
 • Песот
 • Куклите на Росица
И Нишан не знам дали ја имав купено, мислам да, ама не сум сигурен.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.826
Поени од реакции
30.921
Машала, браво.

Мене богами доста ми фалат.

 • Балканвавилонци
 • Јадица
 • Човекот што ги сакаше калинките
 • Џахиз и истребувачите на кучиња
 • Песот
 • Куклите на Росица
И Нишан не знам дали ја имав купено, мислам да, ама не сум сигурен.
Балканвавилонци е исто тешка за наоѓање. Таа беше во издание на МАНУ, ако не се лажам, не се продава никаде. Е сега се надевам ќе и текне на некоја издавачка куќа да ги објави собрани делата на Старова... Човекот што ги сакаше калинките ќе си ја купиш од Саем. Или можеш да ја нарачаш онлајн, јас така ја зедов. Тоа е малечок роман, и ако не се лажам, евтин. Нишан има 500 различни изданија до сега, и таа многу лесно се наоѓа. Во Матица ја има, 100%. Плус ја има и во таа едицијата од Владата на Грујо, со македонските автори (јас од таа едиција ги имам Снегот во Казабланка и Разговор со Спиноза).
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.085
Поени од реакции
9.877
Балканвавилонци е исто тешка за наоѓање. Таа беше во издание на МАНУ, ако не се лажам, не се продава никаде. Е сега се надевам ќе и текне на некоја издавачка куќа да ги објави собрани делата на Старова... Човекот што ги сакаше калинките ќе си ја купиш од Саем. Или можеш да ја нарачаш онлајн, јас така ја зедов. Тоа е малечок роман, и ако не се лажам, евтин. Нишан има 500 различни изданија до сега, и таа многу лесно се наоѓа. Во Матица ја има, 100%. Плус ја има и во таа едицијата од Владата на Грујо, со македонските автори (јас од таа едиција ги имам Снегот во Казабланка и Разговор со Спиноза).
Да, знам за овие, само се немам потрудено да ги побарам.

Инаку таа едиција на македонски автори од екс Владата мене ми прави ќеф, зашто имаше дела што претходно тешко се наоѓаа и не беа печатени со години, а беа некоја багатела цена од 150-160 денари. Плус тврда корица и минималистички дизајн од црвено-бела боја.

Од таа едиција ги имам Папокот на светот, Калеш Анѓа, Снеговите и можеби Нишан, ако сум го набавил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom