Новиот автопат во Косово

Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Турете му пепел на автопатот ако идете према Албанија,Црна Гора или Хрватска.Исклучи се кај Урошевац и преку Брезовица си у Призрен.Помалку километри возење ама временски исто му доаѓа,ама има што да се види.А и веќе ако идеш преку аутопут,никаква казни нема.И тие се за жалење ко нас,импровизирана држава каде што правилата постојат ради реда
Најлошиот можен пат, низ планина и кривини, скроз небезбеден. Новиот автопат има ограничување од 80 на местото каде што беше Клисурата, инаку на останатите делови е 120-130 и е цеосно во ред за возење.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Најлошиот можен пат, низ планина и кривини, скроз небезбеден. Новиот автопат има ограничување од 80 на местото каде што беше Клисурата, инаку на останатите делови е 120-130 и е цеосно во ред за возење.
Зависи за кого како.Такви убавини ретко се гледаат
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.248
Поени од реакции
5.221
Ако одите преку Косово имате три опции:

1.Преку Брезовица. (Штрпце)
Патот е долж Шар планина, најкратка рута, најинтересна, опколен од планини, но најтешка, кривини, јака угорница, а потоа удолница, тесно, мене плус ме фати силен дожд. За тие што сакаат природа, најдобра рута, но за тие што патуваат према Црна Гора или Хрватска, не ви треба да се изморите уште на почеток.
Од Блаце до граница со Албанија 100км, од кои 30км автопат.

2. Преку Дух'љ.
До Феризај се оди преку автопат, а потоа по регионален пат фаќаш правец Штиме, Дух'л, се спушташ директно на автопат во близина на Сухарека, и од таму до граница по автопат. Не сум ја поминал, но знам многумина одат бидејќи е пократко и не е толку мачно.
Од Блаце до Албанија 111км од кои 70км автопат.

3. Целосно по автопат.
Најдолгата рута, се оди до пред Приштина целосно по автопат, потоа се вози околу 25км по пат кој е исто така како автопат со 3х3 ленти, меѓутоа мислам ограничувањето беше 80, бидејќи возачите од околните објекти имаат слободен пристап, за потоа повторно да се приклучуваш на автопат се до границата со Албанија. Значи 149км од Блаце до граница со Албанија се вози во 3х3 ленти.

Во Албанија не сум бил преку Косово, но од други знам дека таму патот не е на висок стандард како на Косово, но работат на тоа, и знам дека поставија една патарина која кошта 5 евра. А на Косово сеуште нема патарини.

На Косово глобите за пребрзо возење надвор од населено место се:

-до 10 км/ч над дозволеното нема казна
-од 10-20 км/ч глоба од 20 евра
-од 20-30 глоба од 40 евра
-од 30-50 глоба од 100-300 евра
-над 50 км/ч глоба од 200-600 евра и забрана 3 месеци.
 
Последно уредено:
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
нешто ми излезе утре да одам косово, сеа проблемот е шо колата не е моја, на брат ми е, немам полномошно нит меѓународна возачка. ич да не тргнувам а?
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.248
Поени од реакции
5.221
нешто ми излезе утре да одам косово, сеа проблемот е шо колата не е моја, на брат ми е, немам полномошно нит меѓународна возачка. ич да не тргнувам а?
Меѓународна не ти треба, ама полномошно да, брзо се прави.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
мислам дека полномошно се вади и во авто мото друштвата, не мора на нотар да му давам 300ки ч),
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.248
Поени од реакции
5.221
мислам дека полномошно се вади и во авто мото друштвата, не мора на нотар да му давам 300ки ч),
Да таму можеш да извадиш, нешто над 500 денари кошта , а за полномошната од нотар види прашувај дали важат за излегување надвор од државата.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
Да таму можеш да извадиш, нешто над 500 денари кошта , а за полномошната од нотар види прашувај дали важат за излегување надвор од државата.
не, мора од амсм или овластени технички друштва, благодарам дардан, помогна, ќе тргнев на слепо, и нашите први ке ме вратеа иако носев и возачка од брат ми и лична карта џабе ќе беше
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.248
Поени од реакции
5.221
не, мора од амсм или овластени технички друштва, благодарам дардан, помогна, ќе тргнев на слепо, и нашите први ке ме вратеа иако носев и возачка од брат ми и лична карта џабе ќе беше
Ти треба и зелен картон.

За со автобус, еве ти страната на автобуска станица Скопје.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom