Не плаќајте ако не ви дадат фискална сметка!

Барате ли фискална сметка ?


  • Вкупно гласачи
    85
  • Гласањето е завршено на .

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Ај побарај фискална на пластичарска ако не ти дадат не плаќај да те видам.За две минути ти се избацуваат 4-5 дебили,спремни да те излупаат ако не платиш.
 

Таруно

Еким
Член од
9 јуни 2010
Мислења
2.610
Поени од реакции
2.505
Зашто смешки .?
Колку знаев дека некој ќе праша „зошто смешки“.

Кога ќе отиде некој од „паметните“, што бараат од народот да не плаќа ако не им дадат фискална, во кафиќ, продавница, чајџилница или што и да е во Чаир, Тетово, Гостивар... или со други зборови кај нивните коалициони партнери и нема да плати ако не му дадат фискална, тогаш и јас ќе го направам истото. До тогаш нека не го набедуваат народот да ги „рекетира“ граѓаните место нив.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
да не платам? и после да се тепам со продавачот и да одам во полиција
Имаш и втора опција:
Плаќаш, излегуваш и се јавуваш на одговорните служби за оваа проблематика.
--- надополнето: Nov 21, 2011 4:01 PM ---
Колку знаев дека некој ќе праша „зошто смешки“.

Кога ќе отиде некој од „паметните“, што бараат од народот да не плаќа ако не им дадат фискална, во кафиќ, продавница, чајџилница или што и да е во Чаир, Тетово, Гостивар... или со други зборови кај нивните коалициони партнери и нема да плати ако не му дадат фискална, тогаш и јас ќе го направам истото. До тогаш нека не го набедуваат народот да ги „рекетира“ граѓаните место нив.
Е за ова имаш право, ова ќе пројде само во населбите населени со македонци или мешано, пола-пола, кај овие што ги наброја, тешко.
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.046
Поени од реакции
15.014
Имаш и втора опција:
Плаќаш, излегуваш и се јавуваш на одговорните служби за оваа проблематика.
и обично одговорните си се другарчиња со батката
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Супер!Одсега ако не ми дават фискална ќе си заминам без да им платам.Ако продавачот се налути и ми го пукне носот ќе му извадам лекарско.мх мх,да живее Македонија. :LOL:
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Незнам зошто некои не бараат фискална,срам ли им е ,стварно незнам.. кога некој отвора фирма свесен е дека мора да плаќа данок.. Барајте фискална и ич да не ви чуе,на крајот тоа е за добро на сите
--- надополнето: Nov 21, 2011 4:04 PM ---
Супер!Одсега ако не ми дават фискална ќе си заминам без да им платам.Ако продавачот се налути и ми го пукне носот ќе му извадам лекарско.мх мх,да живее Македонија. :LOL:
Па ако му побараш најверојатно и ќе ти даде,може малце мутав ќе се прави, исклучена ми е касата,прометот ми е изваден и слично..а ако се прави ептен мутав најдобро е да го пријавиш..не е фер спрема оние коидаваат и плаќаат данок,зашто да има привилегирани
 

karlovic

имам срце ама имам и фрижидер
Член од
5 ноември 2010
Мислења
616
Поени од реакции
161
Многу логично треба човек да е наивен да плати без фискална..јас само по кафани исклучиво барам фискална.Ама овие педерите по продавници маркети наплаќаат 2ден за кеса а фискална за истата не даваат ви ебам то племето хоштаплерско....
 

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
Мене пак продавачката ме молит да ја земам сметката,си чекам кусур и бришам,а продавачката секогаш:дечко сметката да си ја земиш.
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Супер!Одсега ако не ми дават фискална ќе си заминам без да им платам.Ако продавачот се налути и ми го пукне носот ќе му извадам лекарско.мх мх,да живее Македонија. :LOL:
Али пред да извадиш лекарско осигурај се целиот каско, повеќе ќе ти се исплати.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Незнам зошто некои не бараат фискална,срам ли им е ,стварно незнам.. кога некој отвора фирма свесен е дека мора да плаќа данок.. Барајте фискална и ич да не ви чуе,на крајот тоа е за добро на сите
--- надополнето: Nov 21, 2011 4:04 PM ---

Па ако му побараш најверојатно и ќе ти даде,може малце мутав ќе се прави, исклучена ми е касата,прометот ми е изваден и слично..а ако се прави ептен мутав најдобро е да го пријавиш..не е фер спрема оние коидаваат и плаќаат данок,зашто да има привилегирани
Зависи кој е поголем инает.Ми се деси пред неколку години се убив од барање фискална во еден локален кафич,келнерот ми носи парагонче.Ме фати инает,а и пијан бев и му реков да го викне газдата.Газдата вика не ти давам фискална,ми се може кафичов е мој.Ја му реков што ако е твој ова е јавно место не сум ти дома у дневна на гости дојден и што у ште не му изназборев во пијанството.Фискална пак не добив,напротив ме прогласи за персона нон грата у кафичот,после година дена се помиривме. :)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Зависи кој е поголем инает.Ми се деси пред неколку години се убив од барање фискална во еден локален кафич,келнерот ми носи парагонче.Ме фати инает,а и пијан бев и му реков да го викне газдата.Газдата вика не ти давам фискална,ми се може кафичов е мој.Ја му реков што ако е твој ова е јавно место не сум ти дома у дневна на гости дојден и што у ште не му изназборев во пијанството.Фискална пак не добив,напротив ме прогласи за персона нон грата у кафичот,после година дена се помиривме. :)
Се јавуеш на 198 фино... ах ја колкав инат сум, ми се чини дека дур не го затворат нема мирен да седам
 

nescafe

за освестување
Член од
27 август 2009
Мислења
604
Поени од реакции
277
Зависи кој е поголем инает.Ми се деси пред неколку години се убив од барање фискална во еден локален кафич,келнерот ми носи парагонче.Ме фати инает,а и пијан бев и му реков да го викне газдата.Газдата вика не ти давам фискална,ми се може кафичов е мој.Ја му реков што ако е твој ова е јавно место не сум ти дома у дневна на гости дојден и што у ште не му изназборев во пијанството.Фискална пак не добив,напротив ме прогласи за персона нон грата у кафичот,после година дена се помиривме. :)
Се јавуеш на 198 фино... ах ја колкав инат сум, ми се чини дека дур не го затворат нема мирен да седам
И ќе налетате на некој на кого жена му не му дала вечерта или има некој проблем и изнервиран е до коска, или некој на кого раката му е побрза од мозокот и кога ќе ви ја даде една ќе ви биде крив ѓаволот после, после тоа џабе тужби и трчање по судови.

Имаат право овие погоре што рекоа декане бива да се тепаш за фискална.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
И ќе налетате на некој на кого жена му не му дала вечерта или има некој проблем и изнервиран е до коска, или некој на кого раката му е побрза од мозокот и кога ќе ви ја даде една ќе ви биде крив ѓаволот после, после тоа џабе тужби и трчање по судови.

Имаат право овие погоре што рекоа декане бива да се тепаш за фискална.
Не се решава све со ќотек, ја реков прва опција ќе го пријавам,неколку пати, па после нека кршат глава инспекторите..
втора работа веќе никад не трошам пари таму..
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
За поздрав е сето ова, но ќе видиме како ќе е ова на дело во западна Македонија...
или ќе биде како и се што е од владава, 2-3 месеци ќе се спроведува и после ќе проработат врските и коалиционите партнери ќе знаат кога ќе има инспекции и сл.
Тоа е дефитистички сум настроен кон ова.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Во Прилеп има еден кафич, се вика Вирус, воедно еден од најсељачките кафичи во градот, за тие што не знаат... и НИКОГАШ не даваат фискална, дури и да им бараш ќе се мрголат.
Мене многу ретко ми се случува да седнам таму, освен покрај некој другар и нонстоп се расправам за таа фискална. Кога ќе им побарам на келнерите и ќе им нагласам три пати оти сакам сметка, се кладам оти им иде да ме убијат на лице место. Наредно ко ќе ми мрголат пак за таа сметка ич не се двоумам да ги пријавам во УЈП.
Јас добив фискална во Вирус пред некое време.Исто и во Табу.

А имаме уште една опција.Конкуренцијата му пуштат на другиот објект нивно чоече, фискална нигде и ете пријавување.Особено ако се добри со дечките во УЈП.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom