Не плаќајте ако не ви дадат фискална сметка!

Барате ли фискална сметка ?


  • Вкупно гласачи
    85
  • Гласањето е завршено на .

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Па имам де, не ќе дремам на 25-6 + години и да чекам некој да ме вработи.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
И фискална и парагон блок. Се по правило.
Штом се по правило работиш ти треба прва бидеш во осуда кон оние фирми кои не даваат и не плаќаат данок, а не да ги браниш..или втора варијанта и ти да не даваш затоа што има многу кои не даваат,зашто ти да изиграваш будала..
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Штом се по правило работиш ти треба прва бидеш во осуда кон оние фирми кои не даваат и не плаќаат данок, а не да ги браниш..или втора варијанта и ти да не даваш затоа што има многу кои не даваат,зашто ти да изиграваш будала..
Ама кажи ми ти на мене како би сменила? Мене ќе ми идат инспекции и ќе ме скапат од пречешлување низ податоци, а во Сарај им викаат дојди и 4е те пукам. Јас да го направам истото во затвор ќе отидам. Да бевме нормална држава, како прво немаше ни да има ескивирање од данок. Ама пошто не е ова нормална држава, нека прави кој како сака и колку му се може.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Девојче, повеќето од нас тука имаме фирми и плаќаме даноци на свашта, ама никакви поволности не гледаме, напротив, сведоци сме на чудни малверзации и крадења. Да беше државава средена ко Германија ко прво и бакшиш на УЈП ќе оставав.
Ама за ДДВ и за фискални сметки зошто би било важно кој има фирма од вас тука и дали повеќето имаат? Потрошувачот плаќа ДДВ без разлика дали ти си издал/а фискална или не. Сите цени кај нас се со пресметан ддв.... политиките на газдите со фискалните се такви за да прикријат профит и да не платат данок на заработка али тие си мислат дека се такви за да не платат ддв.. пак ќе речам им се помешало нешто во мозокот со голем IQ но без морал
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.173
Ja сватив поентата,тачно е све,посебно за патиштата и здравството, ама и понатаму тоа не е причина да не се плаќа данок..ја бар така мислам, секој со свое мислење нормално..
Ете се разбравме.И јас сум за плаќање даноци, ама дури не добиваме такви нормални работи шо ги имат во секоја нормална држава кај шо се плаќат данок и се добиват тие работи кои се потреба за живеење од приходите од данок нема да имам ништо против сива / црна економија, зш досега сите влади делумно работеле на тој начин.
--- надополнето: 26 декември 2011 во 19:35 ---
Ама за ДДВ и за фискални сметки зошто би било важно кој има фирма од вас тука и дали повеќето имаат? Потрошувачот плаќа ДДВ без разлика дали ти си издал/а фискална или не. Сите цени кај нас се со пресметан ддв.... политиките на газдите со фискалните се такви за да прикријат профит и да не платат данок на заработка али тие си мислат дека се такви за да не платат ддв.. пак ќе речам им се помешало нешто во мозокот со голем IQ но без морал
Ако немаш издадена сметка, парите ќе одат в каса или в џеб кај продавачот?Кај е основицата за ДДВ тука? Како плаќале потрошувачите ДДВ ако ДДВ е скриен?Целата платена сума е в џеб кај продавачот.
 
Член од
20 мај 2010
Мислења
78
Поени од реакции
78
Ако немаш издадена сметка, парите ќе одат в каса или в џеб кај продавачот?Кај е основицата за ДДВ тука? Како плаќале потрошувачите ДДВ ако ДДВ е скриен?Целата платена сума е в џеб кај продавачот.[/quote]

Па затоа треба да побараш фискална ... не знам што не е јасно?
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Ако не добиете фискална сметка не треба да платите. Државата во нов обид преку граѓаните да ги дисциплинира продавачите што не го почитуваат законот за готовински плаќања.

Со ново утврдениот текст на вчерашната владина седница, сите кои за купената стока не добиле фискална сметка, според закон ќе може да си заминат со производот без да платат. Но според дел од граѓаните тоа на терен тешко ќе се имплементира.
На стартот од месецов се зголемија и казните за неплаќачите на данок. За немање на фискален апарат и неиздавање на сметка фирмите наместо 4 ќе платат 5 илјади евра глоба.
Со донесената измена на законот за регистрирање на готовински плаќања речиси двојно се зголеми и казната за фирма поединец која од досегашните 850 се фиксира на 1500 евра.
Покрај паричните казни зголемено е и времетраењето на мерката, забрана за вршење на дејност.
Фискалната политика се заострува, но колку новото решение и зголемените казни ќе успејат комплетно да ја фискализираат државата.
По 10 години од воведување на фискализацијата, инспекторите кои постојано се на терен утврдиле дека сеуште има фирми кои воопшто и немаат купено и инсталирано фискален апарат.
Sea da ne platis neznam dali ke ti uspee toa ke treba da fr4at boksovi !!! :D
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.186
Поени од реакции
12.746
Штом се по правило работиш ти треба прва бидеш во осуда кон оние фирми кои не даваат и не плаќаат данок, а не да ги браниш..или втора варијанта и ти да не даваш затоа што има многу кои не даваат,зашто ти да изиграваш будала..
Стрико, нормални теми си отварал порано. Со војнава во украина те ебаа скроз, доби PTSD.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom