Никола Тесла - (пронајдоци, фобии, занимливости)

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
"Дента кога ќе знаеме точно што е’ електричната енергија ќе се забележи настан веројатно поголема и поважен, од било кој друг евидентиран во историјата на човечкиот род"----- Н. Тесла...
Еве го тој ДЕН

Тесла:
Религијата и филозофијата учат дека човекот може да стане Христос, Буда и Заратустра. Она по што јас трагам е полудо, поголемо и поневозможно. Тоа е: што да се направи за секој човек во вселената да се роди како Христос, Буда и Заратустра.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Еве го тој ДЕН

Тесла:
Религијата и филозофијата учат дека човекот може да стане Христос, Буда и Заратустра. Она по што јас трагам е полудо, поголемо и поневозможно. Тоа е: што да се направи за секој човек во вселената да се роди како Христос, Буда и Заратустра.
Гурџи, да знаеше Тесла дека ти ќе го цитираш и интерпретираш, ќе се занимаваше со земјоделство цел живот, и ниту еден ред немаше да напише...
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Гурџи, да знаеше Тесла дека ти ќе го цитираш и интерпретираш, ќе се занимаваше со земјоделство цел живот, и ниту еден ред немаше да напише...
брат...не е за тебе Тесла...заеби.
премногу си логичен и разумен за да го сватиш.
Инаку, садење цвеќе го јакне битието, може и бонзаи..пробај...
Заеби личноста, тоа е само непотребна маска во животот,....ако ме разбираш
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
36
Поени од реакции
20
оти?...требе ли да се реинкарнира Тесла?
Не ми го одговори прашањето. А тоа беше поставено бидејќи ти така се постави во претходниот пост.
Да не бидам како тебе, јас твоето ќе го одговорам - Да, треба. За да има што помалку луѓе како тебе, а баш тоа неговото повторно раѓање би придонело :)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Не ми го одговори прашањето. А тоа беше поставено бидејќи ти така се постави во претходниот пост.
Да не бидам како тебе, јас твоето ќе го одговорам - Да, треба. За да има што помалку луѓе како тебе, а баш тоа неговото повторно раѓање би придонело :)
А да не си баниран „случајно“?
 
Член од
15 јануари 2012
Мислења
652
Поени од реакции
192
не знам дали некој напиша во оваа тема, но најголемиот научник Тесла, има македонско потекло. Потекнува од фамилија Теслиеви од Велес, но на младост неговите се иселуваат во Србија, а од тука во Канада. Значи наместо било каква критика, ние треба да се гордееме со него.
Roden e vo Hrvatska, togasna Avstroungarija ili potocno roden e vo Smiljan, Voena Kraina, mesto kade sto ziveele Srbi koi bile postaveni od strana na caricata Marija Tereza. Taka da nemal ama bas nikakvo makedonsko poteklo. Negovite ne se selat za Srbija, tuku bas naprotiv se preselile od Srbija vo Hrvatska i toa cel vek pred da se rodi toj samiot, znaci se preselile negovite predci, ne negovite roditeli.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Тесла:
„Сè е електрицитет. Пред сè светлината, бескраен извор од кој истекува материја и распоредува сè во сите облици кои ја претставуваат вселената и Земјата со сите нејзини видови на живот. Црното е вистинското лице на светлината. Тоа што не ја гледаме таква, тоа е исклучителна милост кон човекот и останатите суштества. Една нејзина честичка поседува светлина, топлина, нуклеарна, радијациска, хемиска, механичка и неколку засега непознати енергии. Таа има моќ која може да ја исфрли Земјата од нејзината патека. Таа е вистинскиот Архимедов лост”.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Тесла
Јас сум дел од светлината, а таа е музика. Светлината ги исполнува моите 6 сетила: јас ја гледам, слушам чувствувам, мирисам, допирам и мислам. Кај мене, мислењето е шестото сетило. Честичките на светлината се испишани ноти. Една молња може да биде цела соната. Илјада молњи, концерт. За тој концерт јас создадов топчести молњи кои се слушаат на ледените врвови на Хималаите.
За Питагора и математиката, за кои научниците не можат и не смеат да погрешат. Броевите и равенките се знаци со кои се обележува Музиката на Сферата
 

Kajgana Shop

На врв Bottom