Нова агенција за вработување во странство "FSM" (ИЗМАМА!)

Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Кога ке ја отворите странава на фирмата и кога ке кликнете на "компании" ке ви се отвори страна со логоа од 100+ компании (ко божем со нив соработуваат), што е сумљиво. Нема шанси една почетничка фирма да има склучено договори за соработка и посредство за вработување со 100+ компании кои воедно се и светски брендови, нема шанси.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Сајт со глоси икони во хедерот?
Тури и пепел на "фирмава"...
 
Член од
20 април 2012
Мислења
273
Поени од реакции
128
Има некој поднесено кривична против оваа агенција? барав по сајтови ништо не сретнав за нивната злоупотреба..
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Лажна агенција за вработување во странство измами 20 тина охриѓани. „Future step market“ во Охрид постоеше само еден месец. Сопственикот Јоханез Китшке од Германија наплатуваше од 450 до 500 евра за обезбедување виза и работа во Швајцарија, Германија и Австрија.

Но наместо ветената работа и подобар живот охриѓани кои бараа излез од сиромаштијата станаа уште посиромашни, а германскиот бизнисмен исчезна со парите.

Китшке во Охрид отвори фирма без да има работна виза. Имаше дуќан во центар и тројца вработени: Се рекламираше на бил борди, по локалните медиуми но и јавно даваше изјави гарантирајќи сигурна работа со месечни примања над 2000 евра.

– Ја основав агенцијата во 2005 и бев првиот кој посредуваше на пронаоѓање работа преку интернет, затоа што животниот стандард во земјите со германско јазично подрачје е поголем има поубава плата поубави услови. Интересот кај Македонците е доста голем, велеше Јоханез Китшке, Германец кој направи измама во Охррид.

На мамецот загризија дваесетина луѓе. Главно работна класа, градежници, бравари, швајцери и возачи. Тажна е приказната за
двајца млади вереници кои својата заштеда за меден месец ја вложија во агенцијата за подобар живот во странство.

За да изгледа поуверливо германскиот бизнисмен за уплатените пари издавал фалсификувани договори заверени кај нотар.

- По договорот 380 евра ќе им биле вратени на заинтересираните кандидати ако не успее процесот за обезбедување виза, а 120 ќе бидат задржани како покритие за направените трошоци по амбасади, вели Стефан Димоски портпарол на СВР Охрид.

Денес агенцијата е празна- не постои. Измамата се откри во средината на јули кога Китшке избега со 10.000 евра.

Сиромашниот верува во се, велат вработените кои сакаа да останат анонимни. Огромен бил интересот за работа во странство.

Неофицијално истата измама Китшке пред неколку години ја направил и во Бугарија. Лажниот бизнисмен заработи кривична пријава за измама и по него трага полицијата.

http://kanal5.com.mk/default.aspx?mId=37&egId=13&eventId=96437
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
69
Поени од реакции
38
После 2-3 месеци откако ќе ги потроши парите пак ќе дојде,ама во друг град,со друго име и презиме!
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Сигурно Јоханес Китшке му е правилно име?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
После 2-3 месеци откако ќе ги потроши парите пак ќе дојде,ама во друг град,со друго име и презиме!
Да,ама првин сигурно ќе намине до Косово и Босна по нови жртви.

Сигурно Јоханес Китшке му е правилно име?
Кој да знајт.Се е можно.Ми теквит на агенцијава кај Карадак зградана стара автобуска.Долу пикната со реклама надвор за работа во Швајцарија,Германија,Австрија.Си викам во мене,абе да се пријавам...
Ете нерешителноста ми заштеди 500 евра. :)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Ме мрзеше да ја барам темата.Модератори нека спојат...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
:pos: Не бе ,не еднаш 1000 пати имам напишано овој народ кој како сака може да го дупи и да го заебе, само да се облече во малку поскапи алишта и сами ке го молат да му ги дадат парите :pos:
А кога ке размислам подобро АКО ИМ Е НА ОХРИЈЏАНИ
 
Член од
25 февруари 2010
Мислења
1.158
Поени од реакции
879
зарем постои некој на овој свет што може да им земе пари на Ориџани?:pos::pos:
 
Член од
11 септември 2012
Мислења
69
Поени од реакции
38
Да,ама првин сигурно ќе намине до Косово и Босна по нови жртви.

Кој да знајт.Се е можно.Ми теквит на агенцијава кај Карадак зградана стара автобуска.Долу пикната со реклама надвор за работа во Швајцарија,Германија,Австрија.Си викам во мене,абе да се пријавам...
Ете нерешителноста ми заштеди 500 евра. :)
И во Скопје-Мавровка влезот за алсат телевизија имаше натпис дека даваат работни визи за Германија.Кој знае дали е истиот или друг преварант
 

Kajgana Shop

На врв Bottom