Новитети од нашите издавачки куќи

Член од
21 јануари 2022
Мислења
301
Поени од реакции
1.631
Темплум.

73 АВТОР(К)И. 219 РАСКАЗИ.
ЦЕЛ ВЕК ВО ЕДЕН СВЕТ!


✨
Во антологијава се застапени 73 македонски автор(к)и од сите генерации родени во 20 век: најстариот е Иван Точко (роден 1914), а најмладиот Андреј Ал Асади (1996).

Антологијата ја приредија Никола Гелевски и Владимир Мартиновски.

Книгата излегува во едицијата „Магма“ која годинава одбележува 20 години.


279896713_4797801730318145_460320842930471226_n.jpg
 
D

dobramuzika

Гостин
Templum ima izdadeno i edna nova grafichka novela, samo ne znam zoshto na nitu eden nivni profil na soc. mrezhi nemaat objaveno. (Jas barav na insta.)

Eve ja, na saem mislam deka e otprilika nekoi 590 denari.

IMG_20220504_192026.jpg
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Не сфатив само дали е ново или реиздание(коментарите на фб ме збунија), го немам до сега видено романот во издание на литература па претпоставувам е ново. :D

Преводот е на Ванѓа Чашуле
Немав слушнато за неа до сега, гуглав и почината е '86. Го превела Маркес во издание на Мисла, веројатно е истиот превод преземен :confused:
Screenshot_20220608-183753_Facebook.jpg
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.793
Поени од реакции
33.604
Не сфатив само дали е ново или реиздание(коментарите на фб ме збунија), го немам до сега видено романот во издание на литература па претпоставувам е ново. :D

Преводот е на Ванѓа Чашуле
Немав слушнато за неа до сега, гуглав и почината е '86. Го превела Маркес во издание на Мисла, веројатно е истиот превод преземен :confused:
Прегледај го приврзокот 334788
Да, пишаа дека е истиот превод, што е за поздравување, зашто обично другите им се посредни преводи, од англиски. Инаку романот е прекрасен! Ја отвораш првата страница и патуваш со еден времеплов во Макондо низ вековите. По овој роман се заљубив во магичниот реализам. Кому не му е читан - A MUST!
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.118
Не сфатив само дали е ново или реиздание(коментарите на фб ме збунија), го немам до сега видено романот во издание на литература па претпоставувам е ново. :D

Преводот е на Ванѓа Чашуле
Немав слушнато за неа до сега, гуглав и почината е '86. Го превела Маркес во издание на Мисла, веројатно е истиот превод преземен :confused:
Прегледај го приврзокот 334788
Постаро издание, не можев да најдам на нет слика ама е истата едиција како Евгениј Онегин на сликата подолу. Истава сива корица со црни букви авторот, бели букви насловот, овална слика централно и црна хоризонтална линија. Ја земав пред некоја година на старо за 100 или 150 денари. 500 е многу за мене, ама па јас имам друга филозофија кога купувам.



Иначе два преводи има на македонски. Едниот, постариот е тој погоре, а другиот е на некоја Костадинка Арсова издадено од Макавеј, книгата е со помал формат на хартија од оној стандардниот и изгледа вака:



Кој од двата е подобар, не знам.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Постаро издание, не можев да најдам на нет слика ама е истата едиција како Евгениј Онегин на сликата подолу. Истава сива корица со црни букви авторот, бели букви насловот, овална слика централно и црна хоризонтална линија. Ја земав пред некоја година на старо за 100 или 150 денари. 500 е многу за мене, ама па јас имам друга филозофија кога купувам.



Иначе два преводи има на македонски. Едниот, постариот е тој погоре, а другиот е на некоја Костадинка Арсова издадено од Макавеј, книгата е со помал формат на хартија од оној стандардниот и изгледа вака:



Кој од двата е подобар, не знам.
Знам, тоа издание го испуштив во групите на фб некој ме претркал. Ми стои во скриншатс уште хахах :D
Има и друго издание моментално се продава на фб. Screenshot_20211012-013200_Facebook.jpg Screenshot_20220608-210530_Facebook.jpg
Многу ми е и мене 550ден, единствено би го купил дека ќе ми одговара со останатите од едицијата.

А и ме нервираат веќе овие на старо демек а продаваат по цени приближно како ново. :mad:
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.118
Знам, тоа издание го испуштив во групите на фб некој ме претркал. Ми стои во скриншатс уште хахах :D
Има и друго издание моментално се продава на фб. Прегледај го приврзокот 334790Прегледај го приврзокот 334791
Многу ми е и мене 550ден, единствено би го купил дека ќе ми одговара со останатите од едицијата.

А и ме нервираат веќе овие на старо демек а продаваат по цени приближно како ново. :mad:
Истото и тоа на Мисла е од Ванѓа Чашуле, многу од работите од Мисла после завршија во АЕА, а после тоа во Матица, по принципот на ти го, дај ми го меѓу Божин Павловски, Раде Силјан итн.. Која цена ги продаваат двете, таа продадената и оваа од Мисла?
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Истото и тоа на Мисла е од Ванѓа Чашуле, многу од работите од Мисла после завршија во АЕА, а после тоа во Матица, по принципот на ти го, дај ми го меѓу Божин Павловски, Раде Силјан итн.. Која цена ги продаваат двете, таа продадената и оваа од Мисла?
Од мисла 250ден, а другата не знам,коа ја прашав ми кажа само продадена е веќе.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.118
Од мисла 250ден, а другата не знам,коа ја прашав ми кажа само продадена е веќе.
Епа ценкај им ја за 200 и земи им ја, секако е истата од Арс Ламина, т.е. од Ванѓа. Плус види што убава корица има, надреалистичко дрво (Ташковски можеби?)? А па и 250 да е пак е подобра цена.
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Епа ценкај им ја за 200 и земи им ја, секако е истата од Арс Ламина, т.е. од Ванѓа. Плус види што убава корица има, надреалистичко дрво (Ташковски можеби?)? А па и 250 да е пак е подобра цена.
Коа ќе ставам и карго 150 тука некаде е, не ми се исплати само за една да порачувам. Да има две три книги може да се направи добра порачка, вака може и да ја почекам на некој попуст. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Коа ќе ставам и карго 150 тука некаде е, не ми се исплати само за една да порачувам. Да има две три книги може да се направи добра порачка, вака може и да ја почекам на некој попуст. :)
Кое издание ти треба? Го имам она од Мисла ако ти врши работа! :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom