"Нова инвестиција вредна 10 милиони евра во општина Петровец"

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Нова инветсиција вредна 10 милиони евра. Во општина Петровец италјански инветситори градат луксузен трговски центар. Според очекувањата, тој ќе биде готов за една година и во него ќе се вработат стотина луѓе. За италјанците ова е втора инветсиција во земјава, а веќе почнуваат и трета, најголема досега, во Каталаново.

„Овие инветсиции ќе обезбедат вработување на ококу 250 луѓе во општината“, изјави градоначалникот на општина Петровец, Борче Митевски.
Во општина Петровец Владата задоволна од обемот на инвестиции досега. Пешевски, вели дека е оптимист оти прогнозата за 300 милиони евра до крајот на годината ќе се оствари.
„Реално очекуваме мало забавување на економијата во втората половина од годинава, но јас сум оптимист дека она што го имаме проектирано како странски инвестиции ќе биде остварено, изјави вицепрмеиерот Владимир Пешевски.
Несигурноста на инветситорите заради грчката криза влијаеше и на Коридорот 8. Пријавените компании за концесија, не доставија понуди на тендерот. Сега Владата бара нов модел за реализација на овој прокет кој се вбројува меѓу клучните за привлекување повеќе инветситори.
„Веќе е сосема извесно дека се оди со малку позабавено темпо и оти во повеќе фази ќе биде поделена реализацијата на овој проект, но сигурно е дека Владата нема да се откаже од неговата реализација“, вели Пешевски.
По изборите, Макеоднија влезе во инвестициски циклус, почна изградбата на неколку нови фабрики во Бунарџик и другите зони. Заклучно со август инвестициите стигаа до 170 милиони евра, или колку за цела 2010 година.

Ало Влада полекате малце со инвестициите !?

 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Добра фабрика ќе е тој трговскиот центар...
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
било каква инвестиција е добра зошо секогаш се гледа наопаку?
боље тоа отколку ништо
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
било каква инвестиција е добра зошо секогаш се гледа наопаку?
боље тоа отколку ништо
"Инвестицијава" ќа затвори 50 дуќанчиња и на уште на толку ќе им го намали прометот, башка ќе испумпава пари надвор од земјава, капиш?
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
На 100 метри е од мене ми го затворија скратениот пат до продавница но нема врска ,не за друга барем Петровец ќе заличи на нешто.

И THE_CHOSEN_ONE да ни треба нешто во Петровец да живне местово !
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
"Инвестицијава" ќа затвори 50 дуќанчиња и на уште на толку ќе им го намали прометот, башка ќе испумпава пари надвор од земјава, капиш?
ја, ја, натурлих.треба фабрики и извоз, не странски трговски да ги носат парите надвор.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Леле, аман со идиотиве што се нарекуваат „стенд-ап комичари“.
Јас ќе извршам харикири на плоштад ако имаш прегледано барем 60 минути од Бил Хикс на пример.

Второ, инвестицијава е закон.
Катните гаражи ми се свиѓаа појќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom