"Нова инвестиција вредна 10 милиони евра во општина Петровец"

Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Во нормални градови трговските треба да се надвор од градот.
Дај бе не заебавај.... нормални градови....
... а бе овде нема ништо нормално.. почнувајки од платите..
.. дај обиди се на некој нормален да му објасниш дека е сосем нормално и вообичаено да до продавница по леб и останати домашни потребштини вози по 25 км во еден правец и изгуби неколку саати за тоа....има да те погледне ко...шашардисан...ќе се праша....што му стана денес на овој.. да не е болен случајно...

... не бе... во „нормални’’ градови ..индустријата е на периферијата .... кај нас ни тоа не може... немаме ефтин и брз транспорт до таквите работни места..
..ај уште едно прашање... знаеш ли колку време ти треба и колку често оди јавниот превоз до Петровец и другите приградски населби ...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Дај бе не заебавај.... нормални градови....
... а бе овде нема ништо нормално.. почнувајки од платите..
.. дај обиди се на некој нормален да му објасниш дека е сосем нормално и вообичаено да до продавница по леб и останати домашни потребштини вози по 25 км во еден правец и изгуби неколку саати за тоа....има да те погледне ко...шашардисан...ќе се праша....што му стана денес на овој.. да не е болен случајно...

... не бе... во „нормални’’ градови ..индустријата е на периферијата .... кај нас ни тоа не може... немаме ефтин и брз транспорт до таквите работни места..
..ај уште едно прашање... знаеш ли колку време ти треба и колку често оди јавниот превоз до Петровец и другите приградски населби ...
Јас не заебавам. Тоа што јас ти го пишав го кажува професор по Урбана Антропологија, нешто за тебе сосема непознато.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Јас не заебавам. Тоа што јас ти го пишав го кажува професор по Урбана Антропологија, нешто за тебе сосема непознато.
Изгледа лошо ќе да си го разбрал професорот....

..а ова, за околу ..урбаната антропологија...
http://mk.wikipedia.org/wiki/Урбана_антропологија
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Изгледа лошо ќе да си го разбрал професорот....

..а ова, за околу ..урбаната антропологија...
http://mk.wikipedia.org/wiki/Урбана_антропологија
Таман си го разбрав професорот, многу убаво. Туку ти не знаеш зошто си се впуштил во дискусија.
Патем многу е лошо кога не ги слушаат професорите кога станува збор за планирањето на градот, туку се си прават на своја глава.
 
Член од
25 декември 2008
Мислења
1.877
Поени од реакции
1.089
Пола од постовите се плукање,место да се рече со среќа нека е да се множат,ние кукаме.Јас сум задоволен со секој 1 денар влезен во државата,и се надевам дека ке има уште многу вакви и слични инвестиции.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Во нормални градови трговските треба да се надвор од градот.
Во повеќето градови што сум ги гледал низ Европа, помали и поголеми, така и се градени. Сеа, негде има и исклучоци, но каде што сум глеал, мора да одиш на периферија (или вон централното подрачје) за да пазариш што и не е хендикеп со оглед на тоа што во такви трговски центри нема потреба да купуваш секој ден. Пример од наше соседство е Џамбо кој е отворен надвор од Солун и тетовскиот Рамстор (со неколку придружни објекти и продавници) кои се изградени надвор од градот.
Инаку, мене ми е позгодно ако веќе ми треба да пазарам надвор од централното подрачје отколку во трговски или маркет кој е во центарот. Помалку сообраќај и гужва, обезбеден паркинг, полесно се стигнува по обиколниците...барем за мене како корисник.
Мислам дека и за странските гости и посетителите од други градови е предност да пазарат на овој начин.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Океј што се инвестира али алал да му е на тој што го заебал инвеститоров у петровец да гради..Да бидеме реални никој нема да иде таму да купува коа има неколку трговски окулу центар..
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Океј што се инвестира али алал да му е на тој што го заебал инвеститоров у петровец да гради..Да бидеме реални никој нема да иде таму да купува коа има неколку трговски окулу центар..
Ќе одат луѓето од околните места, и верувам луѓето од поблиските населби на општина Гази Баба, како и туристите од/кон аеродромот.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Ќе одат луѓето од околните места, и верувам луѓето од поблиските населби на општина Гази Баба, како и туристите од/кон аеродромот.
не е тоа работата..Вакви трговски се праени у принцип на идење еднаш неделно во трговски ван град..Кој во другите земји се огромни.Ние неаме таква навика,а и не само навика.Они коа идат лупаат 200 евра и купува се што му треба..Ја коа идам у трговски барам едно специфично нешто дали маичка или друго нешто.Едноставно неам толку пари за шопинг.А дека ке идам до петровец за тоа парче облека мало морген..верувам и другите исто така..
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Патем многу е лошо кога не ги слушаат професорите кога станува збор за планирањето на градот, туку се си прават на своја глава.
И во право се што не ги слушаат... праксата покажала дека тие теоретичарите (професорите) кои си живеат во некој само нивни свет не се покажале баш за најдобри кога е во прашање реалниот живот и секојдневните адхок настанати проблеми.
Многу лесно им се пореметува замислениот систем.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Топ, ќе имаме уште еден трговски центср каде ќе може да ги трошиме парите...
Изминативе години што ги собиравме :)

Туку мене ми се допаѓа оваа инвестиција, барем ќе вработи неколку лица од околината на Петровец. Плус местото е забаталено и ова ќе го раздвижи. Е сега со тек на време и културата на пазарење ќе ни се промени, само уште пари ни фалат и супер проект ќе биде :)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Изминативе години што ги собиравме :)

Туку мене ми се допаѓа оваа инвестиција, барем ќе вработи неколку лица од околината на Петровец. Плус местото е забаталено и ова ќе го раздвижи. Е сега со тек на време и културата на пазарење ќе ни се промени, само уште пари ни фалат и супер проект ќе биде :)
Па сеа, овие што инветираат имаат ваљда бизнис план, а трговски центар без купувачи ти е ко брана за вештачко езеро у пустиња......тоа значи само едно дека ОЧЕКУВААТ КУПУВАЧИ. Веројатно купувачи кои имаат и пари....
...ако пуштиме машти на вољу и претпоставиме дека инвеститорите имаат добри информации тоа значи само едно ..ЌЕ СЕ ОБОГАТИМЕ!!;)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Новите трговски центри работат и ќе работат успешно. Во развиените земји, вообичаено е еднаш неделно да се оди во купување и при тоа купување да се потроши 200 - 300 евра. Трговските центри, поставени на периферијата, се нешто поефтини и затоа се повеќе посетени. Ние сега немаме толку пари за трошење, но во иднина се надеваме дека ќе имаме.
Од оваа штета ќе имаат малите трговци и тие што продават на пазарите. И сега тие што продаваат на пазарите тешко се борат со конкуренцијата, бидејќи големите трговски центри набавуваат стока на големо, можат и самите да увезуваат и можат да понудат пониски цени. Затоа, неминовно е ситната трговија да пропадне. Но што да се прави, тоа е текот на развојот на општеството.
Тука е потребна државна интервенција да се обезбедат нови работни места. Скоро читав дека во Германија се обезбедени двеста иљади нови работни места со користење на сончева енергија, био маса, дрвени одпадоци и други алтернативни извори енергија. За пример ќе кажам, бидејќи посебно се интересирам за наплатата на паркирањето и злоупотребата на пајак возила во Скопје, дека само за опремување, со рампи, куќички и сл., на четири паркиралишта на Општина Центар се потрошени околу 160 илјади евра. А од нив нема никаква корист. Со нив не само што се малтретираат и понижуваат граѓаните, туку прават и загуба па Општината ги „ субвенционира “. Ако тие пари се вложеа во сончеви колектори, 1000 домаќинства ќе добиеа топла вода од сончева енергија и при тоа ќе се заштедеа два милиона киловат часови елекрична енергија и кој знае колку нови работни места ќе се отвореа. А ова сума е само за четирите паркиралишта на Општина Центар. Едно пајак возило е 90 иљади евра, Општина Центар, од скоро има две. Колку пари се потрошени низ Скопје на зонски и рампаџиски паркиралишта, на огради, рампи, лисици, пајак-возила, и што ти знам не, може само да се погодува, а од сето тоа само понижување и дискриминација и плати за неколку директори.
--- надополнето: Oct 22, 2011 8:43 PM ---
Океј што се инвестира али алал да му е на тој што го заебал инвеститоров у петровец да гради..Да бидеме реални никој нема да иде таму да купува коа има неколку трговски окулу центар..
Ќе одат луѓето од околните места, и верувам луѓето од поблиските населби на општина Гази Баба, како и туристите од/кон аеродромот.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Па сеа, овие што инветираат имаат ваљда бизнис план, а трговски центар без купувачи ти е ко брана за вештачко езеро у пустиња......тоа значи само едно дека ОЧЕКУВААТ КУПУВАЧИ. Веројатно купувачи кои имаат и пари....
...ако пуштиме машти на вољу и претпоставиме дека инвеститорите имаат добри информации тоа значи само едно ..ЌЕ СЕ ОБОГАТИМЕ!!;)
Или перална за пари, трето нема.
Второво иако не е возможно во Македонија, особено кај инвеститор кој вложува во две места на мала оддалеченост, туку не треба ни да се помисли на тоа.:)
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Изминативе години што ги собиравме :)

Туку мене ми се допаѓа оваа инвестиција, барем ќе вработи неколку лица од околината на Петровец. Плус местото е забаталено и ова ќе го раздвижи. Е сега со тек на време и културата на пазарење ќе ни се промени, само уште пари ни фалат и супер проект ќе биде :)
Потполно си во право. Ќе се промени, нема да бидеме стално најсиромашни.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom