Никола Тесла - (пронајдоци, фобии, занимливости)

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
И која е целта на темава сега?
Еве да речеме бил Ангел и Светец(или и двете)
И што понатаму еве и јас велам паднав од небото, а утре ќе поднесам барање до папата да ме прогласи за светец.
Што отвараш тема која нема цел?
Може само да се водат празни дискусии на прашањево што си го поставил ти ,а сигурен сум дека има барем 10+ теми општо за Никола Тесла на форумов и на мене поверојатно ми е да киднапиран од вонземјани.
Без докази бесцелна е понатамошна дискусија
Јас ќе ти кажам која е целта.
Тесла ги открива најголемите закони на универзумот, само нема кој да го разбере.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Јас ќе ти кажам која е целта.
Тесла ги открива најголемите закони на универзумот, само нема кој да го разбере.
Ама тоа нема врска со темава.
Јас не спорам дека е научник на кого му должиме многу и дека можеби е најбрилијантниот ум кој постоел на планетава, но за таа дискусија има барем 10+ теми на форумов,а дали бил ангел или светец ама баш ништо не е поврзано со огромните откритија на Тесла и неговите придонеси за човештвото.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ама тоа нема врска со темава.
Јас не спорам дека е научник на кого му должиме многу и дека можеби е најбрилијантниот ум кој постоел на планетава, но за таа дискусија има барем 10+ теми на форумов,а дали бил ангел или светец ама баш ништо не е поврзано со огромните откритија на Тесла и неговите придонеси за човештвото.
Не збориме тука за неговите научни откритија и неговите откритија, него за неговата мистериозност околу разбирањето на Бог. Затоа и темава е во мистерии...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Не збориме тука за неговите научни откритија и неговите откритија, него за неговата мистериозност околу разбирањето на Бог. Затоа и темава е во мистерии...
Па прашањето на дечкото што ја отвори темата беше
Дали Никола Тесла бил Ангел или Светец?
Гледам дека сега ја споиле темата.
Дискусија се водеше напразно, дечкото збореше за некави докази ,а не знае дефиниција за доказ.
Лично мислење и доказ се различни работи.
Јас не оспорувам различно мислење ,но не може да збори за доказ кога нема никаква поткрепа единствен аргумент му беше дека Тесла рекол дека е ангел ,а не наведе ниту релевантен извор за таквото тврдење.
Пак ке кажам во ред е да размислува поинаку,но смешно и детски е да дава аргументи и да збори за некакви си докази кои всушност не се докази туку лично мислење.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Јас ќе ти кажам која е целта.
Тесла ги открива најголемите закони на универзумот, само нема кој да го разбере.
Тесла е научник и иноватор на полето на електротехниката. Што се однесува до универзумот тој имал сосема погрешни сваќања, бил приврзаник на теорија која тогаш била актуелна, се базирала на ткн. Етер. Етерот бил отфрлен после Мајкелстоун-Морли експериментот.
Мислам, ОК е оваа тема за Тесла. Но споена е со нова тема во која тврди бил светец, ангел и не знам што. Прочитал во некој сајт за Астолологија.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Тесла е научник и иноватор на полето на електротехниката. Што се однесува до универзумот тој имал сосема погрешни сваќања, бил приврзаник на теорија која тогаш била актуелна, се базирала на ткн. Етер. Етерот бил отфрлен после Мајкелстоун-Морли експериментот.
Мислам, ОК е оваа тема за Тесла. Но споена е со нова тема во која тврди бил светец, ангел и не знам што. Прочитал во некое
списание за Астолологија.
Па прашањето на дечкото што ја отвори темата беше
Дали Никола Тесла бил Ангел или Светец?
Гледам дека сега ја споиле темата.
Дискусија се водеше напразно, дечкото збореше за некави докази ,а не знае дефиниција за доказ.
Лично мислење и доказ се различни работи.
Јас не оспорувам различно мислење ,но не може да збори за доказ кога нема никаква поткрепа единствен аргумент му беше дека Тесла рекол дека е ангел ,а не наведе ниту релевантен извор за таквото тврдење.
Пак ке кажам во ред е да размислува поинаку,но смешно и детски е да дава аргументи и да збори за некакви си докази кои всушност не се докази туку лично мислење.
Еве јас го разбирам тоа што тврди дека Тесла бил ангел.
Да ви објаснам малку, оти вака речено изгледа глупаво,
ангелите се блиску до Бога, и Тесла со својот ум и разбирање на универзумот успеал да се доближи до Бога, затоа и бил верник.
Сигурно е дека бил на повисок степен во развојот од обичниот човек.
Како сакате ,така сватите...
 

OSHO-Lover

Konecno Sloboden...
Член од
2 декември 2011
Мислења
2.213
Поени од реакции
2.844
Во погрешно време се родил Тесла... он е пред своето време затоа и не бил и сеуште не е сватен(да некои од неговите изуми се сватени и се применуваат, но има такви што се сеуште несватливи а и самиот негов живот е поразличен од вообичаено)... Така да наречете го ангел, демон, светец или грешник не е ни битно тоа... битно е да се проба да се разбере неговиот живот и неговот дело кое заслужува и те како огромно внимание...
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Еве јас го разбирам тоа што тврди дека Тесла бил ангел.
Да ви објаснам малку, оти вака речено изгледа глупаво,
ангелите се блиску до Бога, и Тесла со својот ум и разбирање на универзумот успеал да се доближи до Бога, затоа и бил верник.
Сигурно е дека бил на повисок степен во развојот од обичниот човек.
Како сакате ,така сватите...
Е ако де не го оспорувам твоево мислење.
Мене ми пречеше што дечкото кој ја отвори темава збореше за некакви докази без никаква поткрепа.
Во ред е човек да си има свое мислење ама да го наметнува своето мислење тврдејќи дека има некакви докази(без никаква поткрепа,релевантен извор)е смешно и детски.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Е ако де не го оспорувам твоево мислење.
Мене ми пречеше што дечкото кој ја отвори темава збореше за некакви докази без никаква поткрепа.
Во ред е човек да си има свое мислење ама да го наметнува своето мислење тврдејќи дека има некакви докази(без никаква поткрепа,релевантен извор)е смешно и детски.
Какви докази сакаш....
Сакаш докази за анѓели и за Бог?
Тоа се поими кои требе да се разберат, а Тесла ги има разберено и затоа така тврдел.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Какви докази сакаш....
Сакаш докази за анѓели и за Бог?
Тоа се поими кои требе да се разберат, а Тесла ги има разберено и затоа така тврдел.
Оф боже мили боже помагај.
Едно 1000 пати треба да се повторам бе?
5 години да не имате?

Знаеш ли што значи да тврдиш?
За да тврдиш треба тврдењето да го поткрепиш со докази е дури тогаш е тврдење.
Тесла можеби го разбрал Бог и затоа ВЕРУВАЛ во него ,но се додека има недостаток на докази можеш само да ВЕРУВАШ никогаш не можеш да ТВРДИШ.

П.С Не оспорувам ничие мислење ама дај пазете малце како се изразувате.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Оф боже мили боже помагај.
Едно 1000 пати треба да се повторам бе?
5 години да не имате?

Знаеш ли што значи да тврдиш?
За да тврдиш треба тврдењето да го поткрепиш со докази е дури тогаш е тврдење.
Тесла можеби го разбрал Бог и затоа ВЕРУВАЛ во него ,но се додека има недостаток на докази можеш само да ВЕРУВАШ никогаш не можеш да ТВРДИШ.

П.С Не оспорувам ничие мислење ама дај пазете малце како се изразувате.
Ти нормален ли си или не си здрав?
Тражеш докази за постоењето на Бог?
Тесла го сватил постоењето на Бог, и многу добро го објаснил тоа...ама на тебе не ти е јасно изгледа, бидејки не можеш да го разбереш тоа што тој кажал.

Ајде да те видам....сакаш докази за ова?
Tesla:
"Во внатрешноста на Земјата постојат енергии на Ведрина, Мир и Љубов, нивните изрази се цвет кој расте од земјата,храна која ја добиваме од неа и сè она што ја прави човекова татковина. Јас со години барав начин на кој тие енергии би можеле да влијаат на луѓето. Убавината и мирисот на ружата можат да се земаат како лек, а сончевите зраци како храна. Животот има бесконечен број на видови, а должност на научникот е да ги пронаоѓа во сите облици на материја."
Dali e ova Bog za Tesla?
Ustvari, prashanjeto e dali veruval vo Bog? ...bidejki bil eden od najgolemite naucnici na planetava rodeni do sega.
Jas kolku znam, site nauchnjaci se ateisti.
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.668
Поени од реакции
4.397
Ти нормален ли си или не си здрав?
Тражеш докази за постоењето на Бог?
Тесла го сватил постоењето на Бог, и многу добро го објаснил тоа...ама на тебе не ти е јасно изгледа, бидејки не можеш да го разбереш тоа што тој кажал.

Ајде да те видам....сакаш докази за ова?
Ти нормален ли си или не си здрав?
Тражеш докази за постоењето на Бог?
Тесла го сватил постоењето на Бог, и многу добро го објаснил тоа...ама на тебе не ти е јасно изгледа, бидејки не можеш да го разбереш тоа што тој кажал.

Ајде да те видам....сакаш докази за ова?
Чим почнуваш со навреди за да докажеш нешто јасно ми е каков тип на човек си.
Јас не барам од тебе никакви докази.
Ти треба да ми ги дадеш самиот.
Ти погоре во постот имаш напишано Никола Тесла ТВРДЕЛ(пази не е за џабе со големи букви напишано ова).
Дали знаеш што значи терминот ТВРДЕЛ? Дали овој термин без поткрепа - доказ има некакво значење или е празен збор?


П.С Тоа цитираното ако за мене е насочено ама баш ништо не ми значи.Во времето на Никола Тесла не постоеле ,а денес не сум сигурен дека постои технологија да се испита такво нешто.
Тоа се само теории кои се интересни за читање, но остануваат само тоа теории.
Еве на пример Хигсовиот Бозон пред 90-тина години го исмевале, а денес го слават како многу важно научно откритие.
Можеби и ова што го вели Никола Тесла ќе биде така кога ќе имаме апарати за да испитаме или докажеме, а можеби не.
Но, дотогаш се ова е теорија и нема никакво значење за нас.
Дали Тесла верувал во Бог не знам.
Јас колку што знам не е забрането некој научник да верува во Бог тоа си е индивидуална одлука и секоја понатамошна дискусија е непотребна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom