Новиот автопат во Косово

Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
знам за тоа, не брзам воопшто. абе минатата година бев јас, баш по оваа рута што ја ставив погоре, само сега ме интересираше со автопатов како е.
 
Член од
28 април 2011
Мислења
273
Поени од реакции
97
Кој и да оди возете 110 ако едозволено 120
казните се ужас а милуваат се странци да казнуваат.
На новиот автопат Скопје-Приштина дозволено е на 130 km/h, ајо возиш според правилата никој нема де те казнува,многу често сум на Косово и никогаш не сум имал проблеми.
Само едно треба да знаете во автопатот кружат цивилни полицајци со BMW M3 па ако паднеш на нивна провокација да се покажеш фраер дека можеш да претекуваш М3 си го јадел стапот.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.604
Поени од реакции
21.772
Само едно треба да знаете во автопатот кружат цивилни полицајци со BMW M3 па ако паднеш на нивна провокација да се покажеш фраер дека можеш да претекуваш М3 си го јадел стапот.
А тоа намерно те провоцираат за да те казнат? :eek:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Кој ке оди натаму нека оди по магистрала у Црна Гора преку Будва-Котор-Дубровник зашто тешките дегени у Црна Гора го прават патот кај Никшиќ у сред сезона.И тоа не едната лента туку двете одеднаш па се вози по раскопан пат неколку километри у прва со 5 на саат.Ај време што се губи ептен колите партали се праат,се растропа цела шал табла племе им ебам неписмено.
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Кој ке оди натаму нека оди по магистрала у Црна Гора преку Будва-Котор-Дубровник зашто тешките дегени у Црна Гора го праватат патот кај Никшиќ у сред сезона.И тоа не едната лента туку двете одеднаш па се вози по раскопан пат неколку километри у прва со 5 на саат.Ај време што се губи ептен колите партали се праат,се растропа цела шал табла племе им ебам неписмено.
Автоматски споено мислење:

Јас бев Острог,па морав по таа рута
Не го знаев ова за Никшиќ, по магистрала зане да биде доста гужва, ама тоа е тоа.

На новиот автопат во Косово ограничувањето е од 80 до 130, зависи каде. Веднаш на влез ограничувањето е 80, па после оди 130, па е намалува. Прилагоди се по знаци и немаш гајле.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
Не го знаев ова за Никшиќ, по магистрала зане да биде доста гужва, ама тоа е тоа.
Даниловград-Никшиќ е језиво,прашина и камења предница ке оставиш.Гужва е по магистрала ама се трпи освен на влез у Сплит.14 км ги возев 1 саат и 35 минути верувале или не,тргни застани.Сеа плус гледам циганине италијанци масовно доаѓаат бетер ке биде
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
На новиот автопат Скопје-Приштина дозволено е на 130 km/h, ајо возиш според правилата никој нема де те казнува,многу често сум на Косово и никогаш не сум имал проблеми.
Само едно треба да знаете во автопатот кружат цивилни полицајци со BMW M3 па ако паднеш на нивна провокација да се покажеш фраер дека можеш да претекуваш М3 си го јадел стапот.
Не зборам за инат.
Мојот колега возеше бевме службено .
Пред митровица патролата не сопре не ни мереше покажа на радар некоја луда борјак било 60 Км/Ч навигација покажуавеше 80.
А после си плативме и казна во пошта.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
тачно, кај Никшиќ го прават патот и е раскопан и е некој 2-3 км. ама реално мене тоа воопшто не ми се сметаше, возев 5 км. на час некој 10-тина минути, помина и тоа е тоа. друго се беше ок, освен што 700 км. ги минувавме 12 часа бидејки 90% од патот ограничување на брзина е 80 км. максимум.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
тачно, кај Никшиќ го прават патот и е раскопан и е некој 2-3 км. ама реално мене тоа воопшто не ми се сметаше, возев 5 км. на час некој 10-тина минути, помина и тоа е тоа. друго се беше ок, освен што 700 км. ги минувавме 12 часа бидејки 90% од патот ограничување на брзина е 80 км. максимум.
А реален муабет - може да се вози побрзо? Зошто само во такви збирутини од земји како Македонија, Косово, вамте, тамте на автопат се лупа 80 на саат само за да има подлога за казни.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Па реално и не може, на албанскиот автопат поголем дел возев 90, ако кренев на 100-110 навистина се осекав небезбедно, е сеа дали од што бев уморен, дали што возам мали деца дали од што не го знам патот али се си се собира. А имам прилично нова и добра/стабилна кола, не е нит некој крш од увоз или нешо спарк марк што ти ја знам, или гољф3 :) . На пр. во албанија има добaр дел од патот едно 70-80 км. должина пред да се вклучиш на автопат каде што е право и можеш буквално 200 да возиш, али ограничено е на 50. Косовскиот автопат е no comment тип топ се направено.

Се на се не беше толку лошо. Буквално најстрашен дел беше од обиколница до наша граница, ужас.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Па ти ако не се осеќаш безбедно не значи дека не може и до 130км на час на тој автопат.
80км на час на автопат може само за пишување казни и ништо друго.

Него Косово направи автопат до граница, а од другата страна на границата уште ли е никаков патот? :D
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Јас кажав за мене, ти ако сакаш и 200 вози, мене ич не ми е проблем. Иначе ограничување е 100-110, во албанскиот дел, на косовскиот е 130.

Ако мислиш од другата страна од нашата страна тогаш да, полошо нешто немам видено.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Добро само не се нервирај.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.664
Поени од реакции
28.070
А реален муабет - може да се вози побрзо? Зошто само во такви збирутини од земји како Македонија, Косово, вамте, тамте на автопат се лупа 80 на саат само за да има подлога за казни.
Турете му пепел на автопатот ако идете према Албанија,Црна Гора или Хрватска.Исклучи се кај Урошевац и преку Брезовица си у Призрен.Помалку километри возење ама временски исто му доаѓа,ама има што да се види.А и веќе ако идеш преку аутопут,никаква казни нема.И тие се за жалење ко нас,импровизирана држава каде што правилата постојат ради реда
 

Kajgana Shop

На врв Bottom