Никола Тесла - (пронајдоци, фобии, занимливости)

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Што зборуваш бре ти? Се гледа дека си баталил одамна логика и математика, а се буткаш заедно со другите во разбирањето. :facepalm:

Заеби логика велиш а?
Па токму со математичкиот апарат и логика и нормално правилно врзување на пропорциите со кои пак се врзани природните феномени даваат разбирање на истите, градење на закони, преставени со математички формули, кои преку дадена логика добиваме разбирање за соодветниот закон и врска, а во овој случај и разбирање на делото на Тесла.
Што мешаш поими у корен бре, гурџиев? Слабо науката а? :)

Ако те разбра што кажа, уште утре праам сунет.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.720
Поени од реакции
11.785
Ако те разбра што кажа, уште утре праам сунет.
Многу ми е грижа дали gurdjieff ме разбрал или не. Нека седне и нека научи нешто поеќе од тоа што го „знае“ за да има солидни комуникации со другите членови.
Се извинувам ако знам поеќе од него за Тесла, но не сум јас крив за тоа, книгите и предавањата ми го дадоа знаењето + праксата :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
ај да пробам повторно...
зошто сакал да му ја врати свеста на човекот?

Da mu ja vratam svesta?

Tesla
Јас знам дека гравитацијата му е наклонета на сето она што треба да летa и мојата намера не е да направам летaла, туку на човекот да му ја вратам свеста за неговите крилjа...
Ajde pak da probam....

zosto go rekol ova Tesla...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Ако те разбра што кажа, уште утре праам сунет.
Тесла
Во непријателството кон Теоријата на Релативитет одите до таму што на прославите на своите родендени држите предавања против нејзиниот творец.
„Запомнете, не е закривен просторот, туку човековиот ум кој не може да го сфати бескрајот и вечноста! Ако тоа му било јасно на творецот на релативитетот, би стекнал бесмртност, дури и физичка ако му било по волја.
Јас сум дел од светлината, а таа е музика.
 

DreaM oNe

我是马丁
Член од
4 септември 2012
Мислења
235
Поени од реакции
175
Сум читал дека Тесла имал машина која можела да ја наполни земјата (не цела планета туку тој реон каде што е поставена машината) со позитивни вибрации така што ќе прави трансфер од музиката на Бах во некои други видови на енергија или што знам таму.....??? знае некој нешто поточно за ова?
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Тесла
Јас сум дел од светлината, а таа е музика. Светлината ги исполнува моите 6 сетила: јас ја гледам, слушам чувствувам, мирисам, допирам и мислам. Кај мене, мислењето е шестото сетило. Честичките на светлината се испишани ноти. Една молња може да биде цела соната. Илјада молњи, концерт. За тој концерт јас создадов топчести молњи кои се слушаат на ледените врвови на Хималаите.
За Питагора и математиката, за кои научниците не можат и не смеат да погрешат. Броевите и равенките се знаци со кои се обележува Музиката на Сферата. Доколку Ајнштајн ги слушнал нејзините звуци, не би ја створил Теоријата на Релативитетот. Тие звуци се порака до умот дека животот има смисла, дека во вселената постои совршен склад, и дека убавината е причина и последица на создавањето. Таа музика е вечно кружење на ѕвезденото небо. Најмалата ѕвезда е совршена композиција и воедно, дел од небеската симфонија. Отчукувањата на човековите срца се делови од таа симфонија на Земјата. Њутн дознал дека тајната е во геометриски правилниот распоред и движењето на небеските тела. Тој сфатил дека хармонијата е врховен закон во вселената. Закривениот простор е хаос, хаосот не е музика. Ајнштајн е гласник на времето на врева и бес”.
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
61
Поени од реакции
20
http://kajgana.com/nikola-tesla-predlozhen-za-svetec
„Тесла бил свет дух, човек кој ран го открил Бога, а потоа и небеските прострнства и космичката енергија. Моите претци од Лика секогаш зборуваа дека Никола е дете на црквата и боѓји слуга. Тие ме наговорија пред пет години да почнам да собирам потписи и со нив појдов кај свештеник, кој ме посоветува на Светиот архиерејски синод да му пратиме предлог СПС да го канонизира Тесла како светец", вели Никола Лончар, прв човек на научната фондација на Тесла.


Никола тесла за своето раѓање на земјата: http://www.treceoko.novosti.rs/code/navigate.php?Id=182&editionId=83&articleId=412
Milutin Tesla je zapisao:
„Juče je vrućina velika i vazduh težak, popodne padala je krajem Velebita kiša, a pred veče izvedrilo se i bio je vazduh leden, nebo se smušilo i zvijezde sjale kao igda. Najedanput blesnu od strane istoka i kao kad bi zabuktalo skupa trista luča potegnu na zapad, zvijezde ukloniše se i bi reći sva priroda stade. Pojavljivanje pak preko svoda neba prolazeći činilo je se tako blizu kao da bi ga iz praće dovatiti mog'o, a čulo se je kao daleki vodopad i prosipajući od sebsebe varnice ostavljalo je modre pruge za sobom... “

Nikola Tesla piše: „Nešto sasvim neobično mora da se desilo pri mom rođenju, pa su mi roditelji tada namenili sudbinu sveštenika“.

Mnogo je jasnih znakova koji uzvišenim jezikom smisla svedoče da je Nikola Tesla promišlju odabran da bude zemaljsko oličenje bestelesnih sila – očovečeni anđeo koji je uneo svetlost u domove ljudi.

Дали никола тесла бил ангел како што самиот кажува, слуга на Севишниот Господ пратен на земјата да донесе светлина во нашите домови што мислите?
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
61
Поени од реакции
20
Верниците почнале да читаат " Трече око" т.е. Астрологија, Нострадамус итн, или ти си исклучок?
случајно барав српска потврда за ова и наидов на странава не знам дали е за астрологија или нострадамус ама наидов на многу интересни информации а и од некои други страни истото ми се потврди само не ги ставив сите а некои ми се изгубија
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
61
Поени од реакции
20
Не, не бил светец. Ниту ангел.
тој самиот во едно интервју вели дека е ангел кој паднал на земјата. имал десет заповеди од бога кои му се дадени како упатсво како да се приспособи на земјата. и не мислиш дека е чудно што немал ниедна жена иако бил сметан за многу убав и посакуван човек тој никогаш не бил заинтересиран за сексот или жените ако бил само обичен човек а не ангел?
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Кажими, научници, пронаоѓачи од негов калибар што имале сопруги. Кажими бар 10.
 
M

Muranyi

Гостин
тој самиот во едно интервју вели дека е ангел кој паднал на земјата. имал десет заповеди од бога кои му се дадени како упатсво како да се приспособи на земјата. и не мислиш дека е чудно што немал ниедна жена иако бил сметан за многу убав и посакуван човек тој никогаш не бил заинтересиран за сексот или жените ако бил само обичен човек а не ангел?
Такво интервју од Тесла досега немам сретнато,може и америчката влада има умешано прсти тука,штознам.
Инаку можеби и бил асексуалец,па затоа апстинирал од интимни врски со жени(или пак мажи,сеедно)http://en.wikipedia.org/wiki/Asexuality
Ти што мислиш?
 
Член од
22 септември 2012
Мислења
61
Поени од реакции
20
Кажими, научници, пронаоѓачи од негов калибар што имале сопруги. Кажими бар 10.
нема поголем научник од тесла, може би ајнштан бил најблиску и тој имал 2 жени
--- надополнето: 22 септември 2012 во 17:18 ---
Такво интервју од Тесла досега немам сретнато,може и америчката влада има умешано прсти тука,штознам.
Инаку можеби и бил асексуалец,па затоа апстинирал од интимни врски со жени(или пак мажи,сеедно)http://en.wikipedia.org/wiki/Asexuality
Ти што мислиш?
прашањето е зошто бил асексуалец? Зошто исус бил асексуалец?
http://www.freedomtek.org/tekstovi/nikola_tesla_intervju_1899.php
NOVINAR: Recite, molim vаs, koji su uvjeti prilаgođavаnjа jednog Anđelа nа Zemlji?
TESLA: Jа ih imаm deset. Bilježite pаžljivo.

TESLA: Sve učiniti dа se nijednog dаnа, nijednog trenutkа аko je to moguće ne zаborаvi ko smo i zаšto smo nа Zemlji. Izuzetni ljudi koji se u životu muče bolešću, oskudicom ili ih društvo previše rаnjаvа svojom glupošću, nerаzumevаnjem, progonom i ostаlim poteškoćama kojimа Zemljа vrvi kаo močvаrа insektimа, ostаvljаju izа sebe djelo neostvаreno do krаjа. Imа mnogo pаlih Anđelа nа Zemlji.
 
M

Muranyi

Гостин
нема поголем научник од тесла, може би ајнштан бил најблиску и тој имал 2 жени
--- надополнето: 22 септември 2012 во 17:18 ---

прашањето е зошто бил асексуалец? Зошто исус бил асексуалец?
http://www.freedomtek.org/tekstovi/nikola_tesla_intervju_1899.php
NOVINAR: Recite, molim vаs, koji su uvjeti prilаgođavаnjа jednog Anđelа nа Zemlji?
TESLA: Jа ih imаm deset. Bilježite pаžljivo.

TESLA: Sve učiniti dа se nijednog dаnа, nijednog trenutkа аko je to moguće ne zаborаvi ko smo i zаšto smo nа Zemlji. Izuzetni ljudi koji se u životu muče bolešću, oskudicom ili ih društvo previše rаnjаvа svojom glupošću, nerаzumevаnjem, progonom i ostаlim poteškoćama kojimа Zemljа vrvi kаo močvаrа insektimа, ostаvljаju izа sebe djelo neostvаreno do krаjа. Imа mnogo pаlih Anđelа nа Zemlji.
Има само еден паднат Анѓел на Земјата.Не би сакал да седиш со него и интервју да му правиш,верувај ми:)
И многу ми се сомнителни вакви интервјуа и нивната веродостојност,не знам зошто така.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom